Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1873
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ah, n-am fost atent la faza cu inaltatorul...evident as vrea fara inaltator. As aprecia daca m-ati ajuta sa gasesc un sifon cu guler, fara inaltator, de cumparat on-line. Oricum intre timp scormonesc si eu internetul.

Nu am probleme cu carotarea planseului.

Edited by kolfleading, 21 October 2017 - 20:11.


#1874
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca sifoane de pardoseala interioara mai greu vei gasi fara inaltator. Poti folosi unul fara sa mai instalezi inaltatorul (si ai optiunea sa o faci ulterior daca vei finisa podeaua), instaland inaltatorul complet insurubat pana la fata sapei, sau te poti gandi la un sifon de reparatie de terasa, cu flansa epdm.

Astea de interior sunt foarte bune oricare din marcile nemtesti, dar cel de la Tece e cu cca 100 lei mai ieftin, parca.

#1875
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu am șapă in pod si nici nu aveam in plan. Planuiam sa pun gresie direct pe beton...

#1876
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Kessel avea ceva modele pentru tarkett. Nu stiu insa daca au si cu scurgere verticala, dar presupun ca poti lua separat componentele.
Attached File  sifon.jpg   243.19K   11 downloads

#1877
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

 kolfleading, on 21 octombrie 2017 - 21:23, said:

Nu am șapă in pod si nici nu aveam in plan. Planuiam sa pun gresie direct pe beton...
Atunci poti folosi inaltatorul fara probleme si poti lua orice sifon fara probleme. Eu credeam ca vrei sa folosesti podeaua bruta fara alte finisaje.

Daca il vrei pentru avarii, ia cel mai mare diametru pe care il poti carota, nu cumpara piesa suplimentara antimiros, si vezi si fara gratar daca poti tolera. Chiar si asa, asteapta-te sa nu se duca imediat coloana de apa, foloseste o usa cu prag mai inaltut si racordat la hidroizolatie si el.

#1878
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Avand in vedere ca eu am deja o canalizare D.75 trasa in pod, dar la vreo 4 m de locul unde vreau sa montez echipamentele, azi noapte am mai visat o solutie:

Fac rost de 2 europaleti pe post de inaltatori.
Pe europaleti pun o placa OSB cu o mica panta intr-o parte si apoi fac si un cadru lateral tot din OSB, ca o cădiță din OSB.
Decupez OSB-ul si montez un sifon de pardoseala.
Aplic ceva silicon la toate imbinarile de placi OSB si la sifon.
Urc boilerul si pufferul pe OSB.

Apoi, de la sifon la locul unde am trasa canalizarea pot sa merg pe orizontala (aproximativ paralel cu podeaua, cu panta)

Estimez ca pufferul plin va avea 150 Kg, iar boilerul vreo 250 Kg.

Posted Image

Solutia cu europaleti si OSB o pot pune in aplicare singur, eventual cu putin ajutor din partea vecinului sa urc echipamentele in pod si pe paleti.
Solutia cu carotarea, hidroizolatia si gresia implica inca 2 meseriasi...

#1879
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Daca-i tragi o captuseala interioara de EPDM sau alta membrana e o solutie foarte buna. Nici nu stiu daca ai nevoie de europaleti musai. Faci un caroiaj de grinzi pe doua directii, din care cea de jos mai inalta decat teava si inchizi cu OSB pe contur.
Daca ai 4m pana la coloana, Lasa un ciot vertical pentru tiraj cat mai aproape de sifon si pune un aerisitor din ala celebru acolo.

#1880
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Bookmark:
https://e-instal.ro/...s-Ø130/595.htm

#1881
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru schema de mai sus ia unul cu iesire laterala.
Chiar uita-te daca nu cumva incap jucariile intr-o cadita de dus cu perete inalt. Daca iei un capat de stoc sau un second hand costa mai nimic.

#1882
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 kolfleading, on 17 octombrie 2017 - 09:17, said:

Nu stiu, cred ca cei cu termosistemul vor face o punte din lemn intre schele din ceva lemn solid...
La nevoie, as putea sa dau jos tigla de pe terasa, ca nu-i mare lucru.

In alta ordine de idei, caut echipe de finisaje. Ieri am primit urmatoarea oferta:

Termosistem: 42 RON / mp + 1 EUR / mp chirie schela + 21 RON / ml spaleti la geamuri (se scad golurile)
Gresie si Faianta: 38 RON / mp
Tinci (2 straturi): 10 RON / mp
Lavabila: 6 RON / mp

Cum vi se pare?

La sape ai cerut pret, de curiozitate? Pe mine ma intereseaza mecanizata, 5 cm, si pretul e cam la 15 lei/mp la toata lumea.
La gresie si faianta si mie mi se pare cam mult. Doar ca, la nebunia cu mesteri ocupati de acum, daca ai prins unul bun, trebuie sa ii dai cat iti cere, cand iti cere.
Voua nu vi se pare ca se apropie cu pasi repezi un nou 2007?

#1883
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Şapa am facut-o deja, cu 12 RON / mp, mecanizata, oferta speciala din partea unui prieten de-al antreprenorului care mi-a ridicat casa la rosu.
In total, m-a costat cam 4000 RON / 145 mp, grosime de referinta 6 cm.

#1884
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 04 septembrie 2017 - 08:58, said:

[...] Distribuitorul pentru parter este sub scara, in viitoarea debara, iar cel pentru etaj este in spalatorie / uscatorie. Nu le-am mai ingropat, n-am mai vrut sa ciuruiesc caramida, le-am lasat aparente.
Cutiile pentru distribuitoare sînt, în funcție de modul de montare, de două feluri: pentru montaj îngropat și pentru montaj aparent. La tine, pentru montaj aparent, s-au folosit din cele pentru montaj îngropat. Care ar fi motivația? Posted Image


 kolfleading, on 04 septembrie 2017 - 08:58, said:

Constat că nimeni nu a avut ceva de spus referitor la sifoanele de pardoseală, așa că îți pun eu o întrebare: sifoanele tale de pardoseală nu ai nici o sursă de alimentare cu apă? Dacă răspunsul este „NU” (așa cum pare din poze), cum te-ai gîndit să rezolvi acest incovenient? Posted Image

Attached Files

  • Attached File  028.jpg   488.82K   141 downloads
  • Attached File  030.jpg   435.1K   143 downloads


#1885
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 05 noiembrie 2017 - 17:30, said:

Cutiile pentru distribuitoare sînt, în funcție de modul de montare, de două feluri: pentru montaj îngropat și pentru montaj aparent. La tine, pentru montaj aparent, s-au folosit din cele pentru montaj îngropat. Care ar fi motivația? Posted Image
Stiu, dar cele pentru montaj aparent nu le cumpara nimeni, asa ca nu erau pe stoc, nu era sigur in cat timp vin, daca vin la dimensiunea corecta, samd. Asa ca le-am luat pe toate 4 la fel.
Cele 2 pentru distribuitoarele de apa calda / apa rece din bai le-am montat ingropat.
Cele 2 pentru distribuitoarele IPAT sunt in spatii cu destinatia de "debara", respectiv "uscatorie", asa ca nu ma deranjeaza aspectul si am preferat sa nu mai scobesc peretii de rezistenta daca nu e neaparat necesar. Daca chiar ma deranjeaza, dupa ce termin de batut si ultimul cui la casa, o sa le imbrac in rigips.

 raduk, on 05 noiembrie 2017 - 17:30, said:

Constat că nimeni nu a avut ceva de spus referitor la sifoanele de pardoseală, așa că îți pun eu o întrebare: sifoanele tale de pardoseală nu ai nici o sursă de alimentare cu apă? Dacă răspunsul este „NU” (așa cum pare din poze), cum te-ai gîndit să rezolvi acest incovenient? Posted Image
Nici un sifon nu este legat la sursa de apa, asa am cerut eu sa fie (instalatorul vroia sa lege chiuveta prin sifon).
Unde stau acum, am sifonul din baie legat la chiuveta si periodic trebuie curatat de "noroi", operatiune care nu-mi face nici o placere si o tot aman, pana ma trezesc ca refuleaza sifonul...
Asa ca imi asum faptul ca trebuie sa le umplu periodic cu cate un paharel de apa. Prefer sa torn cate un pahar de apa la cateva zile, cand ma spal pe dinti dimineata, decat sa curat sifonul.

Edited by kolfleading, 05 November 2017 - 18:25.


#1886
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 05 noiembrie 2017 - 18:23, said:

[...] Daca chiar ma deranjeaza, dupa ce termin de batut si ultimul cui la casa, o sa le imbrac in rigips. [...]
Posted Image  Dar mă gîndeam că varianta cu cutia pentru montaj aparent ar fi fost mai lejeră/ieftină/fără bătaie de cap/ș.a.m.d. Posted Image


 kolfleading, on 05 noiembrie 2017 - 18:23, said:

[...] instalatorul vroia sa lege chiuveta prin sifon [...]
Bravo lui! Posted Image


 kolfleading, on 05 noiembrie 2017 - 18:23, said:

[...] Nici un sifon nu este legat la sursa de apa, asa am cerut eu sa fie [...]
Faptul că îți asumi treaba asta, nu te scutește de neplăceri. Posted Image


 kolfleading, on 05 noiembrie 2017 - 18:23, said:

[...] Asa ca imi asum faptul ca trebuie sa le umplu periodic cu cate un paharel de apa. Prefer sa torn cate un pahar de apa la cateva zile, cand ma spal pe dinti dimineata, decat sa curat sifonul.
Poate că, la început, o să faci acest lucru. Doar că nu cred că o să faci acest „exercițiu” în mod constant.... mai mult ca sigur că o să mai uiți/sări peste... de exemplu, pe simplul motiv că te-ai trezit mai tîrziu și te grăbești să ajungi la serviciu sau etc. ... și o să-ți amintești doar atunci cînd vei simți un miros de canalizare în casă... sau poate că ești plecat pentru o perioadă mai lungă din localitate și atunci ce faci? vii din concediu și cazi pe spate atunci cînd intri în casă? și mai sînt încă jde-mii de scenarii de astea... dar na! alegerea este doar a ta, pentru simplul motiv că tu și ai tăi veți locui în casa asta. Posted Image

#1887
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 05 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Dar mă gîndeam că varianta cu cutia pentru montaj aparent ar fi fost mai lejeră/ieftină/fără bătaie de cap/ș.a.m.d.
Stiu, dar prin Timisoara, cutiile pentru montaj aparent se pare ca exista doar prin pliante...


 raduk, on 05 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Poate că...sau poate că...
Stii povestea cu drobul de sare?

#1888
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Macar, daca miroase, torni apa curata cu maini curate. Daca se infunda... conform imaginatiei.

#1889
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 19 iunie 2017 - 16:26, said:

[...] La parter, recircularea vine din bucatarie. La etaj, recircularea vine dintr-o iesire din distribuitor. [...]
Nu ai nici o poză din cutiile de distribuție în care să se poată vedea conectarea conductei de recirculare?

#1890
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La parter, recircularea vine de la bucatarie. Am folosit cot de perete dublu.
Bucataria este punctul cel mai indepartat fata de distribuitor (care este in baie).

La etaj, toti consumatorii sunt cam la 2 m de distribuitor.
Initial am vrut si la etaj sa trag recircularea de la chiuveta din baie, dar s-ar fi incalecat cam multe tevi pe pardoseala si am renuntat, am legat-o in distribuitor.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate