Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Arduino - automatizare DIY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

#19
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
@costicucu: referitor la "orice scriu se sterge cand ramane fara tensiune" - la Arduino Mega nu se sterge nimic. Programul o ia de la inceput cand revine sub tensiune. Teoretic la orice Arduino care are si bootloader nu trebuie sa-ti faci probleme pentru asta, Cred ca si la cele fara bootloader, diferenta sta doar in programare, adica in metoda de incarcare a programului in el.

#20
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ costicucu: Nu mai știu dacă îți amintești, dar eu am deschis discuția despre Arduino într-un anumit mediu.  Posted Image

Attached Files



#21
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

 raduk, on 10 februarie 2015 - 21:38, said:

...într-un anumit mediu.  Posted Image
...eream trosniti?Posted Image

=============

Adevarul este ca tu si Fonta ati aprins "Arduino" in mine, eu acum incalzesc atmosferaPosted Image

#22
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 23:23, said:

Adevarul este ca tu si Fonta...
...cred ca si GeluG este in aceeasi barca...Posted Image

#23
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
A incercat careva Arduino-1.6.0 pe Windows 8.1?

#24
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 costicucu, on 10 februarie 2015 - 11:02, said:

...eu inca n-am cumparat nimic de pe e-bay... asa ca intreb si eu ca tantalaul: E posibil sa cumperi si sa te trezesti cu niste zdranganele gata trosnite, defecte, lipsuri... etc?
Eu am cumpărat și de pe eBay, dar și de pe alte site-uri (de exemplu AliExpress.com, Alibaba.com, DX.com ș.a.m.d.). Intr-un singur caz, am primit altceva decît comandasem (de 1/2" în loc de 1"), dar s-a rezolvat mai mult decît onorabil (mi-au trimis, fără nici un alt cost, produsele corecte).


 costicucu, on 10 februarie 2015 - 13:13, said:

[...] Teoretic ar trebui sa fie cam aceeasi placa... eu cum stiu ca-i aia care-mi trebuie, basca... preturi intre 8 si 16 Lire Sterline [...] Pe de alta parte, am gasit o comparatie intre placile de baza (vezi document atasat), dupa mine placa Arduino Due ar fi cea mai tare din parcare data fiind viteza procesorului, data fiind viteza(frate... parca ar fi ca la HC-90 evoluat... nu cu Zilog-80)... in schimb n-are EEPROM si orice scriu (programul logic) se sterge cand ramane fara tensiune. Pareri? [...]
Îți spun cum am făcut eu, tu o să decizi dacă este o variantă bună și pentru tine. Prima dată am ales o MEGA, pe motiv că are cele mai multe intrări și ieșiri. Dar, la scurt timp, cu ajutorul celor de pe forumul Robofun, am înțeles că trebuia să procedez altfel, așa că mi-am schimbat abordarea. În primul rînd, m-am gîndit la o aplicație care să-mi folosească la ceva. În funcție de ea, am stabilit ce input-uri și output-uri îmi vor fi necesare și astfel, pe baza lor, am ales o nouă placă, o NANO. Acum, că sînt la început, am luat chestii mai ieftine (atenție! nu CELE mai ieftine), pentru că dacă reușesc să „prăjesc” vreo una să nu-mi pară rău. După ce voi învăța să lucrez cu ele și voi ajunge la o varianță viabilă, voi achiziționa componente de calitate mai ridicată, care să-mi confere siguranță și fiabilitate.


 costicucu, on 11 februarie 2015 - 04:58, said:

A incercat careva Arduino-1.6.0 pe Windows 8.1?
Eu, după experiențele cu Windows, suflu și-n iaurt. Acum folosesc Arduino IDE 1.0.6. Doar dacă voi vedea review-uri bune, voi trece la o variantă mai nouă.

#25
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
Am instalatat Arduino 1.6.0 pe Windows 8.1... vad ca merje.

Interesant ar fi daca Arduino s-ar putea instala (software si hardware) pe o tableta (ce-a mai naspeta... pentru incercari), astfel incat tableta sa poata fi folosita ca si consola de operare, interfata cu utilizatorul

#26
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Se pare ca merge.
https://learn.adafru...ablets?view=all

#27
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua domnilor.
In domeniul electronicii nivelul de cunostinte este zero.De aceea va intreb pe d-voastra daca se poate face cu Arduino un controller care sa actioneze un servomotor in functie de semnalul primit de la trei fotorezistori,pe rand.
Cu stima.

#28
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Uite unul foarte simplu.
http://startrobotics...olar-panel.html

Pune-l pe Gogu sa caute, eventual pe imagini si gasesti o multime de exemple "arduino photoresistor servomotor".

#29
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
A lucrat cineva cu Olimexino?

Olimexino-328 este un Arduino Uno îmbunătățit: mai robust, mai standardizat, se alimentează și încarcă în mod nativ acumulatori și poate fi configurat să funcționeze la 5V sau 3,3V dintr-un switch.


#30
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Pentru că Arduino este un proiect de tip open, există destul de mulți producători de clone... așa că o să îmbătrînești pînă îi parcurgi pe toți. Posted Image
Fă-ți proiectul funcțional și stabil, iar abia apoi poate urma optimizarea. Uite... cam așa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/30rPt802n1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

 raduk, on 13 februarie 2015 - 13:32, said:

Uite... cam așa
...eee... mai avem pana acolo (eu...Posted Image )... dar e bine de tinut minte!

#32
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Arduino este cel mai de nadejde ajutor la solarul meu.

#33
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Felicitări pentru ce am văzut pe link-ul postat de tine mai sus! Posted Image   Ce-i drept, nu am aprofundat informațiile de acolo, dar o voi face în cel mai scurt timp. Pentru eventuale întrebări/lămuriri, vei putea fi disponibil și pe acest topic?

#34
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Arduino este inima pilotului automat de la avionasul meu, acela din avatar :) bazat pe ArduPlane, scalat pentru un avion ultrausor de doua locuri. A fost un proiect interesant, cu multa munca dar si multe satisfactii.

#35
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna seara
lucrez la o centrala pe rumegus. Sper sa o termin maine. La topicul postat de corsica e un termostat cu temperatura in functie de luminozitate si aerisire. Codul este postat public. Respect all

#36
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Un shield misto pt Mega
Screw + proto

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate