Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Lima sau La Paz ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Vreau sa ma duc sa vad Machu Pichu. E situat cam la distante egale atat de Lima cat si de La Paz, cam vreo 500km. In care din cele 2 orase sa iau zborul ? Care e mai interesant ? In Lima m-am uitat pe street view, dar La Paz nu are. Si plus de asta, care dintre cele 2 capitale ofera si alte obiective turistice prin jur ? Ca parca n-as vrea sa zbor juma de lume doar pentru Machu Pichu.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostAbc2020ro2, on 31 ianuarie 2015 - 23:30, said:

Ca parca n-as vrea sa zbor juma de lume doar pentru Machu Pichu.
Exact!

#3
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View Postundercoverbrother, on 31 ianuarie 2015 - 23:45, said:

Exact!

De exemplu cand am zburat in Mexic in Cancun, acolo zilnic am fost pe drumuri, ca acolo a fost Imperiul Mayas si sunt multe vestigii. Numai la Tikal am stat 8 ore si tot nu cred ca am avut timp sa vad toate piramidele. Plus Chichen Itza, Uxmal, Tulum si cred ca sunt cu zecile daca ai mai mult timp la dispozitie. Dar din Imperiul Incas stiu doar de Machu Pichu. Mai sunt si alte ruine ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAbc2020ro2, on 31 ianuarie 2015 - 23:52, said:


De exemplu cand am zburat in Mexic in Cancun, acolo zilnic am fost pe drumuri, ca acolo a fost Imperiul Mayas si sunt multe vestigii. Numai la Tikal am stat 8 ore si tot nu cred ca am avut timp sa vad toate piramidele. Plus Chichen Itza, Uxmal, Tulum si cred ca sunt cu zecile daca ai mai mult timp la dispozitie. Dar din Imperiul Incas stiu doar de Machu Pichu. Mai sunt si alte ruine ?

Tikal se afla in Guatemala.Te-a luat valul!!!!!!
Imperiul incas s-a intins pe teritoriul actual al mai multor tari:Ecuador,Peru,Bolivia,Argentina si Chile.Asa ca ai de unde alege.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Lima in mod sigur. La Paz e la altitudine mare, daca nu esti obisnuit cu mersul pe munti inalti, o sa fii terminat fizic...
Mare atentie la concentratia scazuta de oxigen din munti. Am fost prin Peru anul trecut, la altitudine mai mare de 4000m deja se simte bine lipsa oxigenului si efectele nu sunt placute deloc.
In ceea ce priveste Macchu Pichu, depinde foarte mult de perioada in care vrei sa te duci si ce vrei sa vezi. Am fost de 2 ori la site si tot au mai ramas chestii de vazut.
In prima zi am luat bilete direct de la casa (atentie ca nu se pot lua bilete de la site, trebuie sa mergi la institutul de cultura din sat - Pueblo Macchu Pichu) dar doar pentru acces in site si am urcat pana la Sun Gate pe cont propriu. Pentru a doua zi aveam biletele luate prin agentie impreuna cu un tur cu ghid.
La Huayana Picchu nu sunt decat 400 de bilete pe zi, deci daca vrei sa urci acolo trebuie sa iei bilet in avans si repejor, deja sunt 'sold out' pe multe luni. Nu am fost la Huayana pentru ca probabil eu nu as fi putut sa fac drumul, fiindca mi-e frica de drumuri abrupte si inguste. In plus nu prea ai pe unde sa te opresti si nici nu poti sa te intorci (coborarea se face pe alta parte decat urcarea).

Lima, si in general Peru-ul, nu pot sa zic ca m-a impresionat prin arhitectura. In Lima cel mai mult mi-a placut zona de coasta si muzeul Larco. Daca tot faci un drum pana acolo eu zic ca merita sa vezi si desenele de la Nazca. Daca te intereseaza iti pot trimite pe PM un link cu albumul foto din Peru, poate te inspiri de acolo.

P.S: din punctul meu de vedere merita sa faci drumul doar pentru Macchu Pichu si pentru Urubamba, oricum dupa ce il vezi nu mai conteaza ce ai vazut inainte :D
.

#6
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View Postadisz, on 01 februarie 2015 - 00:31, said:

Tikal se afla in Guatemala.Te-a luat valul!!!!!!
Imperiul incas s-a intins pe teritoriul actual al mai multor tari:Ecuador,Peru,Bolivia,Argentina si Chile.Asa ca ai de unde alege.

Da, Tikal se afla in Guatemala. Se fac cam vreo 24 de ore cu autobuzul pe ruta Merida-Cancun-Chetumal-Flores. La inceput chiar ma intrebam daca merita sa stau 48 de ore in autobuz doar pentru Tikal. Dar clar a meritat. Sunt zeci de piramide acolo si mergi prin jungla de la una la alta. Chichen Itza de exemplu e in aer liber mai mult si nu iti mai da senzatia aia de mister ca la Tikal. Si tocmai daia ma gandesc, ca si la Machu Pichu cred ca merita mers atata drum, chiar daca e un singur obiectiv. Stiu ca Imperiul Incas a fost pe teritoriul mai multor state contemporane, dar nu stiu alte obiective in afara de Machu Pichu. Si evident, e de preferat sa fie toate in aceeasi zona. Ca degeaba o fi unul in Peru, altul in Chile daca e imposibil de ajuns de la unul la altul intr-o vacanta de 1 saptamana.

View PostAlexEn, on 01 februarie 2015 - 00:31, said:

Lima, si in general Peru-ul, nu pot sa zic ca m-a impresionat prin arhitectura. In Lima cel mai mult mi-a placut zona de coasta si muzeul Larco. Daca tot faci un drum pana acolo eu zic ca merita sa vezi si desenele de la Nazca. Daca te intereseaza iti pot trimite pe PM un link cu albumul foto din Peru, poate te inspiri de acolo.

Pai da, oricum in tarile astea nu prea te duci pentru arhitectura. Ar fi fost ideal sa ai arhitectura in toata lumea, dar din pacate nu e asa. In schimb te duci mai mult pentru atmosfera locului. Chiar daca obiectiv orasele astea numai orase de locuit nu sunt, ca si turist e chiar placut sa vezi modul haotic in care sunt dezvoltate. Da, Lima are strazi paralele, dar cladirile sunt haos total.
Ca sa vezi desenele de la Nazca pe ce ruta trebuie sa zbori ? Ca vad ca sunt la sud de Lima, deci un zbor din Europa nu cred ca trece peste ele.
Da, poti sa-mi trimiti pe pm linkul cu Peru. :)

#7
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Mai m-am interesat pe net si se pare ca sunt foarte multe ruine daca o iei pe Inca Trail. Atata tot ca dureaza mai multe zile, deci o vacanta de 1 saptamana nu e de ajuns. Dar oricum, in cazul asta ajunge sa se merite.

[ http://www.peruviansoul.com/external/Inca_Trail_Blog/Inca_Trail_Map.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.quechuasexpeditions.com/datages.image/images/classic%20inca%20trail%20map.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Eu nu am fost pe Inca Trail, nu am forma fizica pentru asa ceva si nici nu ma incanta cazarea la cort dar pentru pasionati in mod sigur merita.

P.S: am mentionat arhitectura fiindca am suprinsa foarte neplacut de ea, inclusiv in Lima. In Mexic este o incantare sa te plimbi prin orase si sa admiri cladirile, mai ales Mexico City (centrul si zonele apropiate de centru) mi se pare nemaipomenit de frumos.

#9
vioilaunch

vioilaunch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2008
Abc2020ro2  sa mergi in Peru merita si daca nu faci Inka trail, poti sa mergi singur cu rucsacul in spate si cu microbuz local faci toata valea sacra. Chiar si daca ai o saptamana merita Cusco (cu imprejurimi)- Pisac - Ollantaytambo - Aguas Calientes (Machu Picchu) si inapoi.
Iar daca ai incepe in La Paz, nu-i stres, ca iei direct un microbuz spre Copacabana (merita !) apoi catre Cusco direct.

#10
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Chiar, cat face microbuzul intre La Paz si Rio de Janeiro ? Si alta intrebare: Exista retea de cale ferata in America de Sud ?

Edited by Abc2020ro2, 06 February 2015 - 02:02.


#11
vioilaunch

vioilaunch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2008
Intre La Paz si Rio cu autobuzul cred ca glumesti.    Poate ai vrut sa zici intre La Paz si Cusco care poti face in doua zile foarte frumos cu oprire in prima dupamasa pe Titicaca.
Cale ferata in Sud America e ca si inexistenta.. parca am vazut ceva relicve in Bolivia (ies poze faine)  si in rest scumpetea mare de cale ferata in Peru intre cusco si MP  sau intre Cusco si Puno. E frumos dar tare scump, am preferat sa merg cu busul.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
Noi am mers cu trenul intre Cusco si MP, traseul e senzational. Am avut geamuri si sus (asa: http://533ddc0a07364.../51/1/large.jpg) , ca sa ne bucuram de privelistea varfurilor Anzilor Posted Image

P.S: daca mergi pe cont propriu sa te pui cat de cat la punct cu spaniola, nu sunt multi vorbitori de engleza pe acolo.

Edited by AlexEn, 07 February 2015 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate