Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Batai multe ale inimii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Vad ca nu te-a intrebat nimeni. De cat timp faci sala?
Daca nu prea faci efort fizic e si normal sa-ti creasca mult pulsul.

Cei care fac antrenament intens si-au adaptat corpul pentru astfel de conditii, astfel incat corpul si-a ridicat nivelul de hemoglobina. Hemoglobina e necesara pentru oxigenarea corpului. De asta pentru "neinitiati"in timpul efortului iti creste pulsul si abia poti sa respiri.

Sportivii vor avea puls mic in repaus, iar in timpul efortului pulsul nu va creste exagerat.

Nu sunt medic, nu te lua dupa sfaturile mele, deci ar trebui sa-ti faci analizele.

#20
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

View PostCountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 15:43, said:

LE: Nu stiu daca are importanta dar precizez si aspectul urmator: cand stau in pat si mai citesc si eu o carte, imi amortesc mainile. Pozitia este una normala, intins pe spate nu prea mult/sezut, inclinatie de 45 grade aprox. Venele nu sunt deci obstructionate. Chestia asta o patesc de cateva luni bune.

@Lex404: merg de vreo 4 ani. Desigur ca nu continuu. Mai faceam pauze. Oricum acum de 6 luni merg continuu.


Poate ma alarmez aiurea si asta este ritmul meu natural.

Efort fac de mult timp. La un moment dat mergeam de 2-3 ori pe saptamana sa alerg.

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 17:45.


#21
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Am verificat acum dupa 2-3 ore de stat linistit la calculator: 86b/m? Este ok?

#22
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View PostCountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 22:15, said:

Am verificat acum dupa 2-3 ore de stat linistit la calculator: 86b/m? Este ok?

Da.
Dar tot ar fi bine să faci analize.

#23
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
E prea ridicat pulsul. Mergi neaparat si te verifica. In repaos in pat e normal in jur de 60-80. La efort e nasol daca trece de 180, e in zona un pic periculoasa. Ai grija sa nu iei stimulente artificiale (anabolizante), cineva a murit acu 15 ani la un camin studentesc dupa un antrenament, lua chimice.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 17:03, said:

Zi-mi te rog in linii mari ce inseamna sindrom de canal carpian si daca este grav.
Vezi aici. Putin probabil sa fie, mai ales la varsta asta, insa daca iti amortesc preponderent degetul mare, aratatorul si mijlociul (uneori si jumatate din inelar) poti sa investighezi.
Ma opresc aici pt ca suntem off topic.

Attached Files



#25
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
O sa merg zilele astea la medicul de familie. Vreau sa ii duc cardul de sanatate sa il activeze. Si am sa il rog sa imi ia tensiunea. De cand ma stiu, nu mi-am luat tensiunea decat de cateva ori si asta cand eram mic. Ma gandesc ca treaba cu bataile multe are legatura si cu tensiunea, nu?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCountDownMe, on 30 ianuarie 2015 - 14:03, said:

Ma gandesc ca treaba cu bataile multe are legatura si cu tensiunea, nu?
In principiu nu prea, exceptie facand cazurile de deshidratare severa sau hemoragie grava (interna sau externa) cand inima incearca sa ''compenseze'' scaderea debitului sanguin printr-o pompare mai rapida.
In cazul dezbatut insa nu e vorba de asa ceva. Pt un diagnostic corect sunt importante ECG-ul si analizele amintite in postul #10.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate