Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Mitsubishi Colt 1.1 (sa vezi si sa nu crezi :)))

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#325
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca banii merg pe principiu " da-o-n spanac " atunci nu conteaza Posted Image

#326
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Stai liniștit, că mi-a făcut tata un cadou. :D
Mi-a luat un Rombat de 54Ah și 540 curent de încărcare sau ceva de genu. Pusesem ochii pe exidul ala. Am sunat la epiesa și trebuia să mă duc să o iau. Am trecut și pe la ai mei puțin și îmi zice tata  "stii, nu mai mergem. Am trecut pe la magazinul de piese când am fost la piata, m-am uitat sa vad ce au și bateria asta era la preț bun și exact cum ziceai. Am zis să-ți fac o surpriza". No, iaca surpriza. :D

Edited by LauCalin, 12 December 2018 - 23:46.


#327
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Posted Image fain ! Sa ai noroc de cadou !

#328
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostLauCalin, on 12 decembrie 2018 - 23:46, said:

Stai liniștit, că mi-a făcut tata un cadou. Posted Image
Mi-a luat un Rombat de 54Ah și 540 curent de încărcare sau ceva de genu. Pusesem ochii pe exidul ala. Am sunat la epiesa și trebuia să mă duc să o iau. Am trecut și pe la ai mei puțin și îmi zice tata  "stii, nu mai mergem. Am trecut pe la magazinul de piese când am fost la piata, m-am uitat sa vad ce au și bateria asta era la preț bun și exact cum ziceai. Am zis să-ți fac o surpriza". No, iaca surpriza. Posted Image
Apoi stii vb aia: "calu' de dar nu se cauta la dinti!" Sa te folosesti de ea fara surprize neplacute, mai ales ca acum vin sarbatorile...

#329
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
ba baieti -e o baterie da-o in pisici, nu reactor nuclear. Apa paie si bataie!
bafta!

#330
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Azi am ajuns la 80000 de km. Nimic important de mentionat. Doar un bec de poziție ars. Am aflat asta de la un polițist. Va amintiți sentimentul ăla de copil , când mergi cu părinții cu mașina și deodată un polițist ii face semn tatălui tău să oprească? Na, nu știu de ce, dar când mi-a făcut semn să stau pe loc din senin și a venit la mașina, am avut o trăire de genul ăla. Poate pentru că vorbeam la telefon, așteptând să se încălzească motorul și să plec. :)

Edited by LauCalin, 23 February 2019 - 22:38.


#331
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Săptămâna trecută, pentru că mă grăbeam f tare , am zis sa bag benzina de la LUKOIL pentru că îmi era cel mai aproape. Am băgat 20 de litri de 95. Nu am avut nici un fel de problema. Din contră! Parca vibratiile la relanti erau ceva mai mici. Weekendul trecut, la fel. A trebuit să bag benzina, m-am dus cu mult curaj din nou la lukoil-ul de langa casa și văd 98 la preț de 95. Hmmm! Ia sa bag 30 de litri. Domnilor , nu știu ce părere aveți voi de benzina de la LUKOIL (bănuiesc că nu prea buna, ca majoritatea dealtfel) dar va spun sincer că mașina mea trage mai bine și are vibrații mai puține. Iar când ai un motor in 3 cilindri , diferențele se simt. In rest... Toate bune. Luna asta trebuie sa bag vreo 1200 de km dintr-un foc.

#332
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Și eu alimentez cu încredere de la LUKOIL. Evit OMV.

p.s.: ești vecin cu directorul de calitate de la lukoil

#333
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
S-o fi schimbat calitatea carburantului fata de acum 10 -15 ani , nu contest, insa prima experienta cu lukoil m-a determinat sa ocolesc pe veci pompele lor .

Edited by Baxon, 09 March 2019 - 10:37.


#334
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu nu am avut niciodată probleme. Sincer. Am evitat benzina de la ei că așa e legenda. :)

#335
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Am facut si eu plinul de la lukoil duminica. De curiozitate. Benzina de 98 e mai ieftina decat 95 de la omv.
Si da, ce ai spus tu pot confirma. Masina merge mai bine.

#336
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Mă bate gândul să-mi cumpăr un portbagaj de plafon. Mă gândesc la ceva mai mic, gen o cutie de 200-250 de litri cred că mi-ar fi suficienta. Pentru 2,3 ieșiri/an nu cred că am nevoie de mai mult.
Nici nu știu de unde sa incep. Am văzut că sunt tot felul de bare și nici nu știu cum se montează. In manual nu e trecută nici o informație despre asta.
Am ajuns la 82xxx km. Totul e ok.

#337
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostLauCalin, on 15 aprilie 2019 - 09:53, said:

Mă bate gândul să-mi cumpăr un portbagaj de plafon. Mă gândesc la ceva mai mic, gen o cutie de 200-250 de litri cred că mi-ar fi suficienta. Pentru 2,3 ieșiri/an nu cred că am nevoie de mai mult.
Nici nu știu de unde sa incep. Am văzut că sunt tot felul de bare și nici nu știu cum se montează. In manual nu e trecută nici o informație despre asta.
Am ajuns la 82xxx km. Totul e ok.
Am cumparat eu asa ceva, si in 6 ani nu cred ca am folosit-o de 3 ori. Mai ai varianta sa inchiriezi cand ai nevoie, tot de la ei poti cumpara si iti recomanda ei tot ce iti trebuie, plus montaj

Edited by cata, 15 April 2019 - 10:01.


#338
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cauta barele dupa modelul de masina un ex : https://www.norauto....re-transversale
Cutia poate fi de la orice firma .

#339
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostLauCalin, on 15 aprilie 2019 - 09:53, said:

Mă bate gândul să-mi cumpăr un portbagaj de plafon. Mă gândesc la ceva mai mic, gen o cutie de 200-250 de litri cred că mi-ar fi suficienta. Pentru 2,3 ieșiri/an nu cred că am nevoie de mai mult.
Nici nu știu de unde sa incep. Am văzut că sunt tot felul de bare și nici nu știu cum se montează. In manual nu e trecută nici o informație despre asta.
Am ajuns la 82xxx km. Totul e ok.


o sa ai parte de zgomot si crestere a consumului tot timpul .... eu tot pe un Colt (dar 5 usi) am primit o data cu masina bare Thule dedicate modelului (adica noi au costat cca 300 Euro), le-am dat jos si cat am tinut masina nici nu le-am mai montat .... le-am dat si eu mai departe o data cu masina la pachet.
Daca nu le fololosesti zi de zi consider ca nu merita.
Bafta

#340
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Deci voi spuneți că e mai bine să închiriez unele?
Pai daca le iau pentru 10 zile de exemplu, am văzut că m-ar costa undeva pe la 150-200 de lei. Iar dacă închiriez de 3,4 ori/an ar fi prețul unui set. Avantajul ar fi că aș avea mereu portbagajul meu. Și l-aș folosi și la următoarea sau cealaltă mașina. Cel puțin așa m-am gadit.
Tarzy, că vor creste consumul și zgomotul, mă aștept. Nu ar fi asta o problema. Dar poate creste zgomotul mai mult la un Colt? :D

PS: bare de Colt nu am găsit. Oare nu se potrivesc de Logan/Sandero de exemplu? Mă gândesc că se pot regla.

Edited by LauCalin, 15 April 2019 - 10:37.


#341
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostLauCalin, on 15 aprilie 2019 - 10:34, said:

Deci voi spuneți că e mai bine să închiriez unele?
Pai daca le iau pentru 10 zile de exemplu, am văzut că m-ar costa undeva pe la 150-200 de lei. Iar dacă închiriez de 3,4 ori/an ar fi prețul unui set. Avantajul ar fi că aș avea mereu portbagajul meu. Și l-aș folosi și la următoarea sau cealaltă mașina. Cel puțin așa m-am gadit.
Tarzy, că vor creste consumul și zgomotul, mă aștept. Nu ar fi asta o problema. Dar poate creste zgomotul mai mult la un Colt? Posted Image

PS: bare de Colt nu am găsit. Oare nu se potrivesc de Logan/Sandero de exemplu? Mă gândesc că se pot regla.
Consumul este mai mare cu maxim 1 l. Nu se pot folosi aceleasi bare pe mai multe masini, au kit diferit. In cazul in care schimbi masina, poti sa schimbi doar kit-ul si restul (barele, cutia) se folosesc
Daca stii sigur ca o sa fie folosit des, cel mai bine iesi daca este proprietatea ta.

Edited by cata, 15 April 2019 - 10:47.


#342
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe tine te intereseaza suportii de prindere sa fie pt masina ta ca barele pot fi universale ( sunt de diferite lungimi si iti alegi cele care nu ies in afara prea tare sa nu dai cu tampla in ele ) . Barele sunt o achizitie foarte buna , poti cara chestii lungi ( eu cu Bombita am carat tevi si scanduri de 4 m ) .
O cutie deasupra dpmdv e o chestie tare incomoda + ca daca ai putine bagaje trebuie sa le ancorezi sa nu se plimbe la frane si accelerari ...
Pacat ca nu exista gata facut un suport de bagaje pe hayon doar de bicle ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate