Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Job agent de asigurare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
boro21

boro21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 23.12.2011
Bună ziua tuturor,
Am fost sunat de către un reprezentant ING, care mi-a propus să port o discuţie pentru postul de agent de asigurare. Menţionez că, oferta este valabillă pentru partea de Asigurare de Viaţă.
Merită să încep o astfel de aventură?. Neavând un job în prezent, am citit că reţinerile sunt mai mari. Practic, comisionul ce-ţi revine are o cotă mult mai mică...

Edited by boro21, 09 February 2015 - 14:44.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa fiu rau. Dar sotia mea a incercat prin 1999.
Poti sa iti scri fara te gandesti prea mult o lista cu (minim) 100 de oameni pe care ii cunosti?
Cati dintre astia iti sunt suficient de apropiati ca sa ii inviti la o bere sau cafea sa discuti pe teme asta? 25%?
Locuiesti intr-un oras suficient de mare si bogat? Da, am vazut numele, dar nu stiu situatia..
Daca nu, mai bine nu iti pierde vremea. Concurenta este extrem de dura si piata suprasaturata...
PS. Dupa cum vezi si dta, eu sunt vorbaret, comunicativ, etc. Dar din start mi-am zis ca nu sunt potrivit pt jobul asta. Una e sa bericim si alta e sa iti iau banii...Sotia mea si-a facut planul 2 luni, apoi si-a dat seama ca nu e de ea si ADIO.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu . Este o excrocherie ordinara care functioneaza astfel :
- esti contactat si ti se spune ca ai abilitati ( de obicei este o minciuna , foarte putini oameni au abilitatea de a vinde )
- se face un " training " care ti se spne ca este extrem de scump in mod normal , dar , in mod exceptional , tu beneficiezi de el gratis , in care esti invatat conform unei documentatii comune in toate firmele de asigurari , sa poti manipula o discutie in favoarea ta . Asa ai sa afli ce inseamna DP in asigurari ( discutie preliminara - in realitate o modalitate elevata de a denumi o excrocherie )
- ti se da un target ( de obicei 3-4 asigurari de viata pe luna ). si ti se comunica ca vei fi platit in functie de realizari , dar , plata va veni cu conditia sa ai cateva luni targetul realizat ...altfel , nu functioneaza salarizarae 100 %.
- te apuci si prostesti familia si cunoscutii cum ca este o ocazie unica sa incheie acum , cu tine , o asigurare de viata . Ai sa utilizezi (trunchiat) o parte din cele invatate la sedintele de training si este posibil sa iti prostesti rudele si cativa prieteni apropiati cu unele minciuni fara acoperire pe care le vei spune ( printre altele , vei spune ca tu lucrezi la firma respectiva si garantezi pentru corectitudinea angajatorului - o minciuna ordinara , pentru ca imediat ce vor trece cateva luni ai sa constati ca nu poti prosti oameni pe care nu ii cunosti , iar pe cei pe care i-ai cunoscut deja i-ai prostit sau te-au refuzat ).
- in primele 2 luni ai sanse sa iti faci targetul. Urmatoarele , vin cu targetul neatins is de aici rezulta un salariu neconform cu promisiunile si sfoarte mic in comparatie cu eforturile tale .
- incepi sa realizezi ca totul este o excrocherie si ca nu poti face cariera in asigurari de viata pentu ca lucrurile functioneaza la modul : te prostesc ei pe tine , ii prostesti tu pe altii ( Atentie !!!!! aici este spilul ...ii prostesti pe apropiatii tai ) . Tu iti dai demisia dezamagit . Rudele tale nu apuca sa plateasca decat primele 2-3 rate lunare , dupa care , tu nemaifiind acolo renunta. Se certa cu tine pentru ca se prind ca le-ai prostit . Tu  ramai cu reclama unui om slab si fara caracter . Asiguratorii incaseaza de la rudele fraierite ale unui agent fraierit niste bani ....si viata merge inainte.
- intre timp , asiguratorii contacteaza alti fraieri , pe care ii scolesc ...care fac 2-3 asigurari membrilor familieii ...care platesc ....si care raman cu banii dati si fara sigurare .

....capisci ?

Un adit : de ce o numesc excrocherie ? Pentru ca asiguratorii stiu ca nu poti obtine targetul pe care ti-l dau . Si ei nu pot ajunge la oameni , pentru ca ii dau afara. DE aceea angajeaza fraieri , care sunt indoctrinati ( cat timp te " trainuiesc " iti fac de fapt o Discutie Preliminara ...adica te fraieresc ) ...care fraieri ajung , pentru ei ( asigurtorii ) la oameni care i-ar da pe usa afara in mod normal . Astfel , nu sunt interesati sa ofere servicii calitative ci cauta sa obtina cateva rate , de la oameni care vor renunta invariabil la plata lor dupa ce ruda sau prietenul care i-a prostit va renunta la ...cariera de agent de asigurator.

Sorry ...laif'iz'a'bici Posted Image

Edited by JurasikMan, 09 February 2015 - 14:50.


#4
boro21

boro21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 23.12.2011
M-am documetat temeinic. Este adevărat ceea ce ai scris. Fiind vorba despre un contract de comision, nu este deloc ofertant. Este mult mai sigur un contract fix. Iar în plus, piaţa asigurărilor de viaţă este foarte limitată...Cred că voi spune NEXT!.
Dar asta nu înseamnă că aştept noi păreri.

#5
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Sunt 2 conditii.. Sa stii sa sa vorbesti mult si sa stii sa imbarligi lumea.

#6
boro21

boro21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 23.12.2011

 JurasikMan, on 09 februarie 2015 - 14:45, said:

Nu . Este o excrocherie ordinara care functioneaza astfel :
- esti contactat si ti se spune ca ai abilitati ( de obicei este o minciuna , foarte putini oameni au abilitatea de a vinde )
- se face un " training " care ti se spne ca este extrem de scump in mod normal , dar , in mod exceptional , tu beneficiezi de el gratis , in care esti invatat conform unei documentatii comune in toate firmele de asigurari , sa poti manipula o discutie in favoarea ta . Asa ai sa afli ce inseamna DP in asigurari ( discutie preliminara - in realitate o modalitate elevata de a denumi o excrocherie )
- ti se da un target ( de obicei 3-4 asigurari de viata pe luna ). si ti se comunica ca vei fi platit in functie de realizari , dar , plata va veni cu conditia sa ai cateva luni targetul realizat ...altfel , nu functioneaza salarizarae 100 %.
- te apuci si prostesti familia si cunoscutii cum ca este o ocazie unica sa incheie acum , cu tine , o asigurare de viata . Ai sa utilizezi (trunchiat) o parte din cele invatate la sedintele de training si este posibil sa iti prostesti rudele si cativa prieteni apropiati cu unele minciuni fara acoperire pe care le vei spune ( printre altele , vei spune ca tu lucrezi la firma respectiva si garantezi pentru corectitudinea angajatorului - o minciuna ordinara , pentru ca imediat ce vor trece cateva luni ai sa constati ca nu poti prosti oameni pe care nu ii cunosti , iar pe cei pe care i-ai cunoscut deja i-ai prostit sau te-au refuzat ).
- in primele 2 luni ai sanse sa iti faci targetul. Urmatoarele , vin cu targetul neatins is de aici rezulta un salariu neconform cu promisiunile si sfoarte mic in comparatie cu eforturile tale .
- incepi sa realizezi ca totul este o excrocherie si ca nu poti face cariera in asigurari de viata pentu ca lucrurile functioneaza la modul : te prostesc ei pe tine , ii prostesti tu pe altii ( Atentie !!!!! aici este spilul ...ii prostesti pe apropiatii tai ) . Tu iti dai demisia dezamagit . Rudele tale nu apuca sa plateasca decat primele 2-3 rate lunare , dupa care , tu nemaifiind acolo renunta. Se certa cu tine pentru ca se prind ca le-ai prostit . Tu  ramai cu reclama unui om slab si fara caracter . Asiguratorii incaseaza de la rudele fraierite ale unui agent fraierit niste bani ....si viata merge inainte.
- intre timp , asiguratorii contacteaza alti fraieri , pe care ii scolesc ...care fac 2-3 asigurari membrilor familieii ...care platesc ....si care raman cu banii dati si fara sigurare .

....capisci ?

Am mai citit astfel de ipozete. Iar în plus, dacă asiguratul nu plăteşte timp de cel puţin 12 luni valoarea asigurării, trebuie să înapoiei comisionul...Asta chiar dacă ai părăsit firma. Bine că am fost precaut, şi am căutat informaţii şi v-am cerut şi vouă o opinie.

#7
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 boro21, on 09 februarie 2015 - 14:46, said:

M-am documetat temeinic. Este adevărat ceea ce ai scris. Fiind vorba despre un contract de comision, nu este deloc ofertant. Este mult mai sigur un contract fix. Iar în plus, piaţa asigurărilor de viaţă este foarte limitată...Cred că voi spune NEXT!.
Dar asta nu înseamnă că aştept noi păreri.
JurasikMan ti-a expus extrem de la obiect ceea ce presupune jobul !

Ar fi bine totusi sa incerci DOAR DACA NU AI ALTCEVA MAI BUN DE FACUT si cu conditia sa nu ai prea multe asteptari. Profita de cele cateva instruiri gratuite si ia totul ca pe o simpla experienta de viata.
Unii nu pot invata decat din propriile greseli !

Edited by kos_funny, 09 February 2015 - 17:04.


#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
E o meserie...
partea nasoala este ca lumea nu are bani si nici educatie financiara pentru asa ceva. Am un prieten care castiga cateva mii de euro pe luna din treaba asta, insa sunt destul de putini care ajung la aceste performante.

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Probabil ca prietenul tau e vechi in domeniu si are o retea piramidala dezvoltata in spate . Cei cu posibilitati si cu educatie financiara deja si-au facut asigurari de genul asta ... Acum e mai greu sa prinzi clienti noi .

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Pai nu cred ca poti pune problema asa... clienti sunt, inportant este sa fii vanzator si traiesti din asigurari.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca si colegul floraur are pregatire in domeniu. Daca sunteti putin atenti , veti remarca ca nu intre in polemica pentru a modifica sensul discutiei in favoarea lui Posted Image . Acesta este exact modul de manipulare a discutiilor de care aminteam . Niciodata nu contrazici potentiala victima , aduci constant exemple de " reusita in bransa " Posted Image  , si in final , parintii , fratii , unchii .spun : " de ce nu ? , in definitiv este o investitie buna " .
Si asa si pare , mai putin partea cu transferul activelor de la o firma la alta , gen ING in NN - urmariti excrocheria in direct , in zilele noastre , dupa ce au facut transfer de actiuni , olandezii isi reduc drastic participarea ceea ce va duce la o devalorizare a actiunilor si implicit a investitiilor care asigura cresterea fondului pentru pensii private si asigurari de viata ) .Posted Image

Edited by JurasikMan, 20 February 2015 - 10:15.


#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Nu lucrez man in asigurari, doar recunosc valoarea unui agent de asigurari bun...



#13
djcioc

djcioc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.02.2007
Salut,
Am o intrebare, se mai schimba preturile asigurarilor in fiecare luna? Stiu ca acum ceva timp, in data de 10 sau 15 ale fiecarei luni se schimba tariful... Mai e tot asa?
Daca da, stie cineva cum o sa fie in martie? + sau - ?

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
La asigurări de viață nu se schimbă prețurile, nici măcar baremele minime nu se prea schimbă des.
Așa este, în asigurările de viață nu prea mai e loc, e saturată piața dar.. înveți lucruri noi și ai o rampă de lansare spre alte domenii. Or să vină alte oportunități, totul e să ai urechile ciulite dar și doza de scepticism când e cazul (la tot felul de scheme la care te invită colegii). Ideal e să lucrezi dincolo în așa ceva, acolo lumea e mai deschisă. Dar și acolo ai concurență mare.

Edited by benis, 01 March 2016 - 07:41.


#15
djcioc

djcioc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.02.2007
Mersi de raspuns, ideea e ca am omis sa spun ca ma refeream la asigurarile RCA. Acum vreo 2 ani am platit la inceputul lui martie, parca, vreo 300 de lei pentru asigurarea pe 6 luni, iar daca as fi platit dupa data de 15 (din ce-mi aduc aminte) ar fi fost cu vreo 30 de lei mai ieftina. Cineva imi spunea atunci ca in fiecare luna pe o data anume se schimbau tarifele.

Acum am platit la City Insurance 462,92 Ron pentru 1 An, la orice alta firma de asigurari pretul depaseste 600 de lei, chiar si la Euroins. Si nu inteleg diferenta asta mare intre ele.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Păi e cu totul altceva la RCA, deși suntem offtopic, am să încerc să îți răspund.
Diferența de preț e dată de "apetitul" asiguratorilor pentru această piață. Ei au un departament de actuatori care determină ce despăgubiri trebuie plătite și în funcție asta setează prețul. Asiguratorii atunci prin forța de vânzare vând RCA într-o anumită limită, în funcție de riscul la care e dispusă compania să se înhame. În momentul în care crește prețul, compania semnalizează în principiu că nu nu mai are chef să vândă RCA deoarece riscul asumat e prea mare (contrar așteptărilor, RCA-ul e un business cu marjă mică de profit, motiv pentru care portofoliul de RCA este menținut mai mult ca un cârlig pentru promovarea de alte servicii financiare). Sigu, nu ar fi de bon ton să nu mai ofere deloc asigurări, astfel trântesc niște prețuri mari și basta.
Sigur, la companii mari se mai fac reduceri de la caz la caz, iar agenții au o oarecare marjă, care nu există la brokeri.

Domeniul asigurărilor este unul foarte interesant însă există discrepanțe mari între agenții/regiuni ca oportunitate. Sunt agenții în orașe mici unde se vând servicii în draci, iar oamenii pot face un venit decent, în timp ce în marile orașe în general nu mai e loc. Nu că serviciile ar fi proaste, ci efectiv nu se poate ca un om să ducă 5 asigurări de viață. Eu am deja 2, acum am găsit o ofertă cu pensie viageră dar pana mea, am deja 2..

Și fiecare asigurator vine cu ceva în plus, la una am perioadă de grație 2 luni, lucru rar întâlnit, la alta am o ofertă foarte avantajoasă, pana mea, la un moment dat o să o fac și pe a 3-a, ca să am un venit viager dacă trăiesc cumva suficient de mult să trec de sută.

Dar sunt puțini care se gândesc la bătrânețe, majoritatea se așteaptă să crape la 60 de ani, în timp ce speranța de viață bate spre 80, iar bunicii noștrii, unii au prins războaie, boli, foamete și uite-i că trec de 90 unii.

Și în plus, mai faci efectiv un bine uneori, la compania unde sunt (eram de fapt) am posibilitatea de a oferi un produs de economisire cu 4% pe an net, banii din asigurări nefiind impozabili. Nu primesc nici un comision dar știu că fac un bine. vine clientul cu 10000 de lei, la anu are 400 în plus. Uneori vrea clientul să mă plătească, și e de înțeles..

Cu toate astea, nu recomand în general activitatea în asigurări mai ales pentru cineca care așteaptă ceva sigur. Nu e nimic sigur. Doar dacă ești bun și mergi pe business, acolo sunt bani de făcut, dar te mănâncă clienții de viu dacă nu ai sânge.

Pe servicii de consultanță în general cel mai bine e să știi să pescuiești, reformele sunt perioade de îmbogățit, la reforma pensiilor au făcut unii zeci de mii de euro în câteva luni, alții au ajuns milionari chiar. Acuma e reforma energiei, și aici e o pâine, om vedea cum evoluează lucrurile.
Și mai sunt alte oportunități, există segmente de piață neacoperite, cineva cu experiență în vest, cu siguranță sesizează unde bat.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Eu sincer, nu prea pun in aceeasi propozitie cuvantul batranete cu asigurarile... toate aceste mari firme vor fi falimentare pana la momentul la care noi vom fi pensionari.

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 boro21, on 09 februarie 2015 - 14:22, said:

Bună ziua tuturor,
Am fost sunat de către un reprezentant ING, care mi-a propus să port o discuţie pentru postul de agent de asigurare. Menţionez că, oferta este valabillă pentru partea de Asigurare de Viaţă.
Merită să încep o astfel de aventură?. Neavând un job în prezent, am citit că reţinerile sunt mai mari. Practic, comisionul ce-ţi revine are o cotă mult mai mică...
Ca sa ai de ce sa pleci de acasa poti incerca.....dar mi-e teama ca la finalul lunii o sa iesi pe minus.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate