Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stabilitatea Mac OS - un mit

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#73
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

View Postdacuburebista, on 18 februarie 2015 - 15:07, said:

ei, na!
dar cine e deschis acestei politici?

intel? acer? sony? hp? microsoft, poate...
Posted Image

Se discuta aici de sisteme de operare stabile nu de cat de deschis e Sony sau Intel. Din acest punct de vedere pot folosi Windows pe orice sistem vreau eu din orice categorie de pret, de la sisteme de 200-300 euro si pana la sisteme de multe mii de euro. Pot folosi Windows chiar si pe sistemele de la Apple. Concuzia pe care o poti trage este simpla, nu?
Pe ce anume sisteme mai poti folosi OSX-ul sau iOS-ul in afara de cele Apple? Nu imi spune ca hackintosh-ul reprezinta o solutie, stii si tu ca nu este asa.
In ceea ce priveste iOS-ul este acelasi lucru, sau mai rau. Eu am in casa 2 iPod-uri Touch 4 ce pot fi folosite doar pe post de ceas, walkman sau doar sa navighezi putin pe net, nu poate fi vorba de altceva mai nou. Si nu spun de iOS-ul 8 ci ma refer la versiunea 6 care le-a pus capac. Am si un iPhone 4 care a crapat cu toate ca a fost folosit in regim de telefon normal, nicicum pentru net sau jocuri & stuff. Cele enumerate de mine implineau acum 4 ani de cand le am. S-au dus cam repede...
Am un topic pe la "sfaturi achizitionare etc" in care am cerut parerea cunoscatorilor. Pana la urma am tras concluzia ca arunc banii si am ramas la ce aveam, am renuntat si la Apple si la Asus.

#74
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu am un Macbook de 7 ani care merge destul de bine. Daca era pe windows de cite ori trebuia reinstalat? Dar mai mergea? Am avut o multime de laptopuri cu windows la acelasi pret care au crapat din motive hardware in primul rind. Daca vreau sa-l vind tot iau vreo 200$ pe el.
Modelul de business a lui Apple e ca nu-ti vinde OSul. E impreuna cu hardwareul si e "gratis". Nu-ti convine modelul asta, vrei altceva, iti cumperi altceva. Sa ma anunti cind vezi un laptop windows de 1000$ care merge bine in 7 ani. Sa tina inca bateria vreo 2 ore samd. Nici mie nu-mi place Apple mereu. dar cind merge, merge.

#75
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu stiu de cate ori trebuia reinstalat Windows-ul, eu pe laptopurile mele nu l-am instalat decat odata, sau eventual am facut update cand a aparut alta versiune de Windows. Si am laptopuri care uimitor, inca functioneaza foarte bine. Nu cred ca e cel mai vechi insa inca il folosesc un Benq Joybook S32B de 1.33kg din 2009. Merge foarte bine cu Windows 7 si bateria tine aproximativ 1,5 ore. Mai am un Asus si mai vechi ce are Windows 2000 instalat pe el si inca merge dar nu il mai folosesc. Bateria tine aproximativ o ora.
Am 5 laptopuri de care imi aduc acum aminte: un MSI de 17" la vremea lui de gaming acum inca ok dar nefolosit (ala a fost scump, cand ajung acasa ma uit sa iti spun ce model e), 2 Asus-uri la firma, 1 Benq acasa si inca un netbook Asus la mine. Nici unul nu e mai nou de 2 ani. Dupa cum spuneam, nu s-au facut reinstalari din cauze de blocaje sau alte probleme, doar update-uri. Toate au software original cu update la zi. Nefacand trafic aiurea prin cine stie ce site-uri obscure nu am avut probleme cu virusi sau malware. Folosesc AV-ul implicit din Windows sa mai scanez din cand in cand masinile.
La toate cele de mai sus eu nu am avut probleme de stabilitate ci doar de programe ce crapa din cand in cand, probabil la fel des ca la toata lumea.

Edited by Cristist50, 19 February 2015 - 10:04.


#76
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postwizardofoz, on 19 februarie 2015 - 08:41, said:

Eu am un Macbook de 7 ani care merge destul de bine. Daca era pe windows de cite ori trebuia reinstalat? Dar mai mergea? Am avut o multime de laptopuri cu windows la acelasi pret care au crapat din motive hardware in primul rind. Daca vreau sa-l vind tot iau vreo 200$ pe el.
Modelul de business a lui Apple e ca nu-ti vinde OSul. E impreuna cu hardwareul si e "gratis". Nu-ti convine modelul asta, vrei altceva, iti cumperi altceva. Sa ma anunti cind vezi un laptop windows de 1000$ care merge bine in 7 ani. Sa tina inca bateria vreo 2 ore samd. Nici mie nu-mi place Apple mereu. dar cind merge, merge.

