Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#4051
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Ai făcut cumva și niște calcule în cat timp ți ai amortiza investiția în tot sistemul fotovoltaic? (Chiar dacă poate nu ai făcut asta neapărat ca o investiție).

Nu m-am mutat încă la casa dar mi se pare foarte mare consumul de 600 KW pe luna. Ai ceva consumatori mai mari gen încarci des mașina electrica sau alte chestii de Genul?

#4052
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am in medie 450Kwh consumul pe lună. Am chestii care merg non stop cam 350w, asta deja este 8.4kwh pe zi. Mai pui o mașină de spalat vase 0.7kwh per tura, la mine 1 și câteodată 2 ture pe zi, mai pui mașina de spălat haine, mai pui cuptorul, mai pui uscătorul de haine iarna. Mai pui pompele de IPAT 40w nonstop deci aproape 1kwh pe zi. Și uite asa se adună. Și încă aștept pt bani la Rabla+ sa iau mașina electrica.
Săptămâna aceasta am păpat din solare 28kwh in medie pe zi (aprox 10-12 aerele condiționate, aprox 10kwh rezistenta în boiler). Aceștia sunt toți bani pe care nu i-am dat. Prețul meu este 1.65ron /kwh la Electrica. După cum vezi incepe sa se  vadă o diferență la cash flow. Prețul va mai urca dpmdv la kwh (fie pe gaz sau pe curent).

#4053
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam asa si la mine...
  • autoturism electric 500 - 1000 Km / luna, consuma mai mult iarna, mai putin vara
  • aer conditionat in perioada asta (chiar acum am 37 C in exterior pe nord, 26 C la interior), compenseaza faptul ca autoturismul consuma mai putin vara
  • masina de spalat vase zilnic
  • masina de spalat rufe aproape zilnic
  • uscator de rufe electric aproape zilnic iarna
  • copilul vrea lumina aprinsa pe casa scarii toata noaptea
  • curtea din fata casei este iluminata toata noaptea cu becuri comandate de un senzor crepuscular
Ultimele 30 de zile arata cam ca in poza din atasament.
544 kWh la prize, 19 kWh din reteaua publica, restul din PV si baterie.
Consumul la prize e putin mai mic de 600 kWh, dar intr-o luna de iarna o sa fie mai mult de 600 kWh, asa ca media pe 12 luni este cam pe la 600 kWh.

Attached Files


Edited by kolfleading, 02 July 2022 - 16:21.


#4054
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Iar eu credeam ca am consum mare, caci ma comparam cu vecinul de duplex si mereu aveam cu vreo 20-25% mai mult. Dar cel maimult am avut vreo 330kw, in decembrie-ianuarie

Am fost plecat o saptamana de acasa, si consumul zilnic a fost de 3-4 kwh
Attached File  daily.jpg   21.17K   29 downloads

De obicei consum in jur de 10kWh. E drept, pana acum nu am avut AC-uri Posted Image si nici masina electrica nu am.

De 2 zile de cand m-am intors din concediu :
Attached File  aparate.jpg   27.77K   32 downloads

Costurile, nici nu mai stiu sa le estimez, ca mereu se schimba pretul kw si plafonarile si compensarile guvernului....

Edited by wizake, 04 July 2022 - 11:48.


#4055
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am uitat sa mentionez: eu am 2 frigidere (de fapt un frigider simplu si o combina frigorifica frigider + congelator)

Edited by kolfleading, 04 July 2022 - 13:36.


#4056
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In fiecare an, dupa o saptamana de canicula, gazonul meu de pe SUD se usuca precum in poza atasata.
Apoi prin Septembrie isi revine.
Pe Nord si pe Vest, unde cel putin jumatate de zi are umbra de la casa, merge perfect. Gazonul contine un procent foarte mare de Lollium Perenne.

Attached Files



#4057
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu patesc la fel pe zona de deasupra fosei care e pe sud..cu soare toata ziua. Cred ca acolo se dreneaza apa mult mai repede..si ar trebui irigat mult mai mult..dar nu am apa in fantana cat papa gazonul. In rest arata decent la mine (mai are fire uscate..dar predomina verdele macar). Azi i-am mai dat un ingrasamant foliar..ca a fost mai innourat..Oi vedea daca-si revine si in acea zona...desi cred ca unde se usuca..trebuie reinsamantare.

Edited by manghels, 06 July 2022 - 15:32.


#4058
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Așa arata la mine cand nu ud destul.
Am mai mutat aspersoare si am pus si gazon rezistent la caldura si anul acesta e mult mai bine.

#4059
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Ce inseamna udat destul?

#4060
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Pana nu mai arata așa :).

Am gasit diferite sfaturi pe internet acum cativa ani, cand am instalat sistemul de irigatie, si am programat controllerul de irigare (Hunter Pro HC).
Stie sa ajusteze programul de udare in functie de temperatura si nivelul de precipitatii, ca in articolul linkat. L-am reglat o data, atunci, si am uitat de el.

#4061
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Fa cum am facut eu. Iei ceva de la Floraself din Hornbach, cu multa festuca arundinacea si arata de parca e infestat cu poa annua ... :). Mi-am facut-o singur, pentru ca dupa o tura de Barenbrug RPR Sport care nu a germinat acolo unde l-am pus in completare am zis ca iau ceva rezistent la seceta. Si o fi rezistent, nu zic, dar e cu frunza lata ca naiba.

#4062
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cu ce as putea sa lipesc foarte bine intre ele niste borduri de beton?

Ma gandesc cum sa montez unitatea exterioara de la pompa de caldura. Trebuie sa o ridic 30 cm de la sol.

O solutie ar fi sa pun culcate si stivuite cate 6 borduri de beton din linkul de mai jos sub fiecare picior si sa le lipesc intre ele.

https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Picioarele trebuie sa fie grele si lungime 70 cm. Cred ca bordurile alea se pot scurta usor cu flexul de la 1 m la 0.7 m.

Attached Files



#4063
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Mai bine cofrezi si torni beton, dupa parerea mea.
Sau poate merg astea

#4064
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Sau niste borduri de alea mai masive. Trebuie sa dai gauri in ele sa prinzi unitatea?

#4065
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Nu vibreaza? Eu ma gandeam sa pun niste tampoane pentru reducerea vibratiilor.

#4066
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 crocko.dilul, on 07 iulie 2022 - 19:31, said:

Mai bine cofrezi si torni beton, dupa parerea mea.
Da, stiu ca asa ar fi mai bine, dar ... nu prea am chef de turnat beton, eu inca mai sper ca poate scap fara.

 crocko.dilul, on 07 iulie 2022 - 19:31, said:

Sau poate merg astea
Multumesc pt. recomandare dar nu-s destul de lungi. Au doar 50 cm lungime iar distanta intre gauri este
  • fata - spate 55 cm
  • stanga-dreapta 60 cm
De aceea am pus ochii pe alea de 1 metru lungime, ca le pot scurta la vreo 70 cm (fata - spate 55 cm intre gauri)

 manghels, on 07 iulie 2022 - 19:46, said:

Sau niste borduri de alea mai masive. Trebuie sa dai gauri in ele sa prinzi unitatea?
Da, trebuie date gauri. Tot ce am gasit prin magazine este la lungime 50 cm.

 sparkyson, on 07 iulie 2022 - 20:06, said:

Nu vibreaza? Eu ma gandeam sa pun niste tampoane pentru reducerea vibratiilor.
Da, poate ar merge si niste picioare anti-vibrante intre suport si unitate.
Dar mai intai trebuie sa rezolv "suportul".

Mi-ar fi convenabile alea de 1 metru lungime, dar ma gandesc cum sa fac sa le lipesc intre ele sa fac un "sandwich" de 6 borduri x 5 cm inaltime = 30 cm.

Attached Files


Edited by kolfleading, 07 July 2022 - 20:42.


#4067
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Tre sa fie vreun adeziv-mastic pt beton..poate din ala salam..

Cu asta lipesc ăștia elementele de grătare..

https://www.bricodep...ast-260-ml.html

Edited by manghels, 07 July 2022 - 20:57.


#4068
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 kolfleading, on 06 iulie 2022 - 15:14, said:

In fiecare an, dupa o saptamana de canicula, gazonul meu de pe SUD se usuca precum in poza atasata.
Apoi prin Septembrie isi revine.
Pe Nord si pe Vest, unde cel putin jumatate de zi are umbra de la casa, merge perfect. Gazonul contine un procent foarte mare de Lollium Perenne.
S-ar putea sa nu fie aerat (de vant) la nivelul gazonului. Asa patesc si eu pe o portiune inconjurata de gard plin de 2.5 metri inaltime plus corpuri de casa. Am incercat vreo 10 ani cu toate tipurile de gazon (seminte si rulouri). Pana la urma am pus trifoi "pitic", ii merge bine. Am un cunoscut care a pus licheni, dar solutia e scumpa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate