Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stabilitatea Mac OS - un mit

- - - - -
  • Please log in to reply
563 replies to this topic

#1
moldoveanca2000

moldoveanca2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2015
Buna.

Folosesc Windows de cativa ani si niste distributii linux in masini virtuale pt a testa o aplicatie.
Recent mi-am luat un MB Pro Retina pt ca aveam nevoie de teste si pe Mac OS.
Am vazut multe dezbateri windows vs mac pe net, dar nu m-am implicat in ele pt ca nu am mai lucrat cu acest sistem de operare.
Acum ca am avut ocazia asta, as dori sa imi impartasesc experienta, poate ii va ajuta si pe altii care se gandesc sa treaca pe Mac OS.

Instalarea sistemului e f usoara, am folosit si Internet recovery si este foarte simplu.
Dpdv grafic este cel mai avansat sistem de operare. Nici un linux si nici windows nu sunt capabile sa faca uz de un ecran dens cum e retina. Poti mari textul in ele, dar tot timpul dai de elemente grafice care nu sunt construite in asa fel incat sa se adapteze la marimea fizica a ecranului. Asa ceva nu se intampla in Mac OS, decat in unele aplicatii externe cum este full tilt poker.

Dpdv al functionalitatii Mac OS este cel mai slab sistem de operare pe care l-am intalnit.
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca o eroare a unei aplicatii poate bloca intreg sistemul. O simpla deconectare de la net in timp ce faci streaming video in VLC te forteaza sa tii apasat  power off sa poti inchide calculatorul. Din aprox 30 de aplicatii cat am instalat initial, 5 au blocat sistemul si a fost necesar un restart.
Performanta este slaba in comparatie cu Windows. Desi ruleaza pe un Core i5 cu SSD, simt o latenta cand deschid diferite aplicatii.

Dpdv al productivitatii utilizatorului este la pamant.
Am nevoie de o ora pt a realiza aceleasi lucruri pe care le fac in Windows in 5 minute. In mare parte din cauza limitarilor sistemului sau aplicatiilor, si uneori din cauza lipsei unor taste.

Pe scurt, Mac OS este potrivit celor ce folosesc calculatorul ocazional doar pt browsing si email, ori celor care il folosesc productiv dar cu un nivel intelectual scazut.
Pt un profesionist adevarat acest sistem de operare este inutilizabil, mai ales pt cei care vin dinspre Windows. Ei vor simti cel mai mult acel gol

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mac OS,este facut pentru fite!
Vrei sigla cu "mar muscat" si bani dati aiurea? Iti iei Mac Book sau orice din gama lor!
Vrei calculator de "om normal",vrei aplicatii de "om normal", iti instalezi Windows sau Linux si esti in randul lumii.
Stiu ca-mi vor sari in cap fanii Mac dar imi asum opnia!
Ce sa fac pe Mac OS... nu gasesc aplicatii pentru ce-mi trebuie mie,numai fite si fite. Asta este opinia mea,ma intorc la Windows si Linux.

Edited by Tehnicianul1970, 15 February 2015 - 15:04.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ce versiune de OSX este? Eu am un macbook pro din 2006 și nu se blochează absolut deloc pe snow leopard sau lion. De asemenea folosesc și pe pc mountain lion și zbârnâie.

Edited by gerbil, 15 February 2015 - 15:04.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Folosesc OS X zilnic de 10 ani si extrem de rar mi se intampla ceea ce zici tu.
2. De la XP incoace Windows e foarte stabil, iar discutiile vin mai ales din perioada Windows 9x, cand era un dezastru.
3. Pe partea de desktop Linux cred ca e pe ultimul loc din acest punct de vedere.

BTW, exista Activity Monitor, daca doresti sa opresti o aplicatie, asta in cazul in care sistemul mai raspunde la comenzi (CMD+Space - > Activity Monitor)

P.S. Nu confunda OS cu aplicatiile Third Party, de ex VLC...

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 moldoveanca2000, on 15 februarie 2015 - 14:53, said:

Dpdv al productivitatii utilizatorului este la pamant.
Am nevoie de o ora pt a realiza aceleasi lucruri pe care le fac in Windows in 5 minute. In mare parte din cauza limitarilor sistemului sau aplicatiilor, si uneori din cauza lipsei unor taste.
Pe scurt, Mac OS este potrivit celor ce folosesc calculatorul ocazional doar pt browsing si email, ori celor care il folosesc productiv dar cu un nivel intelectual scazut.

Scris de moldoveanca2000
Mesaje: 1
Înscris: Azi, 14:11
ID membru: 900.348


Ma intreb de ce nu s-a blocat direct thread-ul asta. Daca ziceam asta despre linux luam si warn...

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
1.Pentru OS X unele aplicatii ( cele mai importante, PS de exemplu, ChemBioDraw, alte aplicatii de sinteza biologica, jocuri- care sunt ( cu exceptia celor facute de EA, sunt niste idioti cu portarea lor pe OS X ) etc ) sunt optimizate obligatoriu sa functioneze si pe sisteme vechi. Politica apple: cumperi ceva si-l folosesti linistit 5 ani. Asadar, aplicatii noi sunt utilizabile si pe sisteme mai vechi.
Ceea ce la WIN nu se intampla. Nu se optimizeaza aplicatiile pentru ca MS nu are nici o implicare in hardware. MS nu se implica in optimizarea aplicatiilor de la terti si iese un dezastru in fiecare an, ceea ce te obliga la un upgrade continuu.

2. OS X e un sistem UNIX. Distribuirea ramului este diferita. Uneori e ok, alteori intradevar poate deveni un dezastru pentru ca fiind nepot unix manca ram mult si inutil. Dar acesta se elibereaza imediat la deschiderea unei aplicatii ce are nevoie.
Daca nu, eu folosesc cu drag "sudo purge", comanda ce devine din ce in ce mai inutila de vreo 2 ani Posted Image

3. E mult mai comod, nu iti ofera batai de cap, mentenanta, etc. Bineinteles, mai raman "preferinte" pierdute ale unor aplicatii dar alea nu te deranjeaza prea mult. Cazul unei reinstalari de sistem este ceva vazut foarte rar pe OS X. Time Machine e genial, efectiv. Nu am gasit absolut nimic similar pentru windows sau linux, dar nimic. Ceva ce la apasarea unei taste sa imi faca restaurarea de sistem de pe un disk extern/ wifi. Sau, si mai comod, reinstalarea sistemului via internet.

Time Machine este unul din motivele care ofera siguranta sporita sistemului, orice modificare faci, daca ai spart un kext aiurea poti reveni oricand. Bineinteles, datele ocupa mult.

Si ar mai fi...

am jucat jocuri ( Borderlands, Deus Ex HR, altele ) si folosit PS pe 2GB RAM.
Cu 2GB ram in WIN borderlands ma scuipa in fata.

Edited by lex404, 15 February 2015 - 15:18.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ca sa fie pachet complet, incearca si un "remote desktop"  catre acel macOS
upss.. nu are decat un vnc cu lag imens

o alta belea a macOS este lucrul greoi cu periferice (iprimante, adaptoare usb diverse..) care pe windows merg fara absolut nici o belea si fara a necesita "cd cu drivere" dar pe mac au tot felul de sincope
de obicei un restart rezolva "probema"

Edited by aeon, 15 February 2015 - 15:20.


#8
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Desi nici eu nu suport produsele apple, inclusiv Mac Os, dar trebuie sa recunoastem ca Mac OS este un sistem stabil si bine optimizat pe partea hardware (cea ce este normal, avand in vedere ca ruleaza numai pe hardware vandut de apple (excluzand hackintosh)).

Edited by Zinus, 15 February 2015 - 15:36.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 aeon, on 15 februarie 2015 - 15:18, said:

ca sa fie pachet complet, incearca si un "remote desktop"  catre acel macOS
upss.. nu are decat un vnc cu lag imens

o alta belea a macOS este lucrul greoi cu periferice (iprimante, adaptoare usb diverse..) care pe windows merg fara absolut nici o belea si fara a necesita "cd cu drivere" dar pe mac au tot felul de sincope
de obicei un restart rezolva "probema"
mie Brother mi-a mers by-default.
Daca voiam optiunile speciale ale multifunctionalei instalam aplicatia de pe site.

Problema am avut cu stickul RDS, dar s-a rezolvat de la .9 incoace.

Sau, sfanta problema sunt stickurile/ HDD-urile NTFS. Dar si asta se rezolva.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
merge remote-ul, nu zic ca nu, dar este foarte foarte lent fata de remote desktop din windows
e bun pentru a verifica 2-3 chestii, dar in nici un caz sa faci productie zilnica
stiu graficieni care lucreaza remote (de acasa) pe computerul de la birou in bune condiitii folosind windows, situatie imposibila pe macOS

cat despre usb, ultima problema este data de niste adaptoare usb-ethernet la niste air book-uri: daca intra in standby, numai cu restart sau scos adaptorul si pus la loc in usb se mai conecteaza la retea
aceleasi adaptoare merge foate bine pe win 7, 8 sau 8.1 (probate)

e un sistem de oprerare home user, nu pentru birou, nu pentru productie
perfect pentru un user banal

pentru treburi serioase, windows este imbatabil

linux cu treaba lui, are nisa separata, eu unul nu consider ca se bate cu macOs sau windows

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Era adaptor apple USB-Ethernet sau altul?
Ca cele apple merg, desi nu prea le vad utilitatea.

Poate util ar fi thunderbolt/ ethernet ca iti ofera gigabit

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta e alta mizerie, daca nu e apple nu merge, nu? si e absolut normal nu?
trebui si castile apple, si prelungitorul, si routerul, si imprimanta...
de tastatura si mouse nu mai vorbesc macar

ghinion, adaptorul era doar compatibil apple (avea si cd cu drivere numai pentru apple)
utilitate exista cand airurile nu au port ethernet (si firmele de obicei nu folosesc wireless pentru acces la resurse din reteaua interna)
routerul cisco, cablurile habar nu am, sper ca nu trebuiau sa fie tot applePosted Image
imprimanta era brother, avea si ea cd cu drivere pentru mac (nu a mers sub nici o forma), in final a ajuns tot la un windows care nici macar de cd nu avut nevoie
in 30 sec deja tiparea

sistemul e limitat, deja a ajuns sa fie enervant (vezi whatsapp de ex ..)

Edited by aeon, 15 February 2015 - 16:01.


#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 potae, on 15 februarie 2015 - 15:15, said:

Ma intreb de ce nu s-a blocat direct thread-ul asta. Daca ziceam asta despre linux luam si warn...
Da, luai, deci nu fa asa ceva! Posted Image   (LE: ca sa fiu clar inteles, intelegem/ acceptam opinii/ critici in cunostinta de cauza, nu datorate nepriceperii sau, mai rau, din auzite...)
Si eu am opinii privind windows si osx, dar nu le exprim pe ariile respective, ar fi nepotrivit, nepoliticos, chiar flame!

Edited by shogun1, 15 February 2015 - 16:37.


#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Daca nu produci muzica sau nu lucrezi cu programe specifice apple nu vad utilitatea unui mac os. Este un sistem ok dupa parerea mea, dar nu se justifica pretul pentru un utilizator obisnuit.

 lex404, on 15 februarie 2015 - 15:17, said:

1.Pentru OS X unele aplicatii ( cele mai importante, PS de exemplu, ChemBioDraw, alte aplicatii de sinteza biologica, jocuri- care sunt ( cu exceptia celor facute de EA, sunt niste idioti cu portarea lor pe OS X ) etc ) sunt optimizate obligatoriu sa functioneze si pe sisteme vechi. Politica apple: cumperi ceva si-l folosesti linistit 5 ani. Asadar, aplicatii noi sunt utilizabile si pe sisteme mai vechi.
Ceea ce la WIN nu se intampla. Nu se optimizeaza aplicatiile pentru ca MS nu are nici o implicare in hardware. MS nu se implica in optimizarea aplicatiilor de la terti si iese un dezastru in fiecare an, ceea ce te obliga la un upgrade continuu.

2. OS X e un sistem UNIX. Distribuirea ramului este diferita. Uneori e ok, alteori intradevar poate deveni un dezastru pentru ca fiind nepot unix manca ram mult si inutil. Dar acesta se elibereaza imediat la deschiderea unei aplicatii ce are nevoie.
Daca nu, eu folosesc cu drag "sudo purge", comanda ce devine din ce in ce mai inutila de vreo 2 ani Posted Image

3. E mult mai comod, nu iti ofera batai de cap, mentenanta, etc. Bineinteles, mai raman "preferinte" pierdute ale unor aplicatii dar alea nu te deranjeaza prea mult. Cazul unei reinstalari de sistem este ceva vazut foarte rar pe OS X. Time Machine e genial, efectiv. Nu am gasit absolut nimic similar pentru windows sau linux, dar nimic. Ceva ce la apasarea unei taste sa imi faca restaurarea de sistem de pe un disk extern/ wifi. Sau, si mai comod, reinstalarea sistemului via internet.

Time Machine este unul din motivele care ofera siguranta sporita sistemului, orice modificare faci, daca ai spart un kext aiurea poti reveni oricand. Bineinteles, datele ocupa mult.

Si ar mai fi...

am jucat jocuri ( Borderlands, Deus Ex HR, altele ) si folosit PS pe 2GB RAM.
Cu 2GB ram in WIN borderlands ma scuipa in fata.
Windows are actualizari peste 10 ani iar pc-urile Windows sunt mult mai usor de upgradat decat macurile..Iti fac acum un pc la pretul unui desktop mac si mai vedem cine poate fi  folosit la nivel mai avansat peste 5 ani, iti dau scris ca nu mac-ul

Edited by n-amname, 15 February 2015 - 16:29.


#15
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ciclic, apar niște "cercetători britanici" care demontează mituri...
superficialitaea e ridicată la rang de specializare în discuiile savante, bazate pe argumente de bodegă interbelică

dar e fun!
:P

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Un OS e doar o unealta, mai important e sa stii s-o folosesti optim, la capacitatile reale.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Tehnicianul1970, on 15 februarie 2015 - 15:03, said:

Vrei sigla cu "mar muscat" si bani dati aiurea? Iti iei Mac Book sau orice din gama lor!
hai sa nu batem campii in halul asta .
din punct de vedere hardware sunt no 1 .
cu restul afirmatiilor , ai dreptate .

mbkpro cu win pe el si ai cel mai tare sistem .1

#18
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
sigur!
și asta e cea mai tare mașinã
Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate