Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebare legata de inrolare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
695 replies to this topic

#37
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Eu unul nu cred ca un razboi din ziua de azi se mai poate compara cu unul de acum 80 de ani... uite in Ukraina: prorusii arunca cateva rachetute se duc repede dau cu pusca si apoi se retrag in zona lor, astialalti pana se dezmeticesc de unde au aterizat alea incep sa traga si ei haotic si apoi tzipa la rusi striga la UE ca nu-i ajuta si uite asa e un fel de lupta de gherila... la fel si palestinienii cu Israelul: unii arunca niste rachetute aialalti trimit un prieten imbracat in armani cu accesorii de TNT si ies scantei... eu unul nu mai vad lupte clasice cu soldati in transee si impuscaturi intre ei... iara noi ca romani vom avea cel mult un pistolet mitraliera si ne vom uita la niste chestii mari cu aripi pe cerul patriei care se vor "gainata" pe zonele strategice... americanii cat va sta Devselu sau cum s-o numi comuna cu scutul vor trage si ei cateva salve pana le cade avampostul apoi gata... eroii romani vor fi eroi necunoscuti care au murit pt... nu stiu pt ce ca oricum va fi de rau... Deci cine vrea sa fie soldatel fara experienta?

#38
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu m-am referit la persoana care a spus ca isi va apara tara pentru a nu fi privit de catre fiul lui ca un las. E o diferenta intre a-ti apara tara si a-ti apara familia. De exemplu, partenerul meu daca va fi chemat sa lupte, care crezi ca ii va fi motivatia pentru a nu ceda psihic, ca lupta pentru tara, deci si pentru Gigel din capatul Ardealului, si pentru un ministru ajuns la o varsta ce nu-i mai permite participarea fizica, sau ca lupta pentru familia lui?

#39
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Arianna-D, on 10 februarie 2015 - 18:13, said:

Eu m-am referit la persoana care a spus ca isi va apara tara pentru a nu fi privit de catre fiul lui ca un las. E o diferenta intre a-ti apara tara si a-ti apara familia. De exemplu, partenerul meu daca va fi chemat sa lupte, care crezi ca ii va fi motivatia pentru a nu ceda psihic, ca lupta pentru tara, deci si pentru Gigel din capatul Ardealului, si pentru un ministru ajuns la o varsta ce nu-i mai permite participarea fizica, sau ca lupta pentru familia lui?

Pai nu intelgi ca daca nu te duci unde te cheama, adica daca nu faci tot posibilu' ca aia sa nu inainteze prea mult nu mai ce familie sa aperi dupa? :)). Iar ministrii si aia vin si pleaca. Uita-te doar cati au intrat la inchisoare in ultima vreme.

#40
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Imi pun intrebarea:
  De ce unuii dintre noi cred ca doar o mana de militari pe care-i avem  astazi pot apara o tara ?
La tatz ni-i greu. Cei carora nu li-i greu nu stau pe Softpedia, au elicopter, avion personal si fug.
Si Ion si Gheorghe, si Vasile, si Niculae raman, chiar daca civili, pun umarul langa militarii activi  si-si apara ogorul, nevasta si copiii.
Atat cat pot s-o faca. Suntem o tara mica.
Si macar asa, pentru autoaparare, barbatii tot ar trebui sa fie interesati de aceste lucruri.
  Daca Ivan trece peste toate, ajunge in casa ta, ce faci, barbate ?!
   Ii explici inamicului ca n-ai facut armata, ca ai otita la destu' mic, ca porcul din cotet e slabut, nu merita sa-l ia, ca inca ai rate la masina, sa nu treaca peste ea cu tancul ?!

#41
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014
Motivatia pentru a lupta va fi ... frica, nu tara nu familia nu patriotismul, frica aia animalica de a ajunge in fata plutonului de executie, la aia se va reduce, si mecanismul functioneaza de mii de ani.

#42
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 Vympel, on 10 februarie 2015 - 18:20, said:

Motivatia pentru a lupta va fi ... frica, nu tara nu familia nu patriotismul, frica aia animalica de a ajunge in fata plutonului de executie, la aia se va reduce, si mecanismul functioneaza de mii de ani.
Partial adevarat.
   Dar daca eu am parintii batrani, bolnavi, undeva la tara, ii am si pe copiii mei la ei, Ivan e la margine de glie, ce-mi dicteaza constiinta sa fac ?!
  Cei de care vorbesti tu, n-au nimic de aparat, n-au construit si durat ceva in viata, sunt nimeni. Nu le pasa, asa ca de ce sa nu moara altii pentru ei ?!
  Poate ca vor supravietui razboiului,  Ei sunt cei cu astfel de pareri, ei isi uita eroii.

Edited by Topp, 10 February 2015 - 18:34.


#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

 Topp, on 10 februarie 2015 - 18:32, said:

  Cei de care vorbesti tu, n-au nimic de aparat, n-au construit si durat ceva in viata, sunt nimeni. Nu le pasa, asa ca de ce sa nu moara altii pentru ei ?!
  Poate ca vor supravietui razboiului,  Ei sunt cei cu astfel de pareri, ei isi uita eroii.
Aici e vorba de tineri, care multi sunt asa cum zici tu datorita faptului ca sunt tineri.
Dar si daca as avea vila cu trei etaje construita cu mana mea, prefer s-o las in urma ca daca eu supravietuiesc pot oricand construi alta.

#44
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Daca toti inaintasii Romaniei, din vechime si pina acum, ar fi fost niste lasi, tara asta, asa cum e ea, ar fi fost de mult ciopirtita si impartita intre vecini. Numai prin curaj si determinare Romania poate face fata unui razboi. Nimeni nu isi doreste un conflict armat, indiferent de proportiile sale, e mult mai usor sa cuceresti/sa supui o tara economic decit cu arma. Momentan, adevaratul razboi pe care Rusia il are de dat e cel economic, nu militar. Ca sa porti un conflict iti trebuie sustinere economica si sociala, nu sunt foarte convins ca tinerii rusi, nu foarte diferiti de noi, doresc sa plece miine la razboi.

Edited by ionut76, 10 February 2015 - 18:58.


#45
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 Schnucki, on 10 februarie 2015 - 17:39, said:

însă în condițiile astea, îmi pare rău, dar sunt nevoit să refuz.

In calitate de militar.....................cand citesc chestii de astea..........

Nu imi pot retine un zambet.....................


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#46
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007

 Topp, on 10 februarie 2015 - 17:53, said:

Ii platim ca sa aiba grija de tehnica pe cara Tara a dat bani.
Ii platim pentru ca in caz de beligeranta, ei preiau in unitati civilii si-i instruiesc, le explica ce-i aia linie de ochire.
Cine ai vrea sa faca munca de mobilizare ?!
Ii platim pentru ca pe timp de pace ei executa paza unor obiective militare pe care le avem, cum ar fi aeroporturile, fabricile de armament, etc.

SI inainte cand armata era obligatorie se facea aceleasi lucruri.
Doar ca erau mult mai putini militari platiti din banii publici.

Munca, de mobilizare, paza, o pot face militarii in termen(daca armata ar fi obligatorie)
Munca de instruire  ar face-o cei angajati permanent.

Deci mai putine persoane de platit in cadrul armatei si aceleasi beneficii.

#47
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Pentru vitejii astia care urla patriotismul in ei, am doar doua vorbe de zis. Prima e a unuia Cicero care a zis ca "Ubi bene ibi patria", a doua e din folclorul romanesc si suna cam asa: "Bai tigane, arde satul! Pwla mea, ma mut in altul!".

#48
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 cristi_71, on 10 februarie 2015 - 19:00, said:

Pentru vitejii astia care urla patriotismul in ei, am doar doua vorbe de zis. Prima e a unuia Cicero care a zis ca "Ubi bene ibi patria", a doua e din folclorul romanesc si suna cam asa: "Bai tigane, arde satul! Pwla mea, ma mut in altul!".
Posted Image ...oricum vitejii astia de forumfac pe ei la primul glontz care le trece pe la ureche...

#49
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 serox_3, on 10 februarie 2015 - 18:58, said:

SI inainte cand armata era obligatorie se facea aceleasi lucruri.
Doar ca erau mult mai putini militari platiti din banii publici.

Munca, de mobilizare, paza, o pot face militarii in termen(daca armata ar fi obligatorie)
Munca de instruire  ar face-o cei angajati permanent.

Deci mai putine persoane de platit in cadrul armatei si aceleasi beneficii.
  Fals.
-Cand armata era obligatorie, se faceau aceleasi lucruri. Doar ca :
-militarii platiti din bani publici erau mai multi, nicidecum mai putini
-munca de mobilizare n-o pot face militarii in termen
   Ca sa ai acces la niste documente de mobilizare, nu poti fi militar in termen
Munca de instruire  ar face-o cei angajati permanent..
  Si nu trebuie sa-i ai, sa-i platesti ?!

Edited by Topp, 10 February 2015 - 19:23.


#50
IRQ

IRQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 04.02.2015
Citez pe Vasile Conta: "armata este o forma de banditism organizat"

In momentul in care anumite interese (cel mai adesea nelegitime sau discutabile) nu pot fi solutionate folosind inteligenta si comunicarea, se apeleaza la forta (caz particular forta armata).
Este perfect adevarat ca cei care apeleaza la forta au probleme grave de inteligenta si comunicare (se aplica si la individuali).

Asta din poza are fata de ministru:
[ http://straniu.ro/wp-content/uploads/2012/02/trol-291x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ar trebui impuscati toti care sunt la putere.

 potae, on 10 februarie 2015 - 16:42, said:

Sa te inrolezi acum in armata, probabil ca nu. Insa in caz de razboi este luat oricine poate tine o arma in mana.

Nu poti sa-i dai unuia arma in mana care nu a facut armata. Sa nu mai zic de grenade ofensive..
Se mai impusca si singur, apoi pe altii...

Edited by xxvirusxx, 10 February 2015 - 19:34.


#52
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 xxvirusxx, on 10 februarie 2015 - 19:30, said:

Sa nu mai zic de grenade ofensive..
Vezi bre ca le incurcasi si n-o sa mai stie vitejii astia cand si cu care trebuie sa arunce.

#53
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Asa este.
Dupa 11 ani le mai incurc si eu Posted Image
Cand am plecat mi-am luat vreo 5-6 inele si vreo 10 parghii ..

Edited by xxvirusxx, 10 February 2015 - 19:56.


#54
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Dupa cat de mult ma ajutat sistemul din Romania...daca o sa inceapa razboiul o sa fiu primul acolo, in primul rand. Doar ca in echipa adversa :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate