Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Batai multe ale inimii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Salut. Poate ma alarmez degeaba dar tot am sa va intreb. De ceva timp am observat ca bataile inimii/min sunt destul de multe. Prima oara cand am observat asta a fost anul trecut. Trebuia sa ma oprez (amigdalectomie) iar medicul mi-a facut analizele necesare printre care si o electrocardiograma. Poate din cauza emotiilor aveam 124 batai pe minut. Anul acesta mi-am mai monitorizat singur (*din curiozitate) numarul de batai. In stare de repaus (stat in pat la tv) avem 76-80-90 batai pe minut. Acum de exemplu am aprox 100. Eram la sala ieri si in timpul antrenamentelor aveam ~192. Care este problema?



LE: Nu stiu daca are importanta dar precizez si aspectul urmator: cand stau in pat si mai citesc si eu o carte, imi amortesc mainile. Pozitia este una normala, intins pe spate nu prea mult/sezut, inclinatie de 45 grade aprox. Venele nu sunt deci obstructionate. Chestia asta o patesc de cateva luni bune. Imi amortesc pur si simplu mainile.

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 15:43.


#2
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Bataile inimii/min = puls. Ce varsta ai? Pulsul maxim variaza in functie de varsta.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
In repaos sunt normale ~ 80, esti OK
la emotii sau dupa cafea, 120 e iar normal
192 e incredibil de mult, oricum o iei.

Daca vrei sa stai linistit, mergi si fa un test de efort la MedicCover.
Iti un aia o multime de electrozi si te testeaza pe banda.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nici una. In repaus 60-100 e normal.
La sala iar e normal sa-ti sara motorasul la 190+, doar nu te duci la sala sa fii in stare de repaus...depinde ce faci.
Conteaza si varsta, daca ai voie sau nu sa atingi apogeul.

Nu cred ca esti hipertensiv, cand ai sa vezi in repaus peste 100 atunci sa te sperii.

Edited by lex404, 29 January 2015 - 15:30.


#5
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Am avut si eu problema asta acum vreo 6 ani (eram putin peste greutatea normala), schimba-ti dieta si obiceiurile (culca-te la 22:30 - trezeste-te la 6:45) - odihna face mult bine !

Nu mai manca seara mult (preferabil deloc dupa ora 19:00).

Ce inaltime si cate kg ai acum?

Mananca fara sare adaugata peste alimente, legume fierte multe (mie-mi plac cartofii si morcovii fierti , branza) , lasa prajelile.

Vad ca mergi la sala , iei prafuri din alea dubioase "ajutatoare" dizolvate in apa?

Edited by Proiectil, 29 January 2015 - 15:30.


#6
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
http://www.heart.org...341_Article.jsp

Daca ai 20 de ani si bagi tare la sala, e no problem.
Daca totusi ai temeri, mergi la doctor.

Edited by inevitabil, 29 January 2015 - 15:31.


#7
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Am 27.

Am sa merg cat de curand la medic. Uneori stau si ma gandesc sa nu cumva sa fac vreun stop cardiac asa dintr-o data, neasteptat. Ieri la sala dupa ce am vazut ca am aproape 200batai/min ma ingrijorasem putin. Pot face un infarct/sop cardiac?

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 15:34.


#8
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Sunt o mulţime de cauze generatoare de tahicardie...emoţii,afecţiuni cardiace sau extracardiace.
În repaus,valorile până la 90/min sunt normale.
În timpul efortului fizic,posibil să crească mult din cauza rezistenţei scăzute la efort,deshidratare.

Hidratează-te corect şi nu te suprasolicita până mergi la un control.Ai nevoie şi de analize de sânge,nu doar control cardio.

Edited by Abbiex, 29 January 2015 - 15:35.


#9
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Eram hidratat, bausem cam un litru intr-un interval de o ora. Nu consum "prafuri" gen steroizi sau ce se consuma la sala. Anul trecut mi-au facut analizele la sange si mi-au iesit ok, in afara de niste valori crescute cauzate de infectia de la amigdale. Greutatea este normala, nici gras nici slab, constitutie atletica cum se spune. cm/h - 10

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 15:39.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 CountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 15:23, said:

Care este problema?
Posibil sa fie doar o tahicardie sinusala benigna, mai ales ca nu acuzi palpitatii, insa daca esti ingrijorat ar trebui sa-ti faci un examen cardiologic, analize de laborator (tablou sanguin, electroliti, creatinina, hormoni tiroidieni) si un EKG (de urmarit intervalul PQ, timpii de conducere intraventriculara, eventuale hipertrofii, unde Q si unde delta, timpii de repolarizare QT).

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Ai tras tare si ai atins maximul, cam asta ai facut.
De cat timp mergi la sala? ( nu de foarte mult oricum ).

Incearca sa faci cat poti, nu cat ti se pare ca poti. Pentru varsta ta, da, ai atins limita.

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Tahicardia : http://www.sanatatea...cventei-inimii/

Printre factorii de risc extracardiaci care conduc la tahicardie se regăsesc şi hipertiroidia, anemia sau febra. De altfel există şi o oarece legătură între mediul în care trăieşte persoana în cauză şi tahicardie. Potrivit prof. univ. dr. Tiberiu Nanea, „stresul poate să crească frecvenţa cardiacă prin simpla activare a sistemului nervos simpatic. Deci vorbim de un eveniment care întotdeauna poate declanşa o tahiaritmie simplă sau complexă. Un eveniment important care trebuie spus este toleranţa, la ce frecvenţă cardiacă un pacient poate să fie simptomatic sau nu. Se spune că cei care nu au funcţie cardiacă proastă pot tolera până la 160 de bătăi pe minut fără a acuza simptome severe. Sigur el este simptomatic, el simte bătăile. Dar dacă are o boală cardiacă, atunci această limită este din ce în ce mai mică”.

#13
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
LE: Nu stiu daca are importanta dar precizez si aspectul urmator: cand stau in pat si mai citesc si eu o carte, imi amortesc mainile. Pozitia este una normala, intins pe spate nu prea mult/sezut, inclinatie de 45 grade aprox. Venele nu sunt deci obstructionate. Chestia asta o patesc de cateva luni bune.

@Lex404: merg de vreo 4 ani. Desigur ca nu continuu. Mai faceam pauze. Oricum acum de 6 luni merg continuu.


Poate ma alarmez aiurea si asta este ritmul meu natural.

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 15:52.


#14
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Si eu am aceeasi varsta si tot 120 am. Trebuie sa stau vreo 15 minute in pozitie zen, sa ma gandesc numai la lucruri frumoase si sa-mi controlez respiratia in ultimul hal ca sa pot scadea pe la 90.  Am facut mai multe analize pe parcursul anilor si toate au iesit ok. Acuma ramane de vazut, daca cumva imi "crapa" inima pe viitor inseamna ca da, chiar aveam ceva in neregula la ea. Daca nu, inseamna ca asa e corpul meu.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 CountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 15:43, said:

LE: Nu stiu daca are importanta dar precizez si aspectul urmator: cand stau in pat si mai citesc si eu o carte, imi amortesc mainile. Pozitia este una normala, intins pe spate nu prea mult/sezut, inclinatie de 45 grade aprox. Venele nu sunt deci obstructionate. Chestia asta o patesc de cateva luni bune.
Nu are legatura, din ce zici acolo pare sa fie o compresie pe nervul radial (saturday night palsy) insa poate un inceput de sindrom de canal carpian, ulnar sau Guyon. Mergi la medicul de familie sa-ti faca un examen clinic, daca are dubii sa-ti faca si o trimitere la ENMG.
Pentru problema initiala fa cum am spus la postul #10.

 Costi87, on 29 ianuarie 2015 - 15:45, said:

  Am facut mai multe analize pe parcursul anilor si toate au iesit ok.
Si ce diagnostic ai? Tahicardie sinusala?

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Baga si un holter pe 24 ore ca nu e scump.

Ca simptom de aproprii de spasmofilie dar doar investigatiile mai amanuntite o sa spuna mai multe.



#17
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

 Karhu, on 29 ianuarie 2015 - 16:05, said:

Nu are legatura, din ce zici acolo pare sa fie o compresie pe nervul radial (saturday night palsy) insa poate un inceput de sindrom de canal carpian, ulnar sau Guyon. Mergi la medicul de familie sa-ti faca un examen clinic, daca are dubii sa-ti faca si o trimitere la ENMG.


Zi-mi te rog in linii mari ce inseamna sindrom de canal carpian si daca este grav.

 Super Chief, on 29 ianuarie 2015 - 17:00, said:

Baga si un holter pe 24 ore ca nu e scump.

Ca simptom de aproprii de spasmofilie dar doar investigatiile mai amanuntite o sa spuna mai multe.

Eu sau costi87 ?

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate