Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3586 replies to this topic

#55
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Salut! Multumesc pentru aprecieri, nu scrie in dreptul fiecaruia cat de skilluit sau nu este in pomicultura.
Postarea mea a fost facuta cu cele mai bune intentii.
Apreciez totusi ca disproportionata reactia ta, puteai sa imi dai un mesaj privat cu "Nu ma mai plictisi, sunt priceput in ale pomiculturii si fac schimb de experienta doar cu cei ca mine".
Imi pare rau ca te-am deranjat.

#56
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt departe rau de a fi priceput, de fapt sunt vai palaria mea. Si nu vorbesc doar cu oameni ca mine, as vrea sa vorbesc cu oameni mult mai priceputi, sunt multi p'aici.
Singura problema e ca uneori cand tu intrebi ceva si ti se raspunde ca la gradinita oarecum paralel, apoi iar samd...obosesti si trebuie sa-i explici omului ca a dat pe langa, sa nu mai insiste ca nu e cazul, atata tot.
Altfel nu e cazul sa te simti nicicum, cu atat mai putin agresat/ofensat, cum nici eu nu am facut-o cand ai presupus tu stii de ce ca scriu aiurea, fara sa fav minimul efort sa citesc pe net, spre exemplu...
Deci fara suparacisme ca nu suntem domnisoare si nici copchii, numa zicem uneori mai limpede niste.lucruri penrtu ca se pare ca altfel apar confuzii, se intelege altceva decat vrem sa transmitem sau intrebam.
ON TOPIC
Si gata cu offul, inapoi la peri, ieri am plantat vreo 3 si n.prea mai am loc, oricum vad ce fac si mai inghesui vreo 2-3 pe undeva.
Intrebare, ca tot s-a mai discutat, stie cineva cam ce soi sau din ce soi provin asanumitele "pastravioare"

#57
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Inchidem neintelegerea aici, no further questions.

Pastravioarele (Trout Pear, Forelle, Forellenbirne) reprezinta un soi de sine statator, descoperit pe la 1700 in Saxonia.
Nu cred sa provina din vreun soi, au aparut ca "selectie naturala".

#58
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Astia sunt pomisorii mei nashi din seminte.vorbisem cu cineva de lastari da la pretul cerut ii luam 1 pom gata altoit de 2 ani  direct la ghiveci...am trait s-o aud si pe asta 50 lei  2-3 lastari de nashi +transport...mare-i gradina ta doamne....au iesit si altii care nu erau in foto de atunci
Sa vedem cu  vor evolua mai tarziu sper totusi in vara sa gasesc sa altoiesc niste lastari de la careva 2-3 variante pe un franc

Attached Files



#59
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ce faci in continuare  cu puietii?

#60
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
ii las pana mai se intremeaza un pic..cred ca trebuie sa dau  cu un  fungicid ceva gen previcur  ca am patit cu niste  puieti si la meri...inca nu pot fi scosi afara  mai incolo prin mai cred ii scot la aer  la tara, oricum sunt in pamant pentru rasaduri si tot trebuie sa-i ud la 1-2 zile  ca se usuca turba sau ce e aia prea repede si ii mai vad pe unii  la orizontala

Edited by muscleman, 06 April 2015 - 08:45.


#61
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Daca ai repica 2-3 individual la ghiveci ,ca sa fii sigur de prindere la transplantarea in cimp...

#62
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Astept sa rasara si cele care mai sunt inca la nivelul solului si apoi o sa vad

#63
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Bafta, abia astept sa vad cum se comporta Nashi franc in Romania. Este foarte interesant muscleman. Bravo, pana acum sunt frumosi, voinici. Eu am pus in livada puietii de franc cretesc si patul, a venit frigul si unii s-au uscat. Erau foarte mici si trebuiau udati foarte des iar eu nu i-am ajutat. Sper sa reziste vreo cativa sa pot altoi pe ei soiuri mai vechi.

#64
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Sa vezi ce au mai crescut...solul fiind din cel pentru rasaduri le prieste doar ca vor apa  la 3-4 zile  ca se usuca  solul in balcon fiind  peste 25grade

#65
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Te cred ca vor multa apa, insa la 25 de grade in balcon va trebui sa le faci aclimatizare cand ii scoti in natura. La noi acum noptile sunt undeva la 2 grC. Pana la urma am verificat luni si puietii mei din franc au rezistat mai multisori, nu au disparut chiar toti. Deja s-au adaptat vietii naturale. Pana atunci au stat in frigider la stratificare.

#66
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
butasire aeriana la un par "tinerel" ...are peste 100 de ani

Attached Files


Edited by muscleman, 28 April 2015 - 07:50.


#67
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
a luat cineva abatele fetel ?
s-a prins, crescut frumos, totul in regula ? de unde si cu cit?
http://www.pepiniera...etel/25/detalii de aici a incercat cineva sa cumpere?

#68
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Da, am eu, 2 ani...ce are atat de special?

#69
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Special e ca sunt bune rau perele Abate Posted Image  Ma rog, dupa gustul meu...

#70
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Mai am loc ptr un par in gradina mea si -a hotarat sa lantez un par japonez. Poate cineva sa-mi recomande ce soi dintre cele care se gasesc pe la noi de vanzare e mai bun?

#71
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Incepi cu hosui, e autofertil si e bun din milte puncte de vedere.

#72
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010
Salut,vreau sa identific soiul,o fi abatele,cure... ..are cam 50 ani,nu a fost stropit cu nimic..
sunt tari la cules (prin octombrie),se coc in conservare cam dupa o luna
ms

Attached Files


Edited by mr_api, 09 September 2017 - 13:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Ti_Se

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate