Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#4033
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pai daca 12 e mare.. atunci >20 cum au altii ...(vorbim de grade germane, sa fie clar :D )
am facut si teste de alea de hartie colorate ..acolo iesea >20 ...

Edited by wizake, 17 November 2021 - 20:05.


#4034
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ce voiam sa zic e ca nu m-am bazat pe ApaVital la testele de duritate. Eu le făcusem sa vad daca e potabila..sau daca avea ceva vietati. Cand am montat dedurizatorul am făcut diferite teste cu picaturi..si a iesit cam 20 grade germane..asa ca am setat dedurizatorul pe masura. De atunci nu mai am pete pe baterii..poate doar daca mai ramane ceva săpun lichid.

#4035
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Tot cu 12 grade si la mine(teste facute de mine) s-a umplut boilerul cu calcar in asa hal incat nu am putut sa bag o mica camera(multumesc Kolf) pentru inspectie in el pe iesirea de apa calda. Am montat statie  de dedurizare(multumesc Kolf) si am inlocuit si boilerul din cauza ca apa dedurizata dizolva calcarul si il poate plimba pe trasee. Asa ca pune-ti acum statie.

#4036
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sportul preferat al familiei, acum ca scolarii sunt in vacanta.
S-au adunat atatea "scule", ca a trebuit sa facem un suport pentru ele...

Attached Files



#4037
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Asta e ... baza Mihail Kogălniceanu?

#4038
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
V-am mai spus si pe alt topic, dar reiau si aici pentru cine mai citeste pe aici.

Daca va faceti acum proiect de casa de la zero sau cautati sa cumparati casa sau teren, va recomand sa aveti in vedere un spatiu de 30 - 50 mp pentru panouri fotovoltaice. Spatiul trebuie sa permita montarea panourilor orientate spre Sud sau Est+Vest si pe cat posibil fara umbre. Panourile pot fi montate pe un suport la sol sau pe acoperis.

Eu am tinut cont de asta cand am proiectat casa in 2016 - 2017, am cam banuit ca va veni o vreme cand PV-urile vor fi mult mai "rentabile". De aceea am vrut acoperis in 2 ape, orientate Nord-Sud, chiar daca acoperisul in 4 ape ar fi fost mai frumos.

Cu o orientare si inclinatie bune, in Romania se pot produce cam 250 ... 300 kWh energie pe an din fiecare 1 mp de panouri.

Daca tensiunea de la retea este stabila, recomand instalatii on-grid. Recomand invertoare hibrid, la care se pot atasa ulterior si baterii.

Daca tensiunea de la retea nu este stabila, atunci ar fi mai potrivita o instalatie off-grid care foloseste reteaua doar cand s-a terminat energia din baterii. In general varianta off-grid necesita cunostinte tehnice mai avansate si ceva mai multa supraveghere si reglaje.

-------------------
JURNAL
-------------------
Pe o latura a acoperisului cu suprafata de aprox. 50 mp am montat 35 mp de panouri si mi-au ramas si culoare de circulat pe langa panouri, in caz ca va fi nevoie de vreo interventie. Sunt 20 panouri Canadian Solar 375W, deci puterea instalata a panourilor este 7.5 kWp. Invertorul este clasicul Fronius Symo 7.0 trifazat.

Invertorul si tabloul electric le-am montat in camera tehnica (la mansarda).

Cu asta mi-am acoperit cam 60% din factura la curent.

Ulterior, mai mult ca hobby, am mai adaugat si un sistem ESS (Energy Storage System) cu baterie 23 kWh China si invertor Victron EasySolar ii GX de 5 kVA. Dupa ce am adaugat ESS-ul, mi-am acoperit 98% din factura la curent.

Consum 600 kWh pe luna, cu vreo 15 kWh din retea.

Sistemul ESS incarca bateria ziua din surplusul fotovoltaic si descarca bateria noaptea pentru a acoperi consumul local fara sa se ia din reteaua publica.

Attached Files

  • Attached File  pv1.jpg   504.23K   68 downloads
  • Attached File  pv2.jpg   540.04K   72 downloads
  • Attached File  pv3.jpg   216.82K   74 downloads

Edited by kolfleading, 30 June 2022 - 14:12.


#4039
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Asteptam feedback-ul la iarna! Sunt curios cat va ajuta bateria. Sunt totusi 23kwh

#4040
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dupa parerea mea, iarna limitarea va fi de la puterea panourilor.

Degeaba am 23 kWh ca n-am cu ce sa-i incarc.

Am productie zilnica 5 - 10 kWh (in zilele bune!) si consum zilnic 20 kWh ... nu mai ramane nimic pentru baterie.

M-am cam grabit cu aceasta capacitate, dar ramane avantajul ca va fi ciclata la un DoD (Depth-of-Discharge) foarte "superficial" ceea ce ar trebui sa ajute la longevitatea bateriei.

#4041
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Deci la sistemul de 7.5kwh, se obtine iarna cam aceeasi energie?
Da, probabil ca va fi prelungita longevitatea bateriei.

#4042
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sistemul este de 7.5 kW putere nominala a panourilor ... asta se noteaza cu kWp, dar tot PUTERE este.

Iar energia acumulata intr-un interval de timp (de ex. o zi) se masoara in kWh (kilowatt-ora).

Puteti calcula estimari productie PV pe site-uri cum ar fi:

https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php
https://re.jrc.ec.eu...u/pvg_tools/en/

Ca idee, cu 7.5 kWp spre Sud, inclinatie 30 de grade, in Decembrie si Ianuarie se obtin cam 300 kWh in 30 de zile ... cu unele zile mai slabe ... unele mai bune...dar categoric mai putin decat consumul zilnic de 20 kWh. Deci clar voi consuma cam tot ce se produce intr-o zi de iarna si nu mai ramane nimic surplus pentru baterie.

Edited by kolfleading, 30 June 2022 - 17:41.


#4043
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Continuare jurnal:

Vreau sa renunt la gaz. La bucatarie aveam deja cuptor electric si plita cu inductie.

In urma cu 10  minute mi-am cumparat pompa de caldura Mitsubishi Electric Zubadan PUD-SHWM80VAA + unitate interioara EHSD-VM2D.
Am cumparat-o de la Euro-Instal cu 29000 lei.
  • Foloseste refrigerant R32.
  • Este monofazata. As fi vrut trifazata, pentru repartizare mai echilibrata a consumului pe faze, dar este dezastru national si international cu stocurile si cu termenele de livrare, asa ca am luat ce am gasit.
  • Are compresor scroll, un avantaj fata de majoritatea celorlalte PDC rezidentiale mici care au compresor rotary.
  • Are sistem de injectie de vapori in compresor care-i permite sa-si pastreze puterea nominala de incalzire pana la -15 gr. C
Unitatea exterioara era pe stoc (ultima), unitatea interioara era aseara pe stoc, dar azi dimineata s-a vandut deja. Urmeaza sa se aduca alta pentru mine "cam intr-o luna"...dar bazat pe ce raspunsuri am primit de la alti vanzatori, acest termen de livrare nu este realist. Nu ma grabesc, centrala pe gaz inca merge, asa ca nu ma deranjeaza.

O s-o montez cu contor de energie electrica si contor de energie termica, asa ca o sa am informatii exacte despre consum, productie, COP si SCOP.

#4044
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Mr Kolf, poti sa ne zici si niste costuri estimative pt cele 2 instalatii ? Macar panourile + Fronius-ul respectiv + sistemul de prindere + tabloul electric dedicat. Poate un cost per kw instalat..Ma tot intreaba cineva care-s preturile medii per kw instalat..

Edited by manghels, 01 July 2022 - 08:47.


#4045
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sistemul on-grid complet a fost cam 1300 EUR / kWp.
Intre timp insa cererea a mai crescut, asa ca cred ca si preturile au mai crescut.

#4046
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

View Postkolfleading, on 01 iulie 2022 - 08:33, said:

Continuare jurnal:

Vreau sa renunt la gaz. La bucatarie aveam deja cuptor electric si plita cu inductie.

In urma cu 10  minute mi-am cumparat pompa de caldura Mitsubishi Electric Zubadan PUD-SHWM80VAA + unitate interioara EHSD-VM2D.
Am cumparat-o de la Euro-Instal cu 29000 lei.
  • Foloseste refrigerant R32.
  • Este monofazata. As fi vrut trifazata, pentru repartizare mai echilibrata a consumului pe faze, dar este dezastru national si international cu stocurile si cu termenele de livrare, asa ca am luat ce am gasit.
  • Are compresor scroll, un avantaj fata de majoritatea celorlalte PDC rezidentiale mici care au compresor rotary.
  • Are sistem de injectie de vapori in compresor care-i permite sa-si pastreze puterea nominala de incalzire pana la -15 gr. C
Unitatea exterioara era pe stoc (ultima), unitatea interioara era aseara pe stoc, dar azi dimineata s-a vandut deja. Urmeaza sa se aduca alta pentru mine "cam intr-o luna"...dar bazat pe ce raspunsuri am primit de la alti vanzatori, acest termen de livrare nu este realist. Nu ma grabesc, centrala pe gaz inca merge, asa ca nu ma deranjeaza.

O s-o montez cu contor de energie electrica si contor de energie termica, asa ca o sa am informatii exacte despre consum, productie, COP si SCOP.

Eu am comandat in 22 martie PDC + unitatea interioara. PDC a ajuns de cateva saptamani, unitatea interioara ar trebui saptamana viitoare deci cam 3 luni si jumatate a fost la mine termenul de livrare ca sa ai un termen comparativ real. Intre timp totusi cred ca crescut mult cererea de PDC si atunci probabil si termenii de livrare au crescut.

#4047
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
fiind monofazata, merge max 16A sau mai mult? Am cautat câteva informații, am găsit ca are putere a încălzirii de 8.2kw, dar nu scrie niciunde care este consumul maxim de curent.

Edited by danfizesan, 01 July 2022 - 15:03.


#4048
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmariusjuncan, on 01 iulie 2022 - 13:44, said:

Intre timp totusi cred ca crescut mult cererea de PDC si atunci probabil si termenii de livrare au crescut.
Cam asta mi-au zis si mie toti vanzatorii.

View Postdanfizesan, on 01 iulie 2022 - 15:03, said:

fiind monofazata, merge max 16A sau mai mult?
In documentatia tehnica zice Max. 20A worst-case, recomanda disjunctor 25A.

#4049
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
OK, deci 4600W max putere. I can do that. Eu am monofazat și nu prea as avea motive sa trec la trifazat. Asta este info bună pt viitor. Merci

#4050
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
O sa urmaresc puterea si va spun ce observ.
Din experienta cu aparate de aer conditionat, valoarea asta este destul de exagerata.

PS: Daca tot e 1 Iulie azi, am statisticile cu productia PV estimata si realizata pe 3 luni.
Consumul de 600 kWh pe luna este FARA PDC...estimez ca PDC o sa mai adauge la consum vreo 3000 kWh pe an.

Attached Files


Edited by kolfleading, 01 July 2022 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate