Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fonduri Prima Casa 2015

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5201 replies to this topic

#55
Elisabet

Elisabet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 10.11.2014
Dragii mei, dosarul meu depus la fond in 30.12 a disparut astazi de pe site. A areaparut apoi cu un numar cu vreoo 5000 mai mare de la 124xxx la 129xxx. Banca Brd mi l-a trimis tot astazi inapoi la fond. Extrasele de carte funciara le am scoase de MIercuri. Sa veedem acum ce mai patesc.... Pentru ca m-am saturat de cate am patit pana acum cu dosarul asta

#56
darioo

darioo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.02.2015

View PostIulianecamp, on 13 februarie 2015 - 19:50, said:

iulian BRD,

Buna, In 20 Ianuarie am semnat antecontractul si am dus toate documentele necesare la BRD. Doamna a spus ca in 3 saptamani o sa am creditul . Pana astazi nici o veste, plutesc in aer cu raspunsul " Inca nu s-a facut distribuirea de fonduri pentru 2015". AM insistat incepand de o saptamana si o sun zilnic , dar de 2 zile imi da respins cand o sun .
In urma cu 3 zile a spus ca a vorbit la Bucuresti si cei de acolo sunt foarte stresati ca lumea i suna continu bla bla bla si a spus ca cei de la Bucuresti ( Eu am mers in Cluj in centru cu dosarul) au auzit " neoficial" ca o sa dea drumul astazi la fonduri . Nu vad nici un fond .
In declaratia de presa a lui Ponta si Ministrului  de finiante de luni ( o puteti gasi pe site-ul guvernului) , au zis ca pentru prima casa asteapta pana in 2 martie 2015 noi banci sa fie partenere. Sper sa nu dureze pana atunci ca am facut multi dintre noi contracte .
Sincer eu sunt foarte stresat cu amanarea aceasta si ma deranjeaza ca BRD ne minte in fata .

PS: La BRD cunosc pe cinva care au aplicat anul trecu la prima casa prin Iunie si au primit creditul prin octombrie

Eu zic sa facem o petite undeva macar sa ne spuna cand se aloca plafonul sa nu ne mai minta si sa mai aruncam bani ori sa ramanem pe strada pentru niste nemerneci care nu isi fac treaba si dau nici o declaratie



Este adevarat si iti dau dreptate. Ne amageste si streaza fiindca ca nu ni se comunica un raspuns . Nu stim nimic si nici presa nu vorbeste. Pe presa o intereseaza cand primeste bani , nemernici!!
ASTA SE INTAMPLA CA NU AU PLAFON ASTEAPTA SI TU CA MINE 3 LUNI SA TE MINTA PE FATA

#57
maryanyta

maryanyta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.10.2014
Buna seara

Ma intereseaza si pe mine sa cumpar un apartament intr.un bloc vechii, care nu are imbunatatiri, are decat termopane puse si o gresie si faianta de acum 10 ani cred. Pretul este un pret ok  rezonabil pot sa zis.

Cei care ati cumparat in blocuri vechi ati avut probleme cu evaluarea apartamentului. Apartamentul mai are si un perete spart pe care nu are acte.

Eu dispun de un avans mai mare de 5%.

Daca eu dau un avans mai mare de la ce suma se calculeza avansul de la suma evaluata sau de la suma pe care o cere proprietaru pentru apartament.

#58
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din ce am mai citit pe aici s-ar putea sa fie probleme daca s-a adus modificari apartamentului fara acte.

Legat de avans... Daca evaluarea e mai mare decat iti cere proprietarul atunci avansul se calculeaza la cat iti cere proprietarul. Daca evaluarea e mai mica, avansul se calculeaza la suma rezultata in urma evaluarii iar diferenta pana la pretul cerut de proprietar trebuie suportata din buzunarul tau.

#59
alybaby

alybaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.08.2009
12.02.2015 12:41 Solicitare în completare la banca BANCA
12.02.2015 16:45 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

Revin si eu cu noutati despre dosarul meu. Am inceput aceasta aventura in 22 ianuarie cand am dus primele documente la banca (adeverinte de venit, documente personale, etc). De atunci am facut toate procedurile necesare legate de documentele apartamentului iar in 12 februarie dosarul meu a ajuns la fond. Personal, dupa cate am citit pe forum, consider ca a mers destul de repede...de aceea tind sa cred ca unele lucruri depind si de consilierii bancilor. Acum sa vedem cat va sta la fond si cum vor decurge lucrurile mai departe. Succes tuturor.

#60
monstrete

monstrete

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2015
La ce banca se misca lucrurile asa de repede?
Eu - BRD. Depus dosarul la mijlocul lunii decembrie. Pe site-ul fond-ului apare inca in analiza la banca. Consiliera mi-a spus doar minciuni. Noroc ca am mai citit pe forum.

#61
alybaby

alybaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.08.2009

View Postmonstrete, on 15 februarie 2015 - 22:00, said:

La ce banca se misca lucrurile asa de repede?
Eu - BRD. Depus dosarul la mijlocul lunii decembrie. Pe site-ul fond-ului apare inca in analiza la banca. Consiliera mi-a spus doar minciuni. Noroc ca am mai citit pe forum.

Initial am vrut sa lucrez cu BCR. Am si dus adeverinte acolo, mi-am si virat salarul la ei, dar m-am razgandit si am optat pentru CEC si nu regret. Totul a mers ca pe roate si nu am auzit din ianuarie pana in prezent nicio replica de genul celor pe care le-am citit pe aici (nu avem, nu stim nimic, nu sunt fonduri, etc.) Am ezitat sa scriu pe aici vazand atatea bete-n roate puse de unele banci clientilor, dar am ales sa postez pentru cei care lucreaza cu anumite banci care nu le ofera niciun sprijin fiind in joc banii, timpul, nervii si sanatatea lor.

#62
alesweetie

alesweetie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.02.2015
prima casa - bcr

am facut preaprobarea la banca, am gasit apart. am dus pe toate actele pe 9 febr la banca, pe 10 m-a sunat evaluator, pe 11 a venit evaluator si pe 13 febr am fost sunata ca a venit raportul de evaluare cu vreo 1800 lei apartam subevaluat..am acceptat si au zis ca vineri 13 febr trimit spre fond, insa nu e nicio info pe site..
cam cat sta dosarul la fond? multumesc

#63
alybaby

alybaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.08.2009

View Postalesweetie, on 15 februarie 2015 - 22:27, said:

prima casa - bcr

am facut preaprobarea la banca, am gasit apart. am dus pe toate actele pe 9 febr la banca, pe 10 m-a sunat evaluator, pe 11 a venit evaluator si pe 13 febr am fost sunata ca a venit raportul de evaluare cu vreo 1800 lei apartam subevaluat..am acceptat si au zis ca vineri 13 febr trimit spre fond, insa nu e nicio info pe site..
cam cat sta dosarul la fond? multumesc

Cred ca depinde de corectitudinea documentelor. Se poate sa ceara completari. Oricum esti pe drumul cel bun. Suces

#64
darioo

darioo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 03.02.2015

View Postalybaby, on 15 februarie 2015 - 21:44, said:

12.02.2015 12:41 Solicitare în completare la banca BANCA
12.02.2015 16:45 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

Revin si eu cu noutati despre dosarul meu. Am inceput aceasta aventura in 22 ianuarie cand am dus primele documente la banca (adeverinte de venit, documente personale, etc). De atunci am facut toate procedurile necesare legate de documentele apartamentului iar in 12 februarie dosarul meu a ajuns la fond. Personal, dupa cate am citit pe forum, consider ca a mers destul de repede...de aceea tind sa cred ca unele lucruri depind si de consilierii bancilor. Acum sa vedem cat va sta la fond si cum vor decurge lucrurile mai departe. Succes tuturor.
cu ce banca esti

#65
alybaby

alybaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.08.2009

View Postdarioo, on 15 februarie 2015 - 23:22, said:

cu ce banca esti

CEC

#66
albertyrome

albertyrome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.02.2008
Buna dimineata,

Cine are vreo noutate sau afla ceva de la fond sau minister va rog sa ne anuntati si pe noi , restul. Voi incerca si eu sa sun sa vedem daca au semnat documentele si saptamana asta se da drumul la fondurile de pe 2015.

Mult succes tuturor

#67
amalia2015

amalia2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.01.2015

View Postalbertyrome, on 16 februarie 2015 - 08:15, said:

Buna dimineata,

Cine are vreo noutate sau afla ceva de la fond sau minister va rog sa ne anuntati si pe noi , restul. Voi incerca si eu sa sun sa vedem daca au semnat documentele si saptamana asta se da drumul la fondurile de pe 2015.

Mult succes tuturor
Cred ca abia de pe la 9 putem suna, sper si eu sa dea drumul de azi.

#68
bogdanseven

bogdanseven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2015
Sincer nu ma pricep prea mult la treburi din astea ce implica finantele,economia etc...fiind la baza inginer si am alte specializari. Dar pot spune ca exista o mare tampenie in acest sistem de alocare a banilor. Din cate am inteles bugetul este impartit catre banci...ceea ce este o tampenie. Bugetul pentru prima casa trebuie sa fie al Statului iar fiecare banca sa nu depinda de un buget limitat. Pai ce facem....alocam bani egali fiecarei banci si raman bani blocati in alte banci...iar in altele in speta BRD nu mai sunt...este cea mai mare prostie. Si asa ar crea o concurenta in beneficiul celui care face credit ei fiind nevoiti sa vina cu oferte cat mai bune sa te atragă sa absoarbe cât mai mult din buget. Dar unii sunt constienti ca au un plafon limitat si stiu cu siguranta ca va fi epuizat asa ei stau fara nici o grija si clientii sunt tratati cu putin respect. Si asta e pb Guvernului si a ministerului de finante...nu este vre-unul sa ii intereseze de oameni ci de banci si de cei puternici...cam asta e..

http://www.economica...-lei_95526.html

Deci totul este rezolvat....se asteapta virarea banilor catre banca----BRD

Edited by bogdanseven, 16 February 2015 - 08:51.


#69
albertyrome

albertyrome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.02.2008

View Postbogdanseven, on 16 februarie 2015 - 09:01, said:

Sincer nu ma pricep prea mult la treburi din astea ce implica finantele,economia etc...fiind la baza inginer si am alte specializari. Dar pot spune ca exista o mare tampenie in acest sistem de alocare a banilor. Din cate am inteles bugetul este impartit catre banci...ceea ce este o tampenie. Bugetul pentru prima casa trebuie sa fie al Statului iar fiecare banca sa nu depinda de un buget limitat. Pai ce facem....alocam bani egali fiecarei banci si raman bani blocati in alte banci...iar in altele in speta BRD nu mai sunt...este cea mai mare prostie. Si asa ar crea o concurenta in beneficiul celui care face credit ei fiind nevoiti sa vina cu oferte cat mai bune sa te atragă sa absoarbe cât mai mult din buget. Dar unii sunt constienti ca au un plafon limitat si stiu cu siguranta ca va fi epuizat asa ei stau fara nici o grija si clientii sunt tratati cu putin respect. Si asta e pb Guvernului si a ministerului de finante...nu este vre-unul sa ii intereseze de oameni ci de banci si de cei puternici...cam asta e..

http://www.economica...-lei_95526.html

Deci totul este rezolvat....se asteapta virarea banilor catre banca----BRD
Stirea este buna , plafonul este aprobat insa nu si alocat bancilor :), asta asteptam sa se intample saptamana asta ca sa mearga dosarele mai departe.

#70
bogdanseven

bogdanseven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.02.2015
02.02.2015 - FNGCIMM anunta demararea Progamului Prima Casa 7- etapa 2015
Comisionul de garantare rămâne neschimbat pentru beneficiarii Programului Prima Casă.
FNGCIMM anunță demararea Programului Prima Casă 7- etapa 2015, toate condițiile necesare unei derulări corespunzătoare fiind îndeplinite. Conform prevederilor Ordinului ministrului finanțelor publice nr.98/2015, publicat în Monitorul Oficial nr.80 din 30 ianuarie 2015, comisionul anual de gestiune pentru emiterea unei garanții rămâne neschimbat - 0,49% /an aplicat la soldul finanțării.
Din momentul publicării comisionului, băncile partenere pot să trimită FNGCIMM solicitări de garantare pentru aprobarea dosarelor depuse de către beneficiarii programului Prima Casă.
Până la alocarea efectivă a plafonului aferent anului 2015, finanţatorii participanţi în Program pot transmite solicitările de garantare în limita diferenţei alocate şi rămase neutilizate din plafonul anului 2014.
Instituțiile de credit au la dispoziţie un plafon total de garantare de 2.639,1 milioane lei, compus din plafonul alocat pentru anul 2015, la care se adaugă diferenţa rămasă neutilizată din plafonul anului 2014.
BĂNCILE PARTENERE ÎN PROGRAMUL PRIMA CASĂ
1. BCR - Banca Comercială Română
2. BRD - Groupe Societe Generale
3. Raiffeisen Bank
4. Alpha Bank România
5. Millennium Bank România
6. Banca Transilvania
7. CEC Bank
8. Bancpost
9. Piraeus Bank România
10.Banca Românească
11. ING Bank
12. Intesa Sanpaolo Bank România
13. Unicredit Țiriac Bank
14. Credit Agricole Bank România
15. OTP Bank
16. Bank Leumi România
17. Marfin Bank.

Greu cu virarea banilor....

#71
amalia2015

amalia2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.01.2015
Good news : am sunat la Minister si au zis ca au alocat banii pe 2015 la banci. Ca sa ma conving, am sunat si la fond si mi-au confirmat si ei ca s-a impartit plafonul pe 2015, au primit instiintare de la Minister si am inteles ca Ministerul a trimis-o si bancilor. Numai cei de la Vocalis BRD spun ca n-au primit nici o informare, iar consiliera mea nu mi-a raspuns la telefon ca sa-mi confirme. Asadar sa vedem azi daca se trimite ve-un dosar la fond sau nu. Cine are modificari la status sa posteze si aici please, impreuna cu numele bancii, sa stim si noi.

#72
albertyrome

albertyrome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.02.2008

View Postamalia2015, on 16 februarie 2015 - 09:20, said:

Good news : am sunat la Minister si au zis ca au alocat banii pe 2015 la banci. Ca sa ma conving, am sunat si la fond si mi-au confirmat si ei ca s-a impartit plafonul pe 2015, au primit instiintare de la Minister si am inteles ca Ministerul a trimis-o si bancilor. Numai cei de la Vocalis BRD spun ca n-au primit nici o informare, iar consiliera mea nu mi-a raspuns la telefon ca sa-mi confirme. Asadar sa vedem azi daca se trimite ve-un dosar la fond sau nu. Cine are modificari la status sa posteze si aici please, impreuna cu numele bancii, sa stim si noi.
Felicitarii :) sincer sa fiu asteptam mesajul asta de la tine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate