Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Chineza fără profesor- recomandare site-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 gerbil, on 31 ianuarie 2015 - 14:05, said:

nu are nici o legătura cu engleza adevărată scrisă și vorbită corect din punct de vedere gramatical.
pai tu vrei sa te angajezi la academie sau sa castigi bani?

 [mc]xtrem, on 31 ianuarie 2015 - 14:21, said:

Poate sunt oameni interesati cu adevarat de subiectul asta.
Subiectul asta e o bazaconie; sansele fara profesor sunt zero

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Costi87, on 31 ianuarie 2015 - 12:45, said:

Eu am incercat sa invat japoneza acum ceva timp. Mi-am dorit moartea, am intrat in depresie cand am vazut cat de ciudata si grea e.

Da, dar japonezele sint meseriase. :D

#21
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
acum fara suparare, dar trebuie sa ti cont si de recomandari, nu se prea merita.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
eu inteleg doar cate ceva din scris, kanji-uri comune cu japoneza ( pronuntie diferita, acelasi sens ).

Nu m-as chinui sa invat chineza, pe langa faptul ca-i plina de dialecte e oribila in pronuntie, am cosmaruri cu grupuri de chinezi mici si galagiosi :facepalm:

In plus, chinezii invata engleza.


Daca vrei sa stii ce te asteapta, da o fuga pana in China. E chiar ieftin si iti faci o parere directa despre limba. Iti zic, pronuntie mai galagioasa n-am intalnit in nicio limba :facepalm:

#23
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

 Imperathor, on 31 ianuarie 2015 - 13:11, said:

Chineza mandarina este totusi inteleasa de 90% din chinezi (ca limba nativa sau ca a doua limba).

In teorie asa e. In practica e cumva altfel.
Daca insa reusesti sa inveti sa vorbesti mandarina atunci ai sanse mai mari sa reusesti in viata decat cei care care nu o stiu.

Edited by tandrei99, 31 January 2015 - 18:43.


#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 cristirg, on 31 ianuarie 2015 - 12:50, said:

-nu inteleg de ce nu inveti engleza,franceza,spaniola,italiana,germana..care sunt mai vorbite,cautate...

Jumate din ele le știu deja, germana, engleza la perfecție, franceza de bază.
Țin să te informez că mandarina e cea mai vorbită limbă din lume și eu deja m-am obișnuit cu accentele, nu consider a fi o mare filozofie.

#25
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Esti tare daca ai reusit asta. Eu am fost la ei de vreo 7 ori cate doua saptamani si nu am reusit sa invat mai mult de vreo 10 cuvinte,

#26
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Am vorbit de curind cu un irlandez recent intors dupa doi ani de china - oras mare, nu mai stiu care. Se cauta profesori de engleza in draci in orasele mari. Omul imi spuse ca nu prea conteaza din ce tara esti, daca arati occidental ai de lucru. El si'a strans bani pentru un an sau mai mult de plimbat in lume. Asadar, daca chiar doresti, sugestia mea ar fi sa vezi cum te muti acolo cativa ani sa ii inveti engleza. In felul asta poate mai pica si vreo combinatie de afaceri, ca tot esti interesat. Le cunosti cultura mai indeaproape, le inveti liba. A, daca nu stii engeza... I am very sorry!

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
george90, ca sa il inveti pe om o limba trebuie sa-i cunosti limba lui mai intai. Sau il inveti prin semne?

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 Quantum, on 31 ianuarie 2015 - 13:08, said:



La rusa nu te-ai gandit?
Ba da, doar că din perspectiva viitorului, chineza stă mai bine, lucru prevăzut de unii de acum mai bine de 150 de ani.

#29
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Orice limba are un vocabular de baza destul de restrans, cateva mii de cuvinte. Se invata usor in cateva luni, max jumatate de an.
Dupa ce le inveti pe alea, e simplu. Gasesti pronuntia pe net.
Ajuta mult si filmele cu subtitrare in aceeasi limba (tot chineza in cazul tau) cu cea vb in film dar scrisa cu caractere latine. Gasesti. Dupa ce treci de cateva sute de cuvinte stiute, progresul va fi destul de rapid.

Edited by undercoverbrother, 31 January 2015 - 22:51.


#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 lex404, on 31 ianuarie 2015 - 15:32, said:

eu inteleg doar cate ceva din scris, kanji-uri comune cu japoneza ( pronuntie diferita, acelasi sens ).


Da, mai e o problemă, în ultimele,decade când s-a făcut simplificarea, s-a făcut diferit în China și în Japonia.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu unde am tot vazut in locuri publice de era scris si in japoneza Kanji si in chineza erau identice :D

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 lex404, on 31 ianuarie 2015 - 15:32, said:

Daca vrei sa stii ce te asteapta, da o fuga pana in China.
Nu e nevoie, ii spun eu impresiile mele, daca ma intreaba (am fost acolo de mai multe ori).

Eu as invata spaniola, sau poate catalana (sau portugheza). Placut ar fi sa gasesc pe cineva pe net cu care sa conversez.

#33
katnia

katnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.12.2007
Softuletul pleco iti va fi de folos. Ca aplicatii mai interesante:memrise, chinese skills. Site de folos: mdbg

Softuletul pleco iti va fi de folos. Ca aplicatii mai interesante:memrise, chinese skills. Site de folos: mdbg.  Pentru inceput, spre deosebire de multe alte limbi, iti trebuie neaparat un profesor vorbitor nativ de mandarina.

#34
teoratiu

teoratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.01.2007
Cauta pe net institutul Confucius. Sunt filiale in cateva orase mari si fac cursuri de chineza cu profesori. Chineza se canta nu se vorbeste.

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nici Softpedia nu e un site rau de învățat chineza. E de ajuns sa parcurgi cateva topicuri si ai sa înțelegi de ce :)

#36
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016
Cauta cursuri la Coursera, EdX... Ai si video, si forumuri, si teste, si explicatii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate