Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Bagaj de calatorie -avion

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
s3mida

s3mida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.01.2007
Am si eu o intrebare : referitor la bagajul de mana (calatoresc pentru prima data -wizz air ) ,masurile acelea sunt stricte ?
Si daca da..o idee de unde pot procura un bagaj stas in Bucuresti ?
Multumesc frumos !

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ai mare grija cu Wizz Air la bagajul de mana sa fie maxim dimensiunile pe care le zic acolo altfel platesti.
Anul trecut am plecat in Franta cu Wizz si geanta era mai mare cu 2 centimetri!!! La plecare la Otopeni nu a spus nimeni nimic dar la intoarcere nu m-au lasat sa trec pana nu am incercat sa bag geanta intr-un loc special si in care , normal , nu a incaput . Astfel a trebuit sa platesc vreo 20 de euro ca sa nu las bagajul acolo .

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
bagaj gasesti la piata

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 WordOfTanks, on 10 februarie 2015 - 20:47, said:

Din cauza măsurilor de siguranţă, Wizz Air nu va transporta niciun bagaj în cazul în care proprietarul nu se află la bordul aeronavei(cu excepţia bagajelor a căror manipulare a fost eronată).
Dimensiunile maxime pentru un bagaj care încape prin uşa calei sunt:
Lăţime: 1,499 m
Înălţime: 1,194 m
Lungime: 1,715 m
Din motive de siguranţă şi sănătate greutatea unui bagaj individual înregistrat nu poate depăşi 32 de kilograme.

Mall, Supermarket, pe langa aeroport sau gara, acolo gasesti.

Am dat citat aiurea: - Intra aici: https://wizzair.com/...rmation/baggage
Da pe BAGAJE DE CABINA si apare tot ce vrei.
Helloo! OP intreba de bagajul de MANA, ala pe care-l duci cu tine in avion...

 s3mida, on 10 februarie 2015 - 20:39, said:

Am si eu o intrebare : referitor la bagajul de mana (calatoresc pentru prima data -wizz air ) ,masurile acelea sunt stricte ?
Si daca da..o idee de unde pot procura un bagaj stas in Bucuresti ?
Multumesc frumos !

Quote

1.Geantă de mână mică:
Dacă bagajul dvs. de mână măsoară 42x32x25cm sau mai puţin, poate fi transportat la bord gratuit. Acesta trebuie să aibă loc sub scaunul din faţa dvs.
2.Bagaj de mână mare:
Dacă bagajul dvs. de mână este mai mare decât dimensiunile unui bagaj mic de mână dar nu depășește 56x45x25cm, puteți să îl luați la bordul aeronavei în schimbul unei taxe. Trebuie să aibă loc în compartimentul de deasupra capului. Trebuie să puteți să-l puneți în compartimentul de deasupra capului fără ajutor.
https://wizzair.com/...rmation/baggage iar de aici citeste cu atentie partea referitoare la
Bagajele de cabină

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 WordOfTanks, on 10 februarie 2015 - 20:47, said:

Dimensiunile maxime pentru un bagaj care încape prin uşa calei sunt:
Lăţime: 1,499 m
Înălţime: 1,194 m
Lungime: 1,715 m

Il si vezi cu un sac de rafie in spate, cum umbla tiganii aia de colecteaza bidoane si plastice, la poarta de imbarcare unde ofiterul de securitate ramane cu o mima de interzis dupa ce ii explica colegul ca asa a citit pe softpedia.

#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Chiar e stricta treaba cu bagajul de mana (cabina), poate fi bagaj de mana mic sau mare. Sa nu depaseasca dimensiunile si greutatea specificate. Tot ce e im plus, se  plateste!

Tot in legatura cu bagajul de mana trebuie sa indeplinesti si conditiile de securitate la bord: nu sticle cu lichide, nu spray-uri, nu foarfeca, nu cutit, etc

#7
s3mida

s3mida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.01.2007
Si daca ma duc cu un ghiozdan care se poate rula si sa incapa sub scaun ma primesc ? :))

#8
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Dupa cum poate ai citit deja, la Wizz sunt 2 tipuri de bagaje de mana. Bagaj de mana mic, care e gratuit si bagaj de mana mare care se plateste. Din experienta proprie iti spun ca mie nu mi-a verificat nimeni niciodata bagajul, nici la plecare din Tg. Mures sau Cluj, nici la revenire in tara din Dortmund sau Eindhoven. Bagajul de mana mic ti-l verifica doar daca bate la ochi. Eu anul trecfut cand m-am intors din Eindhoven si am incercat sa bag bagajul de mana in locasul celui de mana mic a intrat cu greu si au mai ramas afara vreo 2,3 cm si chiar ma gandeam cu groaza ca ma vor pune sa platesc, dar nu a fost asa. S-au uitat doar la el si mi-am vazut de treaba mai departe. Acum nu stiu cum e cu strictetea asta pe alte aeroporturi din tara in afara de cele enumerate de mine.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La biroul unde iti da biletul de imbarcare au un cadru metalic pentru masura bagajului. Daca nu intra sau este mai inalt cu 3 cm, il platesti.

Au dimensiunile scrise clar pe site si acelea sunt cele maxime pentru a intra la fix.

Cand masori iei in considerare si rotile sau alte protuberante.

#10
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008

 s3mida, on 10 februarie 2015 - 23:12, said:

Si daca ma duc cu un ghiozdan care se poate rula si sa incapa sub scaun ma primesc ? :))

Da, totul e sa fie declarat ca geanta de mana mica (in cazul asta) 42x32x25 cm, asta e gratuit.

Edited by danutzu_1069, 11 February 2015 - 10:37.


#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Ai doua variante, iei un bagaj care sa se incadreze si calatoresti fara stres sau iei unul din "ochi" si  te descurci tu dupa situatie.

Se poate intampla sa calatoresti de zeci de ori fara sa-ti verifice bagajul si exact atunci cand nu il ai in regula sa o faca :D

Din ce am vazut pe la altii nu pareau prea fericiti atunci cand aveau probleme din astea, din propria experienta nu pot sa-ti spun ca mie imi place sa calatoresc fara stresul bagajului si asa sunt atatea altele cu care imi bat capul cand calatoresc! De exemplu daca imi transfera bagajul de cala la o escala de 20 de minute sau daca ajunge si bagajul de cala o data cu mine, aici am experienta :)

Zbor lin si stai linistit atat timp cat si insotitoarele de zbor sunt linistite, abia daca le vezi ca se agit prin cabina si se albesc un pic la fata poti sa iti faci si tu griji.

#12
s3mida

s3mida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.01.2007
Ok multumesc frumos pentru raspunsuri si ajutor :)

#13
dodana

dodana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2013
Calatoresc in catva zile spre Romania din Statele Unite si as vrea sa stiu daca a avut parte cineva de controlul bagajelor( la otopeni ) in cazul in care ma vor vedea cu 3 valize de cala si un carryon. Nu am nimic de ascuns doar ca imi voi pierde timpul si trebuie sa plec mai departe de bucuresti si este si neplacut momentul.

#14
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Salutare. Urmeaza sa calatoresc cu Etihad pana in Hong Kong si vreau sa stiu daca voi avea probleme cu bagajul de mana : 58 x 31 x 27 . Am vorbit cu ei si mi-au zis 115 cm maxim, eu am 116, dar nu am de gand sa umplu geanta la refuz si vreau sa am undeva pe la 6kg in ea, sa nu fiu la limita cu 7 kg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate