Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Mancare Pisicute

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ellaevv

ellaevv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2013
Buna!

Sper sa nu mai existe un thread pe acelasi subiect (dupa search se pare ca nu).

Am vrut sa deschid un thread pe tema mancarii pisicutelor, ce le dati de mancare, ce recomandati sau nu, si de ce. Voi incepe eu, insirand cunostintele pe care le am in materie, pana acum, sper sa fie de folos, si astept recomandari. Posted Image

Din pacate, la noi, medicii veterinari in facultate invata prea putin despre hrana animalutelor, invata doar dietele, si cum principalele firme producatoare de diete sunt Royal Canin si Hill's Science Plan(care au si contract cu medicii veterinari, ii trimit la congrese etc. Posted Image ), le recomanda si ca hrana pentru pisicutele fara probleme de sanatate sau sterilizate..si prost fac. Pisicile sunt carnivore, au nevoie de proteina din carne pentru a isi mentine energia si sanatatea, iar producatorii mai sus mentionati, pentru profit mai mare, baga in mancarica pisicilor mai mult cereale decat proteina din carne.  Producatorii de mancare pt animale sunt obligati prin lege sa puna pe lista ingredientelor, ingredientul cu ponderea cea mai mare, pe pungile pe RC si Hill's, primul ingredient e faina de orez sau alte abureli care nu ajuta cu nimic pisicuta, sau chiar si cainele. De obicei, ce se gaseste prin supermarket in materie de mancare pt animale e hrana economica(Whiskas, Kitekat, Friskies, etc), facuta din ce ramane de la hrana super premium(Canagan, Taste of the Wold, Orijen, Acana, Sanabelle, Shezir, Applaws, etc.). Si sunt de evitat bobitele colorate(sunt pline de coloranti, nu au legume sau mai stiu eu ce minuni in ele).

Si in legatura cu mancarea pisicilor sterilizate/motanei castrati, acestea au tendinta de a lua in greutate mai repede decat o pisicuta necastrata, si hrana pentru ele are mai putina proteina si grasime. Deasemena, in special motaneii, dar si fetitele, o data castrati/sterilizati, PH-ul urinei scade sau creste, devenint acid sau alcalin, astfel depunandu-se pietricele la rinichi, ajungandu-se la blocaj renal, deci mai ales pentru motanei e OBLIGATORIE mancarea pentru sterilizate sau cea din gama Urinary, cu PH control.
Si referitor la mancarea facuta in casa, aceasta, data in exclusivitate poate duce la carente, neavand vitaminele, mineralele si fibrele necesare pisicutei.
Iubita mea ar manca orice, inainte sa o sterilizez papa Orijen Kitten, si acum mananca foarte bine Sanabelle Light sau Sterilized (Sanabelle este singura firma, daca nu ma insel, unde toata gama are: PH constol-pentru rinichi, am scris mai sus; Hairball control- ajuta la eliminarea ghemelor de blana prin fecale, deci nu le vomita; Omega 3 si 6-pentru blanita si piele; Taurina- un aminoacid esential ce are grija de functiile vitale -cardiaca, respiratoare etc. de aceea acest element este absolut necesar sa se regaseasca in hrana pisicutelor). Si papa si conserve, Applaws sau Schezir.



#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Oase, carne , lapte si ce isi procura. Mai prinde cate un soarece, o vrabie, etc
E pisica ce dracu' ! Despre ce vorbim ?




 ellaevv, on 08 februarie 2015 - 22:11, said:

BRoyal Canin, Hill's Science Plan, RC Hill's, Whiskas, Kitekat, Friskies, Canagan, Taste of the Wold, Orijen, Acana, Sanabelle, Shezir, Applaws, Urinary, cu PH control, Orijen Kitten, Sanabelle Light Sterilized PH constol Applaws sau Schezir.

Doamne fereste ! Posted Image

Edited by mihai!, 08 February 2015 - 22:31.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Ce mai ieftina uscata la vrac e buna, mai compensezi cu resturi si e suficient.

#4
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007

 ellaevv, on 08 februarie 2015 - 22:11, said:

Buna!



Am vrut sa deschid un thread pe tema mancarii pisicutelor, ce le dati de mancare, ce recomandati sau nu, si de ce. Voi incepe eu, insirand cunostintele pe care le am in materie, pana acum, sper sa fie de folos, si astept recomandari. Posted Image


De putin timp ii dau la al meu motan 'graunte' urinary si renal de la RC,din cand in cand cate un pliculet de hrana umeda

#5
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
S-a discutat extensiv despre ce mananca pisicutele, de apartament sau nu, castrate sau nu, pe topicul maaare "Despre pisici".

Ale mele mananca ce ma tine buzunarul sa manance. Applaws si Schesir ies din discutie.

Edited by Deria_Leena26, 08 February 2015 - 23:30.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
A mea primeste, in general, Purina One Indoor, pentru ca miroase căcuțul mai putin Posted Image Si ii face bine si la pișulică

Pliculetele i le-am schimbat recent. Primea Friskies insa am gasit la Carrefour ceva plicuri foarte ieftine, albastre ( sub 1,5 RON ) cu carne in sos. Culmea, chiar e in sos! ( restul sunt in gelatina, stiti voi, strivim pliculetul inainte sa il desfacem Posted Image )
Insa vineri am avut performanta de a o tine pe Țonțonica fara mancare Posted Image Nu am avut timp efectiv sa-i cumpar. Saracuta, cred ca i s-a strans stomacelul de fomiță.
Si cum nici timp sa merg la hypermarketuț nu am avut, am luat o cutie de Kitekat care... Posted Image evident ca n-o mananca. Săracuța, nu mai mananca cu pofta...dar am zis ca pana nu le termina alta portie de mancarica nu ii cumpar.

Edited by lex404, 09 February 2015 - 00:20.


#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ellaevv, on 08 februarie 2015 - 22:11, said:

Si referitor la mancarea facuta in casa, aceasta, data in exclusivitate poate duce la carente, neavand vitaminele, mineralele si fibrele necesare pisicutei.
Bullshit. Pisicile au mancat mii de ani resturi de mancare, soareci si pasari mici. Doar in ultima suta de ani a ajuns la moda sa le hranesti din conserva. In Romania, chiar mai tarziu.
Pe mine nu o sa ma convinga nimeni ca hrana pregatita in casa din componente de calitate (carne de pui sau peste dezosat, carne de vita, ficat, oua, etc) nu e mai buna decat cea consevrata sau crantanelele, care habar nu avem ce contin. Se falsifica hrana umana, de ce as crede ca cea pentru pisici contine vita Kobe, pastrav, iepure sau alte minciuni trecute pe ambalaje?
Ma apuca rasul cand aflu ca mancarea de casa nu are vitamine si minerale. Curios, pentru mine are, dar pentru pisica nu. Chiar atat de spalati pe creier am devenit incat sa credem orice reclama?
Dar nu se scoate in schimb, nici o vorba de tot felul de chimicale, aditivi, conservanti, coloranti, potentiatori din mancarea "speciala" a pisicilor. Culmea, astea au ajuns mai sanatoase decat o bucata de piept de pui sau de peste fiert ori gratar, fara nimic in plus.
Conservele si crantanelele ar trebui sa fie doar o solutie cand nu avem timp sau chef sa le preparam ceva sanatos si gustos, nu standardul de hrana.
Nu e comic cum trendul bio sau eco in priviinta oamenilor nu functioneaza si in cazul flocoaselor? Oare de ce pentru noi este recomandata hrana cat mai naturala, iar flocoaselor cat mai industriala?

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Oamenii isi iau vitaminele din fructe si salate. Cum pisicile nu au in menu asa ceva e clar ca mancand carne fiarta sau la gratar nu au cum sa se vitaminizeze. Ar fi o idee carnea cruda dar exista riscul sa ia alte boli cum ar fi salmonella sau toxoplasmoza. Daca iti hranesti pisica cu mancare gatita, obligatoriu trebuie sa-i dai si vitamine. Valabil si la caini.

#9
ellaevv

ellaevv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2013

 lucifer76, on 09 februarie 2015 - 07:31, said:

Bullshit. Pisicile au mancat mii de ani resturi de mancare, soareci si pasari mici. Doar in ultima suta de ani a ajuns la moda sa le hranesti din conserva. In Romania, chiar mai tarziu.
Pe mine nu o sa ma convinga nimeni ca hrana pregatita in casa din componente de calitate (carne de pui sau peste dezosat, carne de vita, ficat, oua, etc) nu e mai buna decat cea consevrata sau crantanelele, care habar nu avem ce contin. Se falsifica hrana umana, de ce as crede ca cea pentru pisici contine vita Kobe, pastrav, iepure sau alte minciuni trecute pe ambalaje?
Ma apuca rasul cand aflu ca mancarea de casa nu are vitamine si minerale. Curios, pentru mine are, dar pentru pisica nu. Chiar atat de spalati pe creier am devenit incat sa credem orice reclama?
Dar nu se scoate in schimb, nici o vorba de tot felul de chimicale, aditivi, conservanti, coloranti, potentiatori din mancarea "speciala" a pisicilor. Culmea, astea au ajuns mai sanatoase decat o bucata de piept de pui sau de peste fiert ori gratar, fara nimic in plus.
Conservele si crantanelele ar trebui sa fie doar o solutie cand nu avem timp sau chef sa le preparam ceva sanatos si gustos, nu standardul de hrana.
Nu e comic cum trendul bio sau eco in priviinta oamenilor nu functioneaza si in cazul flocoaselor? Oare de ce pentru noi este recomandata hrana cat mai naturala, iar flocoaselor cat mai industriala?
Cum introduci taurina,  ph control și omega 3/6 in alimentația pisicii prin mâncarea gătită?
Nu am spus ca mâncarea industriala e lipsita de conservanți,  am spus  ca aceasta conține ingrediente esențiale sănătății animalului. Si sincer,  prefer sa previn decât sa ii dau să mănânce ce e la îndemână.
Spui că noi,  ăștia care gândim așa că suntem spălați pe creier, e cazul sa îți dai ochelarii de cal jos, și să înțelegi ca nu ii faci rău dacă îi dai boabe,  ba din contra. :)

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

Hrănește-ți pisica cu mușchi de vită, ficat de vită, miel, pui, pește sau creveți. Toate aceste alimente conțin taurină.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Freddy12, on 09 februarie 2015 - 11:50, said:

Oamenii isi iau vitaminele din fructe si salate. Cum pisicile nu au in menu asa ceva e clar ca mancand carne fiarta sau la gratar nu au cum sa se vitaminizeze. Ar fi o idee carnea cruda dar exista riscul sa ia alte boli cum ar fi salmonella sau toxoplasmoza. Daca iti hranesti pisica cu mancare gatita, obligatoriu trebuie sa-i dai si vitamine. Valabil si la caini.

 ellaevv, on 09 februarie 2015 - 12:00, said:

Nu am spus ca mâncarea industriala e lipsita de conservanți,  am spus  ca aceasta conține ingrediente esențiale sănătății animalului.
Carnivorele nu mor totusi Posted Image Eu zic sa reganditi problema, nu tot ce e bun sau necesar la om e musai si la carnivori.

Edited by andreic, 09 February 2015 - 12:24.


#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Freddy12, on 09 februarie 2015 - 11:50, said:

Oamenii isi iau vitaminele din fructe si salate. Cum pisicile nu au in menu
Pardon, dar de ex mazarea contine fix 8 vitamine si 7 minerale. Iar pisicile adora mazarea. Morcov, dovleac, spanac, rosii contin vitamine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ybkATwNCXhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cdT9R1QbZwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt zeci si zeci de documentare, de reportaje, dar cine sa le vizioneze?

#13
ellaevv

ellaevv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2013

 lucifer76, on 09 februarie 2015 - 12:34, said:

Pardon, dar de ex mazarea contine fix 8 vitamine si 7 minerale. Iar pisicile adora mazarea. Morcov, dovleac, spanac, rosii contin vitamine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ybkATwNCXhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cdT9R1QbZwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt zeci si zeci de documentare, de reportaje, dar cine sa le vizioneze?
Felicitări,  faci parte din minoritatea celor ce chiar se interesează, din primul post părea ca ii dai mâncare gătită fără sa ții cont de nevoile animalului, ci doar de comoditatea ta, asa cum o fac mulți.
Eu de exemplu nu am timpul necesar pentru a îi  face mâncarea  în casa, tocmai de aceea ma chinui să îi dau mâncare industrială de calitate.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai nu mananc eu salam, parizer sau carnati, de fapt cam nimic din carne superprocesata, de ce as da flocoasei?
Daca te grabesti, poti face rapid cativa ficatei fripti, dar nu prea des, ca le face rau. Sau mai simplu, le faci mancare mai multa odata si ori o congelezi ori o pui in pungute vidate. Odata pe saptamane se poate face asta, nu e prea greu. Sunt o multime de retete pentru pisici.
Recunosc, si ale mele mai primesc crantanele sau conserve, dar asta cand nu am timp sau chef sa le fac ceva. Totusi se intampla destul de rar, este imposibil sa nu am ceva bun pentru ele in frigider.

[ http://www.directorproduse.ro/images/54/0b//160442/160442.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce a mancat Diana mea azi. La o jucarie de asta am facut piept de pui cu cativa morcovi si o felie de dovleac. Bucatile noastre condimentale, ale pisicii fara nimic. Gustul si mirosul carnii a intrat in morcov si dovleac. Taiat marunt si amestecat, pus 2 linguri de smantana de tara, are ce manca cateva zile.

#15
ellaevv

ellaevv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2013

 lucifer76, on 09 februarie 2015 - 13:01, said:

Pai nu mananc eu salam, parizer sau carnati, de fapt cam nimic din carne superprocesata, de ce as da flocoasei?
Daca te grabesti, poti face rapid cativa ficatei fripti, dar nu prea des, ca le face rau. Sau mai simplu, le faci mancare mai multa odata si ori o congelezi ori o pui in pungute vidate. Odata pe saptamane se poate face asta, nu e prea greu. Sunt o multime de retete pentru pisici.
Recunosc, si ale mele mai primesc crantanele sau conserve, dar asta cand nu am timp sau chef sa le fac ceva. Totusi se intampla destul de rar, este imposibil sa nu am ceva bun pentru ele in frigider.

[ http://www.directorproduse.ro/images/54/0b//160442/160442.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce a mancat Diana mea azi. La o jucarie de asta am facut piept de pui cu cativa morcovi si o felie de dovleac. Bucatile noastre condimentale, ale pisicii fara nimic. Gustul si mirosul carnii a intrat in morcov si dovleac. Taiat marunt si amestecat, pus 2 linguri de smantana de tara, are ce manca cateva zile.
Super!  A mea nu se omoară cu ficatul din păcate..

#16
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
lucifer,fara suparare,nu stau sa-i pregatesc haleala motanului asa cum faci tu.Pentru mine e mai ok sa-i cumpar ceea ce mi-a recomandat veterinarul pt matza sterilizata.

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ellaevv, on 09 februarie 2015 - 13:03, said:

Super!  A mea nu se omoară cu ficatul din păcate..
Depinde cum sunt invatate.

 D_FENS, on 09 februarie 2015 - 13:05, said:

lucifer,fara suparare,nu stau sa-i pregatesc haleala motanului asa cum faci tu.
Fara suparare, dar cand iti faci tie ii poti face si lui. Nu e deloc greu sa pui pe gratar inca o bucata de carne. Sau in oala la fiert.

#18
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Al meu are aproape 8 ani,a fost obisnuit doar cu 'graunte'.Ii place sa mai guste din cand in cand si hrana de-a noastra,dar nu mai mult.Pana acum 1 luna ii dadeam de la Equilibrio,somon si light.In urma unor probleme cu rinichii am trecut la Royal Canin pentru sterilizate.Am schimbat si veterinarul cu ocazia asta.
Acum e ok,se simte bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate