Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Taxa vamala/pasaport nou nascut

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
norbertduca

norbertduca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.07.2009
Buna! Anul acesta o sa devin tatic si cel mai probabil copilul meu o sa vina pe lume in Debrecen,noi locuim in Oradea. Intrebarea mea este daca la intoarcere in tara o aiba nevoie copilul de pasaport sau ceva acte?

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
De pasaport are nevoie.

Taxa vamala (inca) nu se plateste pentru nou-nascuti.

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, de la ambasada iti vor da un Titlu de Calatorie, valabil o luna (doar pt. o calatorie).
Cu pasaportul dureaza mai mult si e si mai scump, mai bine il faci in Romania cand ai nevoie (pe 3 ani).

#4
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Nu mai stai in Bacau?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Va trebui facut titlu de calatorie, mers la Budapesta, facut poza copilului, iar la vama neaparat sa fiti amandoi de fata.

Sincer cam mult drumul pentru un copil :D

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Odata intram in Romania cu pasaportul copilului expirat, stiam ca nu au ce sa-mi faca, si ungurii ma trimiteau in Budapesta sa-l rezolv.
Le-am zis (ma mai du-te dracu', cat dau pe taxe si benzina mai bine iti dau tie) e departe, nu ma duc, verificati si eu astept aici, stiam ca sunt obligati sa verifice si in cel mai rau caz te tin acolo 48 de ore, cazare trebuie sa-ti dea ei. Pana la urma imi cerea 500 de euro, i-am zis: nu, verificati, eu stau aici. Pana la urma cica bine, da cat vrei tu. I-am dat 50 si am plecat.
Ce e in paranteza am spus in gand :)

#7
norbertduca

norbertduca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.07.2009
Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate