Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Țigări-vamă

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 AdiFCD, on 06 februarie 2015 - 13:36, said:

Tu mai ai curaj sa zici ca nu mai exista punct vamal? Posted Image)) Esti haios...

Sint haios pentru habarnistii care se amuza de ce-si inchipuie. E tot pe siteul de mai sus, direct de la "Directia Generala a Vamilor".

http://www.customs.r..._frecvente.aspx

Începând cu data de 01.01.2007, data aderării României  la Uniunea Europeană, nu se mai efectuează control vamal la frontiera României cu Bulgaria şi Ungaria, birourile vamale fiind desfiinţate.

#20
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Ce bine ar fi de ar fi asa! Din pacate inca se efectueaza control vamal intre Romania si Ungaria!

#21
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
f300 - Ce imi inchipui, omule? Ai probleme ...  daca tu ai iesit din tara numai cu masina personala e problema ta. Du-te cu un autocar sa vezi cum e. Habarnist esti tu! Ungurii dau sute de amenzi zilnic la granita cu Romania. Ca tu nu mai esti controlat si de vamesii romani, aia e alta problema.

E usor sa stai in fata monitorului si sa interpretezi un text, cand in practica, situatia e cu totul alta.

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 15:02, said:

Ce bine ar fi de ar fi asa! Din pacate inca se efectueaza control vamal intre Romania si Ungaria!

Scrie cu litere mai mari, sa vada si desteptul de f0,300 .

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 AdiFCD, on 06 februarie 2015 - 15:07, said:

Scrie cu litere mai mari, sa vada si desteptul de f0,300 .

Hm, cine stie mai bine pe unde sint vamile, "Directia Generala a Vamilor" sau "nelu_242000" de pe softpedia. La prima vedere raspunsul este simplu dar totusi se pare ca tot se gasesc unii sa il greseasca!

#23
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Asa e Romanica noastra, una scrie alta face! Una e teoria si alta e practica!
@f300 cand ai iesit ultima data din tara si pe unde? Ca sa stiu pe viitor sa trec pe acolo!

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Practica e ca lumea se uita si nu stie ce vede, oh am vazut o coada sau un control - e vama! Nu, nu este, nu mai este de peste 8 ani!

#25
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Daca nu as fi trecut vama niciodata in ultimii 4-5 ani, as fi de acord cu tine! Din pacate, ultima oara cand am trecut a fost in ianuarie anul asta, iar pe langa ca era coada de vreo 100 m la granita, mai erau si masini trase deoparte si scoase toate bagajele din ele.
Imi pare rau ca nu am facut niste poze, poate cu ele te duceai tu la UE sa faci reclamatie de ce se mai face control vamal!

#26
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Politistii de frontiera (si de la noi, si de la altii) au dreptul sa verifice bagajele. Si da, in UE nu mai sunt taxe vamale, dar unele bunuri pot fi restrictionate si stiu ca tutunul si alcoolul sunt printre ele. Iar fiecare tara mai poate avea alte directive si pentru alimente.
La 'vama' cu Ungaria se mai practica sporadic astfel de controale in bagaje. Cand vom intra in Schengen nu vor mai fi 'vami' la iesirea din tara spre vest, dar cu toate astea politia de frontiera tot va avea dreptul sa te opreasca. Si in Ungaria, si in Austria si in restul.

Edited by biscatrix, 06 February 2015 - 15:49.


#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cand am iesit pe la vama Petea am oprit la un singur control, erau doi vamesi - unul roman si unul maghiar, au cerut actele, s-au uitat peste ele, drum bun.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trecerile de care vorbim reprezinta intrari in spatiul Schengen si in mod sigur lumea a fost super-stresata de fazele cu teroristii din Franta (plus acuzatii ca e cam gaurita granita pe aici).
Asta nu inseamna ca au reaparut brusc vamile. Da, o coada si un control arata la fel daca il face politia de frontiera sau vama. Asta nu inseamna ca mai sint vami. Nu mai sint. De 8 ani si un pic (evident, ma refer la frontiera cu .hu si .bg)!

#29
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
@f300 ce intelegi tu prin vama?

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:02, said:

@f300 ce intelegi tu prin vama?

EXACT ce intelege "Directia Generala a Vamilor" in urmatorul context (pe care l-am pus mai sus, in caz ca l-ai ratat):

Începând cu data de 01.01.2007, data aderării României  la Uniunea Europeană, nu se mai efectuează control vamal la frontiera României cu Bulgaria şi Ungaria, birourile vamale fiind desfiinţate.

#31
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Asta sa le-o spui celor care stau si muncesc in vama! Posted Image  Si acelora care au fost anchetati si inchisi acum vreo 3 ani de la vamile Nadlac, Moravita, Cenad.
O vama desfintata inseamna ca acolo nu mai este nici un punct de lucru, asa cum gasesti cand treci din Ungaria in Austria, Austria - Germania, etc!
Iar din cate stiu, despre ce vorbesti tu se cheama Spatiul Schengen http://ro.wikipedia....ațiul_Schengen !
Uniunea Europeana e una si Spatiul Schengen e alta!
Mai citeste si tu una alta!

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:13, said:

Asta sa le-o spui celor care stau si muncesc in vama! Posted Image  Si acelora care au fost anchetati si inchisi acum vreo 3 ani de la vamile Nadlac, Moravita, Cenad.

Aia au fost mutati in 2007. Da, unii au fost inchisi, etc. E bine ca ti-a picat si tie fisa macar dupa 8+ ani.

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:13, said:

O vama desfintata inseamna ca acolo nu mai este nici un punct de lucru

AL VAMII!!!!!!
Daca ai punct de lucru CNADR de exemplu (ca iti vinde roviniete sau poate si controleaza) nu inseamna ca ai vama!!!

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:13, said:

, asa cum gasesti cand treci din Ungaria in Austria, Austria - Germania, etc!

Confunzi

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:13, said:

Iar din cate stiu, despre ce vorbesti tu se cheama Spatiul Schengen http://ro.wikipedia....ațiul_Schengen !
Uniunea Europeana e una si Spatiul Schengen e alta!
Mai citeste si tu una alta!

Din nou, confunzi si aberezi.

#33
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Tovarăși este o certitudine că nu mai există vechea barieră de cale ferată la vamă.România nu a îndeplinit condițiile de aderare ,deci deocamdată fugim pe lângă,ca și aici din păcate.Fiecare țară are propriile reguli referitoare la arme, tutun ,alcool... Deci are cineva idee care e treaba cu tabacul?

#34
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008

800 bucati tigari, cu timbru de Romania!



#35
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 myshyk, on 06 februarie 2015 - 08:19, said:

"Sintem in EU si nu mai e punct vamal (cu celelalte state EU) de 8 ani si un pic!!!"
Si nu-ti cere sa te legitimezi la trecerea prin punctele vamale inexistente, dar unde sunt  politisti de frontiera si vamesi? Poate de aseara tarziu.... Si daca muschiul lor vrea, te controleaza. Si daca te prinde, iti ia banii. (era sa spun "te amendeaza" dar asta era o minciuna)
De aia  sunt cozi, inainte si dupa sarbatorile mari la Nadlac si in celelalte "localitati de frontiera"? Fiindca nu mai sunt puncte vamale?
Nu mai faceti confuzie intre BIROU VAMAL DE FRONTIERA si PUNCT DE TRECERE A FRONTIEREI!
La PTF intracomunitare NU se mai efectueaza CONTROL VAMAL!
Controlul efectuat in PTF de catre Politie de Frontiera NU este control vamal!

La vamile unde se efectueaza si control vamal, sunt 2 cabine/puncte de control diferite. Mai intai se face controlul vamal de catre angajatii DGV, apoi se inainteaza la urmatorul punct de control, cel al politiei de frontiera. De abia apoi se iese din tara si urmeaza alte doua controale (vamal si politie de frontiera al statului in care calatoresti)

 nelu_242000, on 06 februarie 2015 - 16:13, said:

Asta sa le-o spui celor care stau si muncesc in vama! Posted Image  Si acelora care au fost anchetati si inchisi acum vreo 3 ani de la vamile Nadlac, Moravita, Cenad.
Hai, arata-ne descinderile de acu' 3 ani din biroul vamal de frontiera Nadlac. Chiar sunt curios.

 Mizu, on 06 februarie 2015 - 15:46, said:

Eu cand am iesit pe la vama Petea am oprit la un singur control, erau doi vamesi - unul roman si unul maghiar, au cerut actele, s-au uitat peste ele, drum bun.
NU erau vamesi. Erau politisti de frontiera. Vamesii sunt angajati ai DGV, iar in PTF Petea NU mai exista birou vamal de frontiera.

Edited by Lipsum, 06 February 2015 - 23:23.


#36
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008

 Lipsum, on 06 februarie 2015 - 23:18, said:


Controlul efectuat in PTF de catre Politie de Frontiera NU este control vamal!



dar ce este?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate