Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3586 replies to this topic

#235
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
In principiu soiul e compatibil cu gutuiul, asta insemnand ca are o compatibilitate in general buna cu majoritatea clonelor uzuale de gutui. Implicit si BA29.
Avantaje? De ce  BA29 e un portaltoi bun?

In primul rand ca treaba asta cu bun sau nebun e mai complexa, sunt nuante care fac un anume port sa fie bun sau nu in functie de. Soi, zona, sol, tip de. Cultura samd.

Pe scurt BA 29 are o mai buna compatibilitate cu unele soiuri care au generic o compatibilitate relativa/partiala cu gutuiul(de. Exemplu cu abate) comparativ sa. Zicem cu un alt port foarte cunoscut, MA.
De asemenea, o alta problema a gutuilor e comportamentul vis a vis de anumite trasaturi ale. Solului, cloroza e un fenomen des intalnit.
Si in acest caz, in special la solurile mai calcaroase, BA se comporta mai bine fata de alti portaltoi.

Vigoarea e mai mare decat a MA-ului... Plecarea (adica dezvoltarea dupa plantare) e foarte buna.
Uneori vigoarea mai mare e extrem de importanta, alteori 3 un minus,.dpmdv e un plus.

In rest sunt. Si. Alte trasaturi ale portaltoiului care il fac mai bun sau mai slab... Calitate si marime fruct, productivitate, precocitate imprimata...

Mai conteaza si ce faci cu el... Una e livada, alta e un pom in curte..una e sa pleci cu un pom care la anul produce, preformat, exploatat intr-un sistem de conducere anume samd.. Si alta e un pom in curte cu care tu cine stie ce faci dpdv a formelor de conducere samd...



Per totalBA29 e un port bun, pt mine e mai bun decat altele.
Am destul de multi pe BA 29.

E musai bun pt novembra fata de alti gutui? Nu pot deocamdata sa am astfel de. Pareri desi am si novembra destul.
Daca il gasesti pe BA29 fara teama il poti incerca. Daca nu, eu nu m-as agita sa caut mudai pe acest port, soiul merge bine "oricum".











#236
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Multzam!

#237
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
aveti idee ce se intampla cu acest pom?
Par Abate.
Magurele/Ilfov.

Am vazut acum 2-3 saptamani astfel de frunze, am dat o data cu ceva pt ciuperci. (nu mai stiu exact cum se numea) si am sperat ca o sa-si revina.
Sau macar sa nu fie afectat total.
Acum pare a fi intr-o stare foarte avansata de degradare a frunzelor.

sfaturi?

Attached File  IMG_20190807_194822.jpg   601K   43 downloads
Attached File  IMG_20190807_194827.jpg   230.57K   40 downloads
Attached File  IMG_20190807_194838.jpg   169.53K   31 downloads
Attached File  IMG_20190807_194843.jpg   278.94K   29 downloads

#238
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006
Focul bacterian, cred.

#239
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e niciun foc... Pur si simplu se usuca. De ce?
Din poze nu se poate ghici.

#240
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Mie mi se pare ca ar fi focul bacterian, din moment ce sunt frunze uscate combinate cu frunze care inca mai sunt verzi.

In orice caz, nu este o uscare subita a pomului din cauza unor afectiuni de pe trunchi sau de la radacina, pentru ca in cazul ala s-ar fi uscat tot deodata, fara sa mai ramana frunze verzi intercalate prin unele locuri.

Se mai poate incerca taierea trunchiului de la 40 cm sa zicem sau cat o fi si de vazut daca mai da vreun lasar de pe trunchi.

Edited by Vincentiu_1981, 08 August 2019 - 22:51.


#241
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am si eu un par care face figura asta de 3-4ani, cu o amplitudine mai mica, daca era foc pana acum ar fi decedat...

Edited by subway_guru, 09 August 2019 - 00:35.


#242
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
este tratabila aceasta boala? Foc Bacterian?

#243
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
La primavara la mar si par prima stropire preventiva imediat la dezmugurit cu produsul CHAMP 77 WG , 30 gr - 10 litri de apa .
La faza de buton roz produsul  ALLIET in doza de 20 gr - 7 litri de apa ,   repetare dupa ce 90 % din petalele florare au cazut .

Parul din imagine dupa parerea mea ,  nu mai are leac la momentul acesta ....cred ca din pacate ii varianta Parintelui ....

#244
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005

View PostVincentiu_1981, on 08 august 2019 - 22:49, said:

Mie mi se pare ca ar fi focul bacterian, din moment ce sunt frunze uscate combinate cu frunze care inca mai sunt verzi.

In orice caz, nu este o uscare subita a pomului din cauza unor afectiuni de pe trunchi sau de la radacina, pentru ca in cazul ala s-ar fi uscat tot deodata, fara sa mai ramana frunze verzi intercalate prin unele locuri.

Se mai poate incerca taierea trunchiului de la 40 cm sa zicem sau cat o fi si de vazut daca mai da vreun lasar de pe trunchi.

Da, de aia lastarii sunt deshidratati, ca nu e o uscare geberata de probleme de trunchi sau radacina...




#245
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005

View PostroPopa, on 09 august 2019 - 05:52, said:

este tratabila aceasta boala? Foc Bacterian?

Iti repet, NU este foc bacterian, cauta lroblem3 pe trunchi, ciupeste coaja si vezi daca are aspect normal, vezi sa nu ai cari, vezi sannu fie ros la baza samd. De asemenea, radacina, gandeste-te daca ai sapat orea aproape sau ai facut vreo administrare de "ceva"..
Poti taia un lastar si vezi daca tsietura devine umeda in cateva secunde... Eu cred ca nu prea...
Poate fi un tratament foarte aiurea care anprodus un soc fitotoxic..

Eu cred ca e ceva la radacina, am mai vazut minuni de genul.

Focul NU se trateaza, se incetineste extinderea sau se inhiba infectarea in anumite momente, e o bacterioza si bacteriile se combat cu antibiotice.

Anumite substante precum cuprul sau fosetilul de aluminiu nu trateaza ci "previn imbolnavirea".

Insa ala nu e foc bacterian, aspectul infectiei este total diferit, boala afecteaza dinpre varf spre lemn multianual, partea ierboasa a lastarului se cocarjeaza precum un carlig si culoarea devine neagra, nu bruna.
Atacul survine in general mai devreme, in faza de crestere vegetativa, pomul ala e demult in pauza de crestere iar varfurile lastarilor sunt aproape lemnificate.
De asemenea, pe lemnul multianual de sub zona cruda infectia care avanseaza produce o uscare a scoartei si o adancire a acesteia, practic zona afectata de scoarta pare "scufundata" fata denzonele sanatoase.
Probabil ca la un asemenea atac, daca ar fi fost cazul, existau si zone cu secretii (similare cu cleiul de la samburoase).
Daca tai un lastar se vad si pe lemn urme.

La atacul de ervinia rar e tot pomul afectat, in general sunt ici colo lastari sau ramuri afectate in rest pomul pare perfect nnormal.

Pomul tau e deshidratat, vezi lastarii care au aspect de acest gen, scoarta e "incretita".
Pe caldura cand nu are seva, frunza moare...



#246
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postparintele, on 09 august 2019 - 08:31, said:

Iti repet, NU este foc bacterian, cauta lroblem3 pe trunchi, ciupeste coaja si vezi daca are aspect normal, vezi sa nu ai cari, vezi sannu fie ros la baza samd. De asemenea, radacina, gandeste-te daca ai sapat orea aproape sau ai facut vreo administrare de "ceva"..
Poti taia un lastar si vezi daca tsietura devine umeda in cateva secunde... Eu cred ca nu prea...
Poate fi un tratament foarte aiurea care anprodus un soc fitotoxic..

Eu cred ca e ceva la radacina, am mai vazut minuni de genul.

Focul NU se trateaza, se incetineste extinderea sau se inhiba infectarea in anumite momente, e o bacterioza si bacteriile se combat cu antibiotice.

Anumite substante precum cuprul sau fosetilul de aluminiu nu trateaza ci "previn imbolnavirea".

Insa ala nu e foc bacterian, aspectul infectiei este total diferit, boala afecteaza dinpre varf spre lemn multianual, partea ierboasa a lastarului se cocarjeaza precum un carlig si culoarea devine neagra, nu bruna.
Atacul survine in general mai devreme, in faza de crestere vegetativa, pomul ala e demult in pauza de crestere iar varfurile lastarilor sunt aproape lemnificate.
De asemenea, pe lemnul multianual de sub zona cruda infectia care avanseaza produce o uscare a scoartei si o adancire a acesteia, practic zona afectata de scoarta pare "scufundata" fata denzonele sanatoase.
Probabil ca la un asemenea atac, daca ar fi fost cazul, existau si zone cu secretii (similare cu cleiul de la samburoase).
Daca tai un lastar se vad si pe lemn urme.

La atacul de ervinia rar e tot pomul afectat, in general sunt ici colo lastari sau ramuri afectate in rest pomul pare perfect nnormal.

Pomul tau e deshidratat, vezi lastarii care au aspect de acest gen, scoarta e "incretita".
Pe caldura cand nu are seva, frunza moare...

multumesc.
restul pomilor unii la 1 m de el nu au nimic. Mar, Cais.
acum 4 ani a existat un WC acolo. cand lucrau muncitorii la casa.
Din cate stiu nu am pus var acolo ci doar l-am acoperit cu pamant.

Rozatoare sau asa ceva nu vad sa fie. Nu se vede nimic direct pe pamant.
Sa il ud mai des ? Ajuta?
Pomul este compromis complet? ar trebui sa ma gandesc sa il inlocuiesc ?

Edited by roPopa, 09 August 2019 - 08:46.


#247
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Posibil sa ajute insa nu cred ca ditamai pomul ramane chiar in halul asta fara apa.
Eu am patit-o la ghivece uitate neudate sau la pomi abia plantati la care am intrat prea aproape cu motocultorul si am deranjat radacina.
Totusi, in poza de ansamblu se vede trunchiul dat cu var si pare ceva in neregula jos... Ori nu e varuit calumea acolo si e o iluzie ori.... Verifica si altceva, nu stiu pe ce e altoit(par sau gutui) dar ia si scurma putin pe langa si vezi zona de altoire si apoi vezi in jos portul.

Am vazut pomi la care in sus totul parea ok dar in jos scoarta portaltoiului era putrezita.


#248
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Uite un par perfect sanatos luat cu freza  acum vreo 3 saptamani, in cateva zile s-a dus... Nu e total uscat, il voi recepa  sa vedem daca scapa.
Poti vedea si urme urate pe trunghi si lastari, necrozarea aia neuniforma, culoare samd...nu sunt indicii de boala samd...

Attached Files



#249
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Aceasi problema am avut si eu in urma cu doi ani pe un par UNTOASA HARDENPONT in varsta de 5 ani, altoit pe gutui. Din ce am studiat eu pomul sa uscat din interiorul tulpinii spre exterior iar frunzele aratau exact la fel. Nu am folosit erbicid si nici alte substante chimice pe linga el. la 4 metri am un par SANTA MARIA care e ok. Nu parea nicaieri intepat pe trunchi sau alte probleme nu avea vizibile.

#250
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostEternalPain, on 09 august 2019 - 10:28, said:

Aceasi problema am avut si eu in urma cu doi ani pe un par UNTOASA HARDENPONT in varsta de 5 ani, altoit pe gutui. Din ce am studiat eu pomul sa uscat din interiorul tulpinii spre exterior iar frunzele aratau exact la fel. Nu am folosit erbicid si nici alte substante chimice pe linga el. la 4 metri am un par SANTA MARIA care e ok. Nu parea nicaieri intepat pe trunchi sau alte probleme nu avea vizibile.

a murit ?

#251
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Exact ce spuneam, problema poate fi pe trunchi, in zona de altoire, de  pe cioata portului aflata in sol sau la radacina.


#252
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View PostroPopa, on 09 august 2019 - 10:32, said:


a murit ?
Da, am deja un alt par de 3 ani plantat in locul lui.

View Postparintele, on 09 august 2019 - 10:41, said:

Exact ce spuneam, problema poate fi pe trunchi, in zona de altoire, de  pe cioata portului aflata in sol sau la radacina.
Se inegrise maduva pomului din interior si se lemnificase.

De regula perii altoiti pe gutui sunt mult mai sensibili si cu mult mai putine sanse de a si reveni dupa atacurile de foc bacterian decat cei altoiti pe par salbatec. Am o livada de peri care este expusa anual la 1-3 atacuri de foc bacterian datorita zonei unde este amplasata si se observa clar diferenta. Toti perii au beneficiat de aceleasi tratamente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate