Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Laptop`ul functioneaza greu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Salutare. Am instalat si eu recent pe un laptop nou (acer e5-572g-75mw) sistemul de operare windows 8.1 enterprise x64. De ieri seara merge cam ca naiba.. adica si la un click dreapta pe desktop.. astept cateva secunde sa imi apara sa dau refresh.. cand accesez un program, my computer.. la fel cateva secunde. Adica stiu ca are hdd pe 5400 rpm dar.. oricum.. primele zile nu a facut asa.

CPU: I7MQ - 4% usage
4 GB RAM DDR3: 0.9/4.0 usage

Si acum la HDD nu stiu sigur daca e in regula. Imi pare acolo 100%, dar cu verde.. si nu inteleg daca e bine sau nu, las un print mai jos. Mentionez HDD - 1 TB - 5400 RPM.

[ http://imageshack.com/a/img538/355/7Q12kK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L.E. Si prin cateva secunde nu zic 1-2.. ci 5-6-7.. adica nu e normal. Ca sa nu credeti ca sunt eu nebun:))

Vreau sa stiu daca in acea poza HDD e in regula, pentru ca eu nu ma pricep chiar asa bine.

Edited by katurev, 10 February 2015 - 11:51.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ala e un bug in 8.1. Datorat serviciului de maintenanta.

Dca il lasi asa pana isi termina de facut update-urile, scanarea de virusi, indexarea si toate cele o sa faca ceva mai rar.

Alte solutii:
- astepti pana remediaza Microsoft problema - probabil nicodata ca are deja 8 luni de cand a aparut si pare sa se manifeste uneori si in preview-ul de 10.
- pui un SSD
- Instalezi un alt antivirus care sa-l dezactiveze pe cel inclus, treci update-urile pe manual, si mai exista o setare ptr task scheduler in This PC - Manage, dar nu-mi mai amintesc exact care. Insa nici asta nu rezolva complet problema doar o diminueaza.

Edited by eiffel, 10 February 2015 - 12:17.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu esti nebun :)
e problema clasica de windows 8, nu laptopul e vinovat
vezi ca sunt detalii pe aici sau cauta pe google "windows 8 disk usage 100%"
o sa gasesti mii de rezultate

#4
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Posteiffel, on 10 februarie 2015 - 12:13, said:

Ala e un bug in 8.1. Datorat serviciului de maintenanta.

Dca il lasi asa pana isi termina de facut update-urile, scanarea de virusi, indexarea si toate cele o sa faca ceva mai rar.
Eu am acelasi probblema dar pe Windows 7, ce este de facut? Avand in vedere ca nu se actualizeaza nimic sau scaneaza ceva...
HDD e 'sanatos' fara bad-uri, n-am pc-ul infectat sau/si pups.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Am mai auzit si eu ocazional pe 7 de problema asta dar spre deosebire de 8 si 8.1 n-am intampinat-o pe niciun Pc de-al meu ca sa caut ceva solutie.
Pe 8/8.1 am avut-o pe absolut toate PC-urile. Initial se rezolvase in 8.1 dar numai pana la update-urile din mai.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa fie legata problema de Windows 8.1 Enterprise? Windows 8 Pro vs Enterprise - What’s the Difference?
Eu pe Mac mini am instalat (mai mult din curiozitate) Windows 8.1 Pro si nu am problema cu HDD in 100% pe un HDD de 5400rpm. Chiar se misca surprinzator de bine.
Toate update-urile sunt la zi, folosesc Windows Defender ca antivirus si nu am facut nicio modificare legata de mentenanta.
Am instalat doar un minim de aplicatii necesare, am dezactivat login screen si lock screen (solicitarea parolei).
Cand bootez in Windows ii fac manual update-urile, ii dau si restart daca imi cere, apoi functioneaza absolut normal cu HDD-ul stand mai mult spre 0%.

Confirm si eu problema cu HDD in 100% pe Windows 7.

Pe Desktop si pe laptop ma confruntam cu problema respectiva in Windows 8.1 (din cauza aceasta am achizitionat SSD-uri pentru fiecare).
Inainte de a instala SSD-ul mai crescusera un pic performantele la PC dupa ce am dat jos ModernMix, Start Menu-ul (pe care oricum nu il foloseam), dar mai ales dupa ce am dezinstalat complet gadgeturile pentru Desktop.
(Am reinstalat gadgeturile dupa ce am trecut la SSD.)

#7
sen951

sen951

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 18.06.2008
Vad acolo pe print screen ca iti ruleaza uTorrent. Cumva ai versiunea 3.4.2 si downloadezi de pe torente?Daca da de acolo iti tine hdd-ul ocupat.
Sfat: scoate utorrent versiunea 3.4.2 si pune o versiune mai veche si configureaza-l pentru gigabit si nu o sa mai ai probleme.

Edited by sen951, 11 February 2015 - 09:22.


#8
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Da 3.4.2 este. Ai dreptate. O sa il scot de tot si bag un bitcommet in loc. Revin cu post daca merge. Mersi mult de sugestie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate