Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Internet in locatia mea!?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ZOoKey001

ZOoKey001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.11.2014
Locuiesc intr-un sat din comuna Vama Buzaului din judetul brasov,de la mine pana in comuna sunt cc 10km.
In zona mea 3G lipseste de la toti provideri cosmote,orange,vodafone am doar edge la cosmote si orage iar vodafone gsm.
Inainte aveam net prin cdma de la romtelecom iar acum nu mai am. Va rog un pic de ajutor. Si un raspuns la intrebarea asta: Daca am telefon fix de la telekom dc nu merge sa bage net adsl zicand ca nu au semnal pana la mine iar ultima casa cu net fix este la 1km?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu intotdeauna-i eficient economic sa duci semnalul pana la orice posibil client.

Edited by neagu_laurentiu, 08 February 2015 - 09:00.


#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Nu stiu daca este valabil pentru locatia ta, intereseaza-te la Wimax, parca asa se numesc, ofera net wireless, a avut un prieten de-al meu din Cerasu, Prahova.
Pret undeva 30-40 lei/luna + cca 200 lei instalare.

Edited by shmecherul, 08 February 2015 - 09:09.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostZOoKey001, on 08 februarie 2015 - 08:53, said:

In zona mea 3G lipseste de la toti provideri cosmote,orange,vodafone am doar edge la cosmote si orage iar vodafone gsm.
Daca ai ridica un telefon/o antena sus s-ar schimba datele ?

#5
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
o antena 3G cu castig mare ridicata corespunzator + router de la telekom sau Vodafone si problema e ca si rezolvata

Vodafone din cate am auzit  au lansat de curand abonamente cu trafic nelimitat la 20E ...... cu un astfel de abonament dai net la tot satul Posted Image

iti trebuie ceva de genul asta

http://ukrn.com.ua/a...ml#.VNcR_iz00Uw

Edited by wide-view, 08 February 2015 - 09:36.


#6
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

View Postwide-view, on 08 februarie 2015 - 09:22, said:

o antena 3G cu castig mare ridicata corespunzator + router de la telekom sau Vodafone si problema e ca si rezolvata
Posibil !


View Postwide-view, on 08 februarie 2015 - 09:22, said:

Vodafone din cate am auzit  au lansat de curand abonamente cu trafic nelimitat la 20E ...... cu un astfel de abonament dai net la tot satul Posted Image

Interesant . Unde ai gasit informatia asta? Pe site-ul Vodafone.ro nu exista abonamentul asta .

#7
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015

View PostSpargatorulDeVise, on 08 februarie 2015 - 09:36, said:

Interesant . Unde ai gasit informatia asta? Pe site-ul Vodafone.ro nu exista abonamentul asta .

suna la ei si o sa afli mai multe detalii

Edited by wide-view, 08 February 2015 - 09:38.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
WiMax : Daca e vorba de Idilis (despre ei stiu ca au implementat WiMax si acum implementeaza [si] 4G-LTE), se pare ca nu exista acoperire in acea locatie <http://www.idilis.ro.../idilis_map.php>

Edited by sags, 08 February 2015 - 10:11.


#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Cred ca acolo apar releele. NIci la Cerasu, la amicul meu nu apare, in schimb, antena lui capta semnal de la Cheia.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Incearca sa iei legatura cu cei de la Radiocom (parca sunt fosta companie de stat pentru radio telecomunicatii).
Uite aici o oferta pentru clienti rezidentiali: tabel tarife internet + telefonie
Descriere:

Quote

Serviciul se adreseză celor care locuiesc într-o zonă în care opţiunile pentru alegerea unui furnizor de Internet sau telefonie sunt foarte limitate sau poate chiar inexistente.
...
Abonamentele sunt de 4 €, 6 €, 11 € şi 17 € şi sunt prezentate la secţiunea Tarife.

Fratele meu foloseste intr-o zona apropiata de orasul Iasi, varianta de 2Mb/s la 6€, viteza nu e grozava, dar e constanta.
Avea inainte Orange, dar erau prea scumpi, sar de 10€ / luna, e drept, viteze ceva mai mari, depinde de ceea ce ai nevoie.

Edited by Ciubex, 08 February 2015 - 10:26.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCiubex, on 08 februarie 2015 - 09:59, said:

Radiocom (parca sunt fosta companie de stat pentru radio telecomunicatii)
Nu e nici o "fosta" ci aceeasi, Radiocom e un brand comercial, societatea e tot SNR.

#12
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015
6mb/s cat pot oferi max. e cam putin iar costul de 17E/luna fara tva e un pic cam maricel ..... pt viteza asta

Edited by wide-view, 08 February 2015 - 10:09.


#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
Contacteaza Radiocom, ei au acoperire acolo: http://www.radiocom....t_START_Tarife/

scuze, acum am vazut ca si Ciubex a recomandat Radiocom mai sus.

#14
ZOoKey001

ZOoKey001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.11.2014

View PostCiubex, on 08 februarie 2015 - 09:59, said:

Incearca sa iei legatura cu cei de la Radiocom (parca sunt fosta companie de stat pentru radio telecomunicatii).
Uite aici o oferta pentru clienti rezidentiali: tabel tarife internet + telefonie
Descriere:


Fratele meu foloseste intr-o zona apropiata de orasul Iasi, varianta de 2Mb/s la 6&euro;, viteza nu e grozava, dar e constanta.
Avea inainte Orange, dar erau prea scumpi, sar de 10&euro; / luna, e drept, viteze ceva mai mari, depinde de ceea ce ai nevoie.

Am sunat la radiocom le-am dat o lista cu oameni care vor si ma rog de reprezentantu lor din brasov de o luna sa vina sa faca precontractele dar tot zice ca vine vine si uite cum a venit ,asta primind raspuns de la bucuresti sa vina sa faca precontractele. Mi-am pierdut increderea ca o sa mai vina...

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ah, deci ai apelat deja la Radiocom, nu am stiut ca trebuie ca ei sa se deplaseze.
Din pacate vad, din raspunsul tau ca au in continuare  atitudine de bugetari lenesi si nepasatori.

#16
wide-view

wide-view

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 07.02.2015

View PostZOoKey001, on 08 februarie 2015 - 10:51, said:

Am sunat la radiocom le-am dat o lista cu oameni care vor si ma rog de reprezentantu lor din brasov de o luna sa vina sa faca precontractele dar tot zice ca vine vine si uite cum a venit ,asta primind raspuns de la bucuresti sa vina sa faca precontractele. Mi-am pierdut increderea ca o sa mai vina...

Incearca  varianta  cu antena 3G si router de la Vodafone sau Telekom. Iti montezi un stalp, iti montezi jucariile si ai rezolvat problema

In primul rand vitezele de upload si download or sa fie net superioare in cazul in care reusesti sa te conectezi prin 3G. Din cate stiu 3G inseamna max. vreo 22mb/s up/down si 4g pana la 80m/s fata de amaratii de 6mb/s ai lui Radiocom

Fa o incercare si vezi ce posibilitati de conectare ai in ceea ce priveste semnalul 3G. Nu ar strica nici un test la DIGI ...... poate ai noroc. Am fost intr-o situatie asemanatoare si cu o cartela DIGI de la RDS + o antena yagi in 3G am avut conexiune ..... si abonamentul era moka la rds.

verifica semnalul gsm la inaltime si vezi ce posibilitati ai .....

Edited by wide-view, 08 February 2015 - 11:57.


#17
ZOoKey001

ZOoKey001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.11.2014

View Postwide&#045;view, on 08 februarie 2015 - 11:54, said:



Incearca  varianta  cu antena 3G si router de la Vodafone sau Telekom. Iti montezi un stalp, iti montezi jucariile si ai rezolvat problema

In primul rand vitezele de upload si download or sa fie net superioare in cazul in care reusesti sa te conectezi prin 3G. Din cate stiu 3G inseamna max. vreo 22mb/s up/down si 4g pana la 80m/s fata de amaratii de 6mb/s ai lui Radiocom

Fa o incercare si vezi ce posibilitati de conectare ai in ceea ce priveste semnalul 3G. Nu ar strica nici un test la DIGI ...... poate ai noroc. Am fost intr-o situatie asemanatoare si cu o cartela DIGI de la RDS + o antena yagi in 3G am avut conexiune ..... si abonamentul era moka la rds.

verifica semnalul gsm la inaltime si vezi ce posibilitati ai .....


Cat mar costa o antena cu dbi mai mare?... as incerca cu telekom el e la putere in locatia mea.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ai pe net preturile. Dar pana la achizitia de echipamente, urca mai sus dispozitivul (pe un deal/munte, in pod etc) sa vezi daca ai vreo speranta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate