Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ce afacere rentabila se poate face cu 1000 lei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#55
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
1000 de lei consignatie : forma : pfa sau ii -300- lei
   Chirie 1 luna- 400  lei ( depinde de zona  )
    casa de marcat- 300
    stigator 100 lei
    schita de evacuare -50 =300+400+300+100+50=1150 lei  nu i 1000 da zic ca mai poti sa pui de la tine 150 lei
asteas numa investitie pentru o luna ( chiria  )  dar fiind consignatie nu trebuie sa cumperi marfa ci doar sa iei in custodie tu castigi  din  comision  ( 10 %-25 % ) si numa pe ala platesti impozit, de preferat, cumpara de la persoane fizice ca de la firme ii mai complicat.

#56
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Consignatiile au murit din '95.

#57
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 SucreBolivar88, on 31 ianuarie 2015 - 13:05, said:

1000 de lei consignatie : forma : pfa sau ii -300- lei
   Chirie 1 luna- 400  lei ( depinde de zona  )
casa de marcat- 300
stigator 100 lei
schita de evacuare -50 =300+400+300+100+50=1150 lei  nu i 1000 da zic ca mai poti sa pui de la tine 150 lei
asteas numa investitie pentru o luna ( chiria  )  dar fiind consignatie nu trebuie sa cumperi marfa ci doar sa iei in custodie tu castigi  din  comision  ( 10 %-25 % ) si numa pe ala platesti impozit, de preferat, cumpara de la persoane fizice ca de la firme ii mai complicat.

400 lei chirie...

Undeva la tara cu banii astia si fara garantia ceruta de toata lumea.

Tare aia cu stingatorul Posted Image

 don_dannielo, on 31 ianuarie 2015 - 13:19, said:

Consignatiile au murit din '95.

Nu neaparat.

Am o cunostinta care face cateva mii de euro luanar din treaba asta.

#58
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Nazmi, on 31 ianuarie 2015 - 13:21, said:


Nu neaparat.

Am o cunostinta care face cateva mii de euro luanar din treaba asta.
Vanzari?

#59
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 don_dannielo, on 31 ianuarie 2015 - 14:32, said:

Vanzari?

Obiecte de lux.

Genti, haine, accesorii, diamante, etc.

De fapt sunt 2 tipe in Bucuresti care au consignatii in zona de nord a capitalei.

#60
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 SucreBolivar88, on 31 ianuarie 2015 - 13:05, said:

1000 de lei consignatie : forma : pfa sau ii -300- lei
   Chirie 1 luna- 400  lei ( depinde de zona  )
casa de marcat- 300
stigator 100 lei
schita de evacuare -50 =300+400+300+100+50=1150 lei  nu i 1000 da zic ca mai poti sa pui de la tine 150 lei
asteas numa investitie pentru o luna ( chiria  )  dar fiind consignatie nu trebuie sa cumperi marfa ci doar sa iei in custodie tu castigi  din  comision  ( 10 %-25 % ) si numa pe ala platesti impozit, de preferat, cumpara de la persoane fizice ca de la firme ii mai complicat.

IN sfarsit un plan (proiect )de afacere cu bani putini , eu  cel putin apreciez efortul..."omului" care a  calculat si a iesit si in deficit  ( pe minus ,pierdere )dar cum a zis " fiind consignatie nu trebuie sa cumperi marfa ci doar sa iei in custodie " ,ceea ce este adevarat.
Aceasta activitate in codul CAEN-revizuit cred ca se incadreaza la bunuri de ocaze vandute prin magazine  sau pe baza de comisioane ? trebuie vazut si avut in atentie.
Colegul nostru a luat in calcul si chiria 400 lei,dar vina este a mea ... nu am spus ca nu platesc  chirie si am si dacia papuc camioneta proprietate personbala , carosata precum cele frigorifice -dar nu am compresor si nu functioneaza "frigul"  in rest este in regula se poate circula cu ea .
AM SI CASA DE MARCAT fiscalizata  pe magazin si bar+ punct de lucru (am coduri la marfuri  introduse de la paine pana la bere ,) nu am pentru ambulant.
CANTAR nu am  .

#61
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 Nazmi, on 31 ianuarie 2015 - 15:01, said:

Obiecte de lux.

Genti, haine, accesorii, diamante, etc.

De fapt sunt 2 tipe in Bucuresti care au consignatii in zona de nord a capitalei.

 Nazmi, on 31 ianuarie 2015 - 15:01, said:

Obiecte de lux.

Genti, haine, accesorii, diamante, etc.

De fapt sunt 2 tipe in Bucuresti care au consignatii in zona de nord a capitalei.

Mi-a placut si mie  nu stiu daca au legatura cu ceea ce stiu si eu ...Dupa revolutie a aparut in zona garii de nord Consignatia "EUROPA" (dupa aceia daca nu ma insel ... se chema EUROPA STANDARD " si cred ca a fost prima consignatie din Bucuresti.
Tot dupa revolutie mai multe consignatii  cu aparatura foto ,video, eectronica ,mobila etc ,pe care chiar eu le vizitam erau pe STR.COVACI,(str paralela cu str. Lipscani}

#62
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 topital, on 31 ianuarie 2015 - 21:09, said:


IN sfarsit un plan (proiect )de afacere cu bani putini , eu  cel putin apreciez efortul..."omului" care a  calculat si a iesit si in deficit  ( pe minus ,pierdere )dar cum a zis " fiind consignatie nu trebuie sa cumperi marfa ci doar sa iei in custodie " ,ceea ce este adevarat.
Aceasta activitate in codul CAEN-revizuit cred ca se incadreaza la bunuri de ocaze vandute prin magazine  sau pe baza de comisioane ? trebuie vazut si avut in atentie.
Colegul nostru a luat in calcul si chiria 400 lei,dar vina este a mea ... nu am spus ca nu platesc  chirie si am si dacia papuc camioneta proprietate personbala , carosata precum cele frigorifice -dar nu am compresor si nu functioneaza "frigul"  in rest este in regula se poate circula cu ea .
AM SI CASA DE MARCAT fiscalizata  pe magazin si bar+ punct de lucru (am coduri la marfuri  introduse de la paine pana la bere ,) nu am pentru ambulant.
CANTAR nu am  .

Pai atunci tu nu ai treaba :) poti sa te apuci imediat, numa noah nu stiu daca ti trebuie ceva studii ca la pfa , II cam cer asa ceva, dar despre asta te poti interesa la oficiul national al comertului.

#63
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Nu pot sta in fata controalelor (autoritatilor) cu un venit  asa de mic ...pentru un profit sa zic eu "nerentabil-mai mult dau la ei ,decat iau".Riscul este mare ,amenzile sunt acelasi (suntem toti egali in fata legii)...  numai spagile sunt diferentiate daca ai noroc de ele ,poate cu 200 lei scapi .Dar daca vor bani la buget  ,pentru ca sefii ii da afara  daca nu aplica amenzi si nu te pot ierta ? Iti aplica o amenda de la 3000-8000 lei si daca mai ai bani si  imprumutati ...
Asta in cazul in care  vine o singura autoritate  dar  cand vin 3,4 sa zicem 200 lei x3  se duce tot venitul

#64
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

 topital, on 25 ianuarie 2015 - 10:49, said:

Posted Image Ce afacere rentabila se poate face cu  1000 lei...?!! La  tara sau  la oras.
In ce se poate investi  sa obtii profit imediat chiar de pe o zi pe alta (in fiecare zi ). Ce Idei si pareri aveti?

rasaduri de legume.

#65
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Am srl am ,capital de 1000 lei  (bani cash), am casa de marcat  fiscalizata ,nu am vanzator,am spatiu ,am stingator ,nu am trusa medicala -care ma costa 300 lei ,nu am autorizatie de la sanepid, vad de asemeni nu am( pentru ca deabia am facut 2000 lei vanzare intr-o luna de zile si avand un adaos comercial de 20%.. rezulta un venit de 400 lei impozabil ) initial a fost pe domeniu de bar ,Cu ce as putea face venit sa stau si in fata autoritatilor  cand acestea vin in control + sa nu pierd ziua degeaba ? .....Nu mai bine inchid , sau  suspend activitatea pana imi vin alte idei?
Ce as putea face altceva  ..!!!?

#66
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
In Romania cuvintele "afacere" si "rentabil" se exclud reciproc .Pur si simplu reprezinta o contradictie in termeni .Asta daca vrei sa faci o afacere perfect legala cu toate taxele platite la zi .

#67
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 topital, on 02 februarie 2015 - 16:45, said:

Am srl am ,capital de 1000 lei  (bani cash), am casa de marcat  fiscalizata ,nu am vanzator,am spatiu ,am stingator ,nu am trusa medicala -care ma costa 300 lei ,nu am autorizatie de la sanepid, vad de asemeni nu am( pentru ca deabia am facut 2000 lei vanzare intr-o luna de zile si avand un adaos comercial de 20%.. rezulta un venit de 400 lei impozabil ) initial a fost pe domeniu de bar ,Cu ce as putea face venit sa stau si in fata autoritatilor  cand acestea vin in control + sa nu pierd ziua degeaba ? .....Nu mai bine inchid , sau  suspend activitatea pana imi vin alte idei?
Ce as putea face altceva  ..!!!?
da cam unde ii baru asta oras -sat ? cam cati locuitori ?

#68
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

 topital, on 25 ianuarie 2015 - 10:49, said:

[ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/no.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Ce afacere rentabila se poate face cu  1000 lei...?!! La  tara sau  la oras.
In ce se poate investi  sa obtii profit imediat chiar de pe o zi pe alta (in fiecare zi ). Ce Idei si pareri aveti?

La banii astia vorbesti de afacere? cuvinte mari ...

#69
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 SucreBolivar88, on 02 februarie 2015 - 18:38, said:

da cam unde ii baru asta oras -sat ? cam cati locuitori ?

La tara ,localitate cu 700 locuitori si 7 magazine care  vand si bauturi la pahar

#70
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Hmm, la tara? Idee: ai putea sa te sui pe o bicicleta si sa aduni facturi si bani evident si sa meri sa le platesti la oras. Eu stiu o situatie similara si omu se alege cu ceva bani, cu cati, nu cunosc.

#71
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

 topital, on 02 februarie 2015 - 21:08, said:


La tara ,localitate cu 700 locuitori si 7 magazine care  vand si bauturi la pahar

atunci nu mere consignatia :( la o populatie asa de mica cam baru ii sigurul lucru care merge .

#72
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Pot cumpara  si vinde legal pe internet... cu acesti bani (1000 lei )...  produse (articole) de dimensiuni mici ?
Cu ce afacere as putea incepe?
Am spatiu ,SRL,  obiect de activitate ;cod CAEN pentru case de comenzi si vanzari pe internet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate