Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#2989
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 kolfleading, on 23 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Am facut Receptia la Primarie.
La Primarie s-a verificat continutul dosarului pentru Receptie.
Apoi inspectorul de la Urbanism (acelasi care mi-a dat Autorizatia de Constructie) a venit la casa si a verificat ochiometric toate fatadele (pozitia si dimensiunile aproximative ale geamurilor), retragerile si compartimentarile interioare, apoi s-a semnat PV Receptie.
Nu am avut emotii, intrucat am respectat proiectul in proportie de 99.9%. Un geam la o baie l-am facut mai la stanga cu vreo 50 cm, dar l-am pastrat de aceleasi dimensiuni.
Am respectat chiar si culorile pentru fatade din proiect.

Am plimbat multe, multe hartii pe la ISC, pe la Primarie, proiectanti, diriginti, samd. Atentie ca trebuie inclusiv PV de la diriginti de instalatii sanitare, termice, electrice.

Urmeaza sa primesc C.E.C (Certificat Existenta Constructii) de la Primarie in vreo 2 - 4 saptamani.
CEC si inca vreo 10 hartii trebuie depuse la Directia Fiscala a Primariei, de unde primesc un Certificat Fiscal cu valoarea de impozitare a constructiei.
Acest Certificat Fiscal si inca vreo 10 hartii trebuie depuse la OCPI, iar constructia se va inscrie in Cartea Funciara.
CF-ul nou in care apare si constructia trebuie dus inapoi la Directia Fiscala a Primariei si abia acum cica o sa pot sa platesc impozitul.

Mi se pare absolut ridicol faptul ca, in tot acest parcurs, am dus la Primarie vreo 5 copii dupa Autorizatia de Construire pe care tot ei mi-au eliberat-o.
Mi se pare absolut ridicol faptul ca la OCPI trebuie depus un extras CF printre cele 10 hartii.

Imi aduce aminte de pct. 32 de aici:
http://www.certitudi...n-europa-de-est

De curiozitate, tu chiar ai avut diriginti pe instalatii? Al meu stie doar structura si caut pe unul care, la final, sa semneze pentru tot ce fac pe instaltii.

#2990
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008

 george_alexandru, on 23 ianuarie 2019 - 18:25, said:


De curiozitate, tu chiar ai avut diriginti pe instalatii? Al meu stie doar structura si caut pe unul care, la final, sa semneze pentru tot ce fac pe instaltii.

Se rezolvă cu 150-200 de lei la cel care a făcut instalațiile.

#2991
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Apropos de discutiile recente privind termoizolarea si incalzirea caselor, si timpul de amortizare al termoizolatiei, am gasit asta:

In prima jumatate a lui 2018, cel mai ieftin gaz din EU a fost in Romania (aprox. 0.30 EUR / mc), iar cel mai scump a fost in Suedia (1.1 EUR / mc).

Ma intreb cat timp o sa mai ramana asa, pana cand o sa intram si noi in rand cu restul lumii...
Eu zic ca in mai putin de 10 ani, pretul gazului o sa fie dublu la noi.

Sursa: https://ec.europa.eu...rice_statistics

Edited by kolfleading, 23 January 2019 - 21:02.


#2992
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
S-ar putea sa fie dublu la anu, cine stie...

Am vazut un episod din Grand Designs in care niste englezi si-au facut o casa Huf. Tot felul de probleme, parca si terenul era dificil, au cheltuit o gramada, mai ales ca si casele alea sunt scumpe. A iesit o opera de arta. La sfarsit au zis ca incalzirea va costa cateva zeci le pounds pe an (nu mai stiu exact, dar era de ordinul asta), am ramas cu gura cascata. Nu stiu cum naiba fac asta, ca era ditamai casa si numai geamuri. Si nu parea sa aiba pereti cu 30 cm de izolatie.

Edited by cumparator, 23 January 2019 - 22:40.


#2993
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ei stau la niște temperaturi imposibile uneori pentru noi, pe de o parte și poate nu scad temperaturile ca la noi iarna, insulă fiind. Cica 1 grad in plus în casă ar fi în medie 6% în plus cost la gaz. La fel și un grad mai puțin afară.

#2994
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,566
  • Înscris: 11.03.2006
Corect, nu m-am gandit ce temperatura vor ei sa fie in casa. Daca ma gandesc, am facut frigul intr-o tara mediteraneeana in martie, ca pe vremea lui Ceausescu.

#2995
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ăia-s la Walton-on-Thames. Medii de 8/2 in ianuarie și februarie si 11/3 (max/min) in martie. Timisoara are 3/-4 si 6/-3, pe de alta parte.

Edited by xml, 24 January 2019 - 12:28.


#2996
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Revin la o chestiune de mult timp incheiata, dar pe care vreau sa mi-o lamuresc.

Usile de exterior le-ai montat peste niste praguri de BCA, fixate de placa prin niste ancore de beton/conexpanduri (banuiesc).
Cum se stabileste cota aceasta a BCA-urilor? Cota pardoselii finite / cota pardoselii finite - finisaj (deci minus aprox 2cm) / Cota pardoselii finite - 1 cm ( in ideea ca ar depasi pragul usii cu aprox 1cm)?
Banuiesc ca si de o parte si de cealalta a usii (interior/exterior) ar fi aceiasi cota a pardoselii finite. Daca in exterior (terasa) ar fi mai jos .. nu prea inteleg cum s-ar rezolva diferenta la pragul de BCA.

Edited by duzu, 24 January 2019 - 19:07.


#2997
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Hai ca intre timp mă "bag" eu în seama.
La mine, după ce s-a făcut zidaria si înainte de luarea masurilor pentru uși și geamuri, pe exterior, bineînțeles,  peste placa de la parter am pus bca de 15 cm grosime, acesta fiind nivelul stabilitpentru "cota 0 finit" ( la etaj a fost bca de 10 cm ). Ușile , cea principala, din lemn stratificat și cele de la terase/balcoane au fost asezate pe acest bca cu un strat subțire de spuma . Însă,  deoarece inițial la parter era vorba de marmura și am pus parchet laminat de 10 mm  , am o diferență de cca 10 mm, mai jos în interior fata de "pragul" usilor;  nu este deloc deranjat,  din fericire.
La exterior am turnat sapa, tot așa , luam în considerare o placa are cu marmura/travertin , chiar dacă voi pune ceva mai subțire,  nu va fi problema.
Partea buna cu bca-ul a fost ca s-a putut elimina foarte ușor surplusul, eu am avut puțin de spart pentru o finisare buna (acea diferența între  gândirea "initiala" și " finala".

#2998
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Usile mele termopane nu au prag de aluminiu. Au "prag" la fel ca tocul intreg. Am optat pentru aceasta varianta pentru izolare termica si etansare.

Am vazut la cineva prag de aluminiu, high-tech, o gramada de bani, montat de aceeasi firma cu care urma sa pun si eu usile si geamurile, si trage frig pe la prag, asa ca am renuntat la el.

Am pus BCA-ul de vreo 14 cm, stiind ca izolatia + sapa + finisajul o sa ma ridice inca vreo 16 cm. Asa ca aproximativ 2 cm din "prag" (profil PVC) este ingropat in sapa.

BCA-ul l-am fixat in placa cu 2 suruburi pentru beton.

Am aaaproximativ aceeasi cota a pardoselii finite pe ambele parti ale usii. Dar oricum diferenta nu conteaza, din moment ce este ditamai pragul usii intre ele...

Edited by kolfleading, 24 January 2019 - 20:01.


#2999
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
M-am apucat de studiu / aprovizionare materiale pentru partea de pavaj si pluviale.

Pentru preluarea apelor pluviale, intrucat nu am voie sa le dau in canalizare, o sa folosec un tunel de infiltratie de la GRAF, 5 module de genul acesta x 40 EUR bucata:
https://www.graf-onl...tunnel-lkw.html

Am insa o dilema. Trebuie sa fac si un soi de camin de decantare si filtrare a apei inainte de a o deversa in tunel, sa nu se colmateze tunelul in timp.
GRAF are o solutie profesionala pentru asta, camin cu o sita de inox care poate fi extrasa usor, dar costa aproape 400 EUR.

https://www.graf-onl...n-begehbar.html

Orice idei / sugestii vor fi apreciate. :D

Attached Files



#3000
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Rigole beton deversare pe spatiu verde( facut cateva gropi adanci de 1 m si umplut cu sort in dreptul gurilor de deversare, apoi pus geotextil peste si pamant ptr gazon mn 10 cm)Ieftin si bun

#3001
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ai gasit cine sa-ti vanda / monteze jucarii de la Graf la noi? E ceva de sapat acolo.

#3002
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

 kolfleading, on 24 ianuarie 2019 - 20:01, said:


Am vazut la cineva prag de aluminiu, high-tech, o gramada de bani, montat de aceeasi firma cu care urma sa pun si eu usile si geamurile, si trage frig pe la prag, asa ca am renuntat la el.


Cred ca eu sunt ala :)

#3003
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Si eu ma Mihai. Cu recomandare de la tine. :) Ai rezolvat cumva problema?

#3004
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
nu. Daca sunt afara -17 pragul are -17 ... nu am ce sa ii fac si nici nu am avut timp sa ma ocup. Sincer cand ti-am recomandat eram convins ca asa e cel mai bine. Imi pare rau pt recomandarea proasta. Acum daca ma intreaba cineva ce as schimba la casa ala e primul pe lista.

Ce sper ca o sa fac acolo (dar incerc de 2 ani deja sa imi fac timp de ea) este sa inchid terasele, sa fac inca un strat de termopane intre casa si -17 de afara. Nu stiu cat de mult o sa ajute dar macar ma scapa de zapada din papuci :)

Edited by Riper, 25 January 2019 - 16:09.


#3005
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 xml, on 25 ianuarie 2019 - 14:44, said:

Ai gasit cine sa-ti vanda / monteze jucarii de la Graf la noi? E ceva de sapat acolo.
Pai m-am imprietenit cu excavatoristul care mi-a sapat pentru bransamentul la apa si canalizare. Tot el mi-a facut si santul pentru conducta de gaz si racordul la curent...
O sa fac cu el, ca nu e mare lucru, nu-ti trebuie nici un training special.
Vecinul de langa mine a cumparat tot la recomandarea mea si le-a montat deja, tot el + excavator.

 Riper, on 25 ianuarie 2019 - 16:00, said:

Cred ca eu sunt ala Posted Image
Bre, mai traiesti? Loooong time no see... Posted Image

Edited by kolfleading, 25 January 2019 - 16:26.


#3006
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Riper daca ai vreo rezolvare, chiar partiala, te rog scrie-mi. La mine trage si vantul pe sub ele. 2k eur au fost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate