Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Retete de Peste

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Am tot cautat pe net in ultima vreme tot felul de retete. Mi-am facut o lista separata pentru cele cu peste. Duminica am gatit-o pe prima.
Reteta originala este:


Tuna with Jalapeno Sour Cream:

1/2 cup reduced-fat sour cream
1 jalapeño pepper, seeded and finely chopped
1 tablespoon fresh lime juice (1/2 lime)
1/4 cup chopped fresh cilantro
1/4 teaspoon salt
1 tablespoon chili powder
1/4 teaspoon salt
4 (6-ounce) tuna steaks (about 1 inch thick)
Cooking spray

Dar, si mai simplu, am urmat pasii de mai jos:

Fileurile de peste (eu am folosit macrou) le-am uns cu un amestec din : ulei, boia dulce si putina sare. Le-am pus intr-o tigaie antiaderenta, fara surplus de ulei, si le-am lasat sa se rumeneasca bine.
Separat am facut un sos dintr-o cutie medie de smantana slaba (200 gr / 12% grasime), jumatate dintr-un ardei iute taiat marunt marunt, zeama de la jumatate de lime si putina sare.

PS: in poza nr. 2 ne uitam numai la pestele din tigaie. Pastele erau separate :D

Attached Files


Edited by mihura, 11 February 2015 - 20:24.


#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Pestele este ars . Pastele sunt de-a dreptul gretoase, prea fierte si pline de sos

#3
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
pastele alea arata oribil ...... ele trebuiau sa fie curate

de ce arata atat de soios? ....... ce ai turnat peste ele?

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
As fi folosit iaurt slabut in loc de smantana, mi se pare prea greu in forma asta.

#5
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Nu este ars, mie imi place foarte bine facut. Tine de gust. Fiecare il poate praji dupa preferinte.
Reteta aceea de paste am facut-o atunci pentru prima data. Da, daca mananci toata cratita pot fi gretoase. Pentru mine au fost ok, avand in vedere ca a fost prima data. Ne mai imbunatatim pe parcurs.
Reteta de paste este luata de pe net (ca majoritatea Posted Image ). Nu o voi repeta in curand, nu au fost neparat pe gustul nostru.
Am respectat cantitatile de acolo, nu schimb nimic atunci cand fac o reteta prima data.

Attached Files


Edited by mihura, 11 February 2015 - 20:56.


#6
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Postmihura, on 11 februarie 2015 - 20:55, said:

Nu este ars, mie imi place foarte bine facut. Tine de gust. Fiecare il poate praji dupa preferinte.
Reteta aceea de paste am facut-o atunci pentru prima data. Da, daca mananci toata cratita pot fi gretoase. Pentru mine au fost ok, avand in vedere ca a fost prima data. Ne mai imbunatatim pe parcurs.
Reteta de paste este luata de pe net (ca majoritatea Posted Image ). Nu o voi repeta in curand, nu au fost neparat pe gustul nostru.
Am respectat cantitatile de acolo, nu schimb nimic atunci cand fac o reteta prima data.


Doar macrou in loc de ton!Posted Image

#7
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postbietu, on 11 februarie 2015 - 21:28, said:

[/color]

Doar macrou in loc de ton!Posted Image
Am fost in 3 hipermarketuri (Auchan, Cora si Kaufland). Nu am gasit ton.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Alea is paste? Arata oribil. Zici ca e o ciorba.

#9
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Dupa cum spuneam, pastele nu au intrat pe lista de "retete reusite".  :)

#10
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Sunt un pofticios in zona pestelui si nu sunt pretentios.
Adevarul este ca arata oribil.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postmihura, on 11 februarie 2015 - 21:49, said:

Dupa cum spuneam, pastele nu au intrat pe lista de "retete reusite".  Posted Image

Atunci de ce naiba ai postat o reteta pe care nu ai respectat-o, pozele nu-s apetisante, preparatul final nu se incadreaza la "retete reusite"? :)
Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te critic, fiecare dintre noi avem "succesuri si esece" in bucatarie. Dar daca iese naspa (rau), ce sens mai are postarea?

#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Posttiopedi, on 11 februarie 2015 - 20:49, said:

Pestele este ars . Pastele sunt de-a dreptul gretoase, prea fierte si pline de sos

e barbat frate..ce pretentii ai??? e si ne-nsurat...;p

cand ma uit la pastele tale imi vine sa bo_asc...fara suparare, dar arata super nasol...acum poate gustul o fi bun desi nu m-as incumeta sa le incerc...

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Corect, daca era insurat gatea mult mai bine....

#14
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015

View Postcephalophodes, on 11 februarie 2015 - 22:03, said:


e barbat frate..ce pretentii ai??? e si ne-nsurat...;p

dar tu de unde sti ca e nu e insurat?

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
De unde apăreți cu toții mă frate?
Mă să-mi bag pwwla ce de critici culinari p-aici, da' când vine vorba de postat la "Ce-ați gătit azi", nu vă vede nimeni. N-ar fi mai corect înainte să comentați că "bă ce nașpa arată, aia e așa aia e pe dincolo", să faceți voi și să vă demonstrați îndemânarea, și abia dup-aia deschideți pliscu' la criticat pe alții?

@balauru69: Man, poate când a început să posteze era chiar mulțumit de rezultat. Când au tăbărât iegzperții, a dat înapoi și gata.
Pe de altă parte, rețeta pare relativ simplă, nu știu unde anume a început să meargă rău. Poate ne zice autorul. Ca să fiu sincer, ăsta ar fi un amănunt (poate singurul) chiar interesant, ca eventual să poată fi evitat și de alții care ar încerca rețeta asta sau ceva similar.

Edited by buntzi, 12 February 2015 - 06:40.


#16
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
Pastele se fierb exact atat cat este specificat pe eticheta. Dupa asta se clatesc cu apa rece.

Pestele arata ok, insa daca dorim sa mancam sanatos aflati ca pestele este recomandat sa se consume crud (sushi) sau in cel mai rau caz gatit la aburi.

Pestele prajit isi pierde cam toate proprietatile ...... si tot ceea ce este prajit este si cancerigen

Edited by wide-view, 12 February 2015 - 07:11.


#17
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postwide-view, on 12 februarie 2015 - 07:08, said:

daca dorim sa mancam sanatos aflati ca pestele este recomandat sa se consume crud (sushi) sau in cel mai rau caz gatit la aburi.

Unde e recomandat pestele crud??? Pestele uneori trebuie gatit, ca altfel  .....

#18
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015

View PostArianna-D, on 12 februarie 2015 - 07:20, said:

Unde e recomandat pestele crud??? Pestele uneori trebuie gatit, ca altfel  .....

pestele prajit isi pierde multe din proprietatile pe care le are. la fel ca si in cazul legumelor

pestele este recomandat sa fie gatit la aburi

in general prajelile sunt cancerigene ....... dar asta cred ca o stie toata lumea

Edited by wide-view, 12 February 2015 - 07:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate