Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Master/Doctorat in America

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
GRE, TOEFL, recomandari, note mari in facultate, cat mai multe activitati si proiecte, conferinte - totul international de preferinta.

#20
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Sincer dupa avatar, nume si unele particularitati de ortografie ma trece gindul ca esti vreun cocalar ceva (da, prima impresie conteaza), dar poate gresesc.
A problema este ca ce intrebi tu sint date care se afla foarte usor. Cu google, stii? In afara de ghidul lui Budiu (l-ai citit de cind scrii aici?) care poate are niste informatii mai demodate ca e de vreo 20 de ani cind in Romania nici nu se stia ce e aia un card de credit dar in general inca e foarte informativ, exista nenumarate siteuri, forumuri axate pe subiectul asta samd. In plus fiecare universitate are pe site o sectiune de cerinte pentru admitere. In loc sa pierzi citeva pre din viata cautind la sursa tu pierzi timpul pe un forum care nu are nici o legatura cu subiectul sperind ca o sa-ti scrie cineva zeci de pagini de istorii din viata.
In al treilea rind in capul tau este un tames balmes in privinta a ce vrei de la viata si cariera. Asta poate e foarte normal la virsta ta. O sa incep de aici.

Vorbind de USA, LA, EA etc pui problema gresit. In primul rind daca vrei sa faci software la nivel suficient de bun trebuie sa-ti placa. La virsta asta ar trebui sa stii foarte clar daca iti place si e scopul tau in viata. In contextul asta discutia despre soferi de tir (?) mi se pare foarte ciudata. Tu vrei sa faci software sau bani? Ca daca banii sint tinta e o meserie in care se fac bani mai greu ca in multe altele. Tu vrei sa scrii software sau ai doar un fix pe USA si LA si EA? Daca vrei sa faci software si iti place cum de esti asa usor de abatut de tot felul de insi care iti povestesc de piata muncii? De cind e piata muncii o problema in IT daca esti bun?
Si ce are in toata treaba asta traiul in america, daca iti place sau nu?

In mare sint 3 metode legale (minim) de a ajunge in USA:
1. loteria vizelor. Nu e de dispretuit, daca aplici in fiecare an pina la sfirsitul facultatii ai niste sanse rezonabile. E un efort minim cu return maxim.
2. viza de student, adica ce spui tu. Te pregatesti din timp, inveti bine, vorbesti cu profesorii, daca te intelegi cu unii si ai note bune ceri recomadari. Faci activitati extrascolare, ori in universitate, ori pe cont propriu. Sint locuri unde poti contribui sa scrierea de software open source (nu le stiu dar sper ca te descurci ceva mai bine). Participarea acolo (cu rezultate) e si o recomandare foarte buna dar si o experienta utila. Mai sint o multime de competitii si colaborari. Te antrenezi din timp la GRE, e un test usor chiar si pentru cineva de 14 ani, dar trebuie antrenament pentru rezultate bune (si evident sa te duca capul cit de cit). Inveti engleza. Una peste alta trebuie sa arati interes pentru meseria ta.
3. Viza de munca. Daca esti bun in citiva ani acumulezi experienta sa o iei. Unele din lucrurile de la punctul 2 se aplica si aici.


In IT daca e ceva de capul tau se poate face o cariera multumitoare oriunde pe glob, inclusiv in Romania si UE. E gresit sa te cramponezi de o tara si mai ales un anume loc in acea tara. Cind o sa aplici la universitati daca esti acceptat de mai multe o alegi pe cea in care se face ce vrei tu, sau care e cea mai buna si iti asigura cele mai bune perspective, nu una din LA sau Bujumbura. La fel e o aiureala sa te cramponezi de o companie oarecare cind altele iti pot oferi lucruri mult mai bune. Oamenii buni sint cautati, in momentul in care ti-ai invatat meseria bine esti liber ca pasarea cerului, poti sa te duci in USA azi si sa te intorci miine, poti sa te duci in alta tara, poti sa te duci inainte si inapoi cum vrei tu. De aia scopul tau e sa inveti bine si sa fii pasionat, asta iti deschide porti si optiuni.

Apropo pentru doctorat nu-ti trebuie bani, doar bilet de avion.

#21
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 tsunnami, on 16 februarie 2015 - 04:10, said:

...
Stii cum definesc eu capitalismul?
"Get as much as you can for as long as you can!"
SI, daca vrei sa gandesti capitalist, trebuie la fiecare lucru la care te gandesti si depinde de altul, sa iti pui o singura intrebare: "Care e scopul celui de care depinde strategia mea?"
Daca ai gasit raspunsul..., ai castigat.

...

pot sa adaug si eu ceva ?
in capitalism chiar si caderile ti se datoreaza tie. de ce ? pt ca nu ai prevazut asta.
america a devenit o tara MARE numai si numai datorita faptului ca pe atunci oamenii aveau responsabilitatea propriei vieti si libertatea de a decide/alege cum sa o faca mai buna, asa cum voiau ei. singurile reguli erau cele 10 porunci (asa cum le interpretau ei atunci). dar nimic nu este alb sau negru, este pe la gri.

ar mai fii un domeniu: modelarea matematica.
cine are experienta in modelare matematica aplicata in biznis incepe de la 500K pe wall street (experienta poate sa insemne si o teza de phd sau masterat in domeniu-absolventii de la engineering de la mit sau cornell, stanford sau caltech sau princeton in ianuarie a ultimului an au deja oferte de job, majoritatea in domeniul investment).
majoritatea tradingului acum este decis de software...
si poti sa traiesti bine si fara sa fii amploaiat.

Edited by avenirv, 16 February 2015 - 09:21.


#22
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nici vorba. Nu se incepe cu 500K in nici o sluja din lumea asta. Quantii incep cu 100K plus un bonus de inca vreo 50% din salariu. Dupa 10 ani bonus + salariu este posibil sa se apropie de 500K, dar tine cont ca asta vine deja dupa doctorat. A fost o vreme cind sa bateau bancile pe quanti, dar vremurile alea au apus de ani buni. In modelare s-a cam facut tot ce era de facut, iar unde s-a mers prea departe de obicei modelul a explodat in miinile bancii, uneori cu consecinte dezastruoase.
Insa ma indoiesc ca SergiuBoss e vreun olimpic macar national la matematica :)

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 wizardofoz, on 17 februarie 2015 - 06:45, said:

Nici vorba. Nu se incepe cu 500K in nici o sluja din lumea asta. Quantii incep cu 100K plus un bonus de inca vreo 50% din salariu. Dupa 10 ani bonus + salariu este posibil sa se apropie de 500K, dar tine cont ca asta vine deja dupa doctorat. A fost o vreme cind sa bateau bancile pe quanti, dar vremurile alea au apus de ani buni. In modelare s-a cam facut tot ce era de facut, iar unde s-a mers prea departe de obicei modelul a explodat in miinile bancii, uneori cu consecinte dezastruoase.
Insa ma indoiesc ca SergiuBoss e vreun olimpic macar national la matematica Posted Image

pai unde am zis ca eu ca incepe cu 500K ? am zis "cine are experienta in modelare matematica aplicata in biznis incepe de la 500K"

la companii ca GS, MS, etc bonusul anual este inca un salariu anual cel putin in anii normali pt palmasi ce au contributie directa la castig.

Edited by avenirv, 17 February 2015 - 08:55.


#24
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Am vazut eu gresit.
Oricum nu cred ca e cazul aici.


#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 wizardofoz, on 17 februarie 2015 - 09:14, said:

Am vazut eu gresit.
Oricum nu cred ca e cazul aici.
Posted Image Posted Image Posted Image

#26
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pl4eznKmzh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
poti vorbi cu el pe facebook daca e..te poate ajuta.

#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 wizardofoz, on 17 februarie 2015 - 09:14, said:

Am vazut eu gresit.
Oricum nu cred ca e cazul aici.

eu cred ca nici atunci
lumea de azi nu mai da banu pe modelari matematice.
poate doar jocuri pe calculator

#28
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Mai da, dar nu mai e nici pe departe ce a fost. Meseria era bratara de aur la quantzi acum 20 de ani. Intre timp s-a mai rasuflat, ca multe alte industrii.
Oricum m-am uitat putin prin istoria posturilor lui Boss si mi-am dat seama ca ne racim gurile degeaba... acum 6 luni vroia sa dea la ASE si credea ca e o idee mai buna ca automatica si calculatoare. Daca n-ai nici o inclinatie spre ceva nu inteleg de ce ai vrea sa incerci sa faci doctorat... asta presupunind ca nu ramii repetent dupa primul an de facultate.

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 wizardofoz, on 17 februarie 2015 - 20:55, said:

Mai da, dar nu mai e nici pe departe ce a fost. Meseria era bratara de aur la quantzi acum 20 de ani. Intre timp s-a mai rasuflat, ca multe alte industrii.
Oricum m-am uitat putin prin istoria posturilor lui Boss si mi-am dat seama ca ne racim gurile degeaba... acum 6 luni vroia sa dea la ASE si credea ca e o idee mai buna ca automatica si calculatoare. Daca n-ai nici o inclinatie spre ceva nu inteleg de ce ai vrea sa incerci sa faci doctorat... asta presupunind ca nu ramii repetent dupa primul an de facultate.

s-a rasuflat pentru ca s-a dovedit ca e un scam si ca lumea reala nu poate fi pusa in modele matematice cu precizie de 100%

#30
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Si asta, dar motivul principal este ca acum 20 de ani nu prea exista asa ceva si deodata toti au vrut si ei sa aiba. Si dupa ce le-au facut s-a cam terminat treaba. Au incercat ei sa mearga din ce in ce mai departe, dar au descoperit repede ca complexitatea incontrolabila poate fi foarte periculoasa. Modelele matematice de complexitate decenta exista in continuare.

#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 wizardofoz, on 17 februarie 2015 - 23:45, said:

Si asta, dar motivul principal este ca acum 20 de ani nu prea exista asa ceva si deodata toti au vrut si ei sa aiba. Si dupa ce le-au facut s-a cam terminat treaba. Au incercat ei sa mearga din ce in ce mai departe, dar au descoperit repede ca complexitatea incontrolabila poate fi foarte periculoasa. Modelele matematice de complexitate decenta exista in continuare.

exista, dar nu te astepta sa te plateasca cu o juma de milion, ca nu se scoate atat pe modelele matematice aplicate.
si eu folosesc simulare matematica, si cel care face algoritmul e un prapadit ca si mine

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper ca ai reusit sa faci  master/doctorat in USA. Daca mai intri pe aici, sunt interesata si eu de subiect. Posted Image

#33
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2019 - 09:54, said:

Sper ca ai reusit sa faci  master/doctorat in USA. Daca mai intri pe aici, sunt interesata si eu de subiect. Posted Image

Daca ai intrebari punctuale, te pot ajuta eu. Lucrez la o universitate si fac un masterat acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate