Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Calificare la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,

se mai pot face calificari la locul de munca ?
lucrez la o firma si am niste angajati necalificati care lucreaza aceeasi munca ca si cei calificati de ceva vreme,
ei ma roaga sa ai calific eu dar trebuie eu sa am vreo diploma speciala sa ai pot califica pentru intern doar ?ca ei fac masuratori de cativa ani ca si cei calificati

astept raspunsurile voastre
multumesc

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta la AJOFM, ei te pot ajuta. Poate au chiar ei cursuri , in domeniul care te intereseaza.

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postmyshyk, on 25 ianuarie 2015 - 10:14, said:

Cauta la AJOFM, ei te pot ajuta. Poate au chiar ei cursuri , in domeniul care te intereseaza.

nu asta era ideea, eu nu doresc sa urmez nici un curs supimentar deocamdata
ma intereseaza doar daca se mai poate face intern curs de calicare la locul de munca valabil chiar si doar intern ca aceia care lucreaza ca necalicati dar prestand aceeasi munca ca si cei calificati in domeniul masuratorilor metrologice a pieselor metalice sau plastice , si daca eu care sunt inginer pe electric dar care sunt seful lor de departament le pot tine cursul urmand ca directorul sa semneze , practic calificare doar cu valabilitate interna

e vorba ca in loc sa fie intern muncitori necalificati sa fie preparatori spre exemplu avand in vedere ca ei deja fac munca de preparator de cativa ani doar ca sunt unii dintre ei neincadrati ca preparatori iar acum facand experianta de 3ani doresc sa ai calific ca preparatori

Edited by July02, 25 January 2015 - 10:36.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intern, poti sa-i inveti ce sa faca si gata vor lucra ca niste calificati, pe masura capatarii deprinderilor...nu trebuie sa le dai vreo hartie cat vor lucra la tine....si vor ramane, pe hartie, necalificati....cu ce te deranjeaza?
Calificare la locul de munca, adica sa dai hartie, poti sa faci abia dupa ce te faci Formator profesional.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2015 - 10:50.


#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Si daca sunt buni poti sa-i platesti pe masura , dar in contractul de munca nu poti trece decit necalificat (orice alta forma trebuie justificata cu documente, ori dumneata nu ai ).

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau iei legatura cu un formator, faci cu acesta un contract prin care stabiliti ca orele de teorie sa le tina la el si orele de practica sa le faca la tine.

#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2015 - 10:48, said:

Intern, poti sa-i inveti ce sa faca si gata vor lucra ca niste calificati, pe masura capatarii deprinderilor...nu trebuie sa le dai vreo hartie cat vor lucra la tine....si vor ramane, pe hartie, necalificati....cu ce te deranjeaza?
Calificare la locul de munca, adica sa dai hartie, poti sa faci abia dupa ce te faci Formator profesional.


Adica nu pot sa le fac un curs intern si sa le dau o hartie valabila doar intern fara sa fiu formator profesional ?
chestia e ca ei facand munca de muncitor calificat intern sunt dezavantajati la salariu si sunt nemultumiti de asta
ei  fac aceeasi munca care au fost formati tot la locul de munca acum niste ani si acum vor sa fie si ei calificati intern si ei ca sa ai poate incadra la resurse umane in cor aici doar aici in fabrica asta, ei nu cer ceva sa fie recunoscut national

am mai gasit aceasta
http://legislatiamun...ofesionala.html

Edited by July02, 25 January 2015 - 11:00.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate, tot o tii cu intern...nu merge sa faci modificari de incadrare la Camera de Munca fara o diploma ce sa certifice calificarea. Eu ca administrator, nu pot sa angajez pe cineva ca doctor daca el nu are hartii.

....dar cine te tine sa nu le dai un salariu mai mare, chiar si ca necalificati?

Edited by MembruAnonim, 25 January 2015 - 11:00.


#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Ce nu ai inteles ? Ca sa le dai un certificat de absolvire valabil ( inclusiv pt resurse umane ) trebuie ca acel curs sa fie tinut de un formator asa cum s-a mai spus. Daca este o firma cu capital privat , patronul poate sa-i plateasca cum crede de cuviinta daca saunt buni.
Eventual, trimite-i la un curs si voi platiti ( sau va e frica ca dupa ce au patalamaua pleaca ? Nu stiu de ce dar am senzatia ca mai degraba asta-i adevarul ).

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2015 - 10:59, said:

Nu se poate, tot o tii cu intern...nu merge sa faci modificari de incadrare la Camera de Munca fara o diploma ce sa certifice calificarea. Eu ca administrator, nu pot sa angajez pe cineva ca doctor daca el nu are hartii.

....dar cine te tine sa nu le dai un salariu mai mare, chiar si ca necalificati?

aici nu e vorba de angajare oamenii deja fac munca aceasta de 3 ani de zile
citeste si la linkul acesata
http://legislatiamun...ofesionala.html
Potrivit dispozitiilor art. 18 alin. (3) si (4) din OG 129/2000, angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective.
CERTIFICAT DE ABSOLVIRE
Dl/Dna .......................................... CNP .................................. nascut(a) in anul ...... luna ..... ziua ..... in localitatea ................... judetul/sectorul .................. fiul/fiica lui ............. si al(a) ............... a participat in perioada ........................... la programul de initiere/specializare cu durata de .......... ore, pentru ocupatia (competente comune) ................ cod COR ............ organizat de .................. cu sediul in localitatea ...................... judetul/sectorul ................. inmatriculat in Registrul comertului cu nr.................................... cod unic de identificare ....................... si a promovat cursul de absolvire in anul ................. luna ......... ziua .......... cu nota/calificativul ................................. .
Prezentul certificat se elibereaza in confomitate cu prevederile O.G. nr. 129/2000 si este insotit de suplimentul descriptiv al certificatului.
Director,Secretar,Presedinte,

deci se poate ?singura problema e daca eu ca sef al lor le pot tine cursul asta intern de masurari de piese ca dimensionare ca sa poata intern sa devina operatori calificati pentru masurarea dimensiunilor pieselor doar atat fac ei ca Operatori. avand in vedere ca eu sunt inginer electric,sau cine e in masura sa tina acest curs ?avand in vedere ca e valabil doar in aceata unitate caci de semnat va semna directorul

Edited by July02, 25 January 2015 - 11:14.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La mine nu se deschide link-ul ala...si trebuie sa plec la drum. Te vor ajuta alti colegi sau revin eu, la noapte.


...aaa, am vazut acum ce ai postat. Trebuie vazut exact ce zice OG-ul ala...eu stiu ca nu se poate fara formator...trebuie sa plec.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2015 - 11:10.


#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
http://legislatiamun...ofesionala.html

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
In ce domeniu ?

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postpetre69, on 25 ianuarie 2015 - 11:16, said:

In ce domeniu ?

piese de lemn si mase plastice

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2015 - 11:05, said:

La mine nu se deschide link-ul ala...si trebuie sa plec la drum. Te vor ajuta alti colegi sau revin eu, la noapte.


...aaa, am vazut acum ce ai postat. Trebuie vazut exact ce zice OG-ul ala...eu stiu ca nu se poate fara formator...trebuie sa plec.

art18
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariatii proprii, în
baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unitătilor
respective
.

ART. 17
(1) Formarea profesională se poate realiza şi prin ucenicie la locul de muncă, prin care
absolventii de gimnaziu, cu sau fără certificat de capacitate, pot obtine o calificare
profesională.


Durata contractului de ucenicie se stabileste in functie de nivelul de calificare pentru care urmeaza sa se pregateasca ucenicul, fara a putea fi mai mica de:
a) 12 luni, in cazul in care ucenicia la locul de munca se organizeaza pentru dobandirea competentelor corespunzatoare unei calificari de nivel 1;
B) 24 de luni, in cazul in care ucenicia la locul de munca se organizeaza pentru dobandirea competentelor corespunzatoare unei calificari de nivel 2;
c) 36 de luni, in cazul in care ucenicia la locul de munca se organizeaza pentru dobandirea competentelor corespunzatoare unei calificari de nivel 3.

http://www.prahova.a...o/ucenicie.html

problema e ca trebuie sa intreb sa gasesc contractul de ucenicie nu ?si daca nu il gasesc trebuie sa sun sa-i intreb la AJOFM pe aceia cum se procedeaza mai simplu si mai usor ?
dupa care cer la resurse umane sa modifice incadrarea persoanei sa o treaca calificata nu ?

Edited by July02, 25 January 2015 - 12:06.


#16
areta

areta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2015
Buna, ai gasit intre timp un raspuns la intrebarea ta refritoare la calificarea la locul d emunca prin certificate valabile intern?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate