Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Afisare date pe site din Database

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
aveam inainte un cod personalizat de mine, prin care copiam date din DB si le afisam pe o pagina a siteului meu.

adica, am in DB un clasament de fotbal, cu urmatoarele coloane : ECHIPA, PUNCTE, TARA

vreau ca prin codul inserat in fisierul clasament.php (adresa site : www.site.com/clasament.php) sa-mi afiseze echipele in ordinea punctelor, de la cel mai mare la cel mai mic.

din ce mai retin , codul era destul de simplu, pe net am gasit tot felul de ciudatenii care nu ruleaza deloc.

<?php
$dbhost = 'localhost';
$dbuser = 'username';
$dbpass = 'pass';
$dbname = 'db_name';
$conn = mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass, $dbname);
if(! $conn )
{
  die('Could not connect: ' . mysql_error());
}
$sql = 'SELECT Team
		FROM Clubs';
?>

tin minte, codul arata ceva de forma :

SELECT Echipa, Puncte, Tara FROM table
                  ORDER BY Puncte DESC

deci nu e ceva ciudat, dar totusi lipseste ceva, pentru ca asa simplu nu ruleaza

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
nu prea inteleg ce vrei  ca nu te exprimi coerent, dar in codul postat de tine nu executi nicaieri query ul si nici nu parcurgi rezultatele asa ca e absolut normal sa nu faca nimic

#3
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
nu prea am inteles ceea ce vrei sa zici dar sper sa te ajute urmatorul cod

<?php
$dbhost = 'localhost';
$dbuser = 'username';
$dbpass = 'pass';
$dbname = 'db_name';
$conn = mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass, $dbname);
if(! $conn )
{
  die('Could not connect: ' . mysql_error());
}
 
$sql= "SELECT `Team` FROM `Clubs` ORDER BY `Puncte` DESC";
$a = $conn->query($sql);
$b = $a->fetch(PDO::FETCH_ASSOC);
$c = $a->fetch(PDO::FETCH_NUM);
if($c >0) {
while ($rand = $a->fetch(PDO::FETCH_ASSOC)) {
echo $rand['echipa'];
}
}
?>


P.S este facut acum in graba,  e posibil sa nu functioneze dar daca e ceva contacteaza-ma!!!

#4
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Pai conexiunea pt pdo arata asa
$dbh = new PDO('mysql:host=localhost;dbname=test', $user, $pass);

Dupa care ar fi ok sa adaugi si charset utf-8 tot in conexiune. Sa setezi
$dbh->setAttribute( PDO::ATTR_EMULATE_PREPARES, false );

Ca sa ai intradevar interogari parametrizate, care pe mysql sant defapt emulate standard si dupa sa setezi si tipul de erori.
Tu te conectezi prin modulul mysql, sau mai bine zis vechile functii mysql si vrei sa afisezi rezultate prin PDO?
Nu ar fi rau sa vezi si ce setari ai pt afisarea erorilor.

Edited by danutz0501, 12 February 2015 - 00:31.


#5
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
Are dreptate, nu am fost atent la chestia asta...

#6
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
imi cer scuze ca am revenit atat de tarziu .... ieri am fost la munca pana azi dimineata :) astazi am verificat codul tau iiluzii si nu a mers. intre timp am cautat alte variante pe net, si am gasit :D

// Create connection
$conn = new mysqli($servername, $username, $password, $dbname);
// Check connection
if ($conn->connect_error) {
	die("Connection failed: " . $conn->connect_error);
}
$sql = "SELECT Pos, Team, Country, Confederation, Pts14, Pts13, Pts12 FROM Sheet1
			ORDER BY Pos";
$result = $conn->query($sql);
if ($result->num_rows > 0) {
	echo "<center><table><tr><th>Pos</th><th>Team</th><th>Country</th><th>Confed</th><th>TOTAL</th><th>2014</th><th>2013</th><th>2012</th></tr>";
	// output data of each row
	while($row = $result->fetch_assoc()) {
		echo "<tr><td>".$row["Pos"]."</td><td>".$row["Team"]."</td><td>".$row["Country"]."</td><td>".$row["Confederation"]."</td><td></td><td>".$row["Pts14"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td></tr>";
	}
	echo "</table></center>";
} else {
	echo "0 results";
}
$conn->close();
?>

ce imi afiseaza : http://footballsize....ifcr/top100.php

acum ce doresc eu ...cred ca e partea cea mai importanta, si nu stiu daca in php se poate face o adunare automata ...

deci, cum vedeti pe site coloanele Pts14, Pts13 si Pts12, vreau la TOTAL sa apara suma lor, adica Pts14 + Pts13 + Pts12. Daca se poate, 2 x Pts14 + 1.5 x Pts13 + 1 x Pts12, pentru ca am o formula de calcul a punctelor pe care vreau sa o respect.

cred ca in codul asta trebuie umblat putin :

echo "<tr><td>".$row["Pos"]."</td><td>".$row["Team"]."</td><td>".$row["Country"]."</td><td>".$row["Confederation"]."</td><td></td><td>".$row["Pts14"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td></tr>";

dar nu stiu exact cum ... am incercat in spatiul destinat coloanei TOTAL sa pun ceva gen row[Pts14]+row[Pts13] dar nu merge, de fapt eram sigur, dar am incercat :))

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
pai arata ne exact cum ai facut, nu ne zi ca nu a mers, ca nu avem noi de unde sa stim de ce nu a mers.

#8
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
echo "<tr><td>".$row["Pos"]."</td><td>".$row["Team"]."</td><td>".$row["Country"]."</td><td>".$row["Confederation"]."</td>[color=#ff0000]<td>"=row["Pts14"]+row["Pts13]+row["Pts12"]"</td>[/color]<td>".$row["Pts14"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td><td>".$row["Pts13"]."</td></tr>";

nu stiu cum se insereaza o formula matematica intr-un cod :D sau sa explic mai bine, vreau sa adun doua coloane din DB si rezultatul sa fie afisat pe site

#9
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
pai ai doua variante , ori o faci direct din query adica

SELECT Pos, Team, Country, Confederation, Pts14, Pts13, Pts12 , Pts14+Pts13+Pts12 as totalPts FROM Sheet1

ori inveti php si folosesti cum trebuie variabilele si lucrul cu stringuri

<td>". ($row["Pts14"]+$row["Pts13]+$row["Pts12"])."</td>

#10
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
multumesc pentru rezolvare :D

pai la 25 ani crezi ca pot sau mai am timp sa mai invat php ca unul de 16 ani ? :)) :D daca stiam, nu mai intrebam aici :P
am facut varianta a 2a, dar acum am o alta problema :)) daca inainte asezam randurile in functie de Pos
$sql = "SELECT Pos, Team, Country, Confederation, Pts14, Pts13, Pts12 FROM Sheet1
   ORDER BY Pos";

acum trebuie sa le asez dupa TotalPts, adica dupa acel Pts14+Pts13+Pts12 ... am mutat ORDER BY la finalul echo, dar nu merge :D sorry dar nu stiu aproape nimic despre php, in comparatie cu voi, si o dau mai mult pe ghiceala ... foarte rar cand imi iese ceva, sau cand gasesc pe net

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Angajeaza atunci unul care stie.
La primul atac asupra site-ului tot voi veti plange.

#12
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008

View PostAlleXyS1, on 13 februarie 2015 - 15:42, said:

pai la 25 ani crezi ca pot sau mai am timp sa mai invat php ca unul de 16 ani ? Posted Image) Posted Image daca stiam, nu mai intrebam aici Posted Image


nici eu la 27 nu am timp sa completez $ , . si ' pe gratis.

Daca vrei sa faci un site pe ghicite mai bine dau un ban la unu si iesiti ambii mai castigati, tu economisesti timp si obtii ceva de calitate, el face un ban cinstit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate