Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Laptop pentru scriitori

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Asta cu bateria de unde ai scos-o?
Daca sunt configurate cum trebuie procesele ce ruleaza in fundal si setarile din power management o sa tina mult si bine.
Si care sunt acele taste specifice doar mac-ului?

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgeo123, on 11 februarie 2015 - 12:22, said:

Asta cu bateria de unde ai scos-o?

De exemplu de aici: http://www.zdnet.com...c-battery-life/

View Postgeo123, on 11 februarie 2015 - 12:22, said:

Daca sunt configurate cum trebuie procesele ce ruleaza in fundal si setarile din power management o sa tina mult si bine.

Aiurea. Asa-i ca n-ai habar de diferentele enorme intre sistemele de operare?

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Demonstreaza!

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postf300, on 11 februarie 2015 - 11:48, said:

Asta e destul de ridicol pentru ca nu poti pune si aceleasi taste din Windows doar schimbind softul. Poti sa folosesti o tastatura externa dar nu cred ca asta e ideea.

De asemenea ultima data cind am vazut teste bateria tinea cu vreo 50% mai mult pe acelasi macbook fata de windows. Ceea ce am inteles ca era o chestie importanta.


Ma, nu stiu unde visati voi tastaturile apple. Serios, ce tastatura externa vrei daca pui uindoz in bootcamp?!!?!!? Ai 2 taste in plus pe mac, option si cmd. atat! Cmd se transforma in tasta Option cand bagi win, nu ai nimic altceva de facut. Ai ctrl, ai shift, ai tab, ai enter, ai qwerty, ai tot. In ce vise umede vedeti voi tastaturi apple schimbate hardware in bootcamp...nu stiu.


pardon, o singura tasta in plus. Doar cmd, pentru ca Option e si Alt.

Ia compara tu 2 tastaturi, una ordinara de care vrei tu si una apple standard ( apple, logitech for apple, etc )


[ http://cdn6.bigcommerce.com/s-blhknq8/product_images/images/dell/dell_1564_laptop_key.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://switchtoamac.com/images/hardware/macs/macbookpro/late_2008_mbp_keyboard.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lex404, 11 February 2015 - 13:32.


#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Unde e insertul de exemplu pe aia de Mac? DA, stiu exista si scule "PC" care nu-l au (tastatura oficiala de Surface de exemplu dar si acolo e la fel de exasperant).

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mda...o tasta.

1-1, tastaturile win nu au cmd

#43
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cele mai comode tastaturi sunt pe Lenovo seria T/W, până la seria *20 (generația Sandy Bridge). Eu aș recomanda un T420/520 SH + SSD + un acumulator nou de 9 celule cu care autonomia ar fi de aproape 10 ore.

[ http://images.pcworld.com/images/article/2012/04/thinkpad-classic-keyboard-on-w520-4l-11350337.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AlexIP, 11 February 2015 - 13:59.


#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAlexIP, on 11 februarie 2015 - 13:57, said:

Cele mai comode tastaturi sunt pe Lenovo seria T/W, până la seria *20 (generația Sandy Bridge). Eu aș recomanda un T420/520 SH + SSD + un acumulator nou de 9 celule cu care autonomia ar fi de aproape 10 ore

aia intradevar ii tastatura buna de scris mult, dar ii trebuie fetei si un carucior sa-l cara :D
Ai omis partea cu "usor".

#45
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postlex404, on 11 februarie 2015 - 13:54, said:

Mda...o tasta.
1-1, tastaturile win nu au cmd
nu e doar una... nu prea vad HOME, END, PG UP, PG DOWN - taste care mi se par destul de esentiale cand scrii / citesti documente.
sau doar mi se pare ca nu exista?

incercati sa va potoliti cu prostiilea astea apple vs altele si puneti ALTE optiuni sau ABTINETI-VA de la postat ca va dau puncte...

Edited by shmu, 11 February 2015 - 14:08.


#46
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
2,2 kg e greu? Na, există și x220, dar e mai mic ca ecran și mai scump. Altceva nu mi-aș lua, sincer, sunt cele mai comode tastaturi întâlnite de mine.

Edited by AlexIP, 11 February 2015 - 14:29.


#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Asta e treaba.S-a inradacinat foarte tare in randurile la toti conceptii cum ca aceste MAC-uri sunt OZN-uri si fac praf orice sistem cu WIN si Hardware-ul lor este vezi doamne din alta galaxie si Windows nu are habar a lucra cu asa ceva,ca tastatura are alt alfabet,ca bateria tine o vesnicie pentru ca Apple merge hibrid 50% curent si 50% aer si asa se ajunge la 10ore si nu mai stiu ce alte aberatii.
Au aparut pana si versiuni modate de OSX capabile sa ruleze aprope pe orice PC din zilele noastre si voi va puneti probleme de compatibilitate.
Apple in esenta e o porcarie, pardon marul lui Adam  pentru cei cu buzunarul mare si mintea scurta.La fel cum e si Iphone/Ipod si toate rahaturile.
Bani in plus degeaba.Inca o mare vrajeala de MK a lor sunt prostiile alea de display Retina cu rezolutiile alea ametitoare total inutile raportate la acee diagonale si care ingenuncheza degeaba resursele placilor video.

#48
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
Multumesc tuturor pt opinii.Cred ca nu e cazul sa ne inflamam atat de tare.Fiecare e liber sa aleaga si sa cumpere ce fel de laptop isi doreste si isi permite.
Chiar nu e cazul sa redeschidem vesnica lupta Apple-si restul lumii.
Sunt curioasa daca mai are cineva si alte variante si alternative in afara de MacBook si Lenovo?


#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poate ar fi cazul sa raspunzi si la niste intrebari:
- cat de importanta e autonomia bateriei? cam cate ore ti-ar trebui asa in general...
- cam cat de mare vrei display-ul? crezi ca te poti obisnui cu un display de 13-14"? cel mai bine mergi intr-un magazin gen altex / domo / blabla si vezi cam cat de mare e un ecran de 15"
- obisnuiesti sa tii laptopul pe masa cand scrii sau il tii pe picioare, pat, perna -  ca sa stim cat de importanta e racirea Posted Image

@restu - daca mai continuati bazaconiile apple vs restu, o sa sterg postarile pt offtopic si va luati puncte.

aveti rabdare sa raspunda la intrebari si apoi recomandati ALTCEVA.

Edited by shmu, 11 February 2015 - 14:36.


#50
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011

View Postshmu, on 11 februarie 2015 - 14:35, said:

poate ar fi cazul sa raspunzi si la niste intrebari:
- cat de importanta e autonomia bateriei? cam cate ore ti-ar trebui asa in general...
- cam cat de mare vrei display-ul? crezi ca te poti obisnui cu un display de 13-14"? cel mai bine mergi intr-un magazin gen altex / domo / blabla si vezi cam cat de mare e un ecran de 15"
- obisnuiesti sa tii laptopul pe masa cand scrii sau il tii pe picioare, pat, perna -  ca sa stim cat de importanta e racirea Posted Image

@restu - daca mai continuati bazaconiile apple vs restu, o sa sterg postarile pt offtopic si va luati puncte.

aveti rabdare sa raspunda la intrebari si apoi recomandati ALTCEVA.

1.Bateria e destul de importanta:mi-ar trebui sa tina macar vreo cinci ore.
2.Din punct de vedere al displayului, mi-ar trebui un ecran destul de mare,cat sa-mi ofere o imagine de ansamblu.Notebook-urile ies din calcul.
3.Mare parte din timp laptopul sta pe masa, iar cand il folosesc in alte locuri, de obicei e asezat pe o masuta de laptop cu spatii de ventilatie.

p.s:Nu dati cu rosii, nu ma pricep prea bine la termenii tehnici.
Multumesc tuturor pt timpul acordat.

Edited by ioana91, 11 February 2015 - 14:50.


#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
e foarte bine ce ai spus...
acum wait and see :)

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ok. Sa luam in calcul toate variantele tinand cont de:
Gandeste-te la suport/ garantie. Lenovo stau prost tare la capitolul asta in Romania.
Baterie
Dimensiuni. Aici e cu dus si intors. Eu de exemplu pot sta si 10 ore in 13" dar daca esti obisnuita cu 15" trebuie sa iei asta in calcul. 15" iti ofera mai mult spatiu dar iti scade putin din portabilitate.
Tastatura: Pe mabook nu ai pg up/ down/ insert. Eu unul nu le-am dus lipsa dar la scris s-ar putea sa-ti foloseasca...

Dell: http://www.pcgarage....silver-2yr-nbd/

Relativ usor ( adica, usor pentru 15" ), performant, suport foarte bun...dar are o rezolutie displayul ala ca pe mine cred ca m-ar durea capul. E mai mare rezolutia decat retina, inutil de mare as zice...
Pretul, cat un macbook.
bateria, cei de la Dell se lauda ca tine putin peste 7 ore.
Tastatura iluminata, display bun, constructie buna, specificatii bune ( exceptand handicapul grafic AMD, dar nu iti trebuie oricum ), suport bun.

Insa la Dell ideea e urmatoarea, luna asta/ jumatatea lunii martie mai apar si alte configuratii din seria Inspiron 7000. Momentan au ajuns la noi doar UHD-urile, FHD-urile vor fi undeva la ~4500 RON. Daca nu faci editari foto/ video, grafica, etc nu prea ai nevoie de UHD pe 15 inch.


ps. mai caut.

ps. ceva ce sa se potriveasca 100% greu ai sa gasesti. Ori vei plati pentru ceva in plus ( GPU dedicat ) ori vei renunta la ceva. 15", bun, usor, performant, solid, doar GPU integrat, autonomie mare nu prea gasesti in pret bun. Mai sunt strutocamilele de convertibile, dar si alea majoritatea sunt de 13,3" si au preturi maricele.

Edited by lex404, 11 February 2015 - 15:50.


#53
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pentru ce performant?
un I5 U ar fi suficent cu 8gb ram... din pacate la laptop nu prea ma pricep... il asteptam pe gik.

eu as zice un probook

Edited by shmu, 11 February 2015 - 16:26.


#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Daca scrisul e principala utilizare se poate lua o baterie externa pe langa un laptop usor http://www.gadgetwor...-20000-mah.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate