Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Retete de Peste

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Gatit, in orice forma, nu inseamna crud

#20
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

 wide-view, on 12 februarie 2015 - 07:08, said:

Pastele se fierb exact atat cat este specificat pe eticheta. Dupa asta se clatesc cu apa rece.

Ia zi "zău" cu limba scoasă, cross your heart and hope to die? Mai zi o rețetă care CERE pastele răcite imediat în apă rece, în afara pastelor pentru incorporat în  salate.

 wide-view, on 12 februarie 2015 - 07:08, said:

Pestele arata ok, insa daca dorim sa mancam sanatos aflati ca pestele este recomandat sa se consume crud (sushi) sau in cel mai rau caz gatit la aburi.

Pestele prajit isi pierde cam toate proprietatile ...... si tot ceea ce este prajit este si cancerigen

pestele prajit isi pierde multe din proprietatile pe care le are. la fel ca si in cazul legumelor

pestele este recomandat sa fie gatit la aburi

in general prajelile sunt cancerigene ....... dar asta cred ca o stie toata lumea
Your wide-view is actually quite narrow. Moșu, aici discutăm despre gătit. Adică unii dintre noi discută, care mai știu cât de cât măcar de ce parte se ține tigaia când o folosești. Ideile astea cu canceru' vieții și tot restul, ia-ți-le mătăluță frumușel și mergi cu ele aici.
Revino când ne împărtășești vreo rețetă sau ne arăți ce-ai gătit tu.

#21
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Vă mulțumesc tuturor pentru păreri. Suntem aici, cu toții, pentru a învăța lucruri noi. Eu, cel puțin, asta caut.
Atâta vreme cât sunt contructive, criticile sunt binevenite.
Să le luăm pe rând:
Peștele pare ars din cauza amestecului de boia/chilli cu care trebuie uns. Se innegrește. Dar nu era ars.
Am postat rețeta pentru că mi s-a părut interesantă și merită încercată, nu intentionam să concurez la MasterChef cu ea.
Data viitoare aș schimba peștele, dacă tot nu aș găsi ton, aș încerca cu un alt tip de pește, acesta era cam subțire.

Spaghetele au intrat în discuție fără intenție. Rețeta lor nu am postat-o. Deși le-am mancat (nu-mi place să arunc mâncarea) și au fost acceptabile, comestibile, data viitoare ori aș fierbe mai multe paste, ori aș face jumătate din cantitatea de sos. Erau grele.

Acum...că e bună sau e rea prăjeala...e o altă discuție. Evit să manânc prăjit dar asta nu înseamnă că, din când în când, nu gătesc și așa.
Ca o scurtă paranteză, statutul meu civil cred că e cel mai puțin important.

Avand în vedere că gătesc numai pentru familie, nu am timp/disponibilitate pentru a aranja farfuriile ca la o ședintă foto, pentru a arata bine în poze. Îmi cer scuze pentru stările de vomă (borât, mai precis) pe care le-am provocat unora dintre voi.

#22
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Peste salau cu legume si putina maioneza de post din telina. O reteta mai naturista, pestele si legumele preparate la aburi.

[ http://1.bp.blogspot.com/-8QCTnMEcbss/VlB-0f09ZzI/AAAAAAAAW1U/IyowwrMWRCY/s1600/salau-fiert-cu-legume.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
alone_11, nu te potolesti? Cred ca este al patrulea cont pe care-l faci aici. Sau te-ai gandit ca daca pui doar poze, si nu link-uri, e OK?

#24
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015

 balauru69, on 11 decembrie 2015 - 12:13, said:

alone_11, nu te potolesti? Cred ca este al patrulea cont pe care-l faci aici. Sau te-ai gandit ca daca pui doar poze, si nu link-uri, e OK?

balauru69?!? :)  nu prea inteleg ce vrei sa zici! esti pe post de moderator sau visezi sa ajungi? si daca ar fi cum zici tu nu prea vad care-i problema ta ..sau esti cumva militian!

#25
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Prietene, nu vreau sa fiu moderator. Toate pozele tale sunt de pe un site caruia in trecut i-ai facut aici reclama agresiva. Asta ma deranjeaza, nu altceva.

#26
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Balaure, nu sunt aici ca sa ma cert cu tine, iar despre prietenie deocamdata nu se pune in discutie! Vad ca acum esti expert si in "publicitate agresiva" ...dupa parerea ta toti membri care pun poze cu mancarea lor zilnica fac publicitate agresiva si tu ai probleme cu somnul noaptea.  :) Imi aduci aminte de un coleg de la gradinita care era informatorul lui doamna educatoare, nu puteam face nimic de ala frate! Macar puteai sa spui si numele site-ului...

#27
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Peste platica la gratar.
Platica este un peste cu multe oase dar carnea foarte dulce te face sa treci cu vederea acest lucru. Dar cum am procedat ...am curatat si am spalat foarte bine pestele, apoi l-am crestat foarte des (0,5 cm intre crestaturi), l-am condimentat cu sare si piper si l-am lasat sa prinda gust 60 de minute la rece. Apoi l-am uns cu ulei si l-am fript pe gratarul bine incins, mie imi place m-ai rumenit! L-am servit cu mujdei de usturoi si mamaliguta.
(sper sa nu ma reclamedin nou  balauru69 ca am mai pus o poza :))

[ http://1.bp.blogspot.com/-kkiNmot2qTo/VmxDsessVNI/AAAAAAAAXqg/EvSilUoODhU/s320/platica-la-gratar.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 mihura, on 12 februarie 2015 - 12:12, said:

Vă mulțumesc tuturor pentru păreri. Suntem aici, cu toții, pentru a Ă®nvăța lucruri noi. Eu, cel puțin, asta caut.
Atâta vreme cât sunt contructive, criticile sunt binevenite.
Să le luăm pe rând:
Peștele pare ars din cauza amestecului de boia/chilli cu care trebuie uns. Se innegrește. Dar nu era ars.
Am postat rețeta pentru că mi s-a părut interesantă și merită Ă®ncercată, nu intentionam să concurez la MasterChef cu ea.
Data viitoare aș schimba peștele, dacă tot nu aș găsi ton, aș Ă®ncerca cu un alt tip de pește, acesta era cam subțire.

Spaghetele au intrat Ă®n discuție fără intenție. Rețeta lor nu am postat-o. Deși le-am mancat (nu-mi place să arunc mâncarea) și au fost acceptabile, comestibile, data viitoare ori aș fierbe mai multe paste, ori aș face jumătate din cantitatea de sos. Erau grele.

Acum...că e bună sau e rea prăjeala...e o altă discuție. Evit să manânc prăjit dar asta nu Ă®nseamnă că, din când Ă®n când, nu gătesc și așa.
Ca o scurtă paranteză, statutul meu civil cred că e cel mai puțin important.

Avand Ă®n vedere că gătesc numai pentru familie, nu am timp/disponibilitate pentru a aranja farfuriile ca la o ședintă foto, pentru a arata bine Ă®n poze. ĂŽmi cer scuze pentru stările de vomă (borât, mai precis) pe care le-am provocat unora dintre voi.
Știu ca a trecut aproape un an, dar....Cand ai o rețeta cu ton, singurul înlocuitor posibil este....tonul :). Nu il poți înlocui cu nimic altceva. Tonul este un peste deosebit, atat ca textura cât si ca gust. O rețeta cu macrou in loc de ton....este ca si cand ai folosi piept de pui in loc de mușchi de vita...

#29
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Scrumbie la gratar, binenteles cu mujdei, mamaliga si multa lamaie, nu mai vorbesc de vinul si berea rece. Ce peste este mai gustos la gratar decat scrumbia? Scrumbia se curata, se spala, se cresteaza la 1 cm intre crestaturi, se condimenteaza cu sare si piper si se frige la gratar pana cand este frumos rumenita.
[ http://2.bp.blogspot.com/-hJGn8sQrVbA/Vm6gds2Ml0I/AAAAAAAAXwU/T9S4azIxDDE/s1600/peste-scrumbie-la-gratar-cu-lamaie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alone_11, 15 December 2015 - 10:54.


#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
E gustoasa intr-adevăr dar e cumplita dpdv al oaselor.
De aceea, o prefer marinată, pentru ca se mănâncă cu totul.

#31
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Serios? Eu in afara de sira nu bag in seama altceva.

#32
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
^^^^^^

Eu in afara de crap/caras/etc. cipirinide (care au oase aspre) mananc majoritatea pestilor cu tot cu oase.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Fac asta la peștii mici. La cei mai măricei însă nu îmi iese.

#34
alone_11

alone_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.12.2015
Nici mie nu-mi plac pestii cu multe oase, mai bine mananc un macrou, chefal sau alt peste cu oase cat mai putine. Dar am observat ca unele persoane simt o placere cand aleg pestele de oase :)  La ultima scrumbie preparata in afara de sira spinarii si la burta niste oase subtiri si albe n-a avut.

#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Scrumbia are oase dar sunt moi... daca o si crestezi bine nici nu le simti.

Din punctul meu de vedere pestii cu oase sunt printre cei mai gustosi.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Mie îmi place mult pestele oceanic. Codul e de top.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate