Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3572 replies to this topic

#37
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
am sa caut la careva si alta varianta ca sa altoiesc in curte la tara ...sunt mai multe  variatiuni

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Sa nu ti se lungeasca urechile asteptand sa rodeasca...ia si altoieste, lasa semntele.

#39
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
De unde ca nu gasesc la nimeni ..adica  stiu 2 pe forum dar sunt inca mici si apoi mai trebuie si sa-mi trimita asa ca nu am de pierdut nimic ..din ce am inteles trebuie 2 identici deci ar  fi interfertile sau autofertile..?

Edited by muscleman, 03 March 2015 - 20:07.


#40
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
La Hornbach am gasit un soi (Arabitka) ce se coace la sfarsit de iunie. Am luat atat varatecul asta, cat si polenizatorul lui, un williams rosu.

Mai am trei peri in gradina, nu stiu ce soiuri sunt, dar sunt sigur ca nu sunt williams.

Attached File  20150308_105336.jpg   194.9K   52 downloads   Attached File  20150308_105323.jpg   189.68K   49 downloads

Scuze pentru suceala. Samsungu' meu nu este prea smart.

Edited by meganedoi, 08 March 2015 - 13:59.


#41
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Daca ar fi vorba de polinizatori am destule soiuri prin curte da pana fac toate flori mai e la unele abia au 1-2 ani de la altoire sinu toate  s-au dezvoltat in ritm accentuat

#42
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pana la urma Abatele Fetel merge sau nu pe gutui A2? Il vad in oferta la d-l Roman din Afumati si pe salbatic si pe gutui...

#43
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
S-ar putea sa fie cu intermediar pe gutui.

#44
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
M-ar interesa unul dar n-as vrea sa stau prea mult pana rodeste cum e cazul celor altoiti pe salbatic.

#45
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Eu nu stiu acest portaltoi de gutui A2 .La meri e un astfel de portaltoi.La modul general,Abatele Fetel merge pe gutui

#46
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Mersi Geo! Asa apare in oferta lor, Gutui A2. Daca descarci pdf-ul o sa te lamuresti. Auzisem ca nu ar fi compatibili gutuiul cu Abatele dar nu mai stiu pe unde am citit si am vrut sa ma lamuresc. Pe site la Ciumbrud scrie ca, citez: "Prezinta afinitate slaba cu gutuiul"...

#47
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
O fi portaltoiul asta de gutui A2 mai istet si ii place de Abatele Fetel. Date nu prea sunt privind A2 si caracteristicile sale ......

#48
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Ma gandesc sa iau unul, nu cred ca s-au aflat in treaba altoind pe A2... multumesc amandurora pentru raspunsuri!

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
99% nu e altoit cu intermediar, nu sta nimeni sa altoiasca astfel ca sa vanda cu 15 lei puietul...pt piata ce nu merge se baga pe salbatic, cu intermediar stiu ca altoiau la.comanda, pt.infiintare livezi..
Altfel, Marius e foarte ok si omul stie, are si scoala, nu ar vinde aiureli pt ca in fond el traieste din nume, clientii ii vin inapoi cu recomandare de regula.
Iei un pom si daca nu merge aia sa fie paguba, retezi sub punctulde altoire si pui nisip iar la anul ai 10 nuiele.tocmai bune de altoit, inradacinate, clona cunoscuta.

#50
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Are cineva Passe crassane? Cum sunt fata de alte soiuri de iarna?

#51
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View Postparintele, on 16 martie 2015 - 19:19, said:

Are cineva Passe crassane? Cum sunt fata de alte soiuri de iarna?
Pune intrebarea pe Bursa de altoiuri si o sa ai sanse mai mari sa gasesti

http://forum.softped...i-si-portaltoi/

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nu caut, intreb, am deja...ma.interesa cum se comporta ca sa stiu cum il abordez.


#53
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Uite aici detalii suficiente despre el, si tot aici vei gasi si partenerii pentru polenizare.

http://www.keepers-n...ruit-trees.aspx

#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Offtopic:
Fara suparare, pare-mi-se ca ai entuziasmul specific unei persoane foarte tinere.
De ce crezi tu ca obligatoriu cineva care intreaba o chestie nu s-a documentat inainte sa faca ceva? Nu toti suntem ignoranti ai nu toti scriem ca sa facem conversatie, nu intotdeauna.
Google am si eu, am si carti, culmea ca le-am si feunzarit.
Ma interesa parerea unuia care are azi, in condiiile.de.azi, din zona noastra pedoclimatica, si ma interesau detalii legate de rezistenta, care probabil ca e slaba, de feuctificare, de calitate a fructului la varietatile gasibile in tarisoara noastra, la cum se pastreaza si cand se recolteaza ca sa poata fi usor pastate, ca multe.soiuri de iarna si asta e tricky si nu il poti manca abia cules iar cules.prea tarziu poate sa nu tina, etcetx.
Adica niste pareri nu din carti ci la prima mana de.la un pasionat de pomi care poate face legaturi, paralele, asemanari si deosebiri cu alte soiuri...
   Repet, apreciez entuziasmul si bunavointa de a ajuta insa uneori e obositor.

Ca fapt divers, eu ii etajez pe astia si voiam pareri ca sa stiu daca il las in treaba.lui sau deja pt etajul 2 ii bag direct altoi.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate