Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cine a muncit la negru in america

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
A plecat cineva sa muncesca la negru in America in 2013-2014?
Este cu adevarat un cosmar si sansele de reusita zero?Daca aveti timp si bunavointa si ati trecut printr-o astfel de experienta va rog sa o povestiti si pentru cei care indrznesc sa viseze ca se poate,asa ca mine!
Cat se castiga minim?Poti avea doua locuri de munca daca te tine carca?
Ar fi binevenite informatii reale, concrete,experiente din care sa invatam si noi.
Vorbesc de munca fara viza care sa acorde dreptul la munca(turistica de ex).
Multumesc anticipat!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De ce ai vrea sa te duci sa muncesti ilegal si sa concurezi cu toti mexicanii cind ai drept de munca in tot EU-ul, nici macar nu-ti trebuie pasaport... ?

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Da, am un amic a dat 1000$ se ajunga acolo si s-a intors cu un profit de 2000$ dupa 3 luni insa a tras ca hamalul..... Stat la un motel intre negri dubiosi, pe unde platit pe unde nu, a strans cureaua la maxim sa faca banii astia...

Sincer eu unul nu m-as baga in asa ceva. In plus, daca esti prins te expulzeaza imediat si iti baga si interdictie.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In America mergi doar daca vrei faci banul gros  (ai o claificare/experienta buna de tot, un contract bun sau stii piata de acolo si iti deschizi afacere la greu, cu tot ce implica asta). Daca te duci ilegalist poti ajunge rau de tot... vei trai cu ratatii lumii astia...
Europa e o alegere mult mai buna in toate celelalte situatii.

#5
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
are dreptate Quantum!
am avut un amic plecat acolo acu cativa ani si nu ii mai trebuie niciodata!
Europa macar are niste norme etc ceva...acolo e practic wil wild west

#6
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Eu unul am fost acolo. M-am intors la casa mea la copil si nevasta. Am facut bani mai multi ca in Romania,asta-i clar , am muncit si cu negri si cu mexicani si au fost OK . Trebuie sa sti la cit te intinzi in relatia cu ei pentru ca au si ei "uscaturile lor" ca si noi.
Daca esti tanar fara copi ,ai o meserie ,ai pe cineva pe acolo, incearca sa ei o visa.
Se merita.
Bafta la viza.

#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 ProfiBv, on 14 februarie 2015 - 15:58, said:

Eu unul am fost acolo. M-am intors la casa mea la copil si nevasta. Am facut bani mai multi ca in Romania,asta-i clar , am muncit si cu negri si cu mexicani si au fost OK . Trebuie sa sti la cit te intinzi in relatia cu ei pentru ca au si ei "uscaturile lor" ca si noi.
Daca esti tanar fara copi ,ai o meserie ,ai pe cineva pe acolo, incearca sa ei o visa.
Se merita.
Bafta la viza.

ai fost ilegal?
si ce ai muncit?, unde? in ce loc?

 alifedream, on 14 februarie 2015 - 13:04, said:

A plecat cineva sa muncesca la negru in America in 2013-2014?
Este cu adevarat un cosmar si sansele de reusita zero?Daca aveti timp si bunavointa si ati trecut printr-o astfel de experienta va rog sa o povestiti si pentru cei care indrznesc sa viseze ca se poate,asa ca mine!
Cat se castiga minim?Poti avea doua locuri de munca daca te tine carca?
Ar fi binevenite informatii reale, concrete,experiente din care sa invatam si noi.
Vorbesc de munca fara viza care sa acorde dreptul la munca(turistica de ex).
Multumesc anticipat!

daca ti-ai folosi tenacitatea asta intr-o directie buna,.... ai ajunge departe

castig minim, poate fi si pe minus, nu exista asa ceva la munca ilegala
poti avea si 10 slujbe si o suta. vei castiga, daca reusesti bani ilegali neimpozitati

#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PETRE,

Prea a venit cu bani multi in RO!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Mai bine in europa

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Vrei sfaturi. Ok. Le primesti,analizezi,si dupa ce faci? Pentru toti care vreti sa plecati afara ,de ce nu luati bilet dus - intors,+500 € si descurcati-va.Voi nu,vreti la sigur.VA BAZATI PE VOI? DACA DA, CINE VA OPRESTE????

#11
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

 MooF2010, on 14 februarie 2015 - 13:14, said:

Da, am un amic a dat 1000$ se ajunga acolo si s-a intors cu un profit de 2000$ dupa 3 luni insa a tras ca hamalul..... Stat la un motel intre negri dubiosi, pe unde platit pe unde nu, a strans cureaua la maxim sa faca banii astia...

Sincer eu unul nu m-as baga in asa ceva. In plus, daca esti prins te expulzeaza imediat si iti baga si interdictie.

vezi ca nu e asa , cu te expulzeaza imediat , intri in procesul de identificare - retinere - alien , poti sta inchis pana la 3 luni de zile , cu uniforma portocalie si bratari Posted Image

asa ca mai bine nu ....

le . daca ai incalcat in vreun fel legea , la ei ajungi in fata judecatorului , nu e loc de intors asa ca nu te avanta asa rau pt niste dolarei

lee. si daca ai facut detentie la ei , ajungi la expulzare la termen , te pune la avion si te preia politia la noi, alt dosar penal Posted Image , dar care se va finaliza doar cu amenda Posted Image

uite un coleg de celula Posted Image

Attached Files


Edited by virtualx, 15 February 2015 - 03:25.


#12
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015

 MikeSpike, on 14 februarie 2015 - 22:52, said:

Vrei sfaturi. Ok. Le primesti,analizezi,si dupa ce faci? Pentru toti care vreti sa plecati afara ,de ce nu luati bilet dus - intors,+500 € si descurcati-va.Voi nu,vreti la sigur.VA BAZATI PE VOI? DACA DA, CINE VA OPRESTE????
De ce te deranjeaza ca vrem sfaturi?Nu trebuie sa le oferi daca nu vrei!
Sincer, chiar asa cum spui tu intentionez sa fac, dar pana plec,de ce sa nu invat din experientele altora?Poate au fost mai isteti ca mine,nu?In cazul in care vor sa le impartaseasca, bine,in cazul in care nu,asta este.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 alifedream, on 17 februarie 2015 - 10:39, said:

...
Da, au fost si sunt inca ''mai isteti'' (corect e ''mai descurcareti'') insa astia nu merg la plezneala cum intentionezi tu ci pe niste filiere bine puse la punct.
E vorba de meseriasi de genul dulgheri, tamplari, parchetari, instalatori etc care merg cu viza turistica la rude/ cunostinte ce au business in domeniul constructiilor de case (in general CA, AZ, OR, UT) si care in aproape cele 3 luni cat stau acolo lucreaza de le sar capacele. Intotdeauna se intorc inainte de expirarea vizei. Castigurile sunt consistente (de obicei depasesc 15-20K dolari pe cele 3 luni). Filiera asta functioneaza in  interiorul comunitatilor neoprotestante (baptisti, penticostali) din judetele din vestul Romaniei (in general Arad, Bihor, Cluj, Timis) si daca nu esti de-a lor si, mai ales ca femeie, nefiind priceputa intr-una din meseriile amintite, nu ai nicio sansa sa mergi asa. Sorry...

Edited by Karhu, 17 February 2015 - 11:11.


#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cum sunt si filierele de mexicani, filipinezi, paki etc
dar, la ceea ce am vazut eu, e bataie de joc.
stateau 5 intr-o camera si de muncit, intr-o pivnita pe $2/ora
altii lucrau in medii toxice, fara cea mai elementara norma de protectie.., nici nu vreau sa imi aduc aminte, era ca in perioada interbelica si belica...

#15
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Nu nu am fost ilegal.Am plecat cu contract de aici , prin firma de recrutare, ca sofer in agricultura .Acolo faci ce sti din ce are nevoie americanul si asta daca vrei sa faci bani mai multi.De exemplu dupa uraganul Rita nu aveam de lucru in cimp ... am renovat case, am vopsit si reparat si tot felul de masini am facut curat la vaci.... Am avut viza H2A( drept de munca pe uscat) si mai mult de 900$ pe saptamana nu am facut niciodata .In medie luam 500$ pe saptamana nu cred ca un om care pleaca la munca de jos acolo poate face 15000$ in trei luni doar din munca.Pentru 900 pe saptamana munceam 12-14 ore pe zi in cimp la 37 grade afara....si va zic eu ca mai mult de o  luna nu rezistati in ritmul asta.
Am fost in Texas , Arkansas ,Idaho si Alabama si luam 7-8$ /ora

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Karhu, on 17 februarie 2015 - 11:11, said:

Da, au fost si sunt inca ''mai isteti'' (corect e ''mai descurcareti'') insa astia nu merg la plezneala cum intentionezi tu ci pe niste filiere bine puse la punct.
E vorba de meseriasi de genul dulgheri, tamplari, parchetari, instalatori etc care merg cu viza turistica la rude/ cunostinte ce au business in domeniul constructiilor de case (in general CA, AZ, OR, UT) si care in aproape cele 3 luni cat stau acolo lucreaza de le sar capacele. Intotdeauna se intorc inainte de expirarea vizei. Castigurile sunt consistente (de obicei depasesc 15-20K dolari pe cele 3 luni). Filiera asta functioneaza in  interiorul comunitatilor neoprotestante (baptisti, penticostali) din judetele din vestul Romaniei (in general Arad, Bihor, Cluj, Timis) si daca nu esti de-a lor si, mai ales ca femeie, nefiind priceputa intr-una din meseriile amintite, nu ai nicio sansa sa mergi asa. Sorry...

eu nu pot sa cred ca niste oameni cu frica lui Dumnezeu incalcau legea unui stat ce isi manifestase dorinta de a-I lasa sa-si vada pe cei apropiati !?!
eu nu cred ca alti oameni credinciosi si cu frica lui Dumnezeu angajeaza in mod illegal alti oameni credinciosi si cu frica lui Dumnezeu !?!
vai-vai-val...
caci viza turistica nu iti da dreptul la munca....

Edited by avenirv, 18 February 2015 - 20:54.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 avenirv, on 18 februarie 2015 - 20:54, said:

caci viza turistica nu iti da dreptul la munca....
Isi ajutau si ei aproapele :)

 ProfiBv, on 18 februarie 2015 - 18:10, said:

nu cred ca un om care pleaca la munca de jos acolo poate face 15000$ in trei luni doar din munca
Pai erau platiti la lucrare, nu pe ora.
Si isi faceau treaba rapid si bine, chiar cunosc dintre ei si nu-s deloc stilul ala care cauta mereu ba sa iasa la o tigara, ba sa traga o gura de rachiu etc

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 avenirv, on 18 februarie 2015 - 20:54, said:

eu nu pot sa cred ca niste oameni cu frica lui Dumnezeu incalcau legea unui stat
eu nu cred ca alti oameni credinciosi si cu frica lui Dumnezeu angajeaza in mod illegal alti oameni credinciosi si cu frica lui Dumnezeu !?!
Ca nu vrei tu sa crezi... e una (proabil esti prea idealist sau credul). Dar eu iti spun 10-20 de cazuri de adventisti, penticostali si baptisti (cetateni americani!) care mint, fura si eludeaza pe altii, chiar si fiscul american... si li se pare normal... n-au indoielile tale metafizice...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate