Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

reciclarea polistirenului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Cine joaca tancuri si sparge seminte va sta o zi fara softpedia. Posted Image

Subiectul legat de reciclarea polistirenului este interesant si foarte actual.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:56, said:

tu ! ... opreste-te!
acetona, este super volatila ! ... asta o stiu pana si eu care lucrez in IT ! ... sunt f paralel cu chimia!
ai vazut recipientul fara capac?

Adica ai impresia ca se volatilizeaza instant?  Chiar lucrezi in IT? Ca de paralel, n-are rost sa mai intreb....

#21
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 WordOfTanks, on 04 februarie 2015 - 10:46, said:

Stiri CAN CAN - Nevasta violata de E.T. si cu copil mexican.
Google nu produce video/poze, doar ca o sa caute/gaseasca...
Acuma pe bune? Cu atatea satelite dalea pe cer? Nu gasesc ceva cat un continent?

Daca ma duc intr-un bordel din colentina si decartez 50 de lei la curve - sigur ma vede careva din satelit.
nu se gaseste ptr ca nu vor sa ceeze panica!
pestele oceanic care-l consumi nu mai este la fel ! ... in ocean sunt vietati care au 500 de milioane de ani !
noi avem cca 80.000 de ani ! ...

[ http://intagnewspaper.org/images/stories/notiparroqcomuni/intag_basura.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img.irtve.es/imagenes/sopa-plastico-2-parte/1372442531377.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 11:20.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 terratec, on 04 februarie 2015 - 11:12, said:

Cine joaca tancuri si sparge seminte va sta o zi fara softpedia. Posted Image

Subiectul legat de reciclarea polistirenului este interesant si foarte actual.
Da, e adevarat, dar aici se comenta doar una din metode,  nu cea mai folosita, doar mai spectaculoasa si mai putin cunoscuta si inteleasa.

#23
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 myshyk, on 04 februarie 2015 - 11:17, said:

Da, e adevarat, dar aici se comenta doar una din metode,  nu cea mai folosita, doar mai spectaculoasa si mai putin cunoscuta si inteleasa.
te referi la macinat+presa ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E4YknBMOwfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 myshyk, on 04 februarie 2015 - 11:14, said:

Adica ai impresia ca se volatilizeaza instant?  Chiar lucrezi in IT? Ca de paralel, n-are rost sa mai intreb....
da! ... la toate 3 !
cred ca se evapora repede !
da, lucrez in IT!
da, sunt paralel cu stiinta chimiei ! ... ptr ca am  memorie vizuala buna stiu 80% din Tabelul lui Mendeleev ! ... atat !

#24
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 11:03, said:

merci ptr raspuns!
cu totii suntem de acord ca orice solutie are o limita de saturatie !
triclormetanul  este "ceva" care poate dizolva polistirenul ! ... alaturi de acetona !
deja avem 2 substante ! ... din pacate foarte volatile ! ... nu?
Pt ca sunt substante usor volatile, trebuie folosit un mix de solventi, printre care sa existe si cel putin un solvent ceva mai gras(gen toluen; daca solventul este prea gras, gen ciclohexanona, acesta diminueaza efectul dorit), ca sa se reduca intrucatva volatilitatea. Odata ce in acest mix incepe si se dizolva din ce in ce mai mult EPS, mai scade inca putin volatilitatea.
Acetatul de butil, la fel ca si acetona, dizolva aproape instant EPS. Pt noi, pe atunci, era important ce trebuia sa rezulte ca adeziv, folosind mixuri si cantitati diferite de solventi, ca sa lipim diferite obiecte.

Daca as mai lucra in acelasi laborator, as putea face rapid niste teste, acum gasind si alte aplicatii. Ca si pt pasta de celuloza, ce poate fi folosita ca bun izolator termic. Cu un mix de solventi si deseuri de hartie, ar rezulta ceva interesant...

#25
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 scurt_pe_2, on 04 februarie 2015 - 11:30, said:

Pt ca sunt substante usor volatile, trebuie folosit un mix de solventi, printre care sa existe si cel putin un solvent ceva mai gras(gen toluen; daca solventul este prea gras, gen ciclohexanona, acesta diminueaza efectul dorit), ca sa se reduca intrucatva volatilitatea. Odata ce in acest mix incepe si se dizolva din ce in ce mai mult EPS, mai scade inca putin volatilitatea.
Acetatul de butil, la fel ca si acetona, dizolva aproape instant EPS. Pt noi, pe atunci, era important ce trebuia sa rezulte ca adeziv, folosind mixuri si cantitati diferite de solventi, ca sa lipim diferite obiecte.

Daca as mai lucra in acelasi laborator, as putea face rapid niste teste, acum gasind si alte aplicatii. Ca si pt pasta de celuloza, ce poate fi folosita ca bun izolator termic. Cu un mix de solventi si deseuri de hartie, ar rezulta ceva interesant...
merci ! ... am incercat sa-ti dau like, dar nu pot ! ... o fi ptr ca sunt "biban" !
hai sa o luam in ordine: din substantele amintite de tine, capabile sa dizolve polistrenul,
care este cea mai ieftina ? ... toluen, acetatul de butil sau acetona ?

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 11:35.


#26
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Interesanta idee.
Am bucati de polistiren ramas de la o constructie si nu stiu ce sa fac cu el. O cantitate  mare .
Ca sa-l duc la groapa de gunoi , nu am masina asa de mare si la masina mica ar trebui sa fac prea multe drumuri si nu se merita.
Nu vreau sa-i dau foc.
Ar mai fi o posibilitate sa-l ingrop langa fundatia casei, dar daca am evitat folosirea lui la constructia ei, nu-mi place ideea .
Deci daca aveti o idee concreta/comoda de reciclare...
Daca se dizolva in acetona, ce fac cu ce ramane?

#27
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 tricky_radu, on 04 februarie 2015 - 11:40, said:

Interesanta idee.
Am bucati de polistiren ramas de la o constructie si nu stiu ce sa fac cu el. O cantitate  mare .
Ca sa-l duc la groapa de gunoi , nu am masina asa de mare si la masina mica ar trebui sa fac prea multe drumuri si nu se merita.
Nu vreau sa-i dau foc.
Ar mai fi o posibilitate sa-l ingrop langa fundatia casei, dar daca am evitat folosirea lui la constructia ei, nu-mi place ideea .
Deci daca aveti o idee concreta/comoda de reciclare...
Daca se dizolva in acetona, ce fac cu ce ramane?
ce ramane, este o excelenta vopsea !
succes

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 11:45.


#28
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Aha, ms.
O sa incerc cand imi permite vremea.

#29
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Nu mai am habar de preturi inca din `90-`92. Si nu mai tin minte care era mai ieftin. De-atunci si pana in prezent s-au schimbat multe. Sunt alti producatori, alti furnizori, sunt intermediari, se negociaza crunt la cantitati mari, fiindca uzual nu se vb de achizitii de 10-20 litri, ci de mii de tone/necesar lunar pt o fabrica de vopsele, de ex.

Toluenul, singur, nu dizolva EPS, ci este un fel de adjuvant pt mixul de solventi.

De ex, in oja sau in diluantul pt oja, se foloseste un mix de solventi. Ca sa dea elasticitate, fermitate si sa reduca intrucatva volatilitatea. Pt EPS nu se poate folosi un singur solvent, ci un mix, ca sa se obtina un rezultat anume pt o aplicatie/aplicatii anume. Rezultatul/efectul, sta in reteta.

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:25, said:

desi mama-natura are nevoie ce cca 800 de ani ptr a dezintegra polistirenul
aceasta companie mexicana o face in cateva secunde . Ce poate sa contina aceasta
solutie?
Ce stie acest mexican, si nu stiu chinezii sau cei USA ? ... sau noi, romanii ?
atentie ! aceasta solutie nu este nici acida nici caustica! ... personajul nostru isi baga mana
aproape de (in) aceasta solutie, fara manusi!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4WhX04Pkykk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acetonă sau cloroform.

#31
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 11:42, said:

ce ramane, este o excelenta vopsea !
succes

Ceea ce ramane nu prea este vopsea. Ramane un lichid f vascos, fara culoare in masa.

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 tricky_radu, on 04 februarie 2015 - 11:40, said:

Interesanta idee.
Am bucati de polistiren ramas de la o constructie si nu stiu ce sa fac cu el. O cantitate  mare .
Ca sa-l duc la groapa de gunoi , nu am masina asa de mare si la masina mica ar trebui sa fac prea multe drumuri si nu se merita.
Nu vreau sa-i dau foc.
Ar mai fi o posibilitate sa-l ingrop langa fundatia casei, dar daca am evitat folosirea lui la constructia ei, nu-mi place ideea .
Deci daca aveti o idee concreta/comoda de reciclare...
Daca se dizolva in acetona, ce fac cu ce ramane?

Il ingropi in pamant langa fundatia casei!Posted Image
Il poti macina si amesteca in betoanele folosite la diverse constuctii, in loc de granulele de polistiren vandute in comert pentru  asa ceva.

 scurt_pe_2, on 04 februarie 2015 - 11:58, said:

Ceea ce ramane nu prea este vopsea. Ramane un lichid f vascos, fara culoare in masa.

Bun pentru impregnat diverse suprafete care trebuie sa fie ferite de umezeala. In combinatie cu vopsele textile,(pe baza de anilina) se pot folosi ca vopsea de exterior la lemnarie.

#33
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Aplicatii pot fi o sumedenie. Dar trebuie multa cercetare pana se obtin produse finite. Apoi, daca se doreste productie si dezvoltare la nivel macro, nu doar pt uz personal, apai te iei cu mainile de cap cate teste, hartii, certificate si aprobari sunt necesare. Nu mai vorbim de gologanii necesari...

Edited by scurt_pe_2, 04 February 2015 - 12:14.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 11:33, said:

merci ! ... am incercat sa-ti dau like, dar nu pot ! ... o fi ptr ca sunt "biban" !
hai sa o luam in ordine: din substantele amintite de tine, capabile sa dizolve polistrenul,
care este cea mai ieftina ? ... toluen, acetatul de butil sau acetona ?
Ce zici de ceva mai normal, bio ? Enzime sau bacterii modificate genetic pentru plastice... la asta se lucreaza in laboratoarele lumii Posted Image Singura problema ar putea fi sa se asigure ca nu supravietuiesc singure in ecosistem ci doar in cuvele speciale cu mediu artificial altfel o sa ia si palstice utile Posted Image

Edited by andreic, 04 February 2015 - 12:24.


#35
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 andreic, on 04 februarie 2015 - 12:22, said:

Ce zici de ceva mai normal, bio ? Enzime sau bacterii modificate genetic pentru plastice... la asta se lucreaza in laboratoarele lumii Posted Image Singura problema ar putea fi sa se asigure ca nu supravietuiesc singure in ecosistem ci doar in cuvele speciale cu mediu artificial altfel o sa ia si palstice utile Posted Image
sunt unele care traiesc libere... cum este Geotrichum, care "papa" CD sau DVD ! ... trebuie doar 30ºC si 90% umiditate! ... acestea, stiu sa "desfaca" materiale care contin azot si carbon ! ... cam tot ce este material plastic!

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 16:48.


#36
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
:D
Cunosc o persoana care in anii '90 lucra la o fabrica clandestina de lac. Ia ghiciti din ce era produs? Benzina(cel mai probabil de extractie)+polistiren. De cantitati nu ma intrebati ca nu le stiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate