Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Infiintare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
Deci, infiintarea unui PFA pentru o meserie liberala (medic vet),  se poate face la RC (registrul comertului) dar si la ANAF (fiind o profesie liberala)...

Fiind infiintat prin ANAF, nu detin certificat de inmatriculare, decat CUI-ul cu CMI-v-ul aferent....



M-am lovit de o problema unde, o instilutie, imi cere ca drept participare la o licitatie, acest certificat de inmatriculare.

Intrebarea mea este, cum pot sa particip la acea licitatie fara acel certificat de inregistrare?? Dosarul licitatiei invoca la documentatia necesarara participarii acest certificat emis de ORC....

Am un temei legal prin care ma pot apara si sa nu fie necesar acest certificat??

CERINTA SUNA ASA:

capacitatea de exercitare a activitatii profesionale:
Certif de inmatriculare emis de ORC de pe langa camera de comert si industrie teritoriala din care sa rezulte adresa actuala si obiectul de activitate al societatii(activitatea sa cuprinda codul CAEN ce corespunde activitatilor veterinare)

Edited by cephalophodes, 03 February 2015 - 20:57.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
In hartiile de la ANAF ce informatii ai ? Ai depus formularul 020 initial ?

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postneagu_laurentiu, on 03 februarie 2015 - 21:09, said:

In hartiile de la ANAF ce informatii ai ? Ai depus formularul 020 initial ?

nu mai stiu daca am facut-o p-asta....parca era ceva cu 20 dar cred ca 220 si 202 sau ceva de genul si un 75 parca...nu mai retin.....maine ajung acolo sa vad, dar speram la un sfat de la voi...


era un formular cu ce venit cred c-o sa obtin in acest an...(adica anul infiintarii)...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
ANAF nu autorizeaza activitati comerciale. El doar colecteaza taxe si impozite din veniturile obtinute (nici nu mai conteaza cum). De aceea si exista acel formular, sa le dai banii dincolo de autorizarile tale. Acum daca acel client nu accepta inregistrarea fiscala si vrea neaparat de la Registrul Comertului, n-ai ce face. E un paradox dar alta modalitate legala nu stiu.

Ordonanţă de urgenţă nr. 44/2008
Art. 7. -
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 4 lit. a) şi b ) au obligaţia să solicite înregistrarea în registrul comerţului şi autorizarea funcţionării, înainte de începerea activităţii economice, ca persoane fizice autorizate, denumite în continuare PFA, respectiv întreprinzători persoane fizice titulari ai unei întreprinderi individuale.
http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm

View Postcephalophodes, on 03 februarie 2015 - 21:17, said:

era un formular cu ce venit cred c-o sa obtin in acest an...(adica anul infiintarii)...
Acesta e cu alt rol, eu intrebam despre ce scrie in documentul ce-ti atribuie CUI-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 03 February 2015 - 21:29.


#5
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Eu stiu ca PFA-urile nu pot participa la licitatiile publice din SEAP.

Edited by Alex86, 03 February 2015 - 21:32.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlex86, on 03 februarie 2015 - 21:31, said:

Eu stiu ca PFA-urile nu pot participa la licitatiile publice din SEAP.
Conform cu OUG 44/2008, baza legislativa pentru autorizare si functionare, un PFA nu are oprelisti in activitatea economica. Acum daca vine un tert si el nu accepta e partea a doua si dreptul lui sa faca afaceri cu cine vrea dar nu legislatia il impiedica.

#7
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Da, ai dreptate... in mare parte nu se accepta datorita conditiilor impuse de autoritatea contractanta legate de nivelul cifrei de afaceri, nr. de salariati, contracte similare in valoare de minim X lei, certificari ISO si etc...

Scuzati offtopicul...

Edited by Alex86, 03 February 2015 - 21:40.


#8
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
deci mie ce-mi ramen acum de facut ca sa pot participa la licitatie??

si ca PFA pot participa, ca licitez pentru actiuni sanitar veterinare, deci nu ar avea dece sa nu mearga...

si in document este stipulat acest lucru...

#9
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Poti sa spui nr anuntului sau invitatiei?
Daca in fisa de date ti se cere certificat de inregistrare de la ONRC cu cod CAEN atunci trebuie sa il scoti de acolo....

#10
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View PostAlex86, on 03 februarie 2015 - 21:53, said:

Poti sa spui nr anuntului sau invitatiei?
Daca in fisa de date ti se cere certificat de inregistrare de la ONRC cu cod CAEN atunci trebuie sa il scoti de acolo....

pai si intrebarea este urmatoarea:

eu am acest PFA inregistrat prin ANAF, si n-am acel certificat...cum fac rost de el?? ma duc la ORC si-l cer sau cum se procedeaza??

astia-mi cer ce am scris in primul post...

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcephalophodes, on 03 februarie 2015 - 22:02, said:

eu am acest PFA inregistrat prin ANAF, si n-am acel certificat...cum fac rost de el?? ma duc la ORC si-l cer sau cum se procedeaza??
http://www.onrc.ro/i...-autorizate-pfa

Dar mai intai cere lamuriri de la cei cu licitatia, poate accepta inregistrarea fiscala pe care o detii.

#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postneagu_laurentiu, on 03 februarie 2015 - 22:04, said:

http://www.onrc.ro/i...-autorizate-pfa

Dar mai intai cere lamuriri de la cei cu licitatia, poate accepta inregistrarea fiscala pe care o detii.

problema este alta, ca asa pot infiinta alt PFA prin registru comertului, dar apoi trebuie sa fac alt dosar pentru inregistrare in colegiul medicilor vet, si dureaza prea mult....si nu e timp de asa ceva...

exista o modalitate mai simpla?

nelamuriri o sa cer dar o sa adun toate neclaritatile pe care le am, sa fac doar o cerere, nu 100...

daca zici de cele de pe site-ul de licitatii...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcephalophodes, on 03 februarie 2015 - 22:09, said:

exista o modalitate mai simpla?
Nu stiu eu alta. Dar da o tura si pe la Registrul Comertului.

#14
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
maine am drum p-acolo....am zis totusi sa intreb aici, poate aveti si voi alte idei...

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Alte idei nu pot fi, doar sa ceri lamuriri de la cei cu licitatia iar la Registrul Comertului nu prea vad ce scurtaturi sa existe, ei sunt autoritatea in materie nu ANAF-ul, faptul ca la cei din urma platesti un impozit ii lasa rece pe cei autorizati sa inregistreze activitatile comerciale.

#16
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Cerinta din fisa de date este clara, eu nu cred ca vor accepta altceva decat un document de la ONRC.

P.S. cu astia nu prea te joci, tre sa dansezi cum iti canta.

#17
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare!
As avea si eu o intrebare :
Pentru a infiinta PFA am nevoie de diploma? gen "vanzator" sau "lucrator comercial" ?

Edited by DGecko, 07 February 2015 - 11:02.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Legea spune ca trebuie doar pentru anumite meserii, la Registrul Comertului se cam cere din exces de zel o dovada a studiilor. Prezinti la dosar studiile tale si vezi daca merge, altfel cere-le o justificare/lege in baza careia iti respinge dosarul.

Edited by neagu_laurentiu, 07 February 2015 - 11:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate