Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Isaran Residence - locatari si viitori locatari

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6260 replies to this topic

#55
AdAn1

AdAn1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.10.2014
Ebenize, am mai postat niste linkuri unde gasesti calculatoare. Erau si pe celalalt topic.

http://www.imobiliar...taxe-notariale/

sau

http://www.cbimobili...-notariale.html

Interesant e calculatorul de la primul link

Edited by AdAn1, 20 February 2015 - 21:00.


#56
-MiChAeL-

-MiChAeL-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
Buna seara viitori vecini

Ieri am semnat antecontractul pentru un  ap.3b bl.2,din cate am observat in acte nu apare nici o boxa si cand am dat avansul,saptamana trecuta l-am intrebat pe domnul fadi de boxe si a spus ca pentru blocul 2 nu sunt deloc deoarece se vor face parcari.
A fost ceva de genul,citez "oricum cui ii trebuie un spatiu de 2mp,nu inteleg!!!"......
deci?????:(

#57
tickone

tickone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 08.02.2015

View Post-MiChAeL-, on 20 februarie 2015 - 21:06, said:

Buna seara viitori vecini

Ieri am semnat antecontractul pentru un  ap.3b bl.2,din cate am observat in acte nu apare nici o boxa si cand am dat avansul,saptamana trecuta l-am intrebat pe domnul fadi de boxe si a spus ca pentru blocul 2 nu sunt deloc deoarece se vor face parcari.
A fost ceva de genul,citez "oricum cui ii trebuie un spatiu de 2mp,nu inteleg!!!"......
deci?????Posted Image
Mie mi-ar trebui sa imi bag butoiul cu varza de exemplu, deci vreu...Posted Image ..asta cu la unii dam, la unii nu, nu mi se pare ok.....

#58
Kronstadt

Kronstadt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.02.2015
varză?! ... n-ar fi mai bun unul cu vin? :)

#59
-MiChAeL-

-MiChAeL-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
cred ca toti vrem....dar avand in vedere ca nu se dau sau se dau pe ochi frumosi,banuiesc ca nu am atins anumite standarde:)):)).........

eu atat sper,macar sa fie gata pana la acel termen maximal de 31.03.2016,si sa nu mai apara cine stie ce probleme.:D

#60
Ebenize

Ebenize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.02.2007
Ms adan1. Acolo iese undeva la max 2300 ron dar am inteles ca unii  au platit 3700-4000 ron. E o diferenta enorma

#61
stef23426

stef23426

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 30.01.2015
eu unul prefer sa nu fiu mintit/pacalit... oricum ma asteptam sa nu le mai faca, am mai spus asta... in mintea mea sansele de a avea boxa(un lucru promis) sunt undeva la 30%, tare as vrea sa ma insel, dar... vrea sa mai scoata niste bani, nu e vina mea/ a noastra ca a pus un pret de vanzare mic.

ebenize conteaza la notar daca este ipotecar/prima casa, casatorit/necasatorit, pretul integral al ap(95%) luat de la banca sau mai putin adica restul achitat din buzunar, etc... au un sistem  de calcul astfel incat sa iasa ei bine ma refer la notari. a mai spus cineva cum ca a incercat pe fata sa-l pacaleasca

#62
-MiChAeL-

-MiChAeL-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
am semnat antecontractul ieri la notarul sugerat de ei.personal mie notarul nu-mi prezinta prea multa incredere(am vorbit cu persoane care mi-au spus ca le-au facut greseli in acte)as dori ca la anul sa semnez contractul la un notar ales de mine.stie cineva daca ar fi o problema sa procedez asa?

#63
Ebenize

Ebenize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca am inteles si eu cum sta treaba cu incadrarea, aici aveti un pdf cu expertiza la pag 42 http://www.unnpr.ro/..._si_Covasna.pdf insa poate sa incadreze un ap de 2 camere in grila de 3 camere ? ca de ex eu am 2A 68 d mp in cf iar in grila respectiva apartamentele cu 2 camere sunt pana la 60 tot ce e peste 60 sunt incadrate la 3 camere si astfel un pret mai mare. Adica e o diferenta de vreo 450 de lei totusi...

Edited by Ebenize, 21 February 2015 - 00:53.


#64
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttickone, on 20 februarie 2015 - 21:20, said:

Mie mi-ar trebui sa imi bag butoiul cu varza de exemplu, deci vreu...Posted Image ..asta cu la unii dam, la unii nu, nu mi se pare ok.....
la adama nu am avut 3 ani boxa....acum am....e o diferenta enorma...ex. anvelopele de iarna/vara, bicicleta, sanie si alte maruntisuri. Boxa e o necesitate...

Edited by cormelus, 21 February 2015 - 09:22.


#65
Ebenize

Ebenize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.02.2007
Normal ca e bun spatiul... Iti pui anvelopele cum ziceai... Truse de scule plus alte maruntisuri ce nu au ce cauta in casa.

Si-a comandat cineva mobila de la isaran cum e calitatea?

#66
tickone

tickone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 08.02.2015

View PostKronstadt, on 20 februarie 2015 - 21:46, said:

varză?! ... n-ar fi mai bun unul cu vin? Posted Image
lasa ca facem o crama la parterul blocului....Posted Image dupa ce da faliment cofetaria....Posted Image

#67
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Deci ca sa sintetizez (pentru mine macar), principalele probleme ar fi:

1. Boxa (spatiul de depozitare): promisa celor din blocul 1, refuzata din start celor din blocul 2
2. Locul de parcare (subteran, suprateran central sau lateral)
3. Racordarea la utilitati (mai precis la EFTS)
4. Termenul de predare / finisare
5. Taxele notariale (uneori neclare, sau aplicate „involuntar” marit)
6. Mobilierul promis in brosura de prezentare (nici pretul nici calitatea nu sunt cunoscute inca, banuiesc ca se poate obtine o reducere daca comanzi tot mobilierul intr-un singur loc)

Referitor la costuri (prin Prima Casa) cam toate articolele zic ca desi avansul este de numai 5% taxele ajung cam la 3% din costul apartamentului (si asta in cazul unui apartament vechi, cu toate utilitatile si cu CF emis).

Dar sa nu disperam de pe acuma (noi cei din blocul 2). Avem timp pentru asta mai incolo...

#68
-MiChAeL-

-MiChAeL-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
stiti cumva dece nu pot da like?imi apare "You have reached your quota of positive votes for the day"

#69
tickone

tickone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 08.02.2015

View Post-MiChAeL-, on 21 februarie 2015 - 11:47, said:

stiti cumva dece nu pot da like?imi apare "You have reached your quota of positive votes for the day"
si eu am aceeasi problema...

#70
geopop2005

geopop2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.02.2014
Hai sa imi dau cu parerea pe marginea celor sase puncte, ca de raspuns concret numai Fadi iti poate raspunde Posted Image
1. In blocul unu am inteles ca va exista boxa, chiar daca nu e trecuta in CF. Nici la blocurile vechi boxa nu e intabulata. In blocul doi, am inteles ca vi s-a spus din start ca nu va fi boxa din cauza parcarilor subterane. Camerele alea de depozitare de pe scara blocului par destul de mari, dar butoiul cu muraturi sigur nu va avea loc acolo.
2 Locurile de parcare am inteles, ca si voi, ca vor fi de trei categorii, la trei preturi diferite. Cele mai scumpe, la subsol. Teren pentru parcarile celor din blocul doi este destul in spatele blocului lor. Daca avem rabdare, vom vedea care vor fi preturile exacte.
3. Racordarea la utilitati: da, electrica a fost problema. Cred ca au gresit ca au mentionat contorul in anexa la contract. Corectati-ma daca gresesc: am inteles ca si daca era montat contorul, tot trebuia sa platim taxa de racordare. Eu am auzit o multime de povesti horror cu electrica de pe la prieteni. Unul a mostenit o casa de la parinti si a trebuit sa schimbe toate contractele cu furnizorii pe numele lui. La eletcrica i-au schimbat contorul si a trebuit sa plateasca din nou.
4. Sa speram ca termenul ala cu martie 2016 va fi respectat, ca doar au capatat experienta cu blocul 1.
5. Asta cu taxele notariale o sa o experimentez in curand. Am de gand sa fiu foarte atent si le multumesc colegilor pentru sfaturi. Oricum, se stie ca notarii sunt o "casta" aparte si ca vrei-nu vrei, esti la mana lor.
6. In brosura se promite mobilier pentru bucatarie si hol la care platim doar materialele. Am discutat si eu cu ei o propunere si in mare mi se pare un pret justificat. Materialele pe care le folosesc sunt de calitate, asa ca e normal sa aiba pret mai mare.

Si nu cred ca e cazul sa disperi Posted Image
PS La mine a mers like-ul fara probleme

Edited by geopop2005, 21 February 2015 - 12:03.


#71
tickone

tickone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 08.02.2015
@geopop2005- referitor la boxe, pentru mine, din blocul doi, nu mi-a spus nimeni pana acum, cu antecontract semnat, precum ca nu se da din start boxa, ci ca, in functie de cererea/vanzarea de locuri de parcare subterane, vor face un numar de "N" boxe si nu vor da tuturor, cum vor fi alesi...nu stiu...
- in ceea ce priveste electricitatea eu cred ca problema si betele in roate sunt si au fost intampinate la cei de la Electrica asa cum ati spus, dezvoltatorul ar fi oferit tot la cheie zic eu daca nu se intalnea cu birocratia si conditiile furnizorilor romani, care trebuie sa castige ceva de fiecare data, pentru ca asa au impus ei,o S.A. preluata de la stat  pe doi lei si cu care nu poti negocia nimic de fiecare data cand te duci la ei, iti prezinta serviciile pe care le au batute in cuie si pe care tu le inghiti pentru ca nu ai de ales...ia sa fi avut de ales intre mai multi furnizori, sa vezi atunci...asa, suportam taxa de conectare, deconectare, bransare, contor etc...
- pentru taxele la notar, pentru cei in cauza, puteti avea o reducere de cca 10 % daca aveti terminate studii juridice;
- pentru cei din blocul doi, am vazut ca astazi se turna placa intre etajele 8 si 9, deci se lucreaza...asta si pentru carcotasii care isi cauta peste tot si nu au cumparat de nicaieri, se rezuma la a comenta pe forumuri de ani de zile sa faca numarul mare de post-uri...Posted Image (scuze, nu ma pot abtine, desi mi-am propus anul asta sa fiu mai bun)
- pentru cei ce sunt pe punctul de a cauta mobila, mai exact canapele, nu fac publicitate dar am dat astazi peste un magazin deschis ieri si care are promotii bunicele week-end-ul asta, se afla pe Calea Bucuresti 104, pe partea dreapta in sensul de mers spre giratoriul de la Poenelor, se numeste EUROMOBILA, au site www.canapele.ro, sampanie si piscoturi la intrare si am gasit si o doamna draga mie, Magda Catone, cea cu detergentulPosted Image ...mesaj pur informativ

#72
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttickone, on 21 februarie 2015 - 20:19, said:

- in ceea ce priveste electricitatea eu cred ca problema si betele in roate sunt si au fost intampinate la cei de la Electrica asa cum ati spus, dezvoltatorul ar fi oferit tot la cheie zic eu daca nu se intalnea cu birocratia si conditiile furnizorilor romani, care trebuie sa castige ceva de fiecare data, pentru ca asa au impus ei,o S.A. preluata de la stat  pe doi lei si cu care nu poti negocia nimic de fiecare data cand te duci la ei, iti prezinta serviciile pe care le au batute in cuie si pe care tu le inghiti pentru ca nu ai de ales...ia sa fi avut de ales intre mai multi furnizori, sa vezi atunci...asa, suportam taxa de conectare, deconectare, bransare, contor etc...
- pentru cei din blocul doi, am vazut ca astazi se turna placa intre etajele 8 si 9, deci se lucreaza...asta si pentru carcotasii care isi cauta peste tot si nu au cumparat de nicaieri, se rezuma la a comenta pe forumuri de ani de zile sa faca numarul mare de post-uri...Posted Image (scuze, nu ma pot abtine, desi mi-am propus anul asta sa fiu mai bun)

-De ce la Aavantgarden a fost posibila predarea la cheie cu Electrica cu tot?(se trece contractul pe numele tau direct, platesti intradevar taxa de bransare in jur de 200ron, dar nu mai umbli pt  nimic altceva.
-intradevar au turnat toata ziua betoane la Isaran... am trecut pe-acolo doar poate gasesc un motiv sa fiu carcotas(un nod in paupra)... dar n-am gasit :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate