Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

De unde pot cumpara difuzor unidirectional?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
Doresc sa-mi achizitionez un difuzor unidirectional, stiu ca nu e prea ieftin, insa nu asta ar fi problema majora, ci faptul ca nu gasesc furnizori de sisteme audio de genul, cel putin nu in tara. Am gasit unul singur, insa vinde difuzoare unidirectionale exterioare, eu vreau pentru interior, si m-ar interesa in special sa-l pot pozitiona pe tavan, deci sa bata de sus in jos, 360 de grade...
Aveti idee de unde pot achizitiona un difuzor unidirectional? Daca nu din tara, atunci din exterior...

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Unidirectional... la 360 grade?

Nu-i de mirare ca nu gasesti.

Mai bine spui ce vrei de fapt de la el.

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Pai nu se poate
unidirectional si totodata 360 de grade

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 tiopedi, on 01 februarie 2015 - 16:05, said:

Pai nu se poate
unidirectional si totodata 360 de grade

Zau? Adica sa bata numai in fata,  cu propagarea in forma de con, nu se poate?  Cam asa ca o lanterna cu spot rotund. Ca asta e ce vrea  initiatorul.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
ba se poate, problema este ca functioneaza doar in incinte vidate pline cu gaze inerte, sunt alimentate cu curent continuu de 38 KHz doar de culoare galbena si au membrana plata, astfel incit sunetul generat sa fie unidirectional (inainte) si sa bata 360 de grade de jur imprejur. deci, se poate .. in vise ;)

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 spuser, on 01 februarie 2015 - 15:56, said:

Doresc sa-mi achizitionez un difuzor unidirectional, stiu ca nu e prea ieftin, insa nu asta ar fi problema majora, ci faptul ca nu gasesc furnizori de sisteme audio de genul, cel putin nu in tara. Am gasit unul singur, insa vinde difuzoare unidirectionale exterioare, eu vreau pentru interior, si m-ar interesa in special sa-l pot pozitiona pe tavan, deci sa bata de sus in jos, 360 de grade...
Aveti idee de unde pot achizitiona un difuzor unidirectional? Daca nu din tara, atunci din exterior...

Cu ce te deranjeaza ca e de exterior si-l  vei folosi la interior?

 r_murphy, on 01 februarie 2015 - 16:16, said:

ba se poate, problema este ca functioneaza doar in incinte vidate pline cu gaze inerte, sunt alimentate cu curent continuu de 38 KHz doar de culoare galbena si au membrana plata, astfel incit sunetul generat sa fie unidirectional (inainte) si sa bata 360 de grade de jur imprejur. deci, se poate .. in vise Posted Image

Esti intelept, dar n-ai imaginatie!

#7
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Exista parca si o arma sonica .
Un sunet care pune in cur manifesantii .
Se pare ca-i mai eficienta decat jetul de apa

Edited by tiopedi, 01 February 2015 - 16:21.


#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 myshyk, on 01 februarie 2015 - 16:16, said:

Zau? Adica sa bata numai in fata,  cu propagarea in forma de con, nu se poate?  Cam asa ca o lanterna cu spot rotund. Ca asta e ce vrea  initiatorul.
initiatorul nu stie ca 360 de gr inseamna si in spatele difuzorului, ce zici tu inseamna doar 180 de gr, dar posibil sa vrea ce zici tu cine stie....

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da exista, la fel ca dusul sonic care spala la cur manifestantii. PS, mai eficient decat jetul de apa evident.

 tiopedi, on 01 februarie 2015 - 16:20, said:

Exista parca si o arma sonica .
Un sunet care pune in cur manifesantii .
Se pare ca-i mai eficienta decat jetul de apa

Edited by undercoverbrother, 01 February 2015 - 16:39.


#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Hai ca mi-ati inseninat dupa amiaza! N-am mai ras asa de mult timp!Posted Image

#11
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
http://www.gadgetrep...pierzi-mintile/

#12
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 spuser, on 01 februarie 2015 - 15:56, said:

Doresc sa-mi achizitionez un difuzor unidirectional, stiu ca nu e prea ieftin, insa nu asta ar fi problema majora, ci faptul ca nu gasesc furnizori de sisteme audio de genul, cel putin nu in tara. Am gasit unul singur, insa vinde difuzoare unidirectionale exterioare, eu vreau pentru interior, si m-ar interesa in special sa-l pot pozitiona pe tavan, deci sa bata de sus in jos, 360 de grade...
Aveti idee de unde pot achizitiona un difuzor unidirectional? Daca nu din tara, atunci din exterior...
Difuzoare unidirectionale,de fapt boxele unidirectionale ca au mii de difuzorase mici ,sunt un proiect militar si nu exista pe piata decat daca vrei sa il cumperi ca in filmuletul de mai jos with truck included :))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QSMyY3_dmrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai au si o buba.Redau doar medii si inalte.

Dupa care ne spui ca ca vrei unidirectional 360 grade.360 de grade inseamna omnidirectional nu uni.
Difuzoarele unidirectionale sunt niste povesti SF sau cel mult se fac niste teste in laborator.
Daca ele existau toate firmele de touring nu mai cumparau line array.

 xcit, on 01 februarie 2015 - 16:37, said:

initiatorul nu stie ca 360 de gr inseamna si in spatele difuzorului, ce zici tu inseamna doar 180 de gr, dar posibil sa vrea ce zici tu cine stie....
Nici macar 180 grade.Inseamna ca dispersia boxei este egala cu diametru sau suprafata dufuzorului/difuzoarelor .Adica daca ai un patrat de 50x50cm sunetul se propaga doar sub forma de patrat de 50x50 .Cand ai iesit din camp nu mai auzi nimic.

 Tehnicianul1970, on 01 februarie 2015 - 16:42, said:

Hai ca mi-ati inseninat dupa amiaza! N-am mai ras asa de mult timp!Posted Image
Exact la expresia you make my day ma gandeam si eu cand am citit :)

Edited by Carapicho, 01 February 2015 - 16:49.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 xcit, on 01 februarie 2015 - 16:37, said:

initiatorul nu stie ca 360 de gr inseamna si in spatele difuzorului, ce zici tu inseamna doar 180 de gr, dar posibil sa vrea ce zici tu cine stie....

Baza rotunda a  unui con are 360 de grade. Daca sunetul e emis in varful conului, el se va propaga spre baza,  doar intr-o directie si cu o deschidere de 360 de grade.
Vrei si desen?Posted Image

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nu, dar ce e deosebit in asta? nu toate bat asa?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 xcit, on 01 februarie 2015 - 17:03, said:

nu, dar ce e deosebit in asta? nu toate bat asa?

Nu, majoritate bat si in spate si nu mai sunt unidirectionale.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Atata timp cat acel difuzor va "canta" intr-o incapere obisnuita cat de unidirectinal va fi se va auzi si in spatele lui. Chestii de fizica.

#17
spuser

spuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 05.11.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bKGyl0w8mjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce vi se pare atat de SF? Uite ca exista. Si sunt o gramada, nu e ceva super nou, si nici SF, poate doar in imaginatia limitata a unora.
Insa eu vreau sa fie boxa pentru tavan, si cand spuneam 360 de grade ma refeream la perimetru pe care cade plasa de ultra-sunete, sa fie circular. Poate nu m-am exprimat prea corect, nefiind 100% in cunostinta de cauza, dar asta nu inseamna ca ne apucam sa facem bascalie.
Stiu sigur ca exista sisteme audio de genul, dar nu stiu sigur de unde pot cumpara, am gasit acum cateva site-uri si o sa arunc o privire mai in detaliu. Este si implementata in unele restaurante prin america, dar in fine.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@spuser
Nu te impacienta, esti pe un forum, nu la un interviu, gasesti aici tot felul de membrii, n-ai sa gasesti nici un topic fara habarnisti si bascaliosi. Vorba lui Toma Caragiu:"Kasai in tenisi". Sau cam pe-acolo.....Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate