Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

reciclarea polistirenului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015
desi mama-natura are nevoie ce cca 800 de ani ptr a dezintegra polistirenul
aceasta companie mexicana o face in cateva secunde . Ce poate sa contina aceasta
solutie? Ce stie acest mexican, si nu stiu chinezii sau cei USA ? ... sau noi, romanii ?
atentie ! aceasta solutie nu este nici acida nici caustica! ... personajul nostru isi baga mana
aproape de (in) aceasta solutie, fara manusi!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4WhX04Pkykk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 10:32.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pai solutia nu trebuie sa fie nici acida nici caustica sau altele, este suficient sa aibe molecule ori enzime care rup legaturile de higrogen si ce mai trebuie pe acolo...

Edited by andreic, 04 February 2015 - 10:37.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Un solvent gen acetona sau diluant si gata polistirenul. Faceam deastea pe la 16 ani... Probabil baietii au gasit o formula un pic mai eficienta decat acetona insa nu mi se pare ca au redescoperit apa calda

#4
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:33, said:

Un solvent gen acetona sau diluant si gata polistirenul. Faceam deastea pe la 16 ani... Probabil baietii au gasit o formula un pic mai eficienta decat acetona insa nu mi se pare ca au redescoperit apa calda
da! ... sigur nu ! ... ai auzit de al 7-lea continent ?

[ http://img.photobucket.com/albums/v153/rodaballo/Weblog/090-0804113656-plastic-beach-03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 10:40.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Ce vrei sa spui ?

Mda...opera fiintei inteligente si superioare numite om in urma careia nu ramane decat distrugere.

Edited by A10, 04 February 2015 - 10:43.


#6
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:38, said:

Ce vrei sa spui ?
am spus inainte! ... 800 de ani !

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 10:43.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Este acetona,e plin netul cu asemenea "demonstratii", dar dizolvarea polistirenului in acetona nu rezolva problema. Ceea ce ramane  in vas are aceleasi probleme cu natura ca si polistirenul in stare solida.

Edited by myshyk, 04 February 2015 - 10:47.


#8
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:33, said:

Un solvent gen acetona sau diluant si gata polistirenul. Faceam deastea pe la 16 ani... Probabil baietii au gasit o formula un pic mai eficienta decat acetona insa nu mi se pare ca au redescoperit apa calda
acetona se amesteca cu apa, nu ?
mexicanul spune ca solutia rezultata din dizolvarea polistirenului se foloseste ca vopsea sau lac !
apropos, cat costa un litru de acetona?

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 10:49.


#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:42, said:

am spus inainte! ... 800 de ani !

Da mestere, am inteles ca vrei sa faci pe desteptul.. 800 de ani, al 7 lea continent, nu puteai fi mai clar si la obiect ?
Oricum, ma repet si eu, solutia pt polistiren nu e asa de greu de aplicat si de gasit. Astia din film sunt ca in reclama aia la becu minune de pe realitatea ce ti-l vand aia la super mega oferta in pachet de 8.
Marea problema a omenirii e punerea in practica, teoreticieni sunt multi insa de la vorba pana la fapta....

Edit: am impresia ca individul asta ne troleaza.

Edited by A10, 04 February 2015 - 10:49.


#10
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
In urma cu multi ani(cand nu existau in RO, ca in ziua de azi, atatia si atatia adezivi), pe cand lucram intr-un institut de cercetari in domeniul chimic, foloseam un amestec de solventi(acetona, acetat de butil, etc) in care "topeam" bucati de polistiren expandat(EPS), pentru a obtine adezivi pt diverse materiale plastice/ceramice, modificand, in fct de ceea ce aveam de lipit, proportiile si cantitatile solventilor folositi.
Bineinteles, cantitatile folosite/obtinute erau f mici. Si nu se putea merge decat pe o anumita "dilutie", deoarece solutia obtinuta ajungea la saturatie, neputand "topi" oricat EPS s-ar fi vrut, in aceeasi cantitate de solvent.

Pentru a lipi placi de plexiglass, nu se putea folosi niciun adeziv obtinut din EPS + acest amestec de solventi, dar se putea f bine cu EPS "topit" in triclormetan(cloroform).

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:46, said:

acetona se amesteca cu apa, nu ?
mexicanul spune ca solutia rezultata din dizolvarea polistirenului se foloseste ca vopsea sau lac !
apropos, cat costa un litru de acetona?

Ce spun eu si ce intelegi tu. De unde dracu ai bagat apa in ecuatia cu acetona nu stiu.... S a laudat ala ca face vopsea pe baza de apa din polistirenul ala sau ce sa intelegem din ce ne spui tu ?