ai o fixa cu reinstalarea windowsului.. :(
de fapt nu esti singurul, foarte multi au impresia ca rezolvarea oricarei probleme este reinstalarea windows

pentru info, stiu computere hp care un windows xp instalat prin 2004-2005
merg foarte bine si in acest moment.. cam ciudat, nu e asa?
si nu e vorba de un computer si de zeci
singurele ncesitari de reinstalare au fost cand a crapat cate un hdd

#77
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postwizardofoz, on 19 februarie 2015 - 08:41, said:

Eu am un Macbook de 7 ani care merge destul de bine. Daca era pe windows de cite ori trebuia reinstalat? Dar mai mergea?
eu am un PC facut de mine din componente, cu licenta Win 7 Home Premium, de 5 ani si jumatate. Acest PC este folosit si ca home server, deci de 5 ani si jumatate merge incontinuu, il inchid doar cand plec in vacanta cu familia.

Stii de cate ori am reinstalat Windows? De zero ori.

Laptop-uri am tinut in ultimii aproape 9 ani doar Lenovo (la firma). Zero probleme. Dar le-am schimbat cam la 2-3 ani (sunt la al 4-lea acum).

#78
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
...eu am o masină făcută din piese de la dezmembrări și e mai bună ca un mercedes...
poate chiar și niște pantaloni cusuți in casă sunt mai ok decât blugii de firmă

dacă sistemul de operare pe care nu-l cunoașteți voi e așa de slab, oare de ce e frenezia asta cu hackintosh?
voi chiar vreți să vă dați cu părearea exact ca madam tatoiu și alte mumii de la teve?
:)
am mai repetat, dar nu obosesc să vă spun - fiecare are calculatorul pe care și-l permite
la fel e cu serviciul, mașina, casa, nevasta...
dar invidia nu moare niciodată

#79
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
zici tu.. cei mai multi posesori de mac os din ro nu si-l permit
si totusi il au :)

#80
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postdacuburebista, on 19 februarie 2015 - 12:12, said:

[...]am mai repetat, dar nu obosesc să vă spun - fiecare are calculatorul pe care și-l permite
la fel e cu serviciul, mașina, casa, nevasta...
dar invidia nu moare niciodată
Așa, deci de la "moaaa ce stabil e ăsta - fără să răspunzi la întrebările colegului de aici - " ai ajuns la "bă io-mi permit, sărăntocilor!".
Keep up the good work, mate! You're on the right track.
Nu ne uimești și cu minunăția ta de nevastă? Așa, ca să știm și noi ăștia (sărăntocii fără Mac și iChestii) la ce să aspirăm când ne-om ajunge...

#81
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postdacuburebista, on 19 februarie 2015 - 12:12, said:

...eu am o masină făcută din piese de la dezmembrări și e mai bună ca un mercedes...
poate chiar și niște pantaloni cusuți in casă sunt mai ok decât blugii de firmă
am facut PC-ul din piese pentru ca e o pasiune si pentru ca e upgradabil cu ce vreau eu. A costat mai mult decat un iMac :)

Quote

dacă sistemul de operare pe care nu-l cunoașteți voi e așa de slab, oare de ce e frenezia asta cu hackintosh?
cunosc sistemul bine, lucrez des cu el, am oameni care fac development pe el si e ok.

frenezia asta cu hackintosh... eu nu cunosc decat o singura persoana care are hackintosh. Nu mi se pare o piata atat de frenetica.

Quote

am mai repetat, dar nu obosesc să vă spun - fiecare are calculatorul pe care și-l permite
la fel e cu serviciul, mașina, casa, nevasta...
dar invidia nu moare niciodată
am ajuns la eternul simbol al bunastarii, marul Apple... traiti intr-o iluzie crunta. Toti loserii din ziua de azi isi imagineaza ca iPhone-ul sau iMac-ul sunt simboluri sociale. E clar, suntem intr-o tara bananiera, inca.

Presupui ca orice interlocutor care critica Apple o face din invidie... nu-i cam copilaresc? Dar, ma rog, e opinia ta, si tu trebuie sa traiesti cu imaginea pe care ti-o creeaza, ca in primul rand pe tine te face de rusine :lol:

#82
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postdacuburebista, on 19 februarie 2015 - 12:12, said:

dacă sistemul de operare pe care nu-l cunoașteți voi e așa de slab, oare de ce e frenezia asta cu hackintosh?
voi chiar vreți să vă dați cu părearea exact ca madam tatoiu și alte mumii de la teve?
Posted Image
Eu nu vad nicio frenezie, poti da exemple despre frenezia asta?
p.s: Tot zici de superioritatea Mac OS fata de windows, tu stii ca mai exista si linux, nu?

#83
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu ai de unde să vezi dacă nu știi unde să cauți...
vrei un link, chiar pe forumul ăsta?

ps - nu zic nimic de superioritatea oricărui sistem de operare, mai citește odată posturile mele
și dacă te simți în stare să argumentezi punctele bune ale unei distribuții de linux, chiar te rog să o faci, poate mai prind ceva și cei cu ferestrele deschise
:)

View Postglumetu, on 19 februarie 2015 - 15:06, said:

...Presupui ca orice interlocutor care critica Apple o face din invidie... nu-i cam copilaresc? Dar, ma rog, e opinia ta, si tu trebuie sa traiesti cu imaginea pe care ti-o creeaza, ca in primul rand pe tine te face de rusine Posted Image

oi fi tu glumeț, dar ești depășit de situație
analizele pe text se fac încă la școală, nu?
e copilăresc să tragi concluzii doar dintr-o postare, o discuție e mult mai amplă și cere concentrare
dar, după cum spui, îți creezi singur imaginea
:)

#84
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
M-am uitat pe subiectul "Hackintosh" (la paginile 27-32) si am observat ~13 utilizatori care posteaza pe acel subiect. Asta este frenezia?
Referitor la superioritate, cam asta se intelege atunci cand le spui utilizatorilor ce nu sunt deacord cu tine ca sunt invidiosi. Desi punctele forte a  linuxului ar trebui discutate pe aria dedicata, pot sa argumentez punctele bune a linuxului:
Spoiler

Edited by Zinus, 19 February 2015 - 17:04.


#85
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cum ziceam... nu te-ai uitat bine :)

cu 247 de topicuri și 1796 de replici, ghici ce subiect e campion la secțiunea software?
dar aștept cu bucurie să citesc o discuție despre linux... și parcă știu că multe argumente vor fi aproape identice

bine, asta pentru cine nu face confuzii între un sistem de operare și prețul unui calculator
pentru mulți observ că asta contează (dacă "se merită")

Posted Image

#86
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Eu folosesc si Windows si OS X pe un Mac. Ambele merg la fel de bine si nu mi-au creat probleme nicicare.
Pentru ce am insa nevoie, mare parte a timpului bootez in Windows, OS X ramanand pentru treburi specifice sistemului (ex. portez vreo aplicatie de-a mea si sub OS X) sau diverse experimente/curiozitati.

Edited by dani.user, 19 February 2015 - 17:50.


#87
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
N-am nici o obsesie cu reinstalarea Windows, am si am avut o multime de calculatoare pe Windows. Am un desktop cu Vista de exemplu cumparat in acelasi timp cu macul pe care nu l-am reinstalat niciodata. Nu exista nici o comparatie intre cum merge unul si cum merge celalalt. Antivirusi, AntiMalware. Cir cir cir harddiskul. Booteaza in timp dublu. Samd.
Pina si la serviciu (unde nu folosesc cont de administrator etc) am reusit sa ma incalt cu un malware pe PCul cu windows. Cu tot antivirusul. Si fara sa fac nimic ca nu-s idiot sa dau clickuri si sa dechid atasamente.
Eu zic ca daca nu ai avut un mac pentru vreo 6 luni nu ai nici un drept sa ai o opinie ca nici macar nu stii cum se foloseste.

#88
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu inteleg cum poti sa incalti malware daca nu vizitezi site-uri dubioase. Eu nu am reusit in ani de zile, zeci de ani de zile. Primul meu calculator a fost un 386 DX4 cu procesor AMD, tin si acum minte butonul de turbo :D
Nu tin minte sa fi avut vreun virus sau malware :D
Intradevar am depanat cateva zeci calculatoare de cand ma stiu, toate pline de probleme. Insa posesorii imi spuneau si ce anume porcarii de site-uri vizitau de ma luam cu mainile de cap :)
Nu sustin faptul ca WIndows este mai bun ca OSX, insa nu inteleg  cum reuseste sa se mentina inca acest mit cum ca Windows-ul este inca instabil?

Cand am facut acel versus intre un Asus cu Windows si un Apple Air majoritatea mi-a tot spus ca Apple arata bine. De parca il iau ca sa il tin pe masa la cofetarie ...

#89
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristist50, on 20 februarie 2015 - 12:47, said:

Nu sustin faptul ca WIndows este mai bun ca OSX, insa nu inteleg  cum reuseste sa se mentina inca acest mit cum ca Windows-ul este inca instabil?
Din moment ce numarul de utilizatori e mare implicit si cazurile raportate sunt pe masura. Nici nu mai conteaza ca userii fac tot felul de lucruri trasnite, luate una peste alta pare ca Windows e cu probleme. Dar acestea pot fi si in OS X la acelasi numar de utilizatori. Repet, nu conteaza unde-i adevarul tehnic, conteaza perceptia in povestea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2015 - 13:03.


#90
cookiemonster

cookiemonster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.07.2010
Bai oameni buni, nu aveti nimic mai bun de facut?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate