Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Casuta vocala Digi Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AntonBetonistu

AntonBetonistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.06.2013
In momentul in care m-am abonat la digi am dezactivat redirectionarea apelurilor catre casuta vocala(prin cerere la serviciul clienti si setarea redirectionarii catre un alt numar )
Acum, as dori sa o reactivez, insa am anumite nelamuriri.

1. Este indeajuns sa redirectionez catre numarul +40770 000 760, sau trebuie sa fac redirectionarea catre acest numar si sa si sun la nr 760 pt activare? (citez de pe site rcs-rds: "Pentru a activa gratuit serviciul suna la numarul 760 si activeaza optiunea din meniul telefonului redirectare apel daca: nu esti in aria de acoperire / ton ocupat / toate apelurile / nu esti disponibil (ai telefonul inchis) catre +40770 000 760. Dupa activarea serviciului, vei primi SMS gratuit ori de cate ori ai un mesaj vocal inregistrat.")

2. Ascultarea mesajelor inregistrate in casuta vocala costa? ("Mesajele inregistrate pot fi ascultate apeland numarul 760. Costul unui apel catre 760 este 0,012 Euro (cu TVA) pe minut.")

3. Exista posibilitatea de a-ti inregistra propriul mesaj de intampinare la casuta vocala, sau va fi intotdeauna "ati apelat casuta vocala a abonatului..... bla bla bla...."?

Multumesc

PS Pasajele citate sunt copy/paste de pe pagina: http://www.rcs-rds.r...e/casuta-vocala

Edited by AntonBetonistu, 03 February 2015 - 11:53.


#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,511
  • Înscris: 16.12.2006
1. Primul pas, suni la 760 pentru activare.  Al doilea pas, activezi din setarile telefonului redirectionare catre numarul +40770 000 760.

2. Ascultarea mesajelor costa 1 cent (1.24 eurocenti cu TVA). Primirea SMS-urilor e gratuita. De exemplu te suna nevasta si ai telefonul inchis. Primesti SMS de notificare gratuit cu apelul pierdut. Suni la 760 si asculti mesajul esti taxat cu 1 cent.

3, Da, poti sa iti personalizezi casuta vocala cu un mesaj propriu. Cine te suna aude mesajul de intampinare inregistrat de tine.

#3
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postcatalinman, on 03 februarie 2015 - 17:11, said:

1. Primul pas, suni la 760 pentru activare.  Al doilea pas, activezi din setarile telefonului redirectionare catre numarul +40770 000 760.

2. Ascultarea mesajelor costa 1 cent (1.24 eurocenti cu TVA). Primirea SMS-urilor e gratuita. De exemplu te suna nevasta si ai telefonul inchis. Primesti SMS de notificare gratuit cu apelul pierdut. Suni la 760 si asculti mesajul esti taxat cu 1 cent.

3, Da, poti sa iti personalizezi casuta vocala cu un mesaj propriu. Cine te suna aude mesajul de intampinare inregistrat de tine.

Costa apelarea numarului 760 doar daca ai un abonament vechi, la abonamentele Optim sau Complet se scad din minutele gratuite (daca ai Optim Nelimitat, ai minute nelimitate si la 760).

#4
AntonBetonistu

AntonBetonistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.06.2013
Aha, ok, chiar mi se parea anormal sa vorbesc gratuit international dar sa platesc pentru ascultarea casutei vocale....

#5
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View PostMediaMaxRO, on 03 februarie 2015 - 23:13, said:


Costa apelarea numarului 760 doar daca ai un abonament vechi, la abonamentele Optim sau Complet se scad din minutele gratuite (daca ai Optim Nelimitat, ai minute nelimitate si la 760).


Esti sigur? Pentru ca a fost o intreaga discutie pe aici pe tema asta si nimeni nu a spus asa ceva.

#6
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View PostiRunaway, on 05 februarie 2015 - 20:57, said:



Esti sigur? Pentru ca a fost o intreaga discutie pe aici pe tema asta si nimeni nu a spus asa ceva.

Sunt foarte sigur.

#7
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Ok, multumesc.

#8
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View PostiRunaway, on 05 februarie 2015 - 21:06, said:

Ok, multumesc.

Pentru putin.

#9
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Eu cred că oricum ești taxat cu 1 cent + tva indiferent ce abonament ai. Altfel făceau precizarea necesară pe pagină.

#10
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View PostOctiPsy, on 11 februarie 2015 - 20:34, said:

Eu cred că oricum ești taxat cu 1 cent + tva indiferent ce abonament ai. Altfel făceau precizarea necesară pe pagină.

Nu, la abonamentele Optim si Complet nu esti taxat, se consuma din minutele disponibile, asa cum era logic si normal. Pentru confirmare oficiala, adreseaza-te unui oficial RCS-RDS, inclusiv lui @Digi_Helper

#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014
Costul pentru apelare a numarului 760 este de 0,012 Euro (cu TVA) / minut.
In cazul abonamentelor Optim / Complet se consuma din minutele incluse. Doar daca se depasesc minutele incluse (exceptie Optim Nelimitat) din abonament se va tarifa.

#12
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Lamuriti-ma ai pe mine va rog,la Optim Nelimitat se tarifeaza ceva la 760,sau nu?

#13
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Nu se tarifeaza nimic la Optim Nelimitat............de aia e NelimitatPosted Image

#14
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postbits, on 12 februarie 2015 - 10:05, said:

Lamuriti-ma ai pe mine va rog,la Optim Nelimitat se tarifeaza ceva la 760,sau nu?

Dupa cum am mentionat si eu, si Digi_Helper mai sus, costa doar daca ai unul din abonamentele vechi. La abonamentele Optim sau Complet se consuma din minutele gratuite.

#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,511
  • Înscris: 16.12.2006
Da, dar, daca ai depasit minute incluse te taxeaza. Sa zicem ca ai Optim 2 si consumat cele 200 de minute, te taxeaza cu 1 cent.

Evident ca daca ai Optim Nelimitat nu te taxeaza.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu, vechi abonat de Optim, ma gandesc asa, cum de se cere taxarea pentru abonamentele de la Optim 2, 3 si 5, care au minute incluse nationale si internationale, pentru un apel catre o casuta vocala in retea? In conditiile in care toate abonamentele Optim au minute nelimitate in retea.
E ca si cand am considera ca apelurile la casuta vocala nu sunt facute in reteaua DigiMobil.
Ma rog, mi se pare o anomalie, insa avand in vedere costul nu mi se pare foarte important.

Oricum, eu cel putin mi-am dezactivat casuta vocala de cum s-a lansat :) Nu-mi lasa nimeni mesaje, daca au nevoie de mine, mai insista, dar asta e alegerea mea.

#17
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
760 nu mai e valabil se pare, s-a modificat ceva intre timp?

#18
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006
Cabd faci forward catre numarul de casuta vocala  se activeaza serviciul de notuficare apeluri pierdute. Adica nu mai ofera suport vocal. Diar notificari de pierde apeluri in conditiile de indisponibil, lipsa semnal etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate