Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parul (Pyrus) - topic unic - cultura, soiuri, particularitati

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3588 replies to this topic

#19
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Cam in toate regiunile tarii sint soiuri de ineres local numite Lamaita,Alamai ,Lamaioare,etc.Sint de obicei soiuri de sf de vara sau de toamna si difera intre ele.

#20
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Nu am gasit nimic pe net despre soiul local Lamaita. Chiar nimeni sa nu fi pus cateva informatii?

#21
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
De fapt le zice alămâi.

#22
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Am cumparat si eu anul trecut par soiul lamaita. Din aceeasi curiozitate, am cautat pe net detalii despre soi, daca este  autofertil sau are nevoie de polenizator. Femeia ce mi-a vandut parul a spus ca e foarte raspandit in tara si se coc la inceputul lunii septembrie. Sunt dulci si mici. Pe net nu exista detalii despre acest soi. Se pare ca google nu le stie pe toate :)

#23
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Ai dreptate, Google nu le stie pe toate, mai ales daca nu il ajutam noi. Multumesc de detalii, iar cine are acest păr, sa pună aici informatii mai detaliate, cum rodesc, cantitativ, calitatea fructului, folosință(consum proaspăt, alte întrebuințări, o țuică poate?), crestere in inăltime, etc. pe care sa le folosim toti. Daca este așa raspandit Alamaiul ăsta de ce nu posteaza cineva aceste informatii. Suntem unii asa de zgarciti, cand nu ne costa bani sa dam o informatie corecta. Este o provocare, poate reusim sa aflam detalii.Posted Image

#24
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Soiul Alamai este raspindit mai mult in Moldova:viguros,longeviv,rezistent la ger,seceta,boli si daunatori,intra relativ tirziu pe rod.Fructele sint mijlocii,incep sa se coaca in sept,de buna calitate ,rezist la transport,se pastreaza 3 sapt. Au pulpa suculenta,gust placut,echilibrat si aromat.

#25
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Gheo_55.  Multumesc pentru detalii, le cam stii........

#26
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Imi amintesc cu mare placere de perele Alamaiului asta (par de vara). Le aveam la discretie cand mergeam la tara in vacanta. Galben-portocalii cat o pruna mai mare, forma de picatura alungita.
Dar... constat insa ca nu se afla printre soiurile vandute de producatori, ci este folosit ca portaltoi.
Daca stiti vreun producator care vinde dati de stire.

Edited by meganedoi, 25 February 2015 - 09:42.


#27
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Eu am cumparat din Piata Mare din Suceava de la o doamna, deci vanduti de persoane fizice, sper sa fie ce a spus. Inca nu a rodit , am sa vad dupa cum sunt. Nu am vazut la vanzare pe on-line.

#28
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Asteptam poze dupa ce intra pe rod!

#29
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Oare are cineva asa ceva http://en.wikipedia....rifolia prin livada/curte?  ca in Auchan am vazut  fructele si...sunt imense peste 600grame...si ma cam "mananca" sa iau cateva  pentru degustare apoi sa incerc cultivarea semintelor

Edited by muscleman, 25 February 2015 - 23:53.


#30
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Mai bine cumperi puiet de par nashi pentru ca nu vei obtine nimic cum trebuie din seminte.

#31
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Din cate am inteles unele din ele ar fi autopolenizatoare deci ar trebui sa iasa cam la fel
Apropo azi am luat 4  bucati din mall
[ http://i422.photobucket.com/albums/pp303/costel_72/20150226_200845_zpsdhtc5ybs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  si dupa ce am consumat una am scos semintele  si am descoperit ca deja unele au germinat  
[ http://i422.photobucket.com/albums/pp303/costel_72/20150226_200900_zpsqodmelzu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i422.photobucket.com/albums/pp303/costel_72/20150226_201020_zpsqspfcdhw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...problema e in ce sa le pun , ma refer aici la pamant/sol pentru ca in casa in afara de neopeat si turba  pentru flori nu am. Ce tip de sol ar fi ideal  pentru seminte?? la tara am care au stat afara  peste iarna trecuta in  neopeat si au germinat  avand niste plantute de 10cm.
Momentan le-am pus intr-un servetel pe care l-am umezit dar nu cred ca le pot pastra mult asa am 25gr in camera

Edited by muscleman, 26 February 2015 - 20:29.


#32
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Eu cred ca ar sta o perioada in nisip umed si in frigider, la vreo 4 grade C cred ca e ok. Ce frumos au germinat in interiorul fructului. Si eu am gustat azi din pere nashi. Au un gust interesant, intre mere si pere, dar nu sunt spectaculoase.

#33
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Dupa cum  se poate vedea in magazin sunt culese inca  inainte de maturizare cel mai probabil ca si alte fructe care ajung in mall din motive de transport/pastrare

#34
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Dar au germinat binisor. Eu cred ca sunt viabili. Incerci sa ii pui in pamant, dupa ce vine vremea mai frumoasa, sa vezi cum evolueaza?

#35
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
maine iau pamant pentru  rasad  din mall il amestec cu  neopeat si ii pun dar sper sa nu-i afecteze cele 25-28gr din balcon

#36
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Le pui apa suficienta si nu cred ca vor fi probleme. Mai ales cei incoltiti, germinati vor evolua foarte bine. Vin peste vreo 3-5 ani la tine sa mananc pere Nashi direct din pom.Posted Image

Edited by Serioja01, 28 February 2015 - 00:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate