Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Decontare PET-CT

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Cuiva caruia i-a revenit cancerul si a doua oara a primit recomandarea sa faca o examinare PET-CT la Bucuresti. Orientativ, pretul pe care l-am gasit eu este de 5.1k lei. Poate fi mai mult sau mai putin, dar e undeva pe acolo. Costul exact il voi primi de la clinica.
Suna nu este una chiar asa de mica, si as vrea sa stiu daca e posibil sa-mi recuperez banii prin CNAS?

Daca nu e posibil sa-l faca acum, cat mai repede, cu banii jos din buzunarul meu si apoi sa primesc eu decontul chiar si anul viitor, cat ar dura o astfel de aprobare pentru a-l face gratuit? Persoana este asigurata de ani intregi.

#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Nu cred ca e posibil; Sunt clinici agreate de MS care ofera acest serviciu cu reducere/gratuit; Problema este ca trebuie sa astepti primele ferestre libere la "fara plata";

In cazuri de cancer o oferta de RMN/CT gratuit peste 3 luni este absolut inadmisibila; Sau mai in clar, inutila;


PS: eu iti zic din experienta si nu din legislatie;

#3
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Deci nu se poate sa faca acest examen pe bani, cat mai repede, si eu sa-mi primesc ulterior banii? Pot astepta si un an, nu e problema.

#4
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 JesusInDaHood, on 03 februarie 2015 - 21:47, said:

Deci nu se poate sa faca acest examen pe bani, cat mai repede, si eu sa-mi primesc ulterior banii? Pot astepta si un an, nu e problema.

SIncer, din experienta iti zic ca nu;
Adica te duci faci CT-ul si gata; Nu mai iei niciun ban inapoi;


Repet, eu vorbesc din experienta cu spitalele si cu cancerul; Habar nu am ce zice la lege; Poate daca ai rabdare sa recuperezi ceva;

#5
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Ala va fi facut cu sau fara banii recuperati, nu ma intereseaza.
Voiam sa stiu cat de binevoitor e sistemul de sanatate din Romania.

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 JesusInDaHood, on 03 februarie 2015 - 21:54, said:

Ala va fi facut cu sau fara banii recuperati, nu ma intereseaza.
Voiam sa stiu cat de binevoitor e sistemul de sanatate din Romania.
Uite atat,0 barat.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
Din cate stiu chestiile high-tech precum un PET-CT (atentie, NU e acelasi lucru cu o tomografie computerizata ‘normala’) nu se deconteaza. Cel putin asa stiam eu, prin 2008, nici macar nu s-a pus problema.

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Parerea mea e ca nu primesti nici un ban inapoi daca il platesti acum.

Vezi ca lunar se fac dosare pentru PET-CT asa ca mergi la casa de asigurari Bucuresti si verifica. Din ce stiu eu, poti face cam o examinare de genul asta pe an. Ar fi bine sa te grabesti ca undeva in jurul datei de 15 feb comisia decide daca e eligibla persoana sau nu.

Sistemul nu e binevoitor, asa ca (inca odata iti spun) nu te astepta sa iei banii inapoi.

#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Da, multumesc.
Nu, nu ma voi deranja sa relationez cu un sistem infect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate