Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Montaj gresit sau feronerie stricata ? Nu mi se comprima chederul

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HVREgDhYeHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum se poate observa in filmulet, desi geamul este inchis, manerul permite inca un click.
Mi s-a atras atentia de catre persoana care sta in camera respectiva, cum ca vine curent pe la geam; initial nu am crezut ca e posibil:
- pina nu am stat si eu acolo
- pina nu am realizat acest test ( atentie, am o fereastra identica in alta camera si nu face acest lucru; acea fereastra este perfecta spre deosebire de asta )
- pina nu am testat si vazut ca nu se comprima suficient chederul, comparat cu geamul identic din cealalta camera
- pina nu am observat la mana, cu fereastra deschisa, ca acele bilute ce au rolul de prinde ochiul de fereastra mai au un joc mic daca fac acea rotire suplimentara pe care v-am aratat-o in filmulet

Profil: Rehau Ecosol 70
Feronerie: GU

Intrebare:
O astfel de problema intra in Garantie ? ( vechime ~ 6 luni )
Mie mi s-ar parea ca da, din moment ce-i nu-i ok, iar la momentul montajului era vara, deci n-aveam cum sa-mi dau seama daca intra frigul.

Edited by InTech, 06 February 2015 - 21:36.


#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Întâi trebuie să fii sigur că "curentul de aer" vine pe unde spui(pe la cheder) și nu pe la încheietura dintre toată fereastra și perete.

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Dentistii folosesc indigo pentru a vedea daca dintii " calca ' bine .
Ce te impiedica sa faci acelasi lucru ?

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,171
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

vine curent pe la geam; initial nu am crezut ca e posibil:
plimbi o lumanare pe unde crezi ca intra frig - flacara e "foarte sensibila" la orice curent de aer

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Vezi aici , ai niste excentrice , pt a presa chederul -> http://montajmobilie...erestrelor.html

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
n-are nicio treaba faza cu clickul de la maner .
intra in garantie si e treaba din excentricele alea de care spune colegul de mai sus .
cu un imbus o poti face si tu .

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
la partea de jos exista excentrice? ca al meu nu are si daca bag o hartie si inchid geamul, nici n-o atinge macar, sufla vantul pe acolo...dar daca imping cu mana nu mai fluiera

#8
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
Deschiderile ferestrelor, dupa un timp, se lasa datorita greutatii sticlei  si a faptului  ca sticla termopan nu a fost calata corespunzator atunci cand a fost realizat montajul.
Xcit - in cazul tau cred ca bulbii/tacotii  feroneriei nu mai culiseaza in contrapiesele de pe toc ci pe langa. Incearca cu manerul in pozitia deschis,  sa tragi de partea de jos a deschiderii. Probabil ca vei reusi sa departezi profilul de toc.
Intech - nu se vede in videoclipul postat daca fereastra este oscilobatanta, presupun ca da si ca feroneria a fost montata in asa fel incat daca incerci sa rotesti manerul in sus, acesta nu se va roti la 90  ci cu cateva grade in minus - diferenta cu plus ce te-a determinat sa postezi mesajul. Feroneria e  montata un pic gresit dar nu asta e cauza ptr care intra curent. Pentru un reglaj pe presiune, a dat cineva un site - urmeaza pasii  de acolo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate