Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

D3300 nu mai e handicapat ca D3100 si D3200 de un senzor mai mic

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postnicolaie, on 22 ianuarie 2015 - 03:12, said:

Robert Capa spunea: If your pictures aren't good enough, you're not close enough. Poate ca e momentul ca domnisoara sa treaca de la yole facute pe zoom maxim, la fotografii care spun ceva. Asa vad eu trecerea la DSLR, ca o etapa importanta ce semnifica mai mult decat schimbarea modului in care tii aparatul foto in mana.


De la distanta e asa de vag... Si mie imi place sa fac de la distanta, am o perspectiva mai naturala pe focalele lungi si redau subiectul mai bine izolat in cadrul lui. Asta nu inseamna ca trag pasari, wildlife, indragostiti in parc.

Da, inveti fotografie altfel pe un D7000 decat pe un D3300. Pe primul macar faci pozele clare si nu ai un body care te frustreaza in utilizare. Gama D3xxx de la Nikon e o tragedie in x acte.

Daca pui in mana unui incepator sistemul de AF complicat si nazuros al lui D7000 e o reteta pentru esec. E cam limitat D3xxx dar nu in partile esentiale (nu stie cu CLS-ul, nu are prea multe setari in care sa te incurci cum are D7000, nu are pasi fini la ISO, nu are LCD langa butonul de declansare, nu are prea multe butoane pe corp, vizorul e cam neclar). D3300 nu mai e handicapat ca D3100 si D3200 de un senzor mai mic.

View PostStefanSC, on 22 ianuarie 2015 - 16:31, said:

Poveste funny de acu cativa ani:
Un amic isi ia aparat foto (E-P3). Consoarta vede si vrea si ea. Merge la F64, si singurul aparat care ii place e un 7D. Dupa ce il foloseste o perioada, ajunge la parerea ca e prea greu pentru ea asa ca isi ia un RX100. 7D-ul strange praf Posted Image. Buzunarul amicului... auch Posted Image
Ha Ha Ha. De ce se mai chinuie cu motoreta E-P3 cand are o masina de formula 1 in casa? Daca tot a luat Canon 7D poate foarte bine sa-l foloseasca (daca cumva si lui i se pare cam greu).

Edited by baloo2009, 01 February 2015 - 02:42.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbaloo2009, on 01 februarie 2015 - 02:41, said:

D3300 nu mai e handicapat ca D3100 si D3200 de un senzor mai mic.
?

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
View Postbaloo2009, on 01 februarie 2015 - 02:41, said:
D3300 nu mai e handicapat ca D3100 si D3200 de un senzor mai mic.

View Postdani.user, on 01 februarie 2015 - 11:00, said:

?
Sper ca nu este o stire pentru tine. Nu este diferenta mare insa exista.

#4
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Este o diferenta neglijabila si nu influenteaza cu nimic capabilitatile aparatului. M-am uitat si eu de curiozitate, e cu un sfert de milimetru mai mare. Vax albina.

#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbbchip44, on 02 februarie 2015 - 01:49, said:

Este o diferenta neglijabila si nu influenteaza cu nimic capabilitatile aparatului. M-am uitat si eu de curiozitate, e cu un sfert de milimetru mai mare. Vax albina.
Ca este neglijabila din punctul tau de vedere nu inseamna ca nu exista.
Pe o directie e 0.2 mm si 0.4 mm pe cealalta. Diferenta este de 3% asa ca nu este semnificativa. Insa ea are ca efect marirea crop factorului la 1.55 de 1.525. De ajuns sa nu iti incapa ceva in fotografie cand esti cu spatele la zid si la focala minima disponibila. Daca subiectul ar fi la 15 m si focala ar fi 18 mm ghici cat pierzi (raspuns 0.33 m pe orizontala si 0.16 m pe verticala (sau faci o distorsiune mai mare ca inclini mai mult obiectivul)).
Nu se vede asa de mult ca la Canon dar exista.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate