Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transport cu feribot intre Turcia si insule grecesti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
salut, as dori sa aflu in care insule grecesti se poate ajunge de pe coasta turca usor cu feribotul. Eu am gasit ca variante spre Lesbos, Chios si Kos. Exista si alte variante ?

#2
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Parca am vazut si Rhodos si altele...
http://ferryto.com/r...rkey_Ferry.html

#3
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Din Kusadasi poti ajunge in Samos. Singura problema (cel putin ptr mine) este ca nu poti trece si cu masina.

#4
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
da asa e, e si spre Rhodos, e de bine...si apropo, pe mine nu ma intereseaza cu masina...

#5
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

 flc, on 29 ianuarie 2015 - 14:47, said:

da asa e, e si spre Rhodos, e de bine...si apropo, pe mine nu ma intereseaza cu masina...

Daca esti propietar sau imputernicit nu poti parasi Turcia fara masina. In caz ca vrei sa pleci pe insule trebuie sa lasi masina in vama si sa platesti o taxa, nu stiu cat....

#6
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 meganezul, on 29 ianuarie 2015 - 16:11, said:


Daca esti propietar sau imputernicit nu poti parasi Turcia fara masina. In caz ca vrei sa pleci pe insule trebuie sa lasi masina in vama si sa platesti o taxa, nu stiu cat....

merg cu bicicleta, scap complet de problema cu masina

#7
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Eu am fost in excursie de o zi in Kos si am lasat masina undeva pe faleza in Turgutreis. Nu am platit nimic in plus (doar pretul biletelor de vapor), nu am avut probleme in vama. Am plecat pe cont propriu, nu cu vreo excursie organizata, astfel am iesit mult mai ieftin si am avut libertatea de a face ce vrem. Auzisem si noi de faza cu masina dar nu a fost adevarata.

#8
Katalinasamos

Katalinasamos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2015
Buna, am vazut postarile despre problema trecerii fara masina  din turcia in insulele grecesti. Intrebarea mea este daca cineva a trecut de formalitatile de predare in custodie a masinii catre vama turca. Daca da, ce presupune ca si birocratie si costuri. Eu vreau sa vizitez vreo 3 zile Samos si sunt cu masina personala. Din pacate, nu exista ferry kusadasi samos pt masini asa ca singura solutie este sa o las in kusadasi. Multumesc

#9
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
In 2012 cand am trecut la Turgutreis (Bodrum)  cu ferry pana in insula Kos, am completat pur si simplu o declaratie pe proprie raspundere ca masina este in parcare la hotel, fara alte formalitati de predare, custodie, s.a.m.d. Am trecut fara probleme atat vama turca cat si cea greceasca, dus-intors.

#10
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
din kușadasi în samos
din marmaris în rodos
din bodrum în kos și rodos
din fethyie în rodos
din ayvalîk în lesbos

atît

vacanță plăcută & drum bun!

Edited by rottweiler2007, 26 August 2015 - 15:00.


#11
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Cesme-Chios, inclusiv cu masina, dus intors sau numai dus. Cam scump, 3 persoane + masina = 120 de euro, dus.

#12
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
La fel in aceasi situatie sunt si eu.
Merg in Istanbul cu masina, masina o las in parcare platita dupa care plec cu vaporul in Europa.
Imi da voie sa parasesc Turcia, chiar daca am intrat in Turcia cu masina?

Ce formalitati presupune, unde sa ma interesez. Sa fiu sigur 100%.
Nu vreau sa am surprize.
Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate