Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d
 switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

Stabilitatea Mac OS - un mit

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

aeon

aeon

Guru Member

• Grup: Senior Members
ba da, sa reinstalam windows-ul Posted Image

whitewizard

whitewizard

Softpedist pana la moarte!

View PostCristist50, on 19 februarie 2015 - 07:34, said:

Se discuta aici de sisteme de operare stabile nu de cat de deschis e Sony sau Intel. Din acest punct de vedere pot folosi Windows pe orice sistem vreau eu din orice categorie de pret, de la sisteme de 200-300 euro si pana la sisteme de multe mii de euro. Pot folosi Windows chiar si pe sistemele de la Apple. Concuzia pe care o poti trage este simpla, nu?

Ei , nu chiar pe toate,nu vorbim de modari sa suporte tot si nici viceversa.
Nu doresc sa dau bani multi doar pe firma.Daca are mar ce?Trebuie sa platesc sute de dolari pe el?
De acord cu voi , ca are piese componente,atent selectate si fabricate in US,aka Intel.Nu vrea sa fac offtopic cu ochelarii de la gogu,la un calcul atent,costa doar un sfert din cat cereau.Aici discutam despre Mac.
Marul discordiei.Posted Image

Edited by whitewizard, 20 February 2015 - 20:08.

wizardofoz

wizardofoz

Senior Member

Numai ca Apple nu e scump. Ideea asta vad ca tot reapare. Hardware similar costa similar, uneori mai scump. Valoarea reziduala e mai mare.

In privinta malware, daca jdemii de oameni cu windows se infecteaza (ok, sint prosti, vina lor) si mult mai putin oameni cu apple se infecteaza apoi e o diferenta. Daca aceeasi oameni care folosesc un calculator cu winows 7 ani il fac foarte incet in timp ce un mac inca merge foarte bine, sigur e o diferenta. Un macbook inca are valoare dupa citiva ani, unul widows plecat de la acelasi pret nu mai are. De ce? ca unul e mult mai folosibil ca celalalt.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
E mai "doribil", nu mai "folosibil"

De ce? Răspunsul îl găsești în postările daculuiburebista ;)

wizardofoz

wizardofoz

Senior Member

Eu nu vorbesc de cocalarul de mall, vorbesc de profesionisti adevarati la maximul profesional posibil.
E drept ca nici Macul nisi windows nu mai sint ce au fost (unul s-a inrautatit si celalalt s-a imbunatatit), diferenta era mai mare acum citiva dar, dar tot ramin niste avantaje de netagaduit ale produselor apple (mai sint si altele care nu au fost mentionate, integrarea foarte buna in ecosistemul apple, mac, apple tv, airport, iphone, ipad, hardware de buna calitate la preturi modice etc).

glumetu

glumetu

Jedi sora-mea!

View Postwizardofoz, on 21 februarie 2015 - 05:38, said:

Numai ca Apple nu e scump. Ideea asta vad ca tot reapare. Hardware similar costa similar, uneori mai scump. Valoarea reziduala e mai mare.
eu sunt de acord cu tine aici (pana la punctul in care vrei sa faci niste upgrades - moment in care iesi prin acoperis).

dar explica-i si daculuiburebista, care inca crede ca cine nu-si ia Apple de fapt nu-si permite.

View Postwizardofoz, on 21 februarie 2015 - 05:38, said:

Daca aceeasi oameni care folosesc un calculator cu winows 7 ani il fac foarte incet in timp ce un mac inca merge foarte bine, sigur e o diferenta. Un macbook inca are valoare dupa citiva ani, unul widows plecat de la acelasi pret nu mai are. De ce? ca unul e mult mai folosibil ca celalalt.
aici nu sunt de acord cu tine si o sa vezi un trend invers fata de perioada Vista. Windows 10 este mult mai usurel decat Win 8.1, care este mult mai light decat Win 7. Inversul se aplica la OS X din pacate, de cand au tot introdus chestii integrate cu ecosistemul mobil, intregul SO este mai greoi.

e2k

e2k

Senior Member

View Postwizardofoz, on 21 februarie 2015 - 08:23, said:

Eu nu vorbesc de cocalarul de mall, vorbesc de profesionisti adevarati la maximul profesional posibil.

Nu stiu ce ai vrut sa zici cu asta insa daca profesionistii sunt cei care folosesc calculatorul pentru a-si face meseria atunci majoritatea covarsitoare a lor nu folosesc Mac ci Windows. Eu datorita meseriei mele am lucrat prin multe birouri prin afara tarii si nici urma de Mac, pe workstation-uri 100% Windows, iar la servere majoritatea Windows si cateva Unix/Linux.

Daca este adevarat ca Mac-ul are o valoarea mai mare la revanzare nu cred ca acest lucru se datoreaza faptului ca in timp sistemele cu Windows nu mai sunt utilizabile iar ce cele cu Mac sunt ci pur si simplu avem de a face cu mecanismul cererii si ofertei. Acest mecanism insa nu este intotdeauna corelat cu realitatile tehnice ci mai degraba cu parerea subiectiva a oamenior fata de niste produse. Dupa parerea mea multi oamenii vad produsle Mac ca fiind "luxul" in domeniul IT.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Si in mediul windows exista astfel de mentalitati,vezi Sony vaio.

Kortana

Kortana

POWERED BY MICROSOFT !

Stai  sa vedeti cit de scump sunt laptopurile Asus ROG.
La fel de scump ca un iMac cu Retina 5K display, in jur de 7.000 lei.
(2.500 dollars US ). In pret intervine si cursul valutar, pe linga adaus la vinzare si transport.
Daca nu iti permiti un Mac original, iti faci un Hackintosh pina in 2.000 lei.
Ma uitam la clipuri vieo ( documentare ) pe Youtube despre Unix si am
constatat  ( ceea ce banuiam ) ca OS X e un Unix dar cu un GUI diferit fata de
FreeBSD ( DesktopBSD ) si SunOS ( openSolaris ). Si Linux face parte din Unix, chiar daca are un kernel midificat.
Unix, DesktopBSD, openSolaris si OS X sunt open source.
Windows in timp s-a distantat de Unix, de aceea numai are nimic in comun cu el.

Edited by Kortana, 21 February 2015 - 09:56.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Diferenta e ca seria ROG zdrobeste configuratiile mac.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

View PostKortana, on 21 februarie 2015 - 09:51, said:

Daca nu iti permiti un Mac original, iti faci un Hackintosh pina in 2.000 lei.
Astea-s copilarii.

Ma uitam la clipuri vieo ( documentare ) pe Youtube despre Unix si am constatat  ( ceea ce banuiam ) ca OS X e un Unix dar cu un GUI diferit fata de FreeBSD ( DesktopBSD ) si SunOS (openSolaris ).
Da, OS X e un Unix-like dar cu un sistem grafic propriu (desi include si X11 pentru aplicatii ce stiu numai asta). Asa cum si Android foloseste kernelul Linux dar partea grafica e dezvoltata de Google.

Si Linux face parte din Unix, chiar daca are un kernel midificat.
Linux nu-i Unix. E inspirat dupa Unix, a implementat prin cod propriu parte in filosofia de acolo dar nu mosteneste cod.

Unix, DesktopBSD, openSolaris si OS X sunt open source.
OS X nu-i open source cum nici multe editii Unix comerciale (de pe filiera AT&T). Ba chiar, imoral dar legal, a luat cod dintr-o editie de Unix apoi a avut drumul sau dar respecta specificatiile.

Cum isi au radacinile si care-s open ori nu se vede simplu de aici: http://en.wikipedia....tory-simple.svg

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2015 - 10:15.

wizardofoz

wizardofoz

Senior Member

View Postglumetu, on 21 februarie 2015 - 09:18, said:

eu sunt de acord cu tine aici (pana la punctul in care vrei sa faci niste upgrades - moment in care iesi prin acoperis).

Foarte adevarat, dar asta e destul de adevarat si la Lenovo, Sony etc
Trebuie sa-ti folosesti si capul putin.

aici nu sunt de acord cu tine si o sa vezi un trend invers fata de perioada Vista. Windows 10 este mult mai usurel decat Win 8.1, care este mult mai light decat Win 7. Inversul se aplica la OS X din pacate, de cand au tot introdus chestii integrate cu ecosistemul mobil, intregul SO este mai greoi.

De acord insa eu nu m-am referit la upgradarea sistemului de operare sau la reinstalarea lui. Pentru majoritatea oamenilor care tin un computer cu windows cite 7 ani fara curatare/reinstalare acesta merge din ce in ce in mai prost. Asta daca nu crapa sub virusi si malware sau sub probleme hardware.

si am
constatat  ( ceea ce banuiam ) ca OS X e un Unix

Majoritatea expertilor experimentatori de Mac de aici nu au deschis in viata lor un terminal pe un Mac.

Nu stiu ce ai vrut sa zici cu asta insa daca profesionistii sunt cei care folosesc calculatorul pentru a-si face meseria atunci majoritatea covarsitoare a lor nu folosesc Mac ci Windows.

Majoritatea pe care o cunoisc eu (Google/Facebook/Apple si tot felul de companii mai mici) folosesc Mac la greu. Si n-au greturile profesionistilor din Romania.
Sint sigur ca iti dai seama ca pina la urma sistemul de operare e doar ceva cit mai tranparent posibil. Acum 10 ani Romania era plina de linuxari care injurau Windows, acum vad ca e plina de windowsisti care injura mac.

ci mai degraba cu parerea subiectiva a oamenior fata de niste produse. Dupa parerea mea multi oamenii vad produsle Mac ca fiind "luxul" in domeniul IT.

Vrei sa spui ca oamenii sint prosti si nu stiu sa faca diferenta intre un computer care merge si unul care nu merge?
Chiar crezi ca dai pe cineva in fund cu un Mac de 5 ani vechime?
Luxul? Lenovo, Sony, Alienware etc fac laptopuri binisor mai scumpe dar nu-i injura nimeni ca-s bulangii.

View Postxeleron, on 21 februarie 2015 - 09:53, said:

Diferenta e ca seria ROG zdrobeste configuratiile mac.

Si de aia Asus e o companie asa de succes la vindut laptoape?
La zdrobit te referi cind compabri Gb si Ghz prespun.

Edited by wizardofoz, 21 February 2015 - 10:28.

e2k

e2k

Senior Member

View Postneagu_laurentiu, on 21 februarie 2015 - 10:07, said:

Da, OS X e un Unix-like  [...]

Nu, OS X nu este un Unix-like ci este un UNIX adevarat. La ora actuala nu exista nici-un sistem de operare care sa se numeasca asa simplu UNIX, ci exista niste specificatii pe care sistemele de operare trebuie sa le aiba pentru a fi catalogate ca fiind in mod oficial sisteme UNIX. Exista o organizatie internationala, The Open Group, care certifica sistemele de operare ca fiind sisteme UNIX. OS X este in mod oficial certificat ca fiind un sistem UNIX ceea ce inseamna ca el nu este Unix-like ci UNIX pe bune, daca se poate zice asa. Posted Image

Sistemele GNU/Linux carora le zicem doar Linux probabil ca indeplinesc si ele specificatiile UNIX insa nu sunt certificate in mod oficial de catre The Open Group si din cauza asta sunt doar Unix-like.

By decree of The Open Group, the term "UNIX" refers more to a class of operating systems than to a specific implementation of an operating system; those operating systems which meet The Open Group's Single UNIX Specification should be able to bear the UNIX 98 or UNIX 03 trademarks today, after the operating system's vendor pays a substantial certification fee and annual trademark royalties[23] to The Open Group. Systems licensed to use the UNIX trademark include AIX, HP-UX, IRIX, Solaris, Tru64 (formerly "Digital UNIX"), A/UX, OS X,[24][25] and a part of z/OS.

Nu sunt sigur ca pentru a obtine certificarea UNIX sistemul trebuie sa aiba cod mostenit din primele versiuni de UNIX insa avand in vedere ca se dau bani pentru certificare probabil ca aceasta conditie nu exista. Posted Image

Kortana

Kortana