#12
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:48, said:

Da mestere, am inteles ca vrei sa faci pe desteptul.. 800 de ani, al 7 lea continent, nu puteai fi mai clar si la obiect ?
Oricum, ma repet si eu, solutia pt polistiren nu e asa de greu de aplicat si de gasit. Astia din film sunt ca in reclama aia la becu minune de pe realitatea ce ti-l vand aia la super mega oferta in pachet de 8.
Marea problema a omenirii e punerea in practica, teoreticieni sunt multi insa de la vorba pana la fapta....

Edit: am impresia ca individul asta ne troleaza.
recunosc! ... si ma caiesc! ... deasemeni, nu vreau sa vb discutii ! ... pari un bun partener de dialog!
tu ai zis ceva de de apa calda ! ... cand de fapt trebuia sa-ti expui parerea strict la subiect !

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:52, said:

recunosc! ... si ma caiesc! ... deasemeni, nu vreau sa vb discutii ! ... pari un bun partener de dialog!
tu ai zis ceva de de apa calda ! ... cand de fapt trebuia sa-ti expui parerea strict la subiect !

Ai auzit de metafora ? Probabil ca nu, altfel intelegeai ce am spus mai sus.

#14
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:51, said:

Ce spun eu si ce intelegi tu. De unde dracu ai bagat apa in ecuatia cu acetona nu stiu.... S a laudat ala ca face vopsea pe baza de apa din polistirenul ala sau ce sa intelegem din ce ne spui tu ?
tu ! ... opreste-te!
acetona, este super volatila ! ... asta o stiu pana si eu care lucrez in IT ! ... sunt f paralel cu chimia!
ai vazut recipientul fara capac?

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 10:58.


#15
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 10:56, said:

tu ! ... opreste-te!
acetona, este super volatila ! ... asta o stiu pana si eu care lucrez in IT ! ... sunt f paralel cu chimia!
ai vazut recipientul fara capac?

Da, dar tu ai vazut ca ala n-avea ceas pe mana ? Apropo, e soare afara. Cam asta e stilul tau de a deturna discutia. Hai ca am treaba, n-am timp de topit polistiren pe forum.

#16
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 scurt_pe_2, on 04 februarie 2015 - 10:50, said:

In urma cu multi ani(cand nu existau in RO, ca in ziua de azi, atatia si atatia adezivi), pe cand lucram intr-un institut de cercetari in domeniul chimic, foloseam un amestec de solventi(acetona, acetat de butil, etc) in care "topeam" bucati de polistiren expandat(EPS), pentru a obtine adezivi pt diverse materiale plastice/ceramice, modificand, in fct de ceea ce aveam de lipit, proportiile si cantitatile solventilor folositi.
Bineinteles, cantitatile folosite/obtinute erau f mici. Si nu se putea merge decat pe o anumita "dilutie", deoarece solutia obtinuta ajungea la saturatie, neputand "topi" oricat EPS s-ar fi vrut, in aceeasi cantitate de solvent.

Pentru a lipi placi de plexiglass, nu se putea folosi niciun adeziv obtinut din EPS + acest amestec de solventi, dar se putea f bine cu EPS "topit" in triclormetan(cloroform).
merci ptr raspuns!
cu totii suntem de acord ca orice solutie are o limita de saturatie !
triclormetanul  este "ceva" care poate dizolva polistirenul ! ... alaturi de acetona !
deja avem 2 substante ! ... din pacate foarte volatile ! ... nu?

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 11:04.


#17
florinsafe

florinsafe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.02.2015

 A10, on 04 februarie 2015 - 10:59, said:

Da, dar tu ai vazut ca ala n-avea ceas pe mana ? Apropo, e soare afara. Cam asta e stilul tau de a deturna discutia. Hai ca am treaba, n-am timp de topit polistiren pe forum.
merci ptr ajutor ! ... nu trebuie sa pleci "sifonat" ! ... am castigat amandoi ceva!
se numeste experienta ! ...

Edited by florinsafe, 04 February 2015 - 11:08.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 WordOfTanks, on 04 februarie 2015 - 11:05, said:

Ma gandeam acum, serios, independent de cat mi-ar place mie tanita la sticla de plastic, ma gandeam de ce nu produc tot sticle de geam? Se recicleaza, is faine, a incercat careva la bataie sa dea cuiva in cap cu o sticla de coca cola de plastic? Nasol.

Daca e plina, e nasol de capu´ aluia de-o ia.

 florinsafe, on 04 februarie 2015 - 11:07, said:

merci ptr ajutor ! ... nu trebuie sa pleci "sifonat" ! ... am castigat amandoi ceva!
se numeste experienta ! ...

In cazul tau, parca as inclina sa......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate