Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

CONSUM ULEI GOLF 3 TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Există și de la Mobil, și de la Motul, și de la Elf, dar sunt mai scumpe decât Castrol-ul. Motul Specific, de exemplu, e cam de 2 ori mai scump. Și ținând cont că înițiatorul a băgat ulei de la canistră...

#38
ionut_vacariu

ionut_vacariu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.02.2015

View PostAlexIP, on 07 februarie 2015 - 13:50, said:

Există și de la Mobil, și de la Motul, și de la Elf, dar sunt mai scumpe decât Castrol-ul. Motul Specific, de exemplu, e cam de 2 ori mai scump. Și ținând cont că înițiatorul a băgat ulei de la canistră...
Nu am bagat de la canistra din cauza pretului. Asa mi-a recomandat vanzatorul, mi-a zis ca e mai bun. Eu atunci am facut primul schimb de ulei de cand am luat permisul asa ca am ascultat de vanzator. Crezi ca daca as cumpara ulei mai scump nu ar mai consuma?

#39
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Probabil - că nu știu toate datele - nu așa mult, dar treaba e comisă deja. Mergi la vânzător și spune-i ce ți-o făcut.

#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004

View PostOctavian___, on 07 februarie 2015 - 10:09, said:

Au pe dracu uleiu lor, sa respecte specificatiile/normele date de uzina si e ok.
La tractor s-a bagat EDGE 5W40, Q8 5W40, Valvoline 5W40, n-a consumat cu nicicare. Pe departe sa fie EDGE tata lor.
Poate ai nimerit un ulei dintr-un lot dubios; si eu am pus un Aral bun in benzinar si in nici 1000 km a baut un kil din vreo 3 cite are Polo.
I-am dat la completare un Lukoil si a mers apoi bine mersi.
Km putintei, ca de benzinar si a facut asta o singura data in citeva schimburi,,,

Golfu, a mincat si el ulei prin tara de origine, dar numai din cauza lu' madam ca mergea cu 170-180....

Motorul initiatorului (1Z) e un motor bine construit; acum ca iti consuma ulei DUPA acel schimb poate e doar o coincidenta.

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Nu stiu de ce ai taiat peste Valvoline, il am de 5000 km si nivelu pe joja e tot la max, sau insesizabil scazut.

#42
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Schimba uleiul si vezi cum se comporta mai incolo. Schimbarea uleiului este mai ieftina decat interventia pe la motor.
De asemenea, incearca sa mergi mai moderat... daca nu o faceai deja.
Daca consumul persista, abia atunci te poti gandi la reparatii

#43
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,907
  • Înscris: 09.12.2004
Am uitat ca ii facusi si tu schimbul o data....

#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Da...sper sa-i fac cel putin vreo 15 schimburi :)))

#45
Mihai130502

Mihai130502

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.10.2021
Salutare, o problema la un golf 4 1.9 AJM, de când am mașina și fostul proprietar tot Castrol Edge 5w40 am băgat și asta am primit recomandare și la mecanic, pentru că e motorul pompe-duse, problema sta in felul următor de vreo 2 luni, îmi consuma ulei, începând de la 2500-3000 km parcurși, 400-500 ml ii papă, până ajung cu ea la 10000 când îi fac schimbul îl mănâncă aproape pe tot, scurgeri de ulei am doar pe la EGR dar cică e normal la tipul acesta de motor cu pompe-duse să scoată ulei pe la EGR, mașina trage de rupe, turbina se aude ok când schimb viteza, motorul merge foarte bine,rotund,nu intrerupe sau altceva, ce mi-ați recomanda sa fac? Sa trec pe alt tip de ulei sa vad daca pe acela îl mai papă sau?...

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Schimba marca de ulei prima data. Nu e normal la PD sa dea ulei penla egr.

La 2.0tdi pd cu Castrol Edge consuma (dar nu asa grav ca la tine) cu Motul (specific) nu consuma.
Cu Castrol mai sunt unii care au sesizat consum marit de ulei.

Daca merge (si) cu ulei e normal sa traga ceva mai bine.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune ulei cu norma VW 505.01 de PD, o marca mai buna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate