Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Sebih's Villa

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008
Salutare,
Recent am intrat si eu in randul mosierilor, un teren de 830 mp in apropierea Ploiestiului intr-o zona de deal, destul de frumusica zic eu, unde doresc sa construiesc o casuta de familie. Casa va fi locuita ocazional, probabil 2-3 zile pe saptamana in medie.

Toata actiunea a inceput anul trecut, din lipsa de ocupatie - stiti cum e, cand nu ai ce face te apuci sa iti construiesti o casa. Am achizionat terenul, am facut studio geo, proiect complet de arhitectura si rezistenta, obtinut CU si avize cu succes. Utilitati: curent, apa si gaze.

Mi-am propus un buget de vreo 80.000 EUR si evident ca nu m-am putut incadra in el nici pe departe. Initial s-a dorit o casa cu etaj cu amprenta de aproximativ 90 mp, dupa care au urmat o serie de propuneri din partea arhitectului de nerefuzat astfel incat avem aproape 110 mp amprenta si podul mansardabil (initial structura era din lemn iar acum vom face structura din beton pentru a putea fi usor compartimentabil).

Alaturi de casa voi ridica o anexa din lemn de 40mp si o magazie de 8mp.
Terenul va fi imprejmuit cu plasa bordurata in vecinatatea vecinilor si cu lemn sau fier forjat la drum. Solul este unul mai dificil, argila contractila, iar din aceasta cauza a trebuit sa fie luate masuri suplimentare indeosebi la adancimea fundatiei.

Atasez momentan cateva planuri de arhitectura, dupa care voi reveni cu planuri de rezistenta, studiul geo, ridicarea topo ... samd.
Voi atasa fisiere atat aici cat si pe un share public pentru a fi parcurse de cititori mai rapid, in cazul in care topicul va lua proportii. http://goo.gl/muZscd Am de gand in acest share sa centralizez o lista cu probleme si eventual rezolvarea lor, liste de cantitati, preturi .. samd .. am ganduri mari, timp sa fie Posted Image

Toata treaba asta o fac atat in scop personal, sa primesc cat mai multe sfaturi dar nu in ultimul rand ca tribut pentru acest forum. De asemenea tin sa multumesc tuturor care se implica in aceasta treaba cu seriozitate.

Attached Files


Edited by sebih, 16 February 2015 - 03:55.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mi se pare prea mare (sa nu zic inutila, sau o risipa) pentru scopul propus:
- e aproape de oras
- va fi locuita ocazional, 2-3 zile (nu te muti in ea defintiv, dar nici casa de vacanta nu e)
- are 270 mp
La ce bun o faci?! (daca era investitie, mi se parea ok)

Estetic:
- n-am vazut pana acum Dressing cu 3 usi...
- nici Baie cu doua ferestre, dintre care una da in balcon...
- de ce ai facut balcoanele cand ai 800 mp de curte?!
- ferestrele lunguiete orizontal sau vertical pica prost estetic (in opinia mea)
- de ce acoperisul e in trepte?

Edited by Quantum, 16 February 2015 - 07:48.


#3
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostQuantum, on 16 februarie 2015 - 07:31, said:

..La ce bun o faci?! (daca era investitie, mi se parea ok)
Si eu ma gandeam sa atrag atentia ca la capitolul eficienta energetica e tratata cu superficialitate, dar, ma gandeam, e ""declarata"' casa de vacanta pana la urma si poate nu sunt interesati de eficienta..
Insa fiind o cladire grea, va consuma destul pentru a fi readusa in regim termic potrivit (asta in cazul in care 3-4 zile pe saptamana ramane neincalzita si se incalzeste doar in cele 2-3 zile pe saptamana).. chiar si asa e aiurea, caci daca nu se va mentine calda se vor inmulti sporii de mucegai..  Deci, se pare ca oricum e mai bine sa fie incalzita tot timpul, chiar daca se sta doar 2-3 zile pe saptamana.. Iar daca se incalzeste tot timpul, atunci si aceasta cheltuiala anuala cu incalzirea/intretinerea nu este de neglijat.. In final, cred ca, daca nu o faci ""ca pentru tine"", ca sa o si poti vinde vre-o data ca pe o locuinta permanenta (adica ca pe o constructie ce corespunde tuturor standardelor actuale), nu ca pe o "'casa de vacanta"", atunci mai bine nu o face.Posted Image

Apropo, aveti gaze in zona?

#4
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View PostQuantum, on 16 februarie 2015 - 07:31, said:

Mi se pare prea mare (sa nu zic inutila, sau o risipa) pentru scopul propus:

Estetic:
- n-am vazut pana acum Dressing cu 3 usi...
- nici Baie cu doua ferestre, dintre care una da in balcon...
- de ce ai facut balcoanele cand ai 800 mp de curte?!
- ferestrele lunguiete orizontal sau vertical pica prost estetic (in opinia mea)
- de ce acoperisul e in trepte?

Am decis sa fie asa de mare, chiar daca initial ne gandeam la 160-180mp desfasurati deoarece:
  • cred ca sufar de dimensiunea spatiilor in care am locuit, la bloc
  • fiind de vacanta, m-am gandit ca ar fi bine sa fie spatiu de dormit si pentru eventualii invitati.
  • poate in viitor, o voi folosi si pentru workshop-uri sau diverse meeting-uri de business
  • daca ma voi duce cu puradelul acolo, ar fi bine sa vina si mama sau soacra - cunoscatorii stiu de ce Posted Image
Una din cele 2 ferestre de la baia de la etaj e mica. (si mie mi s-a parut un pic ciudat, dar nu am comentat pe tema asta cu arhitectul)

Balcoanele le-am facut pentru: priveliste (suntem inconjurati de padure), pentru fumatori (ce bine ca noi nu suntem Posted Image )

Ferestrele orizontale au fost alese asa deoarece exista niste grinzi orizontale pentru sustinerea scarii intre ele si altfel nu se incadrau cele verticale. Nu mi se par urate, dar nici nu cred ca sunt vreun etalon in materie de design.

Acoperisul in trepte: probabil din cauza unor motive specifice de design, volumetrie - nu stiu ce sa zic.

View Postandreilesan, on 16 februarie 2015 - 07:50, said:

Si eu ma gandeam sa atrag atentia ca la capitolul eficienta energetica e tratata cu superficialitate, dar, ma gandeam, e ""declarata"' casa de vacanta pana la urma si poate nu sunt interesati de eficienta..

De ce spui ca e tratata cu superficialitate ?
Avem gaze.

Structura e in cadre. Zidaria din BCA Ytong A+ 40cm. Peretii si grinzile vor fi placati cu Multipor de 10cm, respectiv 15cm. Fara termosistem.
Momentan vom amenaja parterul si etajul. Iar peste placa de la etaj vom pune vata minerala de 20cm.
Vom avea o centrala pe gaze. Incalzire prin radiatoare. Centrala va functiona probabil mentinand temperatura la interior la 10-15 grade cand nu suntem acolo.

Casa o fac pentru mine, cu posibilitate de locuire permanenta in viitor. Cel putin in vacante mi-ar placea sa trimit copiii sa hoinareasca acolo, cu bunicii. De asemenea unele decizii de proiectare au fost luate si din perspectiva unei investitii.

Edited by sebih, 16 February 2015 - 09:10.


#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Acoperisul pe nord si est nu trebuie sa arate asa. Pe est trebuia mers in doua ape si cu apa lasata pe nord, pentru ca atat climatic cat si estetic nu arata bine cum e acum. Cu apa lasata pe fatada principala a sters practic toata volumetria.
Plus ca vei avea scara de acces in mansarda. Iar la cum e acum acoperisul , nu prea iti permite dispunerea ei peste cea de la parter.
Sectiunea e simplista , planurile nu prezinta si amplasarea mobilierului (lucru pe care il observi la orice arhitect care se respecta, nu doar schitarea unui labirint fata rost).

Edited by doarUNom, 16 February 2015 - 09:31.


#6
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:09, said:

De ce spui ca e tratata cu superficialitate ?
Avem gaze.

Structura e in cadre. Zidaria din BCA Ytong A+ 40cm. Peretii si grinzile vor fi placati cu Multipor de 10cm, respectiv 15cm. Fara termosistem.
Am zis ca e tratata cu supercificialitate pentru ca consider ca nu vei reusi sa incadrezi casa in valoarea consumului anual specific aferent incalzirii sub 100 kWh/(mp an) : 1.  doar cu BCA Ytong A+ 40cm fara termosistem

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:09, said:

Momentan vom amenaja parterul si etajul. Iar peste placa de la etaj vom pune vata minerala de 20cm.
2. Doar cu 20cm de vata peste placa de peste etaj;
3. Doar cu 5+4cm de polistiren la placa de pe sol, si doar pe orizontala.

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:09, said:

Vom avea o centrala pe gaze. Incalzire prin radiatoare. Centrala va functiona probabil mentinand temperatura la interior la 10-15 grade cand nu suntem acolo.
Nu lasati temperatura de garda mai jos de 5K fata de temperatura normala. Daca normala o considerati +22, atunci cea de garda nu trebuie sa fie mai joasa de +17 grdC - daca nu vreti sa aveti probleme cu mucegaiul.

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:09, said:

Casa o fac pentru mine, cu posibilitate de locuire permanenta in viitor. Cel putin in vacante mi-ar placea sa trimit copiii sa hoinareasca acolo, cu bunicii. De asemenea unele decizii de proiectare au fost luate si din perspectiva unei investitii.
Atunci, atrage atentia proiectantilor sa faca o verificare a celor invocate de mine.Posted Image

P.S. Nu am atins inca problema puntilor termice formate de balcoane.. Placile in consola a balcoanelor trebuie sa fie termoizolate pe intrados si pe extrados, asta ar putea presupune dispunerea placilor lor la alte cote fata de cota planseului de peste parter.

Edited by andreilesan, 16 February 2015 - 09:33.


#7
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sebih , ai cunostiinta la cat ajunge pretul Multiporului ? Sau ai ales acest material doar ca ti.a fost recomandat ?





#8
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View PostdoarUNom, on 16 februarie 2015 - 09:25, said:

Plus ca vei avea scara de acces in mansarda. Iar la cum e acum acoperisul , nu prea iti permite dispunerea ei peste cea de la parter.
Scara care duce in mansarda este dispusa deasupra celei care vine de la parter la etaj. Voi verifica proiectul.

#9
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Eu am o singura intrebare: de ce dressing (las la o parte faptul ca spatiul este practic "mancat" de cele 3 usi si de circulatie) la o casa de vacanta?
Oricat de multe bagaje ti-ai lua, oricat de multe haine ai pastra acolo...sunt convins ca un dulap incastrabil in perete era suficient.
Dar cum ai spus si tu...in urma unor propuneri de nerefuzat ale arhitectului...
Nu mai zic nimic de baia de sus care este deasupra usii de intrare...ce mai, o minune arhitecturala. Pacat ca exista arhitecti care practic se vand pentru cativa mp, in loc sa-si respecte meseria si sa faca o casa functionala, chiar daca este mai mica (si el ar lua practic mai putini bani...).

Edited by the_lion, 16 February 2015 - 10:07.


#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu aș vedea dormitorul cu dressing astfel:

Cu roșu am desenat pereți, cu albastru ușă glisantă.
Consider că în felul ăsta nu mai ai inestetica ușă în mijlocul camerei și folosești mai mult spațiu de depozitare în dressing.
Bine, ușa nu e musai să fie glisantă, dar tot vă va da posibilitatea să folosiți mai mult spațiu.
Așa cum e în schița originală, îl consider irosit degeaba.


L.E. Mută ușa de la dormitorul 3 mai spre dormitorul 2. Lovești patul când deschizi ușa.

Edited by sfantu.dracu, 16 February 2015 - 10:21.


#11
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:44, said:

Scara care duce in mansarda este dispusa deasupra celei care vine de la parter la etaj. Voi verifica proiectul.
Attached File  1.jpg   98.99K   25 downloads  Attached File  2.jpg   83.06K   26 downloads

#12
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View PostdoarUNom, on 16 februarie 2015 - 09:35, said:

Sebih , ai cunostiinta la cat ajunge pretul Multiporului ? Sau ai ales acest material doar ca ti.a fost recomandat ?
~ 3000 EURo pentru ce am eu de placat. Cam scump ce e drept. As avea o varianta mai ieftina sa plachez cu BCA. (de 4 ori mai ieftin si tot de atata ori mai slab dpdv rezistenta termica). Ne mai gandim .. vedem cum ies calculele finale.

#13
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postsfantu.dracu, on 16 februarie 2015 - 10:14, said:

L.E. Mută ușa de la dormitorul 3 mai spre dormitorul 2. Lovești patul când deschizi ușa.
Care pat , ca eu nu vad nici unul pe acolo ? :)

#14
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View PostdoarUNom, on 16 februarie 2015 - 10:31, said:

Mersi doarUNom .. asa ne gandeam si noi initial. Habar nu am de ce s-a ajuns doar in 2 ape. Mi s-a explicat din niste motive tehnice probabil.
Am incercat inclusiv si ii propunem arhitectului o varianta cu o lucarna pe partea de EST - dar am ajuns intr-un final la aceasta varianta.
La casa perspectiva principala este mai mult din partea de SUD - din SUD ajungi cu masina la teren - probabil din cauza asta nu a pus accent arhitectul pe perspectiva dinspre EST.

H podest de la etaj la mansarda e +4.45. Se pare ca sunt cel putin 2m inaltime.

View PostdoarUNom, on 16 februarie 2015 - 10:33, said:

Care pat , ca eu nu vad nici unul pe acolo ? Posted Image
Come on . Paturile le pui azi intr-un fel si peste 2 ani le schimbi pozitia din diverse considerente.

View Postsfantu.dracu, on 16 februarie 2015 - 10:14, said:

Eu aș vedea dormitorul cu dressing astfel:

Cu roșu am desenat pereți, cu albastru ușă glisantă.
Consider că în felul ăsta nu mai ai inestetica ușă în mijlocul camerei și folosești mai mult spațiu de depozitare în dressing.
Bine, ușa nu e musai să fie glisantă, dar tot vă va da posibilitatea să folosiți mai mult spațiu.
Așa cum e în schița originală, îl consider irosit degeaba.


L.E. Mută ușa de la dormitorul 3 mai spre dormitorul 2. Lovești patul când deschizi ușa.
Frumos gandit. Singurul dezavantaj e ca trebui sa fac un pus in plus din dormitor in baie - dar o idee f buna. Zona aceasta se poate compartimenta si recompartimenta destul de lejer. (cred eu)

View Postthe_lion, on 16 februarie 2015 - 10:03, said:

Eu am o singura intrebare: de ce dressing (las la o parte faptul ca spatiul este practic "mancat" de cele 3 usi si de circulatie) la o casa de vacanta?
Oricat de multe bagaje ti-ai lua, oricat de multe haine ai pastra acolo...sunt convins ca un dulap incastrabil in perete era suficient.
Dar cum ai spus si tu...in urma unor propuneri de nerefuzat ale arhitectului...
Nu mai zic nimic de baia de sus care este deasupra usii de intrare...ce mai, o minune arhitecturala. Pacat ca exista arhitecti care practic se vand pentru cativa mp, in loc sa-si respecte meseria si sa faca o casa functionala, chiar daca este mai mica (si el ar lua practic mai putini bani...).
Dressing la o casa de vacanta - pentru ca sa nu ai dulapul in dormitor. Prefer dormitorul mai liber. Iar daca in viitor voi dori sa o vand sa nu fie un impediment acest lucru.
Baia de sus este intradevar o minune. Stim de ea .. dar altfel nu a iesit. Am dorit dormitorul matrimonial pe partea de EST - sa vedem rasaritul din pat sau balcon. Sunt cateva compromisuri dar in rest mi se pare destul de functionala chiar daca e de vacanta sau de locuit permanent.

Edited by sebih, 16 February 2015 - 10:52.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 10:45, said:

Come on . Paturile le pui azi intr-un fel si peste 2 ani le schimbi pozitia din diverse considerente.

Nu este chiar asa. Chiar dormitorul este generos, felul in care sunt puse usile, in principal usa de intrare, iti mananca mult spatiu. Daca mutai usa spre sud, puteai pune in dressing pe tot peretele acela, dupa usa, iar un televizor pe peretele cu usa de la balcon. Nu mai spun ca aveai alte 2 orientari posibile de aranjare, daca tot vrei sa muti patul la 2 ani.
Roaga-l pe maestrul arhitect sa-ti prezinte 3 variante de mobilare ale acelui dormitor, in ideea in care vrei sa muti patul dupa cum spuneai mai sus.

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 10:51, said:

Mersi doarUNom .. asa ne gandeam si noi initial. Habar nu am de ce s-a ajuns doar in 2 ape. Mi s-a explicat din niste motive tehnice probabil.
Am incercat inclusiv si ii propunem arhitectului o varianta cu o lucarna pe partea de EST - dar am ajuns intr-un final la aceasta varianta.
La casa perspectiva principala este mai mult din partea de SUD - din SUD ajungi cu masina la teren - probabil din cauza asta nu a pus accent arhitectul pe perspectiva dinspre EST.

H podest de la etaj la mansarda e +4.45. Se pare ca sunt cel putin 2m inaltime.


Come on . Paturile le pui azi intr-un fel si peste 2 ani le schimbi pozitia din diverse considerente.


Frumos gandit. Singurul dezavantaj e ca trebui sa fac un pus in plus din dormitor in baie - dar o idee f buna. Zona aceasta se poate compartimenta si recompartimenta destul de lejer. (cred eu)


Dressing la o casa de vacanta - pentru ca sa nu ai dulapul in dormitor. Prefer dormitorul mai liber. Iar daca in viitor voi dori sa o vand sa nu fie un impediment acest lucru.
Baia de sus este intradevar o minune. Stim de ea .. dar altfel nu a iesit. Am dorit dormitorul matrimonial pe partea de EST - sa vedem rasaritul din pat sau balcon. Sunt cateva compromisuri dar in rest mi se pare destul de functionala chiar daca e de vacanta sau de locuit permanent.

Chestia cu "un pas in plus" sper ca era o gluma subtila...nicidecum un dezavantaj.
Referitor la acel dressing si la o posibila vanzare...pe mine unul nu ma incanta absolut deloc ideea pe care ai mers tu, tocmai pentru ca spatiul ala este absolut inutil. Ai 3 usi si circulatie intre ele, ia vezi si tu cat spatiu iti ramane pentru depozitare. Nu cred ca un cumparator ar considera lucrul asta un avantaj, cum il consideri tu.

Edited by the_lion, 16 February 2015 - 11:04.


#16
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View Postthe_lion, on 16 februarie 2015 - 11:03, said:

Chestia cu "un pas in plus" sper ca era o gluma subtila...nicidecum un dezavantaj.
Referitor la acel dressing si la o posibila vanzare...pe mine unul nu ma incanta absolut deloc ideea pe care ai mers tu, tocmai pentru ca spatiul ala este absolut inutil. Ai 3 usi si circulatie intre ele, ia vezi si tu cat spatiu iti ramane pentru depozitare. Nu cred ca un cumparator ar considera lucrul asta un avantaj, cum il consideri tu.

A fost o gluma, cu siguranta.
Spatiul de depozitare este echivalent cu un dulap cu 12 usi, din cate imi aduc aminte.

Attached Files


Edited by sebih, 16 February 2015 - 11:27.


#17
kendy

kendy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.01.2007

View Postsebih, on 16 februarie 2015 - 09:09, said:


De ce spui ca e tratata cu superficialitate ?


Nici eu nu am inteles ce a vrut sa spuna.
Nu mi se pare mare, mi se pare chiar dragutz compartimentata. Balcoanele sunt ok chiar si la casa. Astea sunt niste clisee, ca daca faci casa nu-s utile balcoanele. Noi avem terasa de 12 mp cu iesire din doua dormitoare si ne place ....
Dresingul de sus e in fond o camera de trecere, chiar izoleaza bine acel dormitor, imi place ideea. Mai ales ca ai doua bai.
Poate cu geamul ala e o problema.... Noi avem chiar iesire pe balcon din baie si e f tare, e balconul baii :)) dar place la vizitatori :)
Succes. Nu te mai lua dupa carcotasi :)

Dar termosistem da... e necesar... are dreptate persoana care ti-a atras atentia.
putea la dresing sa nu pui prima usa, de intrare, sa ramana ca un hol secundar... ceva de genu asta... poate

#18
sebih

sebih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.02.2008

View Postkendy, on 16 februarie 2015 - 11:34, said:


Nici eu nu am inteles ce a vrut sa spuna.
Nu mi se pare mare, mi se pare chiar dragutz compartimentata. Balcoanele sunt ok chiar si la casa. Astea sunt niste clisee, ca daca faci casa nu-s utile balcoanele. Noi avem terasa de 12 mp cu iesire din doua dormitoare si ne place ....
Dresingul de sus e in fond o camera de trecere, chiar izoleaza bine acel dormitor, imi place ideea. Mai ales ca ai doua bai.
Poate cu geamul ala e o problema.... Noi avem chiar iesire pe balcon din baie si e f tare, e balconul baii Posted Image) dar place la vizitatori Posted Image
Succes. Nu te mai lua dupa carcotasi Posted Image

Mersi kendy pentru aprecieri. Sunt rezultatul unui efort de munca atat din partea mea, dar mai ales din partea proiectantilor.
Dar sa nu uitam scopul topicului - multe critici, sfaturi - iar daca se mai poate retusa ceva e si mai bine. Asadar, fara mila, puteti sa improscati cu ce doriti, inclusiv carcoteli.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate