Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

O configuratie la 18 milioane, doar unitatea

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Nimic mai mult de spus... Calculatorul in cauza va fi folosit pentru jocuri, muzica si filme (nu va fi conectat la internet). Intreceti-va in pareri  :)

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
K8N+Athlon 64 =8mil
hard=3 mil
video 6600~=4.5 mil(nu stiu exact preturile)
rami GeIL 1GB=3.8mil
8+3+4.5+3.6=19.3mil. Nu am pus la socoteala carcasa+sursa. In caz ca te intereseaza si alea mai scazi 512 ram (1.9 mil).

#3
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
iti dau eu proc (p4 3GHz) + placa de baza (intel) + 2gb ddr2 + vga (geforce gt6600 - fara cooler, silent) + cooler hyper6+ (un gigant cu 6 heatpipe-uri) la doar 20 de mil.

mai pui un hard-disc (mai slab la inceput, ca sa nu dai multi bani, ai loc de upgrade ulterior), cdrom ( e ieftin) si o carcasa  si ai un calculator destul de la nivelul pietei, la un pret rezonabil, zic eu.

Edited by sigxcpu, 09 January 2006 - 23:08.


#4
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Persoana pentru care trebuie sa fac aceasta configuratie vrea neaparat ca pc-ul sa fie nou si cu garantie. Iar ca fonduri, 18 milioane in cap. Mai astept si alte pareri

#5
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Haideti, dragilor. Un pic de ajutor... Ce procesor sa aleg pentru configuratie ? INTEL Celeron sau AMD Sempron ? M-am gandit si la un Athlon64, dar nu prea mai raman bani pentru rami si placa video (macar ceva din seria 6 NVidia)...

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
sempron 64bit 2500+ cred ca e cea mai buna alegere acum.

#7
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
un sempron pe skt754 si  64 bit, pus pe o placa de baza de calitate (un Asus sau ceva), 512Mb ram, un FX6600, un hard de 120GB (sau mai mare, daca raman bani), un DVDwriter(LG-urile sunt ok), o carcasa cu sursa tzapana...fa si tu niste calcule.
La 18 milioane s-ar putea sa te poti intinde si la un Athlon64.

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostWizzBizz, on Jan 10 2006, 18:51, said:

Persoana pentru care trebuie sa fac aceasta configuratie vrea neaparat ca pc-ul sa fie nou si cu garantie. Iar ca fonduri, 18 milioane in cap. Mai astept si alte pareri
Atunci schimbam putin:

Asus K8N+Sempron 2500+= 2.5+2.5=5mil
Hard=3.1 mil (un Seagate de 120GB, 7200rpm, 8MB cache, S-ATA)
Video-6200GE=3.9 mil
rami GeIL 1GB=3.8mil

In total, 15.2 milioane. De restul poti sa iei o carcasa+sursa brand name (de 2.8 mil).

Eu am zis ca mai bine un 6200GE de 3.8 mil decat un 6600 TD de 4.3. Acum, nu situ, gandeste-te si tu. :)

In orice caz, 1GB RAM e de viitor. Procesorul e super ok, il am si eu. Initial zisesem A64 ptr ca poate puteai sa urci putin peste 18 mil :).

Spor la cumparaturi si nu lua de la magazinele care au sediu si in Unirea sau pe langa :).

:peacefingers:

#9
Mistic

Mistic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.01.2006
Pentru jocuri?
Iti recomand cu caldura AMD Athlon 64 [i]2800+ sau 3000+ sau mai sus. Mai ales ca procesorul Athlon64 integreaza in cip un  controler de memorie. Asta inseamna ca lucreaza mai bine cu seturile de memorie DDR (2*512MB sau 2*1GB). Deci, performanta mai buna.
Memorie iti recomand 2*512 MB (deci in total o sa ai 1GB DDR), insa daca dispui de mai multi bani, poti pune si mai mult.
Ca placa de baza eu am, de exemplu, Asus K8N4-E care suporta placi video PCI-e (care, de altfel, ar fi o achizitie buna pentru jocuri, fie ea de 128, fie de 256 MB - depinde iarasi de banii pe care ii ai)
Hard-ul vezi sa fie S-ATA cu 8M cache.

Iti recomand inca odata AMD Athlon 64 si minim 2*512 MB memorie DDR! Crede-ma, o sa te bucuri de computerul tau!

Bafta!

A! Am uitat sa iti spun ca eu am iesit cu computerul la 1880 RON, dar am si cautat unde este cel mai ieftin si mai de incredere. Am gasit un magazin de unde patronul aduce componentele direct (fara firme intermediare) din Europa de vest.
Acuma, preturile scad destul de repede, dar vezi tu care is preturile prin orasul tau...

#10
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Da, neaparat AMD 64, ca e plin de aplicatii pe 64 biti. Poti sa le numeri pe degete...
Majoritatea ti-a recomandat propria configuratie, obiectivitate nexam, asa ca esti edificat pe deplin. Singurele pareri care sunt valabile sunt cele in care se spune "am cumparat componenta aia si am fost nemultumit"; de lauda de sine suntem satui.

Edited by eXXocet, 11 January 2006 - 23:22.


#11
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostMistic, on Jan 11 2006, 23:05, said:

Pentru jocuri?
Iti recomand cu caldura AMD Athlon 64 [i]2800+ sau 3000+ sau mai sus. Mai ales ca procesorul Athlon64 integreaza in cip un  controler de memorie. Asta inseamna ca lucreaza mai bine cu seturile de memorie DDR (2*512MB sau 2*1GB). Deci, performanta mai buna.
Memorie iti recomand 2*512 MB (deci in total o sa ai 1GB DDR), insa daca dispui de mai multi bani, poti pune si mai mult.
Ca placa de baza eu am, de exemplu, Asus K8N4-E care suporta placi video PCI-e (care, de altfel, ar fi o achizitie buna pentru jocuri, fie ea de 128, fie de 256 MB - depinde iarasi de banii pe care ii ai)
Hard-ul vezi sa fie S-ATA cu 8M cache.

Iti recomand inca odata AMD Athlon 64 si minim 2*512 MB memorie DDR! Crede-ma, o sa te bucuri de computerul tau!

Bafta!

A! Am uitat sa iti spun ca eu am iesit cu computerul la 1880 RON, dar am si cautat unde este cel mai ieftin si mai de incredere. Am gasit un magazin de unde patronul aduce componentele direct (fara firme intermediare) din Europa de vest.
Acuma, preturile scad destul de repede, dar vezi tu care is preturile prin orasul tau...

Hello...Earth to Mistic...
Omul a cerut o configuratie. Tu incepi barbologia cum ca Athlon 64 e mai bun ca Sempronul. WOW. Ai descoperit roata.
BTW: si Sempronul meu are controller de memorie integrat. Si ca sa vezi surpriza, TOATE procesoarele socket 754 au controllerul de memorie incorporat in capsula procesorului. And guess what, e asa pentru ca nu mai este pe placa de baza. And guess what again...deoarece nu mai este pe placa de baza, nu exista dual channel la socket 754. And, obviously, guess again...ptr ca nu exista dual channel, poti sa pui un singur modul de memorie. E tot una.

Cum e cu importatorul ala? Aduce direct din Europa de Vest fara nici un intermediar? Ahaaaaa...Deci pe toate componentele alea nu scrie "Made in Taiwan" sau Malaezia, sau Coreea...noooo..."Made in Germany", Franta, UK...etc.

Please, stop. We've heard enough. :worthy:

#12
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Ba, eu cred ca oamenii sunt de buna credinta. Nu e nimeni pe topic care sa fi dat sfaturi impertinente.
Chiar daca nu sunt aplicatii pe 64 de biti deocamdata, ele vor aparea in mod sigur in viitorul apropiat si peste un an sau doi diferenta dintre un procesor pe 64bit si unul pe 32bit cred ca va fi decisiva. Deci...

#13
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Multumesc mult pentru pareri. As mai avea o singura intrebare... Imi puteti spune o firma de calculatoare (din Bucuresti) la care preturile sa fie cat de cat rezonabile si in care sa pot avea incredere ?

#14
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostWizzBizz, on Jan 12 2006, 09:05, said:

Multumesc mult pentru pareri. As mai avea o singura intrebare... Imi puteti spune o firma de calculatoare (din Bucuresti) la care preturile sa fie cat de cat rezonabile si in care sa pot avea incredere ?
Am mai spus-o si inainte.
Incearca aici sau aici. N-am auzit de rau despre ei pana acum si nu au preturi mari. Al doilea e si pe messenger cand e in sediu. Il intrebi direct ce au ce n-au, etc.
Succes!

#15
b_crangasi

b_crangasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2005

View PostWizzBizz, on Jan 12 2006, 09:05, said:

Multumesc mult pentru pareri. As mai avea o singura intrebare... Imi puteti spune o firma de calculatoare (din Bucuresti) la care preturile sa fie cat de cat rezonabile si in care sa pot avea incredere ?



:coolspeak:  www.ManagementComputer.ro

View PostWizzBizz, on Jan 12 2006, 09:05, said:

Multumesc mult pentru pareri. As mai avea o singura intrebare... Imi puteti spune o firma de calculatoare (din Bucuresti) la care preturile sa fie cat de cat rezonabile si in care sa pot avea incredere ?



:coolspeak:   si aici

#16
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Eu iti recomand Beta N, Caro sau Depozitul de calculatoare.

Sunt singurele firme la care nu mi-am facut draci si chiar aveau pe stoc ce cautam  :D

#17
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
depozitul :coolspeak: sau ultrapro

#18
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
Am facut eu o configuratie. Sper sa'ti placa :peacefingers:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate