Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Țigări-vamă

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Aș dori să știu care e cantitatea de țigări care poți să o tranporți legal în UE. Din frânturi de informați am înțeles că ar fi 4 cartușe/800țigări/1kg.Prin poștă se pot trimite țigări? Traseul ar fi ro-de.

#2
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Ai voie maxim 2 cartuse/persoana .

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Prin posta nu le ia.

#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Era greu de cautat, nu?
http://www.customs.r..._comunitar.aspx

Edited by Lipsum, 05 February 2015 - 21:16.


#5
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010

 AdiFCD, on 05 februarie 2015 - 20:42, said:

Ai voie maxim 2 cartuse/persoana .

Doar 1 cartus de persoana

#6
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
4 cartuse/800bucati, cu timbru de Romania

#7
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Textul trebuie să existe pe undeva şi în limba română.

http://ec.europa.eu/...eu/index_en.htm

Dacă ieşi din România, s-ar putea să fie altă limită:
As regards tobacco products, EU countries may limit the number of cigarettes you can bring with you from certain other EU countries which do not yet charge the minimum level of excise duty. This limit cannot be lower than 300 cigarettes. At current stage, Austria, Croatia, Denmark, Germany, Ireland, Italy, Slovenia and Sweden apply this lower limit for travellers coming from Bulgaria, Croatia, Hungary, Latvia, Lithuania or Romania.

Edited by afh, 05 February 2015 - 21:05.


#8
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

 nelu_242000, on 05 februarie 2015 - 21:03, said:

4 cartuse/800bucati, cu timbru de Romania

Cu 4 cartuse ai voie la intrarea in Romania din UE. Eu asa stiam. La iesire doar doua cartuse.  Cel putin asa era anu` trecut. Acu`, poate voi sunteti mai bine informati.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca mergi cu masina nu te cauta nimeni in portbagaj.

#10
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
De pe siteul MAE:

Quote

Regimul produselor din tutun şi al băuturilor alcoolice:
În Ungaria este permisă introducerea ţigărilor timbrate şi a băuturilor alcoolice în limita următoarelor cantităţi:
Ţigarete – 800 bucăţi
Trabucuri – 200 bucăţi
Ţigări de foi – 400 bucăţi
Tutun pentru consum – 1000g
Bere – 110 litri
Băuturi slab alcoolizate – 20 litri
Băuturi spirtoase – 10 litri
Vin şi şampanie – 90 de litri (din care şampanie maxim 60 litri)

Edited by AdiFCD, 05 February 2015 - 21:15.


#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ma vad nevoit sa reintervin, caci vad ca unii vorbesc doar ca sa se afle-n treaba.
Astfel ca:

Quote

Ieşirea din România - într-un stat comunitar
    Odată cu aderarea României la Uniunea Europeană, teritoriul vamal al României a devenit parte integrantă din teritoriul vamal al Uniunii Europene, iar pentru bunurile, aparţinând călătorilor, care au statut comunitar şi care fac obiectul unor schimburi intracomunitare între România şi celelalte state membre, nu se mai efectuează control vamal şi nu se mai întocmesc formalităţi vamale.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza:

- intre Romania si restul UE (respectiv trecerea frontierei in Ungaria si Bulgaria) nu mai exista vama
- o mare parte din restul UE este Schengen. Adica treci frontiera cu 60 km/h (daca mergi legal...)

#13
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Lipsum - ce gluma buna. Du-te la Nadlac sau Bors sa vezi cati romani sunt amendati de catre unguri. Am vazut pe un baiat care a luat amenda 75 de euro pentru 2 pachete de tigari din Moldova, doar pt. ca Moldova nu e in UE. Da, 75 de euro, pentru 2 cacaturi de pachete de tigari.
Dar sa revenim... tu poti iesi din tara cu mai mult de 4 cartuse? Nu cred. Atata doar ca nu te controleaza si ... drum bun!  Din 100 de masini, controleaza poate 2-3 ... din autocare, cam 1 autocar din 15 ... Mai informeaza-te.

#14
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007

 Lipsum, on 05 februarie 2015 - 20:52, said:


Cu tot respectul pentru efortul depus,dar la pagina arătată nu se regăsește răspunsul la întrebarea mea!!Și nu vă ambalați că încă nu suntem bucățică din UE,încă mai există punct vamal,mai avem de mâncat câteva franzele până ne primesc!Posted Image

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 AdiFCD, on 05 februarie 2015 - 21:24, said:

Am vazut pe un baiat care a luat amenda 75 de euro pentru 2 pachete de tigari din Moldova, doar pt. ca Moldova nu e in UE. Da, 75 de euro, pentru 2 cacaturi de pachete de tigari.

Ori tu minti ori ala a fost extrem de prost.

 owydyu, on 05 februarie 2015 - 21:54, said:

Cu tot respectul pentru efortul depus,dar la pagina arătată nu se regăsește răspunsul la întrebarea mea!!Și nu vă ambalați că încă nu suntem bucățică din UE,încă mai există punct vamal,mai avem de mâncat câteva franzele până ne primesc!Posted Image

Sintem in EU si nu mai e punct vamal (cu celelalte state EU) de 8 ani si un pic!!!

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Sintem in EU si nu mai e punct vamal (cu celelalte state EU) de 8 ani si un pic!!!"
Si nu-ti cere sa te legitimezi la trecerea prin punctele vamale inexistente, dar unde sunt  politisti de frontiera si vamesi? Poate de aseara tarziu.... Si daca muschiul lor vrea, te controleaza. Si daca te prinde, iti ia banii. (era sa spun "te amendeaza" dar asta era o minciuna)
De aia  sunt cozi, inainte si dupa sarbatorile mari la Nadlac si in celelalte "localitati de frontiera"? Fiindca nu mai sunt puncte vamale?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si pe autostrada soarelui sint citeodata cozi sa platesti taxa de pod, vrei sa spui ca e vama si la Fetesti, doar asa ca ai vazut tu o coada?

#18
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

 f300, on 06 februarie 2015 - 07:49, said:

Ori tu minti ori ala a fost extrem de prost.



Sintem in EU si nu mai e punct vamal (cu celelalte state EU) de 8 ani si un pic!!!

De ce as minti? E simplu, timbrele de pe pachete nu erau dintr-o tara UE. Respectivul pur si simplu a uitat pachetele intr-un rucsac. Toata bagajele din autocarul respectiv, apartinand Eurolines, au fost verificate de catre vamesii maghiari. Vreo 10 romani au luat amenda atunci, unii pentru tigari, unii pentru alcool netimbrat. Toate astea s-au intamplat in octombrie anul trecut. Tu mai ai curaj sa zici ca nu mai exista punct vamal? Posted Image)) Esti haios...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate