Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Conectare egalizator la receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
ewald001

ewald001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2012
Buna seara tuturor!Am o dilema si,as dori sa fiu ajutat de catre cunoscatori.Am un Receiver Yamaha RX-450 si un egalizator Kenwood GE 7030.Din pacate nu stiu cum sa conectez egalizatorul la receiver.Am inversat cablurile ba cand intr-o mufa...cand in alta.Din pacate nu am reusit sa fac "pasii corecti" la conectiune.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Va multumesc!

Buna seara tuturor!Am o dilema si,as dori sa fiu ajutat de catre cunoscatori.Am un Receiver Yamaha RX-450 si un egalizator Kenwood GE 7030.Din pacate nu stiu cum sa conectez egalizatorul la receiver.Am inversat cablurile ba cand intr-o mufa...cand in alta.Din pacate nu am reusit sa fac "pasii corecti" la conectiune.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Va multumesc!

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011
Daca o sa te uiti la egalizator o sa vezi ca are in spate cel putin 4 mufe de tip auxiliar la care se pot conecta cabluri de tip RCA. In dreptul a doua mufe scrie IN( intrare ) si la alte doua mufe scrie OUT ( iesire ). Trebuie sa conectezi sursa de redare ( cd-player, calculator etc ) printr-un cablu de tip RCA ( poate ai nevoie si de mufa de tip adaptor ) la alea doua mufe IN ( intrarea egalizatorului ), si mufele OUT ( iesirea egalizatorului ) tot printr-un cablu dublu RCA la intrarea auxiliara a receiverului, trebuie sa aibe in spate si cel putin o intrare auxiliara, sau macar pentru cd, scrie in spate la receiver la intrari CD sau AUX.

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 10.02.2011
Acolo unde scrie AMP ( ADAPTOR ), CD-playerul( sau ce-o fi ) il bagi la IN si OUT-ul de la egalizator il conectezi la receiver.

#4
ewald001

ewald001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2012
Am inteles acum.Laptopul era conectat la receiver...Cand de fapt laptopul trebuie conectat la egalizator si dupa aceea in receiver.Multumesc foarte mult!Am reusit!Toata stima pentru tine!!!

#5
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sau poti sa "buclezi" egalizatorul pe intrarea/iesirea "Tape" ca sa poti folosi CDplayerul si direct, fara sa treaca prin egalizator.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sint mai multe moduri de a lega un egalizor la un receiver. Ce e notat in spate e doar orientativ. De ex. Sony-ul meu are 2 intrari si 2 iesiri. Intrarile sint selectabile, iesirile sint mereu la fel. Ce bagi in egalizor si la care mufe e treaba ta. La fel, treaba ta unde scoti iesirea, uzual una e spre un casetofon deck, magnetofon, VCR, etc. si una calea de retur spre amplificator. Dar e doar orientativ, e un mic mixer si tu decizi intrarile si iesirile.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Mai sunt si egalizatoare ce se conecteaza la iesirea pre out a amplificatorului(daca are asa ceva) si apoi semnalul din egalizator la intrarea de putere.
Asta mi se pare cea mai buna solutie ,din pacate nu e posibila prea des.

#8
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 31 ianuarie 2015 - 23:40, said:

Mai sunt si egalizatoare ce se conecteaza la iesirea pre out a amplificatorului(daca are asa ceva) si apoi semnalul din egalizator la intrarea de putere.
Asta mi se pare cea mai buna solutie ,din pacate nu e posibila prea des.
Atenție mare, ieșirea pre out este după controlul de volum, adică semnalul de acolo este variabil în nivel, ceea ce nu se întâmplă la o ieșire de linie, unde semnalul de constant. Egalizatorul respectiv trebuie să fie capabil să funcționeze corect în plajă mare de niveluri de semnal la intrare.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Semnalul de linie nu e neaparat constant. De ex. am un CD player si un casetofon deck care pe iesirea linie (RCA OUT) au semnal variabil (user control).

#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Schema clasică de conectare în buclă a unui egalizator grafic "de casă" ( așa poate fi bypassat ușor direct din amplif ). Se poate sări peste variațiunea cu cass deckul legat direct din egalizator, în cazul în care acesta din urmă nu are conectorii respectivi.

Attached Files


Edited by bibiaudiofil, 01 February 2015 - 09:13.


#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014

 Ion_de_la_Raion, on 01 februarie 2015 - 01:19, said:

Semnalul de linie nu e neaparat constant.
Nu am zis că nu poate fi reglat de undeva, am zis că ar trebui să aibă o valoare medie sau maximă standardizată. (Și, oricum, reglajul nu are o plajă atât de largă precum reglajul de volum - 98 dB pe receiver-ul meu. Pot ajusta și sensibilitatea intrărilor de linie, dar doar în +/- 12 dB.)
La un aparat care comută între diverse intrări de linie  - de ex. receiver - nu este normal să umbli la regajul de volum de fiecare dată când comuți sursa de semnal; în orice caz, diferențele nu trebuie să fie atât de mari încât să producă disconfort.

#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Plus că nivelul semnalului de linie trebuie să rămână între niște limite decente din considerente de zgomot și de distorsiuni.

#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
De obicei, sursele (de casă) cu ieșire variabilă au implementată o atenuare, din aceste considerente ( cu volumul respectiv la maxim, ai semnal la nivel egal cu semnalul ieșirii de volum constant ).

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca ai iesire dubla (fix si variabil). Eu am simpla (doar variabil).

#15
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 01 februarie 2015 - 14:44, said:

Daca ai iesire dubla (fix si variabil). Eu am simpla (doar variabil).

nasol :(  mai ai niște componente aiurea în calea de semnal ...

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Introduc distorsiuni pe care nu le aude nimeni. Mai ales cand sint la maxim.

#17
cristinelule

cristinelule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2017
am o intrebare:
exista posibilitatea de a conecta pickup-ul,cass-ul si cd la equalizer si apoi la amplificator?
ma refer la posibilitatea ca cele trei sa fie conectate toate fara a fi nevoie sa schimb de fiecare data cablurile in functie de sursa de redare.
daca da,rog sa-mi postati o schema.
multumesc

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Despre ce amplificator e vorba? Si ce egalizator?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate