Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Stabilitatea Mac OS - un mit

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#523
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Posttrident, on 05 aprilie 2015 - 05:40, said:

OSX-ul din punct de vedere al experientei de utilizare e mult peste orice alt sistem de operare pe care l-am folosit.

Daca vii de pe GW Basic da :))))

#524
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postro_explorer, on 25 martie 2015 - 14:01, said:

Ha ha ... tocmai sunt pus intr-o situatie funny ...

Din motive diverse, azi lucrez de acasa ... asa ca am ajuns sa fac remote desktop de pe mbp (OSX) pe un terminal Windows din birou, de unde fac remote session pe un server Linux, unde de fapt ruleaza cacaturile mele de munca. Toate sistemele functioneaza ireprosabil. Asta ma face utilizator de ce anume?
Daca rulai in acel sir si un soft de la Allview stricai toata treaba. :lol:

#525
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Macul ruleaza fin la eye candy din toate punctele de vedere: calitatea si eleganta executiei, calitatea ecranului si materialelor + sistemul de operare viu, interfata. Dar si costa oleaca rasfatul asta.

#526
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Costa cit un sistem windows/android similar (cuvintul cheie e similar, ca majoritatea vor sa compare un apple cu ceva low end). Uneori chiar mai putin.

#527
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Sistem de operare viu?
Cand au scos Windows 8 cu interfata Metro si au inceput sa se "miste" elementele de pe ecran, au sarit toti in sus ca nu-i bine...

#528
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Mark Etting are mult de-a face în toată treaba asta.

#529
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@a3ds
hai explica tu care din sistemele de operare contemporane ofera o experienta superioara ca vad ca esti bun la facut comparatii. Hai sa fac eu o comparatie, Win 8 ( pe care am dat bani pe o licenta retail ) este un GUNOI comparat.

#530
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttrident, on 03 mai 2015 - 19:50, said:

Hai sa fac eu o comparatie, Win 8 ( pe care am dat bani pe o licenta retail ) este un GUNOI comparat.

Ai fost obligat? Cum mă pot eu baza pe opinia unui user care cumpără gunoiaie când are alternative mult superioare?

#531
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@iladi
Eu doar mi-am zis parerea, sunt foarte curios sa imi zici care sunt alternativele astea superioare peste OS X? Pana la urma noi aici doar schimbam impresii cu sinceritate, nimeni nu detine adevarul absolut.

#532
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttrident, on 03 mai 2015 - 19:50, said:

hai explica tu care din sistemele de operare contemporane ofera o experienta superioara ca vad ca esti bun la facut comparatii. Hai sa fac eu o comparatie, Win 8 ( pe care am dat bani pe o licenta retail ) este un GUNOI comparat.

Experienta mea, de exemplu e fix pe dos. Bootez mai des in Windows 8.1 decat in OS X fiindca aplicatiile folosite sub Windows (pe domeniul meu de interes) imi ofera o experienta superioara.
Iar acele aplicatii care sunt cross-platform imi ofera ~ aceeasi experienta. Poate usor mai slaba sub OS X nefiind obisnuit cu prescurtarile mai ciudate.

#533
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttrident, on 03 mai 2015 - 21:31, said:

@iladi
Eu doar mi-am zis parerea, sunt foarte curios sa imi zici care sunt alternativele astea superioare peste OS X? Pana la urma noi aici doar schimbam impresii cu sinceritate, nimeni nu detine adevarul absolut.


Care părere: că ai dat bani pe gunoi?

În primul rând nu ai oferit nici un argument, în al doilea rând, penibilitatea și absurditatea afirmației că ai dat bani pe un gunoi (se pare că vorbim de windows 8) și îl folosești în locul unei alternative mai bune (vorbim de osx aici) este maximă. Motiv pentru care nu știu cum cineva ar putea-o lua în serios.

#534
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
@iladi
Da, opinia mea este ca am dat bani pe un gunoi ( la fel cum sunt unii care dau bani pe gunoaie de masini noi asa am dat eu pe un gunoi de OS ).

Acum folosesc OS X si in trecut am folosit de la Win95 pana la Ubuntu, Win 8 nu am folosit decat vreo 2 zile. Eu nu imi doresc ca cineva sa ma creada, doar mi-am exprimat opinia, daca tu ai o alta opinie te rog sa o expui si o putem dezbate

Edited by trident, 03 May 2015 - 23:18.


#535
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008
Ce crezi că e de dezbătut cănd eu folosesc unul din SOuri sporadic și tu celălalt SO pentru 2 zile?
Relax and enjoy.

#536
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posttrident, on 03 mai 2015 - 19:50, said:

Win 8 ( pe care am dat bani pe o licenta retail ) este un GUNOI

View Posttrident, on 03 mai 2015 - 23:16, said:

Win 8 nu am folosit decat vreo 2 zile.

Si cum ai ajuns la concluzia ca este un "gunoi" dupa doar 2 zile de utilizare?
Cum iti imaginezi ca vei fi crezut de cineva in lipsa oricarui argument?

Sa incerc eu sa aduc in locul tau "argumentele evidente pentru toata lumea" care "demonstreaza" ca Windows 8 este un "gunoi"? Voi face incercarea de a ma substitui unei persoane care pune astfel de etichete si voi raspunde:
1. Deoarece nu are Start Menu, iar Start Screen are doar rolul de a afisa dreptunghiuri animate urate sau de afisare a unui liste de aplicatii amestecate cu cuvinte necunoscute care in loc de a fi ordonate intr-un singur fel complica lucrurile permitand ordonarea lor dupa categorie, dupa data instalarii, dupa frecventa utilizarii etc.
2. Deoarece butonul "Shut Down" s-a mutat in Charms ca si butonul "Search" si pana am aflat aceasta am inchis computerul fortat din buton.
3. Deoarece Control Panel, comanda Run, Command Prompt-ul etc. s-au mutat la click dreapta in coltul din stanga-jos al ecranului unde trebuia sa fie Start Button si deja dezinstalasem Windows cand am aflat.
4. Deoarece aplicatiile moderne se inchid prin tragere de sus in jos in loc sa iti afiseze un buton pus intr-un colt pe o bara. A trebuit sa folosesc Alt-Tab ca sa revin pe Desktop si sa inchid fiecare aplicatie moderna din Task Manager.
5. Deoarece aplicatiile moderne se trag spre stanga in App Switch Bar in loc de a se minimiza in TaskBar prin clicare pe un buton, iar aceasta am aflat abia acum;
6. Deoarece are o interfata diferita si imi este lene sa urmaresc un tutorial de 10 minute ca sa invat cum sa o folosesc. Daca tutorialul era de numai 3 secunde mai treaca-mearga...
Restul "argumentelor" le-am enumerat aici: http://forum.softped...8#entry16639117

Ei bine, imagineaza-ti ca si eu folosesc OS X. In prezent am 3 Mac-uri (incluzand o unitate Desktop si un MacBook). Cu toate acestea utilizez atat PC cu Windows 8.1 si Linux cat si tableta cu Windows 8.1. Practic am trecut la Windows 8 inca de la lansare si iata ca din acel moment am spus "Adio!" versiunilor vechi de Windows.
(De fapt am si un Windows 7 in Dual-Boot pe care il bootez doar ca sa ii fac update-urile. Atat. Il voi utiliza pentru a efectua upgrade la Windows 10.)
Daca nu ar fi existat Windows 8, atunci este foarte probabil ca nu mai utilizam deloc Windows acasa, iar tableta nu as fi avut (am avut cateva experiente proaste cu Android, iar iOS este prea limitat pentru ce am eu nevoie).
Adica tu ma acuzi pe mine si pe toti utilizatorii de Windows 8 sau superior ca folosim "gunoaie"? Este evident ca esti extrem de subiectiv, dar incearca macar sa nu te mai substitui altora, confundand parerea ta si nevoile tale cu ale tuturor celorlalti!

#537
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
off topic
ieri m-am plimbat cu un audi a6 vreo 20 de minute
un gunoi, nu avea decat 2 pedale Posted Image

#538
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pai poate tu nu vrei manuala sa faci rev-matching singur la downshift (google "heel and toe"), si nu poti conduce fara TC, ABS si servo. Ca asa esti invatat. Si ce e manerul cu ala din dreapta, la ce foloseste?? :naughty:

#539
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna

Revin cu o mica  completare.
Am ajuns sa-mi placa foarte mult interfata MacOS. Atat de mult incat ma uit la filme doar pe mbp, in ciuda inferioritatii MacOS fata de Windows la  treburi multimedia. Cred ca am inceput sa inteleg ceea ce simt fanii Apple.

Edited by moldoveanca2001, 06 June 2015 - 12:08.


#540
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Inferioritatii la treburi multimedia? Pai e printre singurele domenii unde multi aleg intentionat Mac.
Cat de mult ajuta insa interfata la vizualizarea unui film? Doar 1-2 ore te uiti la film in sine, nu la meniul de play/stop.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